Бронхіт при вагітності – чим небезпечний, особливості лікування

Бронхіт при вагітності - чим небезпечний, особливості лікування
Бронхіт при вагітності – чим небезпечний, особливості лікування
Вагітність – найчарівніший і найвідповідальніший період у житті кожної жінки. І цілком природне бажання – виносити дитину без ускладнень і захворювань. Але дуже часто майбутні мами стикаються з простудними захворюваннями – ГРЗ, і їх ускладненнями – трахеїтами і бронхітами. Це відбувається і через те, що на 9 місяців очікування дива доводиться, як мінімум, 2 сезонних спалаху ГРВІ. А природне зниження імунітету при вагітності робить організм жінки особливо уразливим.

Симптоми бронхіту при вагітності

Найчастіше бронхіт при вагітності є ускладненням ГРЗ. Якщо протягом 7 днів застуду не вдається вилікувати, а, навпаки, стан погіршився, то можна припустити, що ГРВІ ускладнилося бронхітом. Рідше бронхіт починається відразу, як первинне захворювання. Відбувається це при сильному переохолодженні або при сильно ослабленому імунітеті. Симптоми у вагітних жінок не відрізняються від звичайних проявів захворювання:

    – Загальна слабкість і інтоксикація;
    Температура піднімається вище 38, 5 ° С;
    – З’являються болі в грудях і задишка;
    – Нежить;
    – Приєднується сильний кашель, спочатку сухий, а потім з рясною мокротою.

Лікар під час аускультації почує гучне дихання, сухі свистячі хрипи.

Іноді гострий бронхіт може бути викликаний не інфекцією, а алергією. Тоді серед симптомів переважає тривалий болісний кашель, задишка, свистяче дихання. Алергічний обструктивний бронхіт з’являється після контакту з алергеном, частіше у весняно-літній період під час цвітіння рослин.

Чим небезпечний бронхіт для мами і її майбутньої дитини

Головна небезпека бронхіту під час вагітності для плоду – можливість гіпоксії та внутрішньоутробного інфікування. Також, через сильний кашль і напруги м’язів діафрагми і черевного преса, існує ризик переривання вагітності в першому триместрі або передчасних пологів на 7-8 місяці. Для самої вагітної значну загрозу представляє серйозне ускладнення бронхіту – пневмонія, або запалення легенів. Тому дуже важливо не займатися самолікуванням, а при перших же ознаках захворювання звернутися до лікаря.

Як лікувати бронхіт при вагітності

Складність лікування бронхіту у вагітних полягає в тому, що для багатьох звичних препаратів «цікаве становище» є протипоказанням. Основні рекомендації – свіже повітря, правильне харчування і постільний режим. Але лікувати бронхіт потрібно обов’язково, і довірити це краще компетентному спеціалісту.

Основою лікування бронхіту повинна бути дезинтоксікація організму. У домашніх умовах це – тепле рясне пиття. Це може бути чай з лимоном, калиною, смородиною, малиною; чай з липою і ромашкою, тепла мінеральна лужна вода або молоко з додаванням меду, масла і невеликої кількості соди (приблизно 1/5 ч. л. на склянку молока). Використання лікарських трав краще обговорити з лікарем, оскільки багато яких з них не можна приймати внутрішньо під час вагітності. Наприклад, відвар мати-й-мачухи протипоказаний протягом усього терміну через гепатотоксичну дію, а чай з материнкою може призвести до викидня.

Але застосування лікарських трав для інгаляцій допустимо. Взагалі, при бронхіті інгаляції – парові, ультразвукові, на небулайзирі, або просто над гарячою відвареної картоплею, дуже ефективні. Для зняття бронхоспазму в розчин для інгаляцій можна додати 2-3 мл 2,4% еуфіліну, а для поліпшення відходження мокроти використовують розчин соди або лужну мінеральну воду.

Добре себе зарекомендували препарати Муколік (крім І триместру), Бронхіпрет, Мукалтин, сироп з кореня алтея. З обережністю призначають сироп Амброксол (або Лазолван). З антибіотиків, в разі крайньої необхідності, призначають Цефтриаксон (з 14 тижня), Емсеф (крім І триместру), препарати ампіциліну. Іноді лікар призначає антигістамінні препарати – для зняття набряку і обструкції бронхів. Краще, якщо це будуть препарати 2 покоління – Лоратадин, Едем, Кларитин.

Категорично протипоказані під час вагітності препарати йоду, кодеїн, тетрацикліни, бісептол.

Своєчасне лікування бронхіту під час вагітності дозволить уникнути ускладнень і для мами, і для дитини, але лікування повинно проводитися тільки під наглядом лікаря.

Цікаві посилання

Стаття про Бронхіт на українській Вікіпедії.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.