Пологи і післяпологовий період – відверто і без прикрас

Гід по пологам - пологи і післяпологовий період - відверто і без прикрас
Гід по пологам – пологи і післяпологовий період – відверто і без прикрас

Як народжують героїні численних кінофільмів? Раптово схопившись за живіт і зігнувшись навпіл, вони або натужно волають всю дорогу в пологовий будинок, або мужньо вирікають чоловікові: «Не встигнемо, будеш приймати пологи сам». Далі – картина щасливо усміхнених матусі (у першому випадку) і новоспеченого батька (у другому), але з однаково мокрими від зусиль волоссям. І прицмокує в передчутті годування новонароджене чадо. Хеппі енд! Реальність О-О-ДУЖЕ далека від мильних опер.

Мати-природа набагато добріша до жінок, ніж автори кіносценаріїв. У житті пологи тривалістю коротше 4 годин називаються стрімкими і відносяться до патологічних. Дитя, вилітає з тіла матері, як пробка з пляшки з шампанським, в буквальному сенсі розриває її родові шляхи. Причому не тільки м’які тканини промежини: шийку і навіть тіло матки, зв’язки лонного зчленування. Дістається хребцям крижів і куприка, сфінктеру прямої кишки, сечовому міхурі. І дитина сильно ризикує отримати крововилив у мозок або калічащу травму, через які не те що груди смоктати – жити не захочеться. Насправді все протікає «без шуму і пилу»: не поспішаючи, по століттями вивіреному надійному сценарію, що охороняє здоров’я жінки і її малятка. Адже матусі треба не тільки народити, але ще вигодувати й виростити дитину. І обов’язково, вперше взявши дитину на руки, подарувати йому втомлену, але таку щасливу посмішку: «Все добре, малюк!». Так як же протікають нормально пологи?

Підготовка до пологів

Підготовка до пологів
Підготовка до пологів
Всією вагітністю керують жіночі статеві гормони. Бурхливе наростання їх рівня в першому триместрі, спрямоване на збереження життя, що зароджується, викликає у майбутньої матері токсикоз і катастрофічні перепади настрою. Другий триместр – період відносної гормональної сталості. Це рай для підростаючого пузожітеля і його розквітаючій, сексуально спокусливій матусі.

Наближення пологів нагадує початок руху залізничного вантажного складу: ледь помітний поштовх, ще один сильніше, ще – колеса почали обертання, поступово прискорюючись, і ось вже чути чіткий, характерний ритм руху поїзда. «Поштовхи» – це:

 • – Тренувальні перейми, що починаються після 28 тижнів, наростаючі за силою, тривалості і частоті;
 • – Розм’якшення шийки матки з повільним відкриттям цервікального каналу до 4 см з 32 тижнів до старту активної родової діяльності;
 • – Підвищення чутливості сосків молочних залоз, їх затвердіння при подразненні, що супроводжується відчуттям стягування всередині і виступанієм крихітних жовтувато-прозорих крапельок молозива;
 • – Невелике збільшення обсягу вагінальних виділень (УВАГА – тільки кількості, без зміни запаху і кольору);
 • – Постійні легкі (або не дуже) тягнучі болі в крижах, лобку, в попереку;
 • – Судоми в ступнях і литкових м’язах;
 • – Зміна ходи, все більше нагадує перевалювання з лапки на лапку гордовитої качки;
 • – Зниження висоти стояння дна матки, зовні помітне як раптове опущення живота, і пов’язане з ним полегшення дихання і почастішання сечовипускань;
 • – Стихають сопіння носом і сопіння змінюється все більш частими зітханнями на тему «коли ж я, нарешті, народжу».

Все перераховане – не що інше, як поступова перебудова тіла матері через плавну зміну рівня гормонів. Так організм готується до майбутніх пологів: розслаблює зв’язки крижів і куприка (а заодно і всі інші), «вчить» матку генерувати перейми, одночасно допомагаючи жінці хоч трохи звикнути до майбутнього болю. Робить родові шляхи еластичніше і м’якше, щоб повне розкриття шийки пройшло без проблем, і промежина не розірвалася. У більшості майбутніх матусь ближче до пологів груди відчутно додають у розмірі, стає більш важкою і пружною. Так проявляється активне розростання молочних часточок, які готуються до продукції молока. Тому не треба заздалегідь купувати багато бюстгальтерів для годуючих: раптом молочні залози вирішили стати рекордсменами, здатними вигодувати свою і сусідську трійню.

Зверніть увагу

Все вище перераховане відбувається не за день і навіть не за тиждень, а протягом усього третього семестру. Тому більшість вагітних сприймають зміни в своєму тілі і самопочутті як само собою зрозуміле. І так і повинно бути!

Це не все. Приблизно за тиждень до пологів починаються гормональні струси, прояви яких не помітити вже неможливо. Їх називають провісниками:

 • 1. Раптово з’являється у вагітної нав’язливе бажання терміново докупити необхідні предмети догляду за немовлям, закінчити облаштування дитячої кімнати, вишкребти до стерильності кути і знищити пил навіть там, де його в помині не було.
 • 2. Відходження з піхви невеликої грудки біло-рожевою або іржавої слизу, званої слизової пробкою (необов’язково одномоментно). Лякатися не треба. Протягом всієї вагітності цервікальний канал закупорений щільно слизом для захисту плодових оболонок від мікробів, які можуть підніматися зі статевих шляхів. Коли розслабляються зв’язки лобкового зчленування і крижів, дитина під своєю вагою опускається нижче в малий таз. Розм’якшенна шийка піддається збільшеному тиску і потроху відкривається. Відразу ж в цю щілинку починають пролабіровать навколоплідні води. Зовні картинка нагадує заповнений водою гумовий шар, якщо його покласти на порожнисту трубку: він ще вгорі, але невелика його частина опустилася всередину. Настає момент, коли пролабірующая частина плодового міхура виштовхує слиз, що скупчився назовні. Тобто це ознака того, що шийка вже досить податлива і поступово розтягується.
 • 3. Невелике, до півтора кілограмів, зниження ваги жінки за рахунок зменшення схильності тканин затримувати рідину. Мамочка може помітити, що на гомілках від гумки шкарпеток залишається менш глибокий слід і пальці на руках злегка схудли. До речі, кільця, навіть обручки, краще зняти ще в першому триместрі, хоча б до початку другого. У тілі майбутньої матері відбуваються часом такі грандіозні за швидкістю зміни, що, заснувши з пальцями худої скрипальки, можна прокинутися від пульсуючого болю в опухлих руках і викликати рятувальників для зняття або спилювання колечка. Повірте на слово: обидві процедури вкрай неприємні.
 • Але і це ще не все! За добу до розвитку пологової діяльності рівень статевих гормонів такий високий, що викликає у жінки розслаблення калу. А пузожітель, затиснутий натренованої, «накачавшої м’язи» маткою, через деяке зменшення обсягу навколоплідних вод крутиться повільніше, рідше, а то й зовсім затихає, безуспішно намагаючись рідкісними сильними поштовхами відвоювати собі ще хоч трохи простору. При цьому практично кожне його ворушіння викликає цикл тренувальних перейм. Особливо добре це помітно під час запису КТГ (кардіотокографії): на графіку тонусу матки вже не пряма лінія, а постійні невисокі синусоїди.

Що робити вагітній при появі передвісників?

 • 1. Отримати задоволення, влаштувавши вирішальний шопінг по дитячих магазинах разом з чоловіком і генеральне прибирання в будинку – силами майбутнього татуся.
 • 2. Перевірити, чи все приготовлено для госпіталізації в пологовий будинок («тривожну валізу» з речами для немовляти і для себе коханої).
 • 3. Покласти на чільне місце кредитну карту, страховий поліс (якщо є) і документ, що засвідчують особу.
 • 4. Після відходження слизової пробки не приймати ванну, митися під душем і приділити особливу увагу гігієні статевих органів.
 • 5. Стежити за виділеннями: якщо щоденна прокладка промокне підозріло швидко, відразу звернутися до лікаря, щоб виключити підтікання навколоплідних вод: «кулька» плодового міхура всередині цервікального каналу може лопнути. Через цю тріщинку води будуть відходити потроху, але мікроби не дрімають! Досить більше 6 годин, щоб інфікувати малюка.
 • 6. Наїстися «наостанок» (але не до нудоти або печії) тих улюблених продуктів і страв, від яких доведеться майже відмовитися на час грудного вигодовування. Шоколаду, наприклад.
 • 7. Прислухатися до тренувальних перейм, щоб не пропустити, коли вони стануть ритмічними, постійними і поступово посилюватимуться. До речі, любительки гострих відчуттів можуть влаштувати генеральну репетицію поїздки в пологовий будинок, розбудивши чоловіка на світанку. За це нічого не буде: енцефалопатія вагітних досягає свого максимуму. У головному мозку включається так зване охоронне гальмування, завдяки якому матері набагато слабкіше сприймають больові імпульси, легше переносять тяготи пологів і дуже швидко їх забувають. Але головне – оточуючим дивацтва в поведінці дуже помітні, тому повторимо: «Ловіть момент – вас навіть не покартають».

Що не можна робити вагітній:

Провокувати посилення тренувальних перейм стрибками, ходінням по сходах або присіданнями. Якщо рівень гормонів ще не досяг оптимального, то можна домогтися передчасного, тобто до початку пологової діяльності, відходження навколоплідних вод або, що дуже небезпечно для життя, – відшарування плаценти. Піднімати тяжкості – з тієї ж причини. Нервувати: стрес викликає гормональний збій, через який тільки в кіно народжують швидко. Насправді неспокійна поведінка матусі до- і під час пологів уповільнює розкриття шийки і може стати причиною слабкості потуг або дискоординації родової діяльності. Останнє дуже небезпечно, і екстреного кесаревого розтину не уникнути.

Перший період пологів – хто придумав ці перейми!

Перший період пологів - хто придумав ці перейми!
Перший період пологів – хто придумав ці перейми!
Тренувальним переймам пора б вже вщухнути, а вони стають все ритмічніше і сильніше? Хочеться вигнути спину і потерти крижі? Сісти заважає дуже вже твердий животик і відчуття тиску зсередини в промежині? Вітаємо з початком пологів! Нервувати зараз – все одно, що намагатися зупинити на повному ходу їдучий вантажний потяг. Тому беремо підготовлені сумки і їдемо в пологовий будинок за спадкоємцем.

Головна відмінність справжніх перейм від тренувальних – в їх ритмічності, більшої тривалості періоду тонічної напруги матки і в результативності. Кожне скорочення все сильніше притискає тільце плоду до входу в малий таз і розтягує шийку. Зверніть увагу: при цілому плодовому міхурі, коли попереду твердої голови в цервікальний канал вливається невелика частина навколоплідних вод, мамі не боляче. Настільки не боляче, що можна довго «не здаватися», відкладаючи поїздку в пологове відділення. І, як у кіно, почати народжувати в машині. Ось чому гінекологи рекомендують не чекати болю, а рахувати, скільки часу проходить між переймами і як довго вони тривають. Як тільки живіт твердне частіше, ніж раз на 10 хвилин, або довше, ніж на 1 хвилину – негайно в дорогу в бік найближчого акушерського стаціонару!

Кому боляче:

 • 1. Породіллі в перший раз. Шийка піддається повільніше і не відразу протягом всієї довжини, а поступово, зверху вниз (за формою вона нагадує морквину: з боку матки вже головка плода увійшла, а внизу ще майже закрита). Зв’язки лонного і крижового зчленування повинні розтягнутися, куприк – випрямитися, щоб сформувати прямий родовий канал, по якому пройде дитина. Тому перші пологи зазвичай довші і болючіші. Але до третіх все проходить, як по накатаній колії – швидко і легко.
 • 2. Після відходження навколоплідних вод. Неважливо, самі вони вилились, або плодовий міхур був розкритий лікарем. Недарма цю маніпуляцію проводять для полого-стимуляції, якщо перейми ніяк не можуть набрати потрібну силу. Тільки уявіть: шийку розтягує не маленька податлива кульку, а тверда головка окружністю відразу 30 см! У відповідь м’язи цервікального каналу, як пружина, різко напружуються, намагаючись уберегти м’які тканини від розриву. Жінка в цей момент відчуває біль, порівнянну з опіком окропом або ударом ножем. Головна відмінність – як тільки перейма слабшає, біль повністю зникає. Які за рахунком будуть пологи – значення не має.
 • 3. При неправильному диханні і неспокійній поведінці під час перейм. Спроба стиснутися, затримавши дихання, крик або метання по ліжку тільки підсилюють захисний спазм шийки матки. А значить, і біль. Як правильно дихати під час перейм: глибокий вдих носом і в 1,5 рази повільніше видих через рот, губи трубочкою. Без звички це нелегко. Відмінно: доведеться зосередитися, а значить, відволіктися від думок про бідний животик. Деяким легше робити дуже часті поверхневі гучні вдихи і видихи напіввідкритим ротом. Головне – постаратися максимально розслабитися.
 • 4. При диско ординації пологової діяльності. Тисячі м’язових волокон тіла матки раптом починають скорочуватися хаотично, кожне у своєму ритмі. В результаті виникає нескінченно довга, дуже болюча і абсолютно даремна перейма. Це вкрай небезпечний стан: дитина може загинути через повне перекриття надходження до нього кисню по судинах плаценти, а у матері в будь-який момент розірветься матка. У таких випадках родову діяльність терміново припиняють за допомогою спеціальних ліків і наркозу і роблять екстрено операцію кесаревого розтину.
 • 5. При рубцях або великих міоматозних вузлах на матці. Ці ділянки розтягуються важче, а значить, реагують на тиск головки сильніше. Звідси і біль, і загроза розриву на пікові перейм. При подібній патології ще до пологів лікар-акушер визначає, наскільки високий ризик для здоров’я мами. Якщо на УЗД і огляді діагностується неспроможність рубця або дуже великі вузли, потрібне оперативне розродження.
 • 6. Якщо налаштувати себе на біль. Хто шукає, той і знайде, і неприємності в тому числі. Трохи потерпіти, і величезний живіт не буде більше заважати зав’язувати шнурки на черевиках, ходити на височезних каблуках, спати в будь-якій позі, дихати на повні груди. Можна буде налякати чоловіка тонною макіяжу на обличчі і надіти на кожен палець по 2 кільця, викинути величезний комбінезон і одягатися в сексі-комбінацію. Хіба це не привід посміхнутися? Та тільки заради того, щоб більше носом не сопіти, можна витерпіти відразу двоє пологів. Що таке кілька годин проти цілих 9 місяців очікування упереміш з токсикозом і печією? І так хочеться дізнатися, на кого ж все-таки чадо буде схоже.

Як довго залишилося мучитися в здогадках? Класика – коли шийка розкривається по 1 см кожну годину, всього до 10-12 см. Тобто найнадійніша народна прикмета – породілля ніколи більше одного світанку не зустрічає. Але наші дітки-акселерати квапляться, ще не з’явившись на світ. Зараз навіть первістки матусі полого-дозвільні в середньому за 7-10 годин. А вже треті і наступні пологи проходять набагато швидше.

Другий період пологів – чудо народження!

Другий період пологів - чудо народження!
Другий період пологів – чудо народження!
Сила кругових м’язів шийки матки величезна! Ніякий важкоатлет не зможе їм протистояти. Але як тільки вони розтягнуться настільки, що пропустять, нарешті, голову дитини, вже ніщо не зможе його утримати від появи на світ. Якщо початок першого періоду пологів складно точно вказати, то першу ж потугу жодна породілля не переплутає з переймою: настільки вони різняться. Замість очікуваного болю матуся раптово відчуває непереборне бажання виштовхнути з промежини щось неприємно велике. Це дуже нагадує спробу позбутися багатоденного запору, адже голова плода сильно тисне на пряму кишку. Ще хвилину тому рада акушерки трохи потужитися під час болючою перейми здавалася глузуванням, а тут – спробуй, зупини! Здається, що у змученій очікуванням матері відкривається друге дихання. І яке! Вона, набравши повні груди повітря, гарчить від натуги, насилу зупиняючи себе тільки тоді, коли чує вигук лікаря: «Не тужся!». Це момент, коли голова малюка проходить м’які тканини промежини своїм найбільшим діаметром. Доктор швидко зрушує шкіру з волосків крихти, ще одна потуга – і ось пологова кімната оголошується обуреним гучним криком немовляти. Але він швидко заспокоїться, коли його вперше докладуть до грудей. Диво, але смоктати він буде так, ніби голодував і тренувався всі попередні 9 місяців. Значить, здоровий! А поки він прицмокує, можна порахувати його пальчики, погладити чуб і перевірити, чи вгадав стать лікар на УЗД.

Третій період пологів – закінчення вагітності

Третій період пологів - закінчення вагітності
Третій період пологів – закінчення вагітності
Як би не проходили пологи, в момент народження тільця дитини сили покидають жінку. Але, закривши очі від слабкості і щастя, вона чує тверде: «Пологи ще не закінчилися». Як, невже двійня ?!

Акушерка просить новоспечену матусю помасажувати свої соски, як ніби заводиш годинничок. Це необхідно, щоб в кров надійшла додаткова порція гормону окситоцину. Він швидко скоротить ще дуже велику матку і виштовхне назовні послід. Доведеться ще раз упівсили тугіше, а потім трохи потерпіти, поки доктор акуратно огляне і обробить промежину. Можливо, доведеться вшити розриви, тоді запропонують місцеве знеболення або наркоз.

А дитину за цей час вимиють, зважать і обмірять. Після мама і малюк будуть відпочивати.

«Принади» післяпологового періоду

«Принади» післяпологового періоду
«Принади» післяпологового періоду
А тепер – про ті маленькі проблеми, через які дуже швидко пологи перестають здаватися найжахливішою подією в житті. Не турбуйтеся: все швидко пройде і легко забудеться. Готові? – Починаємо.

 • 1. Сильна слабкість.

  Нічого дивного: кілька годин безперервних перейм і потужні потуги з’їдають стільки енергії, що її вистачило б на опалення взимку палацу арабського шейха. З потом і шумним диханням породілля віддає багато рідини, що укупі навіть з невеликою крововтратою знижує артеріальний тиск. Тому в перші дві доби, при спробі встати з ліжка, чорнота в очах і шум у вухах забезпечені. Що робити: пити більше води у вигляді солодкого чаю і компоту з сухофруктів, підніматися повільно, не робити різких рухів тілом і поворотів головою. Не терпіти навіть легкий голод! На першу вимогу шлунка без сорому уплітати сухарики, льодяники, мармелад, відварене м’ясо, йогурти зі злаками та неаллергенними фруктами. Не думати поки про фігуру: корисніше – про регулярну роботу кишечника. На далекі відстані (тобто за поріг палати) ходити не поспішаючи, поруч зі стіною, щоб спертися на неї при нападі запаморочення. Якщо слабкість зберігається, обов’язково розповісти про неї акушерці або лікарю. Бо так і до непритомності недалеко!

 • 2. Сонливість.

  Це наполеглива спроба організму впоратися з фізичним і емоційним виснаженням. Сон краще будь-яких ліків допоможе забути про пережиті заворушеннях, болі і страхи, посилить вироблення молока. У перший тиждень після пологів треба спати якомога частіше, кожну вільну від годування і процедур хвилину. Щоб телефон не став настирливим будильником, краще його відключити і дзвонити самій у зручний час. Єдина, але найважливіша умова – щоб немовля було в своїй колисці, а не в ліжку з мамою. Як би не було важко вставати до нього, і яким би широким не здавався матрац. Провалившись у глибокий сон, можна фатально придавити свій дорогоцінний конвертик. Причому не обов’язково всім тілом – достатньо, щоб під час годування грудь притиснула носик.

 • 3. Болі в промежині.

  Розтягнута в пологах до 35-38 см в діаметрі, вона просто зобов’язана боліти. Навіть якщо немає жодної мікроскопічної тріщинки. А зі свіжими швами – тим більше. Тому доведеться потерпіти пощипування при сечовипусканні, різь при дефекації (особливо першій), сльози з очей при запорі. І відчуття розпирання в положенні сидячи. Щоб больові відчуття турбували менше і пройшли швидше, треба часто, краще після кожного відвідування туалету, підмиватися без мила, не сідати різко. Допоможуть зняти больовий спазм прямої кишки свічки ректальні з анестетиком, вчасно зроблена очисна клізма з теплою водою. Щоб шви не інфікувалися, користуватися в першу добу стерильними тканинними підкладали, що видаються акушеркою, а далі – м’якими прокладками і сітчастими трусиками. Загоюючись рубчики після розривів або епізіотомії будуть турбувати близько 3 тижнів.

 • 4. Лохії.

  При доношеній вагітності товщина плаценти – від 2,5 до 4,5 см, ще більше – при гестаційному діабеті. Після народження дитини послід відторгається, залишаючи в стінці матки глибоку зяючу рану діаметром від 12 до 15 см. Як би швидко не скорочувалася матка, відразу повністю перетиснути розірвання кровоносні судини вона не в силах. Тому невелика, поступово зменшувана кровотеча з статевої щілини – норма. Протягом 3-7 днів виділення стають прозорішими, світліше і до кінця першого тижня нагадують менструальні. Схожість з ними додають виникаючі темні згустки. Це через різке падіння рівня гормонів вагітності відторгається решта розрозшої слизової оболонки матки. Так організм жінки готується знову відновити циклічні зміни ендометрія, щоб прийняти і виростити нову запліднену яйцеклітину.

 • Зверніть увагу

  Менструальний цикл відновлюється незалежно від того, годує мама грудьми чи ні. Лактація в деяких випадках відсуває цей момент, якщо в яєчнику зберігається гормонально активну жовте тіло, подавляючи дозрівання нових яйцеклітин. Але нерідко вже через 1,5-2 місяці можливе нове зачаття і виношування. Не вірите? Придивіться, скільки на дитячому майданчику грає братиків і сестричок-погодків з різницею у віці менше 1,5 років. Напевно це дітлахи, зачаті без прегравідарної підготовки і стали звалившимся на голову сюрпризом для своєї, ще не оговтаної від пологів, матусі.

 • 5. Болі в животі.

  Стискаючі болі над лобком, по відчуттях деколи о-о-дуже нагадують перейми, виникають кожного разу, коли акушерка або лікар сильно мнуть живіт, під час грудного годування і після ін’єкції окситоцину. Одночасно посилюється виділення лохій: чим менше часу пройшло після пологів, тим рясніше. Доведеться потерпіти: а як інакше матці швидко зменшитися до розмірів невагітної? Мляві скорочення – ознака можливої проблеми: збереженого в матці шматочка посліду, інфекції (ендометріозу), міоматозних вузлів. Результат – субінволюція матки і загроза атоничної кровотечі, через які доведеться додатково сходити на УЗД і аналізи, отримувати «скорочуючі» уколи, антибіотики і навіть погодитися на видалення залишків посліду, відоме в народі як «чистка». У кожному разі це стане причиною відстрочки виписки з пологового будинку.

  Що робити? Більше лежати на животі, ще краще – підкласти валик з пелюшки над лобком. Найчастіше повертатися в ліжку і якомога раніше встати і починати розходжуватися. Не припиняти з жалю до себе грудне годування: у момент активного смоктання виділяється велика кількість гормону окситоцину – головного стимулятора перейм і скорочення матки.

 • 6. Початок лактації.

  Звільнити молочні ходи від густого, в’язкого (і такого корисного!) молозива може тільки немовля. Але навіть йому, перенісшому родовий стрес, нелегко: крихітка втомлюється. Тому дитя після появи на світ поспить трохи, а потім почне часто і наполегливо просити груди, швидко кидаючи і знову шукаючи її буквально через кілька хвилин. При цьому у нього багато приводів позлитися і покричати: не вміє ще правильно захопити сосок, доводиться дуже старатися, щоб насититися, а лінь. В материнській утробі трудитися не треба було. Гарячі, незвично тугі молочні залози стають болісно чутливими на будь-який дотик. Навіть від однієї думки про дитину молочні ходи скорочуються, викликаючи відділення молока і посилення його вироблення. Якщо вчасно не зцідити, воно накопичується і здавлює вивідні протоки. В результаті нерідко, особливо у первісток, виникає лактостаз: різке утруднення виділення молока. Невміле прикладання до грудей або зціджування тільки посилює проблему: вироблення, а значить, і накопичення молока, наростають, як снігова куля. Швидко з’являється сильний пульсуючий колючий біль, може підвищитися температура тіла. Так і до маститу недалеко.

  Що робити? Правильно вкладати сосок в рот малюка, щоб він не «розжовував» його і міг активно смоктати. Під час годування і зціджування робити м’який погладжуючий масаж зон ущільнення в грудях у напрямку строго від периферії до соска (не розминати!). Якщо не виходить самостійно впоратися з початком лактостазом, якомога раніше попросити допомоги у акушерки або у консультанта з грудного вигодовування. Терпляче і зі спокійним (!) розумінням прикладати дитину до грудей так часто, як він просить. Майже неможливо виконати, але: більше відпочивати і не нервувати. Перехідне молоко, що з’являється на третю добу після пологів, вже не таке густе, а зріле – і тим більше. Напевно вже через пару тижнів з’явиться інша проблема: не забути вчасно змінити вбираючий вкладиш в бюстгальтері, щоб не промок одяг. І ще: чи не заробити надбавку до декретних, продаючи надлишки молока.

 • 7. Болі в спині.

  Пологи – серйозне випробування на гнучкість хребта. У третьому триместрі вагітності він, як пружина, вигинався вперед під напором важкої великої матки. І ось вона за кілька хвилин зникла! Але не просто так: спочатку по внутрішній поверхні крижів проїхала, як танк, голова немовляти, безжально притискаючи і розтягуючи міжхребцеві зв’язки, а заодно – проходячі поруч чутливі і рухові нервові волокна. Не дивно, що багато проділь скаржаться на ниючі болі в стрімко розпрямляючомуся хребетному стовпі, особливо в крижах, на простріли в спині, печіння по задній поверхні стегон, оніміння в ногах і в області куприка. Доведеться трохи потерпіти, оберігаючи хребет від перевантажень у вигляді різких рухів, підняття важких більше 4 кг і довгого перебування в незручній позі. Скільки? Від 2 тижнів до 3 місяців: спина сама підкаже.

 • 8. Болі в ступнях.

  Пам’ятайте про розслаблення зв’язок перед пологами? Стопа – це більше 30 кісточок, гнучко скріплених між собою так, щоб сформувалися два рухомих звода. Ці арки-амортизатори вкрай необхідні для того, щоб при ходьбі гасити удари ступні об землю. У третьому триместрі і кілька тижнів після пологів склепіння стопи уплощаються. Тому після тривалого стояння або ходьби натруджені основи пальців можуть нежартівливо нити. А вранці доведеться розходжуватися, чекаючи, поки вщухнуть ріжучі болі в п’яті, що з’являються при кожному кроці. Ще один прояв такої тимчасової плоскостопості – більша повнота взуття. Що робити? Не поспішати вставати на високий каблук, не тягати тяжкості, обходитися без стрибків. Намагатися, щоб у сні ступня по відношенню до гомілки перебувала під прямим кутом: так в підставі зв’язок, що утворюють склепіння-амортизатори, не утворюються вузлики, наступати на які вкрай болісно.

 • 9. Що робити з немовлям ?!

  Чому він плаче – читайте вище. Ще – крихті тільки належить навчитися не кричати, коли треба напружитися, щоб відійшли гази або кал. Технікою сповивання бажано оволодіти ще до пологів, причому не на ляльці, а на дитині. Різниця величезна: у дітлахів ручки весь час норовлять звільнитися, ніжки – зігнутися, а при торканні підборіддя шию ховає відкрившийся в пошуку їжі ротик. Адже якщо немовля не спить, значить, він хоче їсти. Як годувати – розповіли. Хоча б перші дні брати дитя на руки тільки для того, щоб погодувати або перенести на пеленальний столик. Післяпологова слабкість може хильнути в будь-яку хвилину, наболілу спину треба берегти. А швидко до закачування звикнути малюкові допоможуть домочадці після виписки з пологового будинку. Багато новонароджених бояться гучних звуків, дотиків до них і навіть власних різких рухів. Не треба їх лякати: говорите тихо, сповивати не поспішаючи, погладжуйте легкими дотиками. І ні в якому разі не нервуйте. Пуповина вже перерізана, але міцний зв’язок з матір’ю у немовляти залишається надовго. Достатньо лише притиснути його до грудей, як по ритму серцебиття жінки малятко відразу здогадається, що матуся хвилюється. А так як він звик у животику співпереживати їй, він буде плакати і відмовлятися від їжі. І доведеться тоді починати читати спочатку: «Чому він плаче?…»

 • 10. Плаксивість і тривожні думки.

  У перші дні після пологів через різке падіння рівня гормонів, пережитого фізичного та емоційного стресу у новоспеченої матусі може з’явитися відчуття спустошення. Здавалося б: ось воно, довгоочікуване щастя – сопе і посміхається уві сні! Але замість радості на очі накочуються сльози, в голові рояться тужливі думки, а в душу закрадаються погані передчуття. Настрій покращиться, якщо постаратися виспатися, дозволити собі трохи забороненої (для годуючих) улюбленої вкуснятинки і поділитися переживаннями з більш досвідченими сусідками по палаті або акушеркою. Але важливо пам’ятати, що і вдома не можна відразу звалювати на себе всі домашні клопоти і контроль над домочадцями. Перевантаження може викликати післяпологову депресію, впоратися з якою набагато складніше.

При виписці з пологового будинку доктор порекомендує жінці статевий спокій. Як довго? Мінімум 3 тижні. Залежить від того, наскільки глибокі розриви промежини були вшиті, як заживають рубчики, чи є запалення або молочниця. Бажання близькості з чоловіком пригнічують втома від безсонних ночей, депресія, тимчасові труднощі «старту» лактації. При сумнівах краще всього на 20-25-й день після пологів відвідати гінеколога і отримати у нього «добро» на початок сексуального життя. А заодно – вибрати метод контрацепції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.