Бронхіальна астма при вагітності

Бронхіальна астма при вагітності
Бронхіальна астма при вагітності
У зв’язку із зростанням частоти алергічних захворювань зросла і частота випадків бронхіальної астми. Серед вагітних це захворювання займає перше місце по хронічних захворювань легенів. Їм страждають приблизно 3-8% вагітних жінок. Це говорить про те, що сама по собі бронхіальна астма не є протипоказанням до вагітності. Але щоб мати можливість виносити і народити здорову дитину, жінка, яка страждає цим захворюванням, повинна перебувати під наглядом фахівців і дотримуватися їх рекомендації.

Що таке бронхіальна астма і що її викликає

Бронхіальна астма – це запальне захворювання алергічного характеру (вкрай рідко в її витоку лежать органічні ураження головного мозку або ендокринні порушення). Під впливом алергену виникає раптова реакція гіперчутливості, що виявляється спазмом бронхів, посиленою секрецією слизу і задухою.

Астма буває інфекційно-алергічна і неінфекційно-алергічна. У першому випадку напади задухи розвиваються на тлі інфекційного захворювання (наприклад, ГРЗ, ангіна, бронхіт) і атакуючим фактором стають мікроорганізми або віруси. При неінфекційній формі список тригерів такий же, як і при інших формах алергії – пилок, шерсть тварин, спори цвілі, лікарські препарати, харчові алергени, косметика і парфумерія, препарати побутової хімії – список може бути нескінченним. Напади можуть бути спровоковані перепадами температури, прийомом аспірину, фізичні навантаження і навіть стрес. Однак є й гарні новини – зазвичай алергія розвивається на щось одне, рідше на родинну групу алергенів, тому жити в стерильному скафандрі немає необхідності, досить обмежити контакт з відомим алергеном.

Симптоми

Власне астма – це напади задухи. Розвиваються вони у сні або безпосередньо при контакті з алергеном. Приступу зазвичай передують попередні симптоми – першіння в горлі, сухий кашель. Безпосередньо напад астми починається наполегливим сухим кашлем. З’являється задишка, утруднений видих. Пацієнтка сідає, приймає вимушене положення, силкується видихнути, напружуються міжреберні м’язи, діафрагма. Дихання шумне, свистяче, з хрипами, спочатку прискорене, потім спостерігається зниження частоти дихання до 10 разів на хвилину. Наприкінці нападу може виділитися густа «склоподібна» мокрота. Якщо астма викликана алергічними чинниками, то приступи задухи можуть супроводжувати кропив’янка, набряк Квінке та інші симптоми алергії.

У вкрай важких випадках говорять про астматичний статус – напад задухи триває кілька годин, не знімається звичайними засобами і може серйозно загрожувати життю.

Як впливає вагітність на астму

Зазвичай жінка ще до вагітності знає про свій діагноз і планує своє материнство з урахуванням перебігу бронхіальної астми. Згідно з даними масштабних досліджень, вагітність в рівній мірі може ніяк не вплинути на астму, стан хворої може покращитися і вагітність може погіршити перебіг астми. При чому, погіршення спостерігається в разі припинення звичайного лікування. Тому ще на етапі планування вагітності жінці-астматику необхідно проконсультуватися з пульмонологом і алергологом і підібрати адекватне і безпечне для вагітності лікування.

Перша допомога при нападу астми

Напади астми рідко виникають під час вагітності вперше, тому у жінки з таким захворюванням завжди підрукою є кишеньковий інгалятор з необхідним препаратом. У такому випадку перша допомога полягає в прийомі ліків і, при необхідності, виклик «Швидкої допомоги».

Якщо ж напад задухи трапився вперше, то жінці потрібно прийняти сидяче положення (під спину можна покласти багато подушок), викликати «Швидку допомогу» (не забути повідомити про вагітність пацієнтки). Якщо жінка раніше страждала на алергію, то можна зробити до прибуття медиків ін’єкцію преднізолону.

Лікування при вагітності

Сучасна антиастматична терапія передбачає застосування препаратів у формі інгаляцій. Тому в кров потрапляє мінімальна кількість діючої речовини, відповідно і вплив на плід буде мінімальним. Але все ж таки слід вибирати перевірені препарати, дозволені під час вагітності.

В основному для лікування астми застосовують інгалятори з глюкокортикостероїдами. Препарат і дозування підбираються індивідуально. Для купірування гострого нападу зазвичай застосовують сальбутамол і фенотерол.

Протипоказані для терапії астми під час вагітності дексаметазон, бетаметазон та інші. З глюкокортикостероїдівпід час вагітності рекомендований преднізолон.

Для застосування теофедрину, ефедрину, адреналіну, кетотифену, астемізолу, препаратів йоду вагітність є абсолютним протипоказанням.

Вплив астми на вагітність

Вплив астми на вагітність визначається наявністю або відсутністю лікування в період очікування дитини. При правильно підібраному лікуванні астма не ускладнить нормальний перебіг вагітності.

Якщо під час вагітності жінка відмовляється від лікування астми, то можливі різні ускладнення- від важких токсикозів і гестозів до прееклампсії, передчасних пологів, внутрішньоутробної гіпоксії плоду.

Астма не є показанням для кесаревого розтину. Під час природних пологів ризик розвитку нападу значно нижче, ніж при наркозі під час операції.

Важливо пам’ятати, що правильне лікування астми підчас вагітності – запорука успішного розродження.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.