Жарознижувальна терапія і медикаменти від температури для дітей

Жарознижувальна терапія і медикаменти від температури для дітей
Жарознижувальна терапія і медикаменти від температури для дітей
Чи завжди потрібно знижувати температуру тіла, приймаючи медикаменти? Сталість певних показників внутрішнього середовища організму – запорука здоров’я. До цих констант відноситься температура тіла. Підйом температури тіла вище загальноприйнятої фізіологічної межі 37 дорослих насторожує, а батьків призводить в паніку.

Рідко у кого не виникає зрадницького бажання дати дитині жарознижуючі засоби, щоб повернути собі стан спокою. Але слід знати, що підвищення температури тіла – не тільки свідчення про можливе захворювання, а й ознаку адекватної відповіді імунної системи дитини. При підйомі температури тіла до 38 виробляється інтерферон, який надає згубну дію на віруси.

Особливо у немовляти, особливо перших місяців життя, виходить погана самостійна терморегуляція, тому звернувши увагу на те, що температура малюка підібралася до верхньої фізіологічної границі не поспішайте давати лікарські препарати.

Якщо малюк зі здоровим апетитом, з не порушеним калом і без інших хворобливих проявів, зніміть з нього зайвий одяг (температура повітря в дитячій кімнаті повинна бути в межах 22-24 градусів, без протягів). Напоїть його водою кімнатою температури і стежте за його подальшим самопочуттям.

Коли підвищення температури тіла вимагає невідкладного лікарського втручання

Так само важливо знати, що підйом температури тіла у немовляти першого місяця життя є приводом для невідкладної консультації педіатра, але ніяк не для дачі антипіретиків. Здорова дитина до 3-ох місяців захищена материнськими антитілами, які перейшли до неї через плаценту.

Якщо в період новонародженості малюк погано їсть, часто і багато відригує, і має підвищену температуру тіла є велика ймовірність того, що дитина інфікована і процес набирає силу. В цьому випадку показана госпіталізація із всебічним обстеженням і комплексним лікуванням.

Загальноприйняті свідчення для самостійного прийняття рішення про прийом жарознижуючих препаратів

З тримісячного віку починається прищеплювальний період, який часто знаменується підйомом температури, а іноді і больовим синдромом. Прищепна реакція є однією з перших виправданих причин для прийому антипіретиків.

До 6-ти місяців життя у більшості дітей з’являється перший молочний зуб. У когось це проходить непомітно, а у когось супроводжується високою температурою і набряклими болючими яснами. Ця подія також відноситься до показанням для можливого прийняття жарознижуючих засобів.

І, нарешті, якщо ваш малюк все ж підхопив «застуду». Іноді, навіть при досить високій температурі, дитина досить активна і нічим не виявляє свої захворювання, хіба можна помітити, що чадо злегка розчервонілося. У цьому випадку просто спостерігайте за дитиною і, бажано, надайте йому спокій.

Якщо підвищення температури супроводжується вираженим інтоксикаційним синдромом:

І стовпчик ртуті перебирається за позначку 38 градусів – саме час для дачі медикаментів від температури. Не слід чекати 38 градусів, якщо дитина схильна до судом або страждає будь-якої важкої хронічною патологією.

Дозволених до застосування у дітей жарознижуючих засобів вельми обмежена кількість.

Всі лікарські препарати цієї групи відносяться до нестероїдних протизапальних засобів. Механізм дії цієї групи полягає у блокаді ферменту (циклооксигенази – ЦОГ), який відповідальний за подальше біохімічне поширення запальної реакції, що призводить до утворення речовин, що викликають біль, набряк, температуру.

Наш організм унікальний і в ньому різні форми одного ферменту можуть відповідати за кілька реакцій. Так, у ферменту ЦОГ є дві відомі форми, одна з них відповідає за розвиток захисного запалення, інша – за синтез захисного слизу шлунково-кишкового тракту і за його кровопостачання.

Всі НПЗЗ, на сьогодні поділені на дві більше групи:

  – Невибіркову НПЗЗ. Препарати, що входять в цю групу блокують обидві форми ЦОГ. У зв’язку з цим вони часто викликають ускладнення з боку шлунково-кишкового тракту.

  – Виборчі НПЗЗ дезактивують форму ЦОГ, що бере участь тільки в запальних реакціях, не зачіпаючи дії іншої її модифікації. Тому вважається, що відсоток порушень з боку шлунково-кишкового тракту у людей, які приймають лікарські препарати з виборчим дією на циклооксигеназу, набагато менше.

Так само слід знати, що крім порушень з боку шлунково-кишкового тракту, НПЗЗ можуть викликати порушення з боку нирок, кровотворної системи

Незважаючи на наявність селективної групи НПЗЗ, в дитячій практиці використовуються переважно препарати старого покоління з невибіркову дію на ЦОГ. Це пов’язано з наявними накопиченим позитивним досвідом застосування цих лікарських засобів.

Парацетамол

Особливістю цього медикаменту є переважне взаємодією з ЦОГ в таламусі. Таламус є структурою головного мозку, відповідальної за вегетативні реакції людського організму. До однієї з таких реакцій відноситься терморегуляція. У зв’язку з цим парацетамол є, переважно, лікарським препаратом із жарознижувальну дію зі слабо вираженим знеболюючим і протизапальну дію і не надають згубної дії на слизову шлунково-кишкового тракту (хоча подразнюючий ефект на слизову оболонку шлунка має місце бути).

У дітей до 6 років лікарські засоби вживаються в двох формах:

  – Сироп
  – Ректальних свічок (суппозиториях)

Сиропи представлені рідкої суспензією, що містить 120мг препарату в 5 мл зваженої суміші. До кожного сиропу додається мірний шприц. Перед застосуванням сиропи необхідно добре збовтувати. Випускається препарат різними фірмами-виробниками різних країн під торговими назвами:

  – Калпол
  Панадол
  – Еффералган

  Супозиторії є твердою масою речовин торпедообразной форми, що плавляться під впливом температури тіла при введенні в пряму кишку і вивільняє діючу речовину, яка з слизової кишки всмоктується в кров.

  Ця форма може бути застосована при наявності у дитини блювоти або гастриту. Крім цього ректальная форма препарату швидше, ніж суспензія всмоктується в кров і раніше проявляє свою дію.

  Ефект настає на 20-ій хвилині після введення свічки. Слід пам’ятати, що незважаючи на щадне відношення до шлунково-кишковому тракту, парацетамол все-таки відноситься до НПЗЗ і здатний викликати подразнюючу дію на слизову оболонку кишечника, аж до розвитку коліту різного ступеня вираженості. При виникненні такої ситуації, на ранній стадії, ввести свічку через задній прохід не представляється можливим, анальний сфінктер не утримує свічку всередині кишки.

  Ректальні свічки випускаються під такими торговими назвами, в таких дозуваннях:

   – Еффералган – 80мг, 150мг, 300мг.
   – Цефекон – 50мг, 100мг, 250мг.

  Ібупрофен

  Ібупрофен відноситься до НПЗЗ з характерним для цієї групи препаратів виражену протизапальну дію. Жарознижуючий і знеболюючий ефекти йдуть бонусами. Ібупрофен випускається в суспензіях, під торговим назвами:

   – Ібуфен ®
   – Нурофен
   – Адвіл

  У 5 мл суспензії міститься 100мг діючої речовини.

  Ректальні супозиторії містять 60мг ібупрофену і випускаються під торговою назвою -Нурофен

  Німесулід

  Іноді в педіатричній практиці призначається німесулід, який відноситься до виборчих НПЗЗ. Його можна зустріти на аптечних прилавках у вигляді суспензії під торговими назвами:

   – Німіка
   – Найз

  В 1 мл суспензії міститься 10 мг діючої речовини. Призначається препарат з розрахунку 1,5 мг діючої речовини на 1 кг маси дитини.

  Незалежно від того, до якої підгрупи НПЗЗ відноситься використовуваний препарат протипоказання і побічні дії у них однакові, хоча і в різному ступені вираженості.

  Протипоказання і побічні дії при прийомі препаратів жарознижуючого дії з групи НПЗЗ

  До протипоказань відносяться:

   – Захворювання крові
   – Захворювання шлунково-кишкового тракту, особливо з кровотечами
   – Важкі ураження печінки
   Бронхіальна астма, пов’язана з непереносимістю НПЗП
   – Ниркова недостатність з гіпокаліємією

  Побічні явища розвиваються у особливо чутливих осіб, при перевищенні дозування або при одночасному прийомі препаратів однієї групи (наприклад, парацетамолу з ібупрофеном):

   – Алергічна висипка на шкірі і слизових у вигляді кропивниці, аж до важких проявів шкірного некролізу (відторгнення шкіри пластами). Можливий розвиток набряку гортані і анафілактичного шоку.
   Нудота, блювота, розлад шлунку. Кровотечі з прожилками крові в блювотних масах або поява стільця зі слизом і кров’ю.
   – Поява в аналізах крові пеніческого синдрому, аж до агранулоцитозу (зникнення форм лейкоцитів, що перешкоджають розвитку септичних станів).
   – Пошкодження ниркової тканини.
   – Іноді тахікардія, неспокій, безсоння.
   – Маса дитини менше 5 кг (для німесуліду – менш 10кг.).

  Дозування препаратів дітям різного віку

  Призначення немовлятам до року

  Сиропи

  Панадол в сиропі:

   Від 2-х до 6-ти місяців – по 4 мл суспензії 3-4 рази на добу (дітям віком до 3-ох місяців допускається лише одноразове застосування препарату)
   Від 6-ти до 12 місяців – по 5 мл препарату не більше 4 разів на день, з інтервалами між прийомами не менше 4 годин.

   Еффералган в сиропі забезпечується мірної ложечкою, на якій нанесені штрихи з позначенням маси дитини (4, 6, 8, 10, 12). Сироп набирається в ложку, з відповідним масі вашої дитини розподілом. Приймається 3-4 рази на день, з інтервалом не менше 4-ох годин між прийомами.

   Нурофен в сиропі:

    Від 3-х місяців до 6-ти – по 2,5 мл суспензії 3 рази на день з інтервалом не менше 6-8 годин.
    Від 6-ти до року – по 2,5 мл суспензії 3-4 рази на день, з інтервалом прийому 6 годин.

   Ректальні свічки

   Цефекон:

    Від 1 місяців життя до 3-ох – 1 супозиторій з діючою речовиною 50 мг не більше 2-х разів на добу.
    Від 3 місяців до 1 року – 1 супозиторій, що містить 100 мг парацетамолу не більше 3 разів на добу, з інтервалом між введеннями не менше 4 годин.

   Еффералган:

    Від 3-ох місяців до 5-ти вводиться по 1 свічці, що містить 80мг парацетамолу не більше 3-4 разів на день.
    Від 6-ти місяців до 3-ох років використовуються свічки з масою діючої речовини 150мг до 3-4 разів на день.

   Нурофен в свічках:

    Від 3-ох до 12-ти місяців допускається триразове введення свічки (частіше використовується для купірування прищеплювальної реакції) з інтервалом введення не менше 8 годин. На поствакцинальні реакцію допускається однократне введення.

   Німесулід у дітей до року намагаються не використовувати.

   Вибуркол

   Хочеться сказати ще про один препарат, що відноситься до комплексних гомеопатичних засобів – Вибуркол. Випускається препарат у ректальних свічках в одному дозуванні. Містить гомеопатичні потенції декількох рослин і мінералів. Набір складових розрахований таким чином, щоб згідно з окремими принципами гомеопатії, охопити максимально можливу кількість діточок з різними характерологічними особливостями, що супроводжуються певними рисами протікання захворювань з температурною реакцією. Використовується, в основному, при підвищенні температури на прорізування зубів і легкому перебігу ГРВІ. Не має протипоказань і побічних дій.

   У дітей від 1 року до трьох років використовуються ті ж лікарські препарати

   Панадол суспензія з розрахунку 7мл (від 1 року до 2-х років) і 9мл (від 2-х років до 3-ох) не більше 4 разів на день.

   Цефекон свічки. По 1 супозиторію, що містить 100 мг препарату 4-6 разів на день

   Еффералган сироп. Дозується прикладеною до сиропу ложечкою, на якій поділами відзначена маса вашої дитини і, відповідно, рівень набирається препарату.

   Еффералган свічки. Від 6-ти місяців до 3-ох років використовуються свічки з масою діючої речовини 150мг до 3-4 разів на день.

   Нурофен сироп. Від 1 року до трьох років використовується приблизно 5мл препарату 3 рази на добу з інтервалами між прийомами не менше 6 годин.

   Нурофен ректальні свічки. Використовується ректальне введення по одній свічці до 4-ох разів на день з інтервалами між введеннями не менше 6-ти годин.

   Німесулід сироп. При вазі дитини від 10 кг (а це середня маса тіла однорічної дитини) використовується призначення препарату в розрахунку 1,5 мг діючої речовини на 1 кг дитини на добу. Виходячи з розрахунку, де 10мг діючої речовини міститься в 1 мл суспензії, виходить, що дитині вагою 10 кг допустимо на 1 прийом використання 0,75мл суспензії німесуліду двічі на день.

   При віці дитини від 3-ох років до 6-ти

   Для цього віку призначення препаратів залишаються колишніми. Змінюються лише дозування препаратів.

   Панадол суспензія. Дається на прийом 10мл суспензії 4 рази на добу. З інтервалом введення не менше 6 годин.

   Цефекон свічки. Вводиться по 1 свічці, що містить 250мг препарату до 4 разів на добу.

   Еффералган сироп дозується мірної ложечкою, на якій поділами відзначений вага вашої дитини.

   Еффералган свічки. Використовуються супозиторії, що містять 300мг парацетамолу до 4 разів на добу.

   Нурофен сироп призначається по 7,5мл суспензії 3 рази на добу.

   Німесулід сироп вводиться з розрахунку 1,5 мг препарату на 1 кг ваги дитини, розділений на два прийоми.

   Тонкощі жарознижувальну терапії

   Всі препарати в суспензіях рекомендується давати під час або після їди, для зниження ризику ураження шлунково-кишкового тракту.

   Всі жарознижуючі засоби рекомендується давати не більше 3-ох днів без консультації педіатра. Цей термін є критичним для розвитку більш важкої інфекційної патології, що вимагає іншого медикаментозного втручання.

   У зв’язку з наявністю протизапальної і знеболюючої дії зазначені препарати коротким курсом призначаються при зубному болю, розтягуванні м’язів (зв’язок).

   Слід знати, що застосування зазначених медикаментів ефективно лише при наявності у дитини червоної лихоманки (шкіра дитини червона і гаряча на дотик). При розвитку білої гарячки, коли порушується тепловіддача через спазм судин, необхідне введення літичної суміші, що складається з трьох препаратів:

   Суміш вводиться з розрахунку 0,1 мл кожного складового на 1 рік життя, в одному шприці.

   Можна застосовувати, як в ін’єкційної формі, так і в таблетованій. При використанні таблетованої форми використовується порошок, отриманий з подрібненого анальгіну, взятого з розрахунку 5-10мг препарату на 1 кг ваги дитини, димедролу (супрастину) 3-5мг (від 7мес до 1 року), 10-30мг (від 1 року до 3 років) і 20-45мг (від 4 років до шести), но-шпи (папаверину) ½ таблетки (20 мг при віці дитини від 1 року до 6 років).

   При розвитку білої гарячки застосування фізичних методів охолодження тільки погіршує становище.

   Висновок

   Пильне спостереження за станом здоров’я малюка, знання основних нюансів реакції дитячого організму на хворобу і правил прийому медикаментів дозволяє зберегти здоров’я вашій дитині.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.