Особливості діагностики захворювань органів дихання у дітей

Особливості діагностики захворювань органів дихання у дітей
Особливості діагностики захворювань органів дихання у дітей
Хвороби дітей іноді є справжнім випробуванням для батьків, впорається з яким під силу не кожному. Деякі вже при «першому чиху» в паніці викликають «швидку», інші старанно лікують народними засобами дитини у важкому стані. Причиною більшості помилок є банальна непоінформованість в тому, як виявляється те чи інше захворювання, і чим воно загрожує. Оскільки в дитячому віці найбільш поширеною є патологія органів дихання, я проведу для батьків невеличкий «лікнеп» в цьому напрямку.

Трохи теорії

Дихальна система складається з:

  • верхніх повітроносних шляхів (ніс, навколоносових синусів, глотка);
  • нижніх повітроносних шляхів (гортань, трахея, бронхи);
  • легких.

Будь-який патологічний процес в кожній з цих структур відносять до хвороб органів дихання. Найпоширеніші: риніт, синусити, фарингіт, ларингіт, трахеїт, бронхіт, пневмонія, бронхіальна астма. Їх основними причинами у дитини є інфекційні агенти (віруси і бактерії), а також алергічна реакція.

У порівнянні з дорослими, у дітей дані захворювання виникають частіше, переносяться важче і загрожують серйозними ускладненнями. Пояснення тому – вікові особливості дихальної системи малюків.

  1. Повітроносні органи на всьому протязі вузькі і короткі. Внаслідок цього порушення дихання виникає навіть при невиражених оточених явищах. Крім того, інфекція швидко поширюється на сусідні структури.
  2. Слизова оболонка пухка і багато вкрита кровоносними судинами, що сприяє прогресуванню набряку при мінімальному запаленні.
  3. Грудна клітка має обмежений дихальний обсяг і слабку мускулатуру, в результаті чого швидше з’являються застійні явища в легенях і бронхах.

Кожна з особливостей найбільше виражена у дитини до року, тому респіраторні захворювання найнебезпечніші саме для немовлят.

Клінічна картина

Незважаючи на різноманітність нозологічних одиниць, патологія дихальних органів проявляється декількома основними симптомами. Саме по ним можна зорієнтуватися в можливу причину хворобливого стану малюка.

Синдром інтоксикації

Це один з найперших «дзвіночків», який вказує, що дитя не здорове. Інтоксикація супроводжує майже всі респіраторні захворювання, ось тільки ступінь її вираженості може значно коливатися, залежно від патології. Насторожити батьків має наступне:

  • завжди бадьорий малюк стає апатичним і млявим; маленькі діти (від року до трьох) можуть заснути прямо під час гри;
  • безпричинний плач, дратівливість;
  • зниження апетиту (відмовляється їсти навіть улюблені страви), наростаюча спрага;
  нудота, іноді – блювота (для малюків перших місяців життя більш характерні відрижки);
  • скарги на головний біль;
  • блідість шкірних покривів;
  • підвищення температури тіла від субфебрильних цифр (37 градусів) до високих показників (38,5 і вище).

Найбільш яскраво інтоксикаційний синдром виражений при пневмонії, бронхіті, ангіні, гнійному синуситі. Крім того, важче протікають захворювання, викликані бактеріальними збудниками. Риніти, фарингіти, трахеїти вірусного походження (складові ГРЗ) не викликають настільки вираженого порушення стану хворого.

Кашель

Cамий впізнаваний «супутник» респіраторних захворювань. Він свідчить про подразнення кашльових рецепторів (вони розташовані в горлі, трахеї, бронхах). Кашлевий поштовх виконує захисну функцію – очищає респіраторний тракт від інфекційних агентів, мокротиння, пилу та інших сторонніх тіл. Але тривалий кашель виснажує дитину, порушує сон, викликає хворобливі відчуття в грудній клітці і животі (внаслідок скорочення м’язів).

Захворювання, що проявляються кашлем.

  1. Ларингіт (запалення гортані) . Кашель сухий, надсадний і гучний (нагадує гавкіт собаки). Його супроводжує захриплість (аж до повного зникнення). Важливою ознакою є порушення дихання при вираженому стенозі гортані (помилковий круп).
  2. Трахеїт. Перші кілька днів кашель сухий, інтенсивний і нападоподібний. Він супроводжується щемливим болем в горлі і за грудиною. У немовлят і дітей від року до трьох років напади виникають на тлі крику, плачу або сміху. Вони часто закінчуються блювотою. Поступово кашель стає вологим, харкотиння слизисто-гнійним, в’язким, жовто-зеленого кольору. При трахеїті підвищується температура тіла (38-39 градусів), виражені симптоми інтоксикації.
  3. Бронхіт. Непродуктивний кашель – одна з перших ознак хвороби. Вже через кілька днів з’являється мокрота. Кашльові напади виснажують дітей, вони часто скаржаться на болі в животі (внаслідок напруження м’язів черевного преса). При бронхіті, як правило, спостерігають прояви інтоксикації і високу температуру.
  4. Запалення легенів. Кашлевий синдром має схожі характеристики з бронхітом, хоча можливі й інші його варіанти (в залежності від клінічної форми пневмонії).
  5. Бронхіальна астма. Приступу кашлю передують ознаки алергічної реакції: сльозотеча, водянисті виділення з носа, чхання. Можливо рясне сечовипускання, сверблять шкіра і очі. Характерний симптом – задуха (відчуття браку повітря, утруднене дихання). Дихальні рухи супроводжуються свистом.

Самостійно визначити, якою саме причиною викликаний кашель – справа не з легких. Раджу надати цю задачу лікаря. Щоб встановити діагноз, іноді достатньо лише прослухати легені фонендоскопом, але в більшості випадків необхідні додаткові методи діагностики.

Дихальна недостатність

Цей симптом більш характерний для ураження нижнього відділу повітроносних шляхів (стенозуючий ларингіт, бронхіт, бронхіальна астма) і легких (пневмонія). Набряк слизової оболонки, бронхоспазм і підвищене вироблення слизу – головні «винуватці», що призводять до дихальної недостатності. Важкі порушення дихання небезпечні для життя дитини, тому рекомендую бути дуже пильними, якщо ви помітили у нього такі ознаки:

  • прискорене дихання: більше 50 за хвилину у дитини до року; більше 40 (від року до трьох); більше 30 (від 3 до 7 років);
  • прискорене серцебиття;
  • синюшність навколо рота, кінчика носа, пальців, блідість шкіри на інших ділянках тіла;
  • напруга крил носа;
  • втягування міжреберних проміжків і грудини при диханні;
  • млявість, загальмованість (або збудженість) – у важких випадках.

Якщо дихальна недостатність проявляється лише при фізичному навантаженні – йдеться про легку її форму. Коли ж порушення дихання виникає і в спокої – зволікати не можна, дитина потребує термінової госпіталізації.

Закладеність носа

Порушення носового дихання (набряк носових ходів) і патологічні виділення з носа – однин з самих «нешкідливих» проявів респіраторних захворювань. Цей симптом свідчить про запальний процес верхніх дихальних шляхів. Як правило, мова йде про риніт і гайморит.

Нежить – незмінний представник гострих респіраторних вірусних інфекцій. Запалення слизової оболонки проявляється відчуттям печіння, чханням, закладеністю носа. Виділення спочатку рідкі, слизові і прозорі, але якщо приєднується бактеріальна інфекція, вони трансформуються в гнійні (зелено-жовті і в’язкі).

Запалення гайморової носової пазухи (гайморит) супроводжується головним болем, температурою, загальною слабкістю. Турбує відчуття тяжкості в області перенісся, щік, біля носа.

Обидві патології можуть ускладнитися в дитячому віці більш серйозними хворобами: запаленням вуха (отит), фарингіт, бронхіт, ураженням мозкових оболонок (менінгіт).

Біль в горлі

Першіння, біль і відчуття сухості в горлі, хворобливе ковтання виникають найчастіше при наступних станах:

  • фарингіт (запалення слизової оболонки глотки);
  • ларингіт (запалення слизової гортані);
  • тонзиліт (запалення глоткових мигдалин).

Ці захворювання, в основному, виявляються при різних видах ГРВІ. У дитини рідко спостерігають обмежене враження верхніх дихальних шляхів. У малюків до року, а також у дітей від року до 3 років патологічний процес поширюється відразу на кілька сусідніх органів. У них діагностують ринофарингит, тонзилофарингіт, фарінголарінгіт, ларинготрахеїт і т.п.

Принципи діагностики «на дому»

Як бачимо, в клінічній картині більшості респіраторних захворювань превалюють кілька загальних симптомів, тому самостійно діагноз встановити непросто. Найоптимальніший варіант для батьків – довірити хворого досвідченішому фахівцю.

Необхідний діагностичний мінімум в домашніх умовах – вчасно побачити небезпечні стану:

  • виражена сонливість, млявість реакції на зовнішні подразники, слабкий крик (у дитини до року);
  • гіперзбудливість, тремор кінцівок (всього тіла);
  • температура вище 39, яку неможливо збити протягом кількох годин;
  • аритмічне дихання;
  • участь допоміжних м’язів в дихальному акті (високе піднімання грудної клітки, втягування міжреберних проміжків, м’язів живота);
  • відставання однієї половини грудної клітки при диханні;
  • блідість шкірних покривів, синява носо-губної зони, кінчиків пальців.

Навіть при наявності лише одного з цих ознак треба негайно звернутися за професійною допомогою.

Методи клінічної діагностики

В першу чергу лікар збирає анамнез (історію захворювання) і розпитує про скарги. Потім він проводить об’єктивний огляд.

  1. Оцінює стан шкірних покривів, вимірює частоту дихання і серцебиття, наявність (або відсутність патологічних типів дихання).
  2. Оглядає ротову порожнину, мигдалини, зів (виявляє обкладений язик, почервоніння і збільшення гланд, висип або гнійнички).
  3. Проводить перкусію (спеціальне постукування) області проекції легенів.
  4. Основний метод – аускультація (прослуховування) легень з допомогою фонендоскопа. З її допомогою можна вислухати хрипи, визначити їх характер (вологі або сухі), кількість, локалізацію. Хрипи свідчать про бронхіті, пневмонії, бронхіальній астмі. При інших патологіях респіраторної системи вони не прослуховуються.

Вкрай важлива і лабораторна діагностика:

  • загальний аналіз крові: «зрушення формули вліво», прискорена ШОЕ, лейкоцитоз, вказують на запальний процес бактеріального походження; зменшена кількість лейкоцитів свідчить про вірусне захворювання; перевищення норми еозинофілів вказує на алергічну реакцію (бронхіальна астма);
  • загальний аналіз сечі: білок, ацетон, лейкоцити свідчать про виражену інтоксикацію організму);
  • мазок із зіву, бактеріологічні дослідження виділень з носа, кашлевого мокротиння (допомагають визначити збудника і його чутливість до антибіотиків);
  • при підозрі на бронхіальну астму проводять дослідження мокротиння на присутність еозинофілів і характерних тканин (спіралей Куршмана, кристалів Шарко-Лейдена);
  • щоб визначити ступінь дихальної недостатності роблять газовий аналіз крові і визначають насичення крові киснем.

У більшості випадків для встановлення діагнозу потрібні інструментальні методи. Найпоширенішим є рентгенографія органів грудної клітини. З її допомогою можна підтвердити (або відкинути) запалення легенів, бронхіт, бронхіальну астму. Вона дає можливість визначити площу ураження і наявність ускладнень (плеврит, пневмоторакс).

При підозрі на синусит проводять рентгенологічне дослідження навколоносових пазух. На жаль, не завжди вдається верифікувати хворобу, спираючись на результати цих методів. Тому маленьким пацієнтам потрібно пильне спостереження і аналіз динаміки симптомів.

Особливості діагностики захворювань органів дихання у дітей на сучасному етапі

Сучасна медицина має в своєму арсеналі нові діагностичні методики, які допомагають більш точно визначити патологію. Йдеться, перш за все, про комп’ютерної та магнітно-резонансної томографії. Вони дають можливість візуалізувати орган не тільки в цілому, але і на різних рівнях.

Залежно від ситуації проводять КТ (МРТ) легких, органів середостіння, трахеї, навколоносових синусів. Ці обстеження використовують лише в складних діагностичних випадках, коли звичайні методи неінформативні.

У маленьких дітей (приблизно до 5 років) магнітно-резонансну і комп’ютерну томографію роблять лише під наркозом.

Одні з останніх розробок в діагностиці респіраторних захворювань – визначення виду збудника (вірус, чи бактерія). Це дуже важливо для підбору ефективного лікування.

У крові визначають рівень прокальцитоніну: якщо він істотно зростає – хвороба викликана бактеріальним посередником. Щоб підтвердити вірусне зараження обстежують кров на присутність противірусних антитіл, а також шукають його антигени в змиві з носоглотки (реакція імуноферментного аналізу).

На жаль, сучасні методи діагностики дорогі, і доступні не в кожному медичному закладі. Але здоровий глузд батьків і професіоналізм лікарів допоможуть дитині впорається з будь-яким захворюванням.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.