Кашель у дитини – як симптом хвороби і лікування

Кашель у дитини - як симптом хвороби і лікування
Кашель у дитини – як симптом хвороби і лікування
Коли у малюка з’являється кашель, це відразу звертає на себе увагу і вселяє в душу батьків занепокоєння. Але не можна не відзначити, що кашльовий рефлекс в першу чергу є пристосувальною реакцією по зволоженню слизової оболонки і видалення всього небажаного з дихальних шляхів. Виходить, що поява кашлю – це «добре». З іншого боку, кашлева реакція може бути проявом серйозних і навіть небезпечних захворювань. У цій статті я детально розповім, що може бути причиною кашлю, про його види та як справлятися з цією недугою.

Особливості будови і функціонування дихальної системи у дітей

1. Вузькі трахея, бронхи і бронхіоли.

У просвіт дихальних шляхів постійно виділяється секрет, який зволожує стінки і збирає на себе пил, мікроорганізми та інші сторонні речовини. При появі провокуючого фактора кількість слизу збільшується в кілька разів. Через менший в порівнянні з дорослими діаметр просвіту трахеї і нижніх шляхів слиз дуже швидко заповнює весь простір і значно порушує дихальний процес, а також провокує сильний кашель.

2. Слабкість дихальних м’язів.

Кашлевий видих-поштовх здійснюється за допомогою допоміжних дихальних м’язів грудної клітки. У дітей, особливо в грудному віці, ці м’язи слабо розвинені, тому дитині важко сформувати якісний кашлевий акт. У деяких випадках нездатність вивести мокроту за допомогою кашлю викликає блювоту.

3. Вузька голосова щілина і м’які хрящі гортані.

Ця особливість провокує часте виникнення у дітей такого захворювання, як круп, основним симптомом якого є сильний кашель. Детальніше про цю патологію розповім нижче.

Природний кашель

Кашльові рухи можуть виникнути на ряд зовнішніх і внутрішніх подразників, які не викликають будь-якого патологічного стану і легко усуваються. До таких триггерів можу віднести:

  – Сухе повітря;
  – Пил;
  – Різні хімічні речовини;
  – Прорізування зубів у дітей до року;
  – Реакція організму на вакцину АКДС у немовлят;
  – Сильний стрес (почастішання дихання і спазм судин викликає сухість слизової оболонки);
  – Частинки їжі або вода, яка потрапляє в трахею.

Для дитини абсолютно природно робити 10-15 покашлювань на добу.

Патологічні причини кашлю

Кашльовий рефлекс викликають різні хвороботворні агенти, проникаючі в дихальні шляхи:

  – Інфекції (бактерії, віруси, гриби, найпростіші);
  – Алергени (побутові, лікарські, від тварин і рослин);
  – Чужорідні тіла;
  – Злоякісні новоутворення;
  – Імунодефіцит;
  – Аномалії будови дихальної системи;
  – Захворювання інших систем органів (серцевої, травної і т.д.).

Інфекційні хвороби, які мають в клініці кашлевий симптом, практично завжди супроводжуються підвищенням температури. Захворювання при цьому має або неспецифічну спрямованість (фарингіт, трахеїт, бронхіт, пневмонія, плеврит), або проявляється як окрема нозологія (туберкульоз, коклюш). Також з лихоманкою може протікати і пухлинний процес.

Більш незрозумілий для батьків кашель без підвищення температури тіла. До таких станів відносять:

  Алергічний кашель (характерні також прояви кон’юнктивіту і нежиті);
  – Знаходження чужорідного тіла в дихальних шляхах (при тривалому перебуванні чогось відбувається нагноєння прилеглих тканин трахеї або бронхів, що в кінцевому рахунку може все-таки викликати гіпертермію);
  Нежить, особливо задня (коли виділення з носа стікають по ковтку і гортані з’являється нав’язливий кашель, який особливо посилюється в горизонтальному положенні).
  – Захворювання поза дихальної системи (гастроезофагіальнорефлюксна хвороба (основна ознака – печія), серцева недостатність).

Класифікація кашлю

За продуктивності можна виділити два види кашльового рефлексу:

  1. Сухий або непродуктивний кашель.
  2. Вологий або продуктивний кашель.

Сухий кашель виникає при таких захворюваннях:

  ГРВІ;
  – Плеврит;
  – Туберкульоз;
  – чужорідне тіло;
  – Фарингіт;
  – Трахеїт;
  – Тонзиліт;
  – Пухлини середостіння.

Мокрота при продуктивному кашлі може бути спровокована:

Часто сухий кашель через деякий час змінюється вологим. Таке простежується при туберкульозі, ГРВІ, раку легені, паразитарних хворобах.

Характер виділень при кашлі буває:

  – Слизовим;
  – Гнійним;
  – Серозним;
  – З прожилками крові.

Також в деяких випадках важливим є кількість і колір мокротиння, що продукується за добу. Наприклад, при бронхіті виділення присутні у великій кількості, жовтого або зеленого кольору, а при астмі зовсім небагато, при цьому вона прозора, дуже в’язка, «склоподібна». Якщо мав місце абсцес легені, то його прорив може супроводжуватися рясним одномоментним виділенням гною. Кров’янисті виділення виникають при новоутвореннях і паразитарних захворюваннях.

За звучанням кашель підрозділяється на:

  – Бітональний (мається грубий і дзвінкий тон) при туберкульозі або лимфогранулематозі;
  – Грубий «гавкаючий» при ларингіті і крупі;
  – Короткий і болючий при плевриті.

Тривалість кашлю залежить від причини, яка викликала цей симптом. Наприклад, простудний кашель проходить через 1-2 тижні, туберкульоз супроводжується покахикуванням протягом багатьох місяців, а алергічний кашель безпосередньо пов’язаний з тривалістю контакту з алергеном.

Для дітей в різних вікових категоріях є більш властиві їм захворювання, мають в клінічній картині кашлевий симптом.

У дітей до року і навіть в перший місяць життя (особливо у недоношених малюків) висока ймовірність захворіти на пневмонію, ГРВІ, кашлюк і кашлем, яка виникла через вади розвитку дихальної системи.

У віці від 1 року до 3-х років більш поширені ангіни, ларингіти або круп, потрапляння стороннього тіла.

З 3-х до 5-ти років відбувається адаптація до дитячого колективу в дошкільних установах, тому свого піку досягає захворюваність застудами, також в цей період відзначається найбільша зараженість на туберкульоз серед дітей.

З 5-ти до 7-ми років і старше частіше виявляють лімфогранулематоз (хвороба Ходжкіна).

Сильний кашель

Є захворювання, при яких кашель особливо виражений і має пріоритет над іншими симптомами. Найбільш яскравими вважаються коклюш (кашлюк) і круп.

1. Кашлюк (коклюш)

Являє собою гостре запалення дихальних шляхів, викликане специфічним збудником. Головна ознака захворювання – спазматичний кашель. Епізоди кашлю називають кашльовими репризами. Реприз являє собою серію коротких кашльових поштовхів, після яких слідує свистячий вдих, а потім знову кашель, і так до 12-15 повторень. Після епізоду спазматичного кашлю відбувається відділення невеликої кількості в’язкого мокротиння, або рефлекторна блювота. Такі репризи можуть турбувати до 40 разів на добу в період розпалу хвороби. У грудних дітей не завжди можна почути свистячий вдих. Кашлевий симптом йде поступово в відновлювальний період. Активна імунізація вакцинами АКДС дозволяє значно знизити захворюваність на кашлюк серед дітей.

2. Круп

Це інфекційне захворювання, при якому на тлі ларингіту виникає загальна запальна реакція у вигляді гіпертермії, слабкості і т.п. Круп ділять на істинний (дифтерійний) і помилковий (при неспецифічних простудних захворюваннях). Кашель при крупі носить грубий, «гавкаючий» характер. Такий звук виходить через сильний спазм і набряк голосових зв’язок. Дуже важливо вчасно вжити заходів, так як звуження зв’язок може стати критичним і дитині просто нічим буде дихати.

Лікування кашлю

Кашель є одним із симптомів якого-небудь захворювання, тому необхідно якомога швидше зрозуміти причини кашльового рефлексу і направити заходи на їх усунення.

Наприклад:

  – При алергічному кашлі важливо точно встановити провокуючий фактор і негайно його виключити;
  – Якщо кашель виник через інфекцію, то призначаються певні протимікробні засоби;
  – Виявлення стороннього предмета вимагає термінової ревізії дихальних шляхів;
  – Бронхіальна астма стабілізується бронхолітиками і інгаляційними гормонами;
  – Новоутворення натякають на хіміотерапію, променеву терапію і / або оперативне лікування і т.д.

Лікар крім лікування причини захворювання допомагає зняти симптоми. Таким чином, терапія кашлю має симптоматичний характер і покликана полегшити перебіг хвороби і стан дитини.

Медикаментозна терапія

1. Препарати від кашлю:

  – Наркотичні (Коделак з 2-х років, Морфін з 2-х років) – відпускаються виключно за рецептом;
  – Ненаркотичні (Синекод в краплях з 3-х місяців, в сиропі – з 2-х років, Глаувент з 4-х років).

Ця лікарська група призначається при сильному тривалому сухому кашлі, наприклад, при крупі або ангіні.

2. Муколітичні засоби (відхаркувальні):

  – Ацетилцистеїн (з 0 років);
  – Карбоцістеін (з 1 місяця);
  – Бромгексин (з 0 років), Амброксол з (6 років);
  – Сироп кореня солодки (з 1 року), сироп Пектусин (з 3-х років);
  – Фенспірид або Ереспал (з 2-х років).

Необхідні при станах, коли мокрота відділяється насилу, як при бронхіальній астмі.

Деякі хвороби вимагають призначення і тих, і інших препаратів, наприклад, при кашлюку. Для цього є вже готові форми лікарських засобів – Стоптусин в краплях (з 6 місяців), Бронхолітин (з 3-х років).

При бронхіальній астмі крім зазначених медикаментів обов’язковими є препарати, які розширюють спазмовані під час нападу бронхи. Вони бувають короткої та тривалої дії, однокомпонентні або в комбінації з гормоном. Основні види бронхолітиків:

  – Бета і альфа-агоністи;
  – М-холіноміметики;
  – Похідні ксантину.

Представлені мною медикаментозні засоби для лікування кашлю випускаються в різних формах – таблетках, сиропах, балончиках для інгаляцій, але я, а також більшість фахівців, вважають найкращим методом для доставки ліків у дихальні шляхи небулізації.

Небулайзер являє собою прилад, здатний у багато разів зменшувати розмір крапель ліків, так що вони швидко і легко проникають навіть в самі нижні відділи дихальної системи. Механізм дії схожий зі звичними нам інгаляціями над окропом з ромашкою і т.п., але із застосуванням лікарського засобу та з більшою ефективністю. Проводити небулізацію у дітей можна без обмежень з самого раннього віку. Дитині, особливо зовсім маленькій, важко просидіти нерухомо 10 і навіть 5 хвилин, та ще й в масці, тому фірмами випускаються прилади з корпусом у вигляді іграшки, наприклад, дельфіна або паровозика.

Медикамент для інгаляцій через небулайзер, дозу і кратність проведення процедури рекомендує тільки лікуючий лікар, але все-таки хочу попередити, що використовувати масляні розчини заборонено – вдихання парів, що містять масла, може викликати важку пневмонію.

Дуже широке застосування небулайзер отримав для лікування хронічних бронхітів і бронхіальної астми.

Немедикаментозне лікування і рецепти народної медицини

Щоб допомогти дії застосовуваних ліків і самій дихальній системі впорається з пересиханням слизової оболонки і найкращим відходженням непотрібного слизу, слід організувати сприятливі кліматичні умови в кімнаті малюка:

  1. Часто провітрювати і підтримувати температуру повітря на потрібному рівні (18-20 ⁰С).
  2. Не використовувати додаткові обігрівачі в зимовий час.
  3. Воложити повітря спеціальними приладами, мокрим рушником, покладеним на батарею або пульверизатором.
  4. По можливості прибрати з приміщення «пилозбірники» – килими, квіти, книги, декоративні подушки, м’які іграшки тощо
  5. Якщо підозрюється алергічний характер кашлю, використовувати подушки з штучним наповнювачем.

З народної медицини пораджу:

  – Перкусійний масаж (постукування по спині з опущеними тулубом і головою) – допомагає механічно очистити бронхи від мокротиння; виконується тільки при нормальній температурі тіла;
  – Вживання теплого молока і меду добре відомий народний спосіб (за умови відсутності алергічних реакцій на ці речовини);
  – Парові інгаляції з травами (календула, ромашка, липа) – не рекомендуються дітям молодше 5-ти років;
  – Питво зборів лікарських трав (в аптеці можна придбати готові Грудні збори №1-2, що відрізняються складом трав, що входять до них);
  – Полоскання горла розчином з солі і соди (по пів чайної ложки на склянку води).Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.