Вагітність і ліки (медикаменти)

Вагітність і ліки (медикаменти)
Вагітність і ліки (медикаменти)
Вже під час вагітності у жінки розвивається материнський інстинкт. Ще до народження малюка вагітна намагається дати своїй майбутній дитині все найкраще. Збалансоване харчування, повноцінний відпочинок, свіже повітря, позитивна психологічна обстановка, безсумнівно, сприятливо позначаються на стані плода. Однак хвороби виникають раптово. Що ж робити жінці, якщо вона захворіла, перебуваючи в положенні?

Чи існують безпечні ліки?

На жаль, однозначно відповісти на це питання не можна. Ні в однієї тестуючої фармацевтичні препарати лабораторії немає дозволу випробовувати ліки на вагітних. Крім цього жодна жінка не погодиться піддати себе або майбутню дитину ризику і експериментально приймати той чи інший лікарський засіб. Саме тому не можна однозначно стверджувати про безпеку того чи іншого фармацевтичного препарату.

Більшою мірою ризик прийому ліків у вагітних обгрунтовується механізмом дії їх активних речовин. Особливо небезпечними є препарати, які впливають на структуру клітини і сприяють пригніченню її життєдіяльності. Також великий ризик переривання вагітності виникає при прийомі лікарських засобів, які підсилюють тонус гладком’язових волокон матки, здатних спровокувати викидень на будь-якому терміні вагітності. Окремі групи таких препаратів лікарі використовують для медикаментозного переривання вагітності.

Решта фармацевтичних препаратів, які за механізмом дії гіпотетично не можуть завдати шкоди здоров’ю майбутньої матері і дитині, можна назвати відносно безпечними.

Оскільки тестувати препарати на вагітних не можна, то часто такі дослідження проводяться на тваринах. Проте варто відзначити, що не завжди реакція людського організму аналогічна з такою як у ссавців, тому виробники в інструкції можуть вказати на можливість використання препарату під час вагітності, не вказуючи абсолютну його безпеку.

Окремо варто згадати таке протипоказання до всіх медикаментозних засобів, як гіперчутливість, тобто алергічна реакція. Вагітність – особливий стан організму, під час якого всі системи напружено працюють, а захисні функції посилюються в кілька разів. Тому якщо жінка раніше не відзначала алергічної реакції на препарат, то не виключено, що під час вагітності імунна система може відреагувати на потрапляння речовини в організм по іншому. Це також варто враховувати при прийомі медикаментів під час вагітності.

Чи можна обійтися без фармацевтичних препаратів?

Якщо традиційна медикаментозна медицина заснована на ефекті від складних фармакологічних препаратів, то рецепти народної медицини припускають використання природної сировини і лікування завдяки його корисним властивостям. У давні часи люди лікувалися, використовуючи цілющі властивості природи, і відрізнялися відмінним здоров’ям і довголіттям. В даний час рецепти нетрадиційної медицини не втрачають своєї актуальності. Інформацію про те, як позбавитися від найбільш поширених проблем під час вагітності можна знайти в статті про альтернативу лікарських препаратів.

Брати чи не брати?

Безсумнівно, вагітним самостійно приймати непризначені лікарем препарати не варто. Якщо хвороба застала зненацька, наприклад, стрімко піднялася температура, то можна випити жарознижувальну, попередньо уважно вивчивши інструкцію, але потім найближчим часом звернутися до лікаря.

Самолікування під час вагітності неприпустимо. Призначаючи препарати, лікар бере відповідальність за здоров’я матері і дитини на себе, тому жінка повинна консультуватися тільки з доктором, якому вона дійсно довіряє.

Окремо потрібно звернути увагу на такий симптом, як біль у животі. Він може мати безліч причин, в тому числі і хірургічну патологію. При виникненні болю в животі не можна приймати знеболюючі препарати, а необхідно терміново звернутися до приймального відділення. Це стосується і кров’яних виділень з піхви, різким спастичним болем в животі, скам’яніння живота у поєднанні з сильним больовим синдромом, які можуть бути ознакою переривання вагітності. Такі симптоми не повинні лікуватися таблетками самостійно.

Часто жінки соромляться звертатися в жіночу консультацію, намагаючись самостійно вирішити проблему, але в деяких випадках таке самолікування йде на шкоду дитині. Тому звертатися до гінеколога потрібно, якщо навіть проблема не здається суттєвою. Завжди варто пам’ятати, що часом хвороба буває підступною.

Довіряй, але перевіряй

Для деяких лікарів ліки – це не тільки засоби для лікування патології, а й комерційний товар. Навіть якщо ліки було призначено лікарем, то обов’язково необхідно прочитати інструкцію і в разі наявності протипоказань у вигляді вагітності обговорити це злікарем. Якщо немає однозначного протипоказання для прийому препарату під час вагітності, то доводи лікаря можуть переконати жінку приймати ліки. В анотації деяких препаратів виробники пишуть про можливість прийому препарату в тому випадку, якщо передбачувана користь ліків вище, ніж його негативна дія на плід. Це не привід не приймати препарат, а більше причина обговорити з лікарем бажаний терапевтичний ефект. У деяких випадках така фраза в інструкції може свідчити про недостатнє вивчення впливів препарату на зростаючий організм в утробі.

Профілактика – найкращий спосіб попередження хвороби, а значить і зайвого використання медикаментів. Саме тому про стан свого здоров’я жінка повинна почати піклуватися ще в період планування вагітності. Але якщо уникнути хвороби все ж не вдалося, то варто довіритися досвідченому лікарю і приймати препарати тільки під його чуйним контролем.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.