Перелом у дитини – симптоми, лікування, рекомендації

Перелом у дитини - симптоми, лікування, рекомендації
Перелом у дитини – симптоми, лікування, рекомендації
Діти у багато разів більш рухливі за дорослих, але при цьому їх вестибулярний апарат (контролер рівноваги) розвинений недостатньо, та й дитяча допитливість не знає кордонів. Тому нерідкі випадки падіння і ударів, які можуть призвести до порушення цілісності різних відділів скелета.

На щастя, кісточки дитини дуже пружні і більше ніж на половину складаються з хряща, тому переломи у дітей при одних і тих же ситуаціях виникають рідше, ніж у дорослих. Представлю ще ряд особливостей механізму переломів в дитячому віці:

  1. Кісткові уламки зростаються швидко, і лінія перелому зникає без сліду.
  2. Набряклість і гематома виражені значніше ніж у дорослої людини.
  3. Внаслідок недостатнього окостеніння, превалюють поднадкостні переломи, їх ще називають по типу «зеленої гілки», «вербового прута» або «виноградної лози».
  4. Вивихи і переломи-вивихи – це рідкість у дітей.

Симптоми переломів

Незалежно від локалізації перелому (кінцівки, хребет, таз і т.д.) ознаки пошкодження завжди однакові. Найбільш достовірними є крепітація і патологічна рухливість кістки, але виявлення цих симптомів пов’язано з додатковими больовими відчуттями, тому у дітей їх можна виявити тільки випадково, наприклад, при транспортуванні. До інших, менш достовірним симптомам хочу віднести:

  – Деформацію місця пошкодження;
  – Гострий виражений біль;
  – Порушення рухливості відповідної ділянки тіла.

Методи діагностики

Рентгенологічне дослідження можна вважати «золотим стандартом» у верифікації будь-якого перелому. Виняток становлять складні нетипові по локалізації та характеру переломи, при яких додатково проводиться магнітно-резонансна томографія.

Проаналізувавши рентгенологічний знімок, лікар може оцінити кілька параметрів пошкодження:

  – Розташування місця перелому (для дітей характерні відрив тільки епіфіза або з частиною метафиза, а також відрив апофіза);
  – Повний або неповний (понадкістковий) перелом;
  – Наявність зсуву, його характер і значимість;
  – Простий перелом (наявність двох уламків) або множинний (три і більше уламків);
  – Характер лінії перелому (при вбитих переломах замість просвітлення спостерігається ущільнення кісткової тканини).

Також хочу відзначити, що у дитини практично у всіх кістках є особливі зони росту, від яких і подовжуються кісточки. Якщо лінія перелому проходить по зоні росту, то можуть виникнути труднощі з відновленням функції кістки і її подальшим зростанням.

Лікування

До лікування дітей, особливо при хірургічних патологіях, завжди особливий та індивідуальний підхід. Є деякі принципи, яким повинен слідувати хірург при лікуванні переломів у дітей:

  1. Щадний підхід.
  2. Проведення репозиції, тобто зіставлення кісткових уламків проводиться якнайшвидше.
  3. Правильне і міцне фіксування пошкодженої частини тіла.
  4. Якщо проводиться функціональне лікування, то його слід провести негайно.

Перед проведенням маніпуляцій з пошкодженим ділянкою необхідно знеболити тканини. Практично завжди використовують новокаїнові ін’єкції.

Способи лікування переломів верхніх і нижніх кінцівок

У дітей прийнято дотримуватися консервативних методів лікування. У цьому випадку проводять репозицію, якщо вона потрібна, і подальшу фіксацію кінцівки.

Найчастіше проводять одномоментну закриту репозицію.

Не завжди наявність зміщення вимагає репозиції. Чим менше вік дитини, тим в менших випадках її проводять. Так, якщо дитині місяць і менше, то при переломі диафізов допустимо зрушення уламків по довжині на 2 см або на повну ширину кістки і під кутом в 30 градусів. У дітей до року – по всій ширині і на 1 см по довжині, а в більш старшому віці – тільки не більше 2/3 по ширині.

Пов’язано таке припущення з тим, що в процесі росту кістки, вона збільшується і в довжину, і в ширину, повністю захоплюючи місце перелому і коригуючи дефект кістки.

Також не проводять репозицію при понадкістковому переломі.

Після проведення репозиції або безпосередньо в першу чергу роблять фіксацію кінцівки.
Методи фіксації поділяються на:

  – Іммобілізаційний;
  – Функціональний;
  – Комбінований.

Іммобілізаційна фіксація – це накладення гіпсової шини або пов’язки. Гіпс накладають так, щоб він охоплював два суміжних великих суглоба. Так як у дітей при переломі виникає виражений набряк, то зазвичай шина або пов’язка мають проріз. У немовлят у зв’язку з їх ніжною і вразливою шкірою гіпсові пов’язки не накладаються, а використовують м’які пов’язки з бинта або картонні шини.

Перевагами іммобілізаційного методу можу назвати простоту виконання, короткий період перебування в стаціонарі. Але в той же час велика частота порушення функцій суміжних суглобів, може статися вторинне зміщення уламків. Якщо при пошкодженні була відкрита рана, то стає важко стежити за нею.

Функціональна фіксація є утримання кістки в потрібному положенні за допомогою противагової тяги. Застосовують кілька видів витягнення.

  – М’яке (за допомогою лейкопластиру або клеола), використовується в віці до 3-х років;
  – Структурне (перпендикулярно довжині в кістку вставляється спеціальна спиця), проводиться дітям старше 3-х років;
  – За гіпсовий “чобіток”

.

При такому способі фіксації відсутній ризик повторного зміщення уламків і виникнення контрактур в суміжних суглобах, а також неважко проводити обробку наявних ран. Недоліками методу вважаю прикованність дитини до ліжка, виникнення застою в легенях і підвищення внутрішньочерепного тиску через тривале змушене положення.

Поширене використання спочатку фіксаційного методу, а коли почне утворюватися кісткова мозоль (перша стадія зрощення перелому), накладається гіпсова шина.

Якщо за допомогою закритої репозиції та проведеної фіксації не вдалося правильно зіставити кістку, то проводиться хірургічна операція – відкрита репозиція і установка фіксуючої металоконструкції, наприклад, апарату Ілізарова.

Лікування переломів хребта

Як при компресійному, так і при переломах відростків хребця застосовуються практично однакові схеми лікування:

  – Знеболювання;
  – Укладання на ліжко з залізним щитом під матрацом;
  – Фіксація гіпсовим корсетом через 1-1,5 місяці;
  – Проведення відновного лікування – ЛФК та фізіотерапії

.

Лікування переломів кисті і стоп

При переломах різних кісток кисті або стопи проводиться гіпсова іммобілізація від пальців до передпліччя або гомілки.

Лікування переломів тазу

При пошкодженні кісток тазу і порушення цілісності тазового кільця хворого укладають в позу «жаби», лежачи на спині на 3 – 5 тижнів. Під стегнові та колінні суглоби підкладають м’які валики.

Лікування перелому ключиці

Здійснюються ті ж принципи лікування, що і при переломі кінцівок. Для фіксації використовують кільця Дельбе, шину Беллера, фіксацію на овалі.

Терміни іммобілізації окремих частин тіла варіюють. Нижче наведена таблиця зразкових термінів іммобілізації у дітей.

Терміни зрощення кісток у дітей
Ключиці В/З плеча С/З плеча Н/З плеча Передпліччя і кість В/З стегна С/З стегна Н/З стегна Кістки гомілки і стопи
Діти до 1 року 1 тиж. 1.5 тиж. 1.5 тиж. 1.5 тиж. 2 тиж. 2 тиж. 2 тиж.
Від 1 року до 6 років 1.5 тиж. 3 тиж. 4 тиж. 2 тиж. 3 тиж. 3 тиж. 5 тиж. 4-5 тиж. 4-5 тиж.
Старше 6 років 2 тиж. 4 тиж. 5 тиж. 3 тиж. 4 тиж. 4 тиж. 6 тиж. 5-6 тиж. 5-6 тиж.

Коли дитині надається допомога хірургів і ортопедів, батькам необхідно забезпечити максимально комфортні умови, повноцінне здорове харчування, психологічно підтримувати малюка.

Після виконання іммобілізації дитині протягом декількох днів може знадобитися купірування больових відчуттів. Перевіреними і порівняно безпечними засобами для зняття болю у дітей вважаються:

  Парацетамол або Панадол – можна приймати з народження;
  – Ібупрофен (з 6 років) або Нурофен для дітей (з 3 місяців).

Також дитині необхідна достатня кількість кальцію для хорошого відновлення кісткової тканини. На мій погляд, найбільш підходящими препаратами є:

  – Компливит кальцій Д3 для малюків з 0 років;
  – Кальцинова – призначається з 3-х років.

Після закінчення фіксації кістки проводять відновне лікування у вигляді лікувальної фізкультури та фізіопроцедур (магнітотерапії, лазерного лікування або УВЧ).

Народні способи лікування в відновлювальний період

На додаток до зазначених вище препаратів додам кілька хороших народних засобів, які посприяють ефективному зрощенню перелому:

  – Відвар з ягід шипшини;
  – Подрібнена в борошно яєчна шкаралупа і лимонний сік 1:1;
  – Муміє (лікування переломів цим засобом практикувалося ще в давнину, не так давно стали випускати лікарські таблетовані форми мінералу, які можна приймати дітям з 12 років).

Наслідки неправильного лікування переломів у дітей

Якщо лікувальні або відновлювальні заходи виконані невірно і в недостатньому обсязі, можуть виникнути ускладнення:

  – Вкорочення кінцівки;
  – Порушення функції пошкодженого органу;
  – Повторний перелом тої ж ділянки;
  – Утворення помилкового суглоба.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.