Коклюш при вагітності

Коклюш при вагітності
Коклюш при вагітності
Вагітність – пора переживань і надій, райдужних мрій і підвищеної відповідальності. В ідеалі майбутня матуся хоче, щоб всі 9 місяців вона залишалася здоровою. Але, на жаль, так виходить не завжди. Природа подбала про те, щоб мамина імунна система не була агресивною проти малюка, але одночасно знизивши імунітет зробила жінку вразливою і для різних інфекцій: нежить, <a href="“>температура, кашель – практично кожна вагітна хоч раз, але захворює за 9 місяців. Але іноді під маскою звичайної застуди може ховатися серйозне захворювання. Саме так поводиться коклюш – «дитяча» інфекція, якої дуже часто хворіють дорослі, самі не знаючи про це.

Чому хворіють на коклюш дорослі

Хоча коклюш і відноситься до дитячих інфекцій, але захворіти ним може кожен. Комплекс щеплень у дитячому віці, звичайно, забезпечує формування специфічного імунітету. Дітки, яким вчасно зробили всі щеплення, рідко заражаються коклюшем, а якщо і хворіють, то в легкій формі. Але цей імунітет не зберігається на все життя – його «гарантія» приблизно 12 років. Більше того, навіть імунітет, що виробився після перенесеного захворювання, діє тільки близько 20 років. Тому й виходить, що дорослі стають знову уразливими перед цією «дитячої» хвороби. А якщо врахувати, що під час вагітності у матусі ще і загальний імунітет знижений, то виходить, що іноді кашель, що приймається за банальну застуду чи алергію, цілком може виявитися атиповою формою коклюшу.

Як можна заразитися коклюшем

Коклюш викликається бактерією Bordetella pertussis. Передається захворювання від хворої людини (дорослого або дитини) до здорового повітряно-крапельним шляхом. Так як бактерія ця в умовах навколишнього середовища живе недовго, то ризик захворіти на коклюш під час вагітності з’являється тільки при близькому контакті з хворим, який стає заразним з кінця інкубаційного періоду і залишається таким приблизно 4-6 тижнів, хоча повне одужання і відновлення відбувається приблизно через 4-6 місяців. Зараження можливе на відстані не більше 2 метрів від хворого. Захворювання це сезонне, його пік припадає на листопад-січень. Особливо небезпечний коклюш для дітей до 2 років (своїми ускладненнями і наслідками).

Після того, як бактерії потрапляють на слизову бронхів, вони там починають інтенсивно розмножуватися, виділяючи екзо- і ендотоксини. Вони потрапляють в кров і стають причиною формування в кашлевом центрі головного мозку стійкого вогнища збудження, тому напади спастичного кашлю і продовжуються ще тривалий час після загибелі бактерій.

Коли можна запідозрити коклюш при вагітності

Так як у дорослих найчастіше коклюш протікає в нетиповій формі, то вагітній варто звернутися до лікаря за консультацією, якщо:

    • вдома або на роботі хто-небудь хворіє на коклюшу і це підтверджено лабораторною діагностикою;
    • у майбутньої матусі два тижні і більше тримається сухий нападоподібний кашель, що не піддається звичайному лікуванню;
    • збільшені шийні, пахвові і подніжнечелюстние лімфовузли.

Форми коклюшу, симптоми і перебіг

У дітей, літніх людей та людей зі слабким імунітетом коклюш найчастіше протікає в типовій формі зі спастичним кашлем і яскраво вираженими періодами – саме такий перебіг коклюшу і являє собою загрозу для маленьких дітей. Для дорослих людей більш характерні атипові форми коклюшу (без спастичного кашлю) – абортивні, стерта і безсимптомна.

Типова форма коклюшу

Симптоми типового коклюшу дуже характерні і яскраво виражені. Протікає захворювання тривало, в кожному періоді є свої особливості.
– Інкубаційний період (від зараження до появи перших ознак захворювання) триває від 3 днів до двох тижнів.
– Катаральний період (10-15 днів) протікає як звичайна легка застуда – сухий кашель, легке нездужання, невисока температура. Але звичайні методи лікування не приносять полегшення, кашель посилюється, стає приступоподібним.
– Період спастичного (судомного) кашлю триває 2-4 тижні. Напади кашлю дуже характерні – на одному видиху кілька кашельних поштовхів, як би все повітря з легенів «викашлюєте», потім судомний вдих «зі свистом» і кашель повторюється знову. Під час нападу набухають вени на шиї і обличчі, піднімається артеріальний тиск. На завершення відкашлюється густий склоподібний слиз, також можлива блювота. З часом обличчя стає одутлим і пастозним, з’являється синюшність губ, навколо очей і в носогубного трикутника помітні дрібні точкові крововиливи – під час нападу можуть лопатися дрібні капіляри шкіри. Приблизно до кінця другого тижня цього періоду бактерій в організмі вже немає, але напади не припиняються.
– Період зворотного розвитку може тривати до півроку. Напади трапляються все рідше, кашель не такий болісний, поступово настає полегшення і одужання.

Атипові форми коклюшу

Абортивна форма коклюшу не має нічого спільного з абортом при вагітності. Отримала свою назву за швидкоплинність і швидке вирішення. При абортивній формі після катарального періоду настає дуже короткий період (до семи днів) судомного кашлю. Потім швидко настає одужання.

При стертій формі взагалі немає періоду спастичного кашлю. Все обмежується звичайним сухим кашлем, і коклюш можна діагностувати тільки в лабораторії.

Безсимптомна форма або носійство взагалі не проявляються ніякими змінами здоров’я, проте при проведенні аналізів або визначається наростання титрів антитіл до коклюшної бактерії, або висівається сам збудник.

Дві останні форми найчастіше і є причиною епідеміологічних спалахів – людина не знає, що він хворий на коклюш, не приймає ніяких заходів, і стає причиною зараження оточуючих.

Чим небезпечний коклюш при вагітності

Основна небезпека при захворюванні на коклюш вагітної жінки – це можливість інфікування новонародженої дитини. І чим ближче до пологів матуся заразилася, тим більша небезпека для дитини, адже для новонароджених коклюш може бути смертельним.

Існує думка, що коклюш на термінах вагітності до 12 тижнів викликає важкі вади розвитку плода – порушення у формуванні нервової, травної, сечостатевої та кісткової систем, вроджену глухоту, геморагічний синдром. Але плід з такими вадами розвитку зазвичай не виживає, і вагітність завершується мимовільним викиднем. Розв’язати сумніви і прийняти правильне рішення у разі підозри на коклюш на ранніх термінах лікаря допоможе УЗД.

Як лікувати коклюш при вагітності

Адекватно оцінити стан пацієнтки, врахувати всі фактори і ризики може тільки лікар. Тому якщо з’являються підозри, що відбулося зараження коклюшем, слід негайно звернутися до лікаря. Якщо лабораторними методами підтверджується захворювання коклюша, то в перші 6 тижнів хвороби лікар обов’язково призначає антибіотики – азитроміцин, кларитроміцин або еритроміцин. Одночасно рекомендовані протикоклюшові препарати з вмістом декстрометорфану («Гріппекс», «Туссин Плюс») – ці речовини дозволено з обережністю вживати під час вагітності та годування груддю. Також можна рекомендувати і всі способи, які застосовуються для лікування ГРВІ та застуди при вагітності.

Якщо зараження коклюшем відбулося в термін 28 тижнів і більше, то новонародженому також буде призначений курс антибіотикопрофілактики, оскільки ризик зараження малюка відразу після пологів дуже високий. До того ж немає даних, що підтверджують факт передачі специфічних антитіл від мами до дитини. З цих же причин результативність щеплення вагітної в ІІІ триместрі вакциною від коклюшу дуже сумнівна, хоча в США і проводять дослідження цього методу профілактики.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.