Дифтерія при вагітності

Дифтерія при вагітності
Дифтерія при вагітності
Завдяки регулярній вакцинації випадки захворювання на дифтерію вкрай рідкісні. Але, на жаль, імунітет з часом слабшає, і якщо не щепитися кожні десять років, то ризик «підчепити» цю інфекцію зростає. Особливо небезпечна дифтерія для маленьких дітей та вагітних жінок.

Дифтерія – гостра повітряно-крапельна інфекція. Її збудник стійкий в навколишньому середовищі. За локалізацією розрізняють дифтерію зіва, дифтерію гортані (дифтерійний круп), дифтерію статевих органів, кон’юнктиви і носа. Останні три форми зустрічаються рідко.

В основі патогенезу лежить токсичний екзотоксин дифтерійної палички. Під його впливом можуть розвинутися важкі ураження нервової системи, міокарда, наднирників та нирок.

Дифтерія під час вагітності небезпечна для жінки без імунітету проти цього захворювання. Активна імунізація значно зменшує шанси захворіти на дифтерію, і, навіть якщо зараження відбудеться, то протікати воно буде в легкій формі.

Симптоми дифтерії

За свого початку локалізована дифтерія зіва в чомусь схожа з початком ангіни – першіння, хворобливе утруднене ковтання, підвищення температури, слабкість. При огляді відзначається гіперемія зіву, помірна набряклість мигдалин і острівці (бляшки) сіруватого нальоту, який важко видалити, розташовані в гирлах лакун, симптоми інтоксикації виражені незначно.

Набряк під час дифтерії
Набряк під час дифтерії

Поширена дифтерія зіва супроводжується вираженою інтоксикацією, щільний фібринозний наліт вистилає мигдалини і піднебінні дужки. Плівка нальоту знімається з труднощами, на місці нальоту залишаються садна і ранки.

Токсична дифтерія супроводжується важкою інтоксикацією, високою злоякісною температурою, порушеннями свідомості. Щільний сірий наліт поширюється на весь зів, переходить на м’яке і тверде піднебіння, язик і звід горлянки. Поширення набряку підшкірної клітковини відображає ступінь інтоксикації, чим важче стан, тим більша площа клітковини залучена в процес. Перебіг захворювання важкий, швидко розвиваються тяжкі порушення з боку надниркових залоз, серцево-судинної і нервової систем. Потрібна негайна лікарська допомога і специфічне лікування протидифтерійною сироваткою.

Дифтерійний круп – найнебезпечніша форма захворювання, запальний процес поширюється на гортань і трахею, швидко наростає задуха і генералізована інтоксикація. Без лікування швидко настає летальний результат.

Дифтерія статевих органів в основному розвивається вдруге, при перенесенні збудника з первинного вогнища, наприклад, при дифтерії зіву. Відзначається набряк статевих губ, сірі фібринозні плівки, що покривають зовнішні статеві органи і слизову піхви. Загальна інтоксикація відповідає первинному захворюванню. Як ускладнення можна розглядати рубцеве звуження піхви. Лікування дифтерії статевих органів поділяють на загальне – протидифтерійна сироватка, антибіотикотерапія, симптоматична терапія, і місцева – обробка зовнішніх статевих органів антисептиками, зрошення піхви розчином перекису водню 1%, свічки з обліпиховим маслом для кращого загоєння ран.

Дифтерія при вагітності – ризики для плода

Зважаючи на сильний токсичний вплив на організм матері при важких формах дифтерії, в першому триместрі прогноз для вагітності несприятливий. При легкому перебігу хвороби питання про доцільність збереження вагітності вирішується індивідуально після додаткових обстежень.

Якщо майбутня мама заразилася дифтерією в третьому триместрі найчастіше вагітність вдається зберегти, за умови своєчасної лікарської допомоги та акушерського супроводу. Дитина, що народилася від вагітності, під час якої мама перенесла дифтерію, має тимчасовий імунітет проти цього захворювання.

Слід пам’ятати, що при дифтерії самолікування неприпустимо! При найменшій підозрі, що ви заразилися дифтерію, слід негайно звернутися до лікаря.

Цікаві посилання

Стаття про Дифтерія на українській Вікіпедії.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.