Бронхіт у дітей

Бронхіт у дітей
Бронхіт у дітей
Поява у малюка кашлю, як наслідок бронхіту (запальної реакції в слизовій оболонці бронхіального дерева), має насторожити батьків і підштовхнути до звернення до педіатра. Велика частина гострих бронхітів у дітей виникає як доповнення до гострих респіраторних захворювань верхніх дихальних шляхів, тому запалення бронхіального дерева зустрічається досить часто, особливо у віці до 2-х років. У цій статті я хочу розповісти про причини, симптоми і варіанти лікування бронхітів, щоб мами і тата знали, як поводитися при такому недузі у дитини.

Причини

Всі етіологічні фактори запального процесу в бронхах можна розділити на:

  – вірусологічні (вірус грипу, парагрипу, аденовіруси та ін.);
  – бактеріальні (пневмокок, стрептокок, мікоплазми, гемофільна паличка, хламідії);
  – алергічні (такий бронхіт провокується певними алергенами – пилом, пилком, холодним повітрям, тютюновим димом, і згодом призводить до синдрому гіперреактивності бронхів або бронхіальній астмі).

Бактеріальна інфекція потрапляє в просвіт бронхів не самостійно, а під дією різних факторів – чужорідне тіло, аспірація їжі, інтубація трахеї, стенозуючий ларинготрахеїт, вдихання подразнюючих хімічних речовин, ускладнення вірусного бронхіту. Різко знижує опірність слизової бронхів пасивне куріння дитини батьків, які палять. Причиною гострого бронхіту також є специфічні інфекції – кір, коклюш, дифтерія.

Клінічна картина

За характером проявів виділяються наступні типи бронхіту:

  – простий гострий;
  – гострий обструктивний;
  – бронхіоліт;
  – рецидивуючий.

Основною ознакою простого запалення бронхів є кашель, що супроводжується симптомами інтоксикації у вигляді:

  слабкості;
  – нездужання;
  – втрати апетиту;
  – підвищенні температури тіла до субфебрильної або фебрильної.

Кашель спочатку сухий, нав’язливий, що викликає дискомфорт або больові відчуття за грудиною. Через 1-2 тижні починає вироблятися мокрота, що значно полегшує кашлеві рухи і говорить про швидке одужання дитини. Мокрота, що виділяється може бути прозорою або з жовтуватим відтінком, що свідчить про бактеріальну природу захворювання.

Обструктивний бронхіт виникає при додатковому звуження просвіту бронхів у відповідь на запалення. Супроводжується такий стан дихальною недостатністю легкого або середнього ступеня вираженості. Ознаками дихальної недостатності можна назвати:

  – прискорене дихання;
  – задишку на видиху;
  – участь в диханні міжреберних м’язів і діафрагми;
  – здуття грудної клітки.

Обструктивним бронхіту також супроводжує інтоксикаційний синдром, описаним вище.

Діти до року найчастіше страждають бронхіолітом – запальним ураженням кінцевих бронхів. Для бронхіоліту характерна виражена дихальна недостатність внаслідок залучення в патологічний процес великого обсягу газообменної площі. Патологічний стан у грудничка проявляється:

Малюк при цьому веде себе дуже неспокійно, збуджений, можлива одноразова блювота.

Якщо епізоди бронхіту повторюються 3-4 рази за рік, то захворювання називають рецидивуючим. Причиною частих запалень бронхів може бути низький імунний захист або наявність хронічних захворювань ротоглотки, носової порожнини або пазух носа. Рецидивуюча форма в подальшому може перейти в хронічну.

Діагностика

Обстеження дитини починаємо з опитування батьків і огляду. Яскравими ознаками гострого запалення бронхіального дерева є дифузні середньо- або малопузирчаті хрипи, крепітація при бронхіоліті і «свистячий» подих при бронхообструкції.

У загальноклінічному аналізи крові будуть виявлені основні ознаки запалення – збільшення ШОЕ, лейкопенія, нейтрофільоз, еозинофілія (при алергічному варіанті бронхіту).

На рентгенограмі грудної клітини запальний процес в бронхах представляється у вигляді посиленого легеневого малюнка, при обструкції також підвищується легкість тканини легенів.

Лікування

Поява кашлю у дитини є приводом для звернення до лікаря. Після оцінки педіатром стану дитини вирішується питання про місце лікування:

  1. Діти з бронхиолитом, вираженими проявами дихальної недостатності у віці до 3-х років госпіталізуються в обов’язковому порядку.
  2. Для старших вікових груп це питання вирішується індивідуально.

Якщо дитині дозволили залишитися вдома, батьки можуть полегшити стан малюка, виконавши нескладні маніпуляції:

  – провітрити кімнату дитини;
  – зволожити повітря за допомогою спеціального зволожувача або помістити на батарею вологий рушник;
  – забезпечити малюкові повний спокій і постільний режим на час підвищеної температури, в період нормалізації загального стану і появи мокротиння можна дозволити дитині грати в рухливі ігри – це посприяє відходженню мокротиння;
  – давати більше води, чаю, морсів, молока – чим більше маля вип’є рідини, тим швидше його відпустить недугу; грудничка слід частіше прикладати до грудей або пропонувати суміш, додатково поїти водою і не вводити новий прикорм;
  – харчування обмежити легкими, але багатими вітамінами продуктами – каші, фрукти, овочі, нежирне м’ясо, не вводити нових і екзотичних страв;
  – якщо немає високої температури, дозволяється використання відволікаючих процедур: накладення гірчичників, перцевий пластирів на ноги, проведення ножних гарячих ванн, теплих компресів на спину. Нагадаю, що гірчичники дітям до року накладаються тільки через пелюшку, а в більш старшому віці, до 5 років, – зворотною стороною; вперше накладати гірчичники слід на кілька секунд, так як у дитини може бути на них алергічна реакція;
  – парові інгаляції з содою або вареною картоплею є предметом спору у фахівців – незважаючи на позитивний багаторічний досвід проведення таких процедур нашими мамами та бабусями, є ризик розм’якшення застояного мокротиння і закриття ним просвіту бронха, що тільки погіршить стан; в будь-якому випадку інгаляції не можна проводити дітям до року, а з року до 5-ти років – з крайньою обережністю, при нормальній температурі тіла і відсутності ознак обструкції;
  – гарною підмогою парових інгаляцій є апаратні, через небулайзер; такий спосіб безпечний і більш ефективний, а також дозволений немовлятам. Небулізації може бути проведена з фізіологічним розчином для зволоження слизової, відхаркувальні і бронхолітичними засобами;
  – для відходження мокроти, особливо діткам до 3-х років, корисно часте перевертання на інший бік і проведення постурального масажу: дитина укладається на живіт, голова розташовується нижче ніг, дорослим виконується спочатку погладжування спинки від низу до верху, а потім постукування пальцями в тому ж напрямку; для кращого ефекту перед масажем можна дати малюку відхаркувальні препарати;
  – малюкам від 3-х років потрібно розповісти про необхідність спльовувати, а не ковтати мокротиння.

Медикаментозне лікування, призначене тільки лікарем, буде залежати від віку дитини, причини і тяжкості захворювання.

Особливості лікування бронхіту у грудничка

Так як більш імовірною причиною бронхіту є віруси, то проводиться противірусна терапія індукторами інтерферону: Анаферон дитячий в таблетках, Гриппферон, краплі, Віферон, свічки ректальні, і інші. Прийом імуномодуляторів доцільний тільки в перші дні хвороби.

Якщо запалення бронхів виникло на тлі ГРВІ, то швидше за все таке лікування вже розпочато і є ризик приєднання бактеріального бронхіту. Тоді доцільно призначення антибіотиків в ін’єкційної формі з профілактичною метою:

  – Сумамед;
  – Амоксиклав;
  – Флемоксин;
  – Панцеф;
  – Супракс.

Якщо підвищилася температура тіла вище 38,0 ⁰ С слід давати жарознижуючі. Кращий варіант – це Нурофен дитячий, сироп, по 2,5 мл, не частіше, ніж через кожні 6 годин. Важливо стежити за станом шкірних покривів і сечовипусканням. При найменшій підозрі на зниження діурезу і висихання слизових або шкіри терміново викликати бригаду швидкої допомоги.

Як впоратися з кашлем? Якщо є дуже сухий, роздираючий кашель, лікар порадить протикашльові препарати, такі як Стоптусин, Панатус або Синекод в краплях (з 2-х місяців), але застосовувати їх слід в крайніх випадках і з обережністю, так як вони відносяться до групи опіоїдів.

Допомогти відходженню мокротиння при вологому кашлі можуть муколітики. Дуже зручно і ефективно застосування сиропів Амбробене, Лазолван, Халіксол, особливо через небулайзер, або Бромгексин Берлін Хемі в дозуванні, що відповідає віку в анотації.

Так як у дітей до року часто виникає бронхіоліт, можуть знадобитися ліки, що знімають спазм бронхів – розчини Беродуал або Атровент для інгаляцій через небулайзер в мінімальних дозах.

При правильному лікуванні бронхіт у дітей до року триває не більше 3-х тижнів. У відновний період можна активно грати і багато часу проводити на свіжому повітрі, якщо на вулиці тепло.

Лікування дітей від 1 до 3 років

Після року збільшується спектр дозволених препаратів. До того ж малюк уже може дати зрозуміти, що його турбує. У такому віці вже можна полегшити стан таким народним засобом, як молоко з медом і вершковим маслом.

З 1 року стає можливим прийом таких противірусних засобів, як Орвірем, сироп, і Таміфлю в порошку або капсулах (для діток старше 2-х років). Вибір антибактеріальних засобів не змінюється, але доза стає більше, відповідно до віку. Також стають доступні додаткові групи муколітиків – АЦЦ 100 або 200, Флюдітек, і препарати на рослинній основі – Мукалтин, Алтей сироп, Грудной збір.

У віці до 3-х років і старше стає можливим використання балончиків з бронходілататором – Сальбутамол, Атровент, але небулізація залишається в пріоритеті.

Терапія дітей старше 3-х років

У старшому дошкільному віці можна більш активно практикувати відволікаючі процедури, парові інгаляції. Доступні додаткові противірусні засоби – Ремантадин і Кагоцел, в таблетках, по схемі. Важливо не приводити дитину в дитячий сад як тільки з’явилися ознаки бронхіту, тому що він є джерелом інфекції в цей період. Прогулянки в перший час після хвороби повинні бути спокійними, без надмірної фізичної активності.

Лікування народними засобами

Хочу акцентувати увагу на тому, що засоби народної медицини слід застосовувати з надзвичайною обережністю. Маленька дитина дуже чутлива до всього невідомого і таке лікування може заподіяти більшу шкоду ніж користь. Із загальнодоступних варіантів можу запропонувати:

  – молоко з додаванням лужної мінеральної води або меду;
  сік з брусниці, капусти, або редьки в невеликій кількості (по чайній ложці);
  – відвари з листя мати-й-мачухи, подорожника, кореня алтея, солодки, плодів фенхеля і інших трав, що володіють протизапальними властивостями.

При своєчасному грамотному підході до лікування бронхіту у дітей прогноз сприятливий і захворювання проходить безслідно, в іншому випадку є ризик ускладнень у вигляді пневмонії. Особливу увагу слід звернути на алергічний бронхіт і максимально обмежити контакт з алергеном.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.