Що таке алергія і що може її викликати. Алергія при вагітності

Що таке алергія і що може її викликати. Алергія при вагітності
Що таке алергія і що може її викликати. Алергія при вагітності
За останні півстоліття алергія стала справжнім бичем суспільства.

Більше 50% людства страждає від різних проявів цього захворювання.

Вважається, що більше схильні до алергії жителі цивілізованих країн, особливо це стосується мешканців міст.

Що таке алергія

Алергія – це аутоімунна реакція гіперчутливості організму. Всього виділяють 5 типів гіперчутливості, але про алергію говорять у випадку, якщо в механізмі відповідної реакції на подразник вступають імуноглобуліни Е, і у відповідь на чужорідний білок в кров виділяється особлива речовина – гістамін. У зв’язку з дією гістаміну формується місцева або генералізована відповідь у вигляді запального процесу.

Як проявляється алергія

Клінічні прояви алергії настільки різноманітні, що часто одні й ті ж симптоми можуть свідчити і про алергічну реакцію, і про інфекційне захворювання. З найбільш характерних проявів виділяють:

  Респіраторні проявинабряк слизової носоглотки, закладеність носа, нежить, бронхоспазм, і у важких випадках – напади бронхіальної астми;
  З боку очей – сльозотеча, ріжучий біль в очах, кон’юнктивіт;
  Шкірні прояви – найбільша група симптомів і клінічних течій, включає різні висипання, ущільнення і почервоніння шкіри, атопічний дерматит (діатез у дітей), кропив’янку, екзему, набряки підшкірної клітковини, свербіж, пухирі;
  Блискавичні загальні реакції – проявляються у вигляді набряку Квінке та анафілактичного шоку (вимагають негайного лікарського втручання).

Що може викликати алергію

Речовини, здатні викликати алергічну реакцію, називають алергенами. Існують цілі групи алергенів, що включають в себе потенційно небезпечні речовини, продукти, хімічні сполуки, ліки, рослини та інше. Фактично що завгодно може стати причиною алергічної реакції, все дуже індивідуально. Наприклад, відомі випадки, коли алергія розвивалася на вживання звичайних продуктів – картоплі, кабачків або яблук. Але, на щастя, такі продукти рідко стають причиною алергії. Однак існують списки відомих потенційних алергенів, найбільш часто викликають неадекватну реакцію.

Найбільш поширені групи алергенів

Харчові продукти. Певні продукти є потенційними алергенами. Але це не означає, що їх вживання обов’язково викличе неадекватну реакцію. Список складений на основі зведених даних вивчення причин, що викликають алергічні реакції харчового походження. Отже:

  – Какао-боби і продукти їх переробки.
  – Цитрусові.
  Горіхи – арахіс, фундук, фісташки, кешью і продукти з їх вмістом. Арахісове масло.
  – Молоко. Останнім часом почастішали алергії на білок коров’ячого молока.
  – Мед. За рахунок високого вмісту в цьому продукті частинок пилку рослин мед займає одне з перших місць, як причина розвитку харчової алергії.
  – Яйця, особливо білок курячого яйця.
  – Злаки, кунжут, бобові.
  – Морепродукти і морська риба.
  – Деякі ягоди та овочі, що відрізняються інтенсивним кольором – хурма, полуниця, малина, чорний виноград, томати, вишня та інші.

Лікарські препарати. Відкриття пеніциліну ознаменувало еру перемоги над бактеріальними інфекціями і еру алергії. Найбільш часто причинами медикаментозної алергії і сироваткової хвороби стають:

  Антибіотики.
  – Місцеві анестетики – новокаїн, лідокаїн.
  – Саліцилати.
  – Препарати сульфаніламідної групи.

В окрему велику групу виділяють наступні алергени:

  – Пиловий кліщ, що мешкає в пилу.
  – Пилок рослин.
  – Шерсть тварин.
  – Цвіль.

Важкі алергічні реакції викликають укуси комах. Особливо небезпечну реакцію викликає бджолина отрута, отрута джмеля і оси, вміст секрету комарів, отрута павуків.

Алергенами можуть стати білки плазми донорської крові, вакцини та сироватки, виготовлені на курячому білку.

Препарати побутової хімії, латекс, фосфорорганічні сполуки, фосфати, нітрати, барвники, сполуки нікелю і багато іншого з того, що оточує нас у повсякденному житті можна віднести до потенційних алергенів.

Алергія, вагітність і спадковість

Прийнято вважати, що алергія пов’язана зі спадковістю – якщо один або обоє батьків страждають яким-небудь видом алергії, то у їхніх дітей відзначається високий ризик розвитку алергічних реакцій. Якщо під час вагітності у жінки загострюється хронічний перебіг алергії, то новонароджена дитина також може страждати від тих же клінічних проявів, викликаних тими ж алергенами.

Однак природа подбала про захист майбутньої дитини – під час вагітності рівень гормону кортизолу в організмі жінки підвищений, що створює додатковий захист від алергії для дитини.

Як може вплинути вагітність на появу алергії

Вагітність – дуже особливий стан. Глобальні перебудови в імунній та гормональній системі майбутньої матусі створюють найбільш сприятливі умови для безпечного розвитку плода. Власне, розрізняють три можливих варіанти впливу вагітності на появу алергії.

  1. Вагітність ніяк не впливає на перебіг алергії, і хронічне захворювання протікає в звичайній формі.

  2. Завдяки високому рівню кортизолу під час вагітності клінічні прояви алергії зникають, і стан жінки поліпшується.

  3. Під впливом генів дитини виникає додаткова сенсибілізація материнського організму, і хронічна алергія загострюється.

Іноді відзначають так звану «алергію на вагітність», коли материнський організм вкрай важко реагує на наявність плода. На щастя, така реакція трапляється вкрай рідко.

Часто вагітні жінки помилково приймають набряк слизових оболонок, нежить, закладеність носа, викликані впливом високого рівня прогестерону, за алергічний риніт. Але при «нежиті вагітних» не буває інших клінічних проявів алергії.

Як лікувати алергію під час вагітності

Найбільш ефективним лікуванням алергії вважається специфічна імунотерапія алергеном. Після виявлення причини алергії пацієнт отримує курс ін’єкцій з мікродозами цього алергену, що дозволяє «привчити» імунітет до цієї речовини, виробити антитіла і уникнути масованого викиду в кров гістаміну. Лікування це тривале, і повинно проводитися задовго до настання вагітності.

Під час самої вагітності при загостренні хронічної алергії допустимо застосування антигістамінних препаратів другого покоління – Кларитин, Едем, Зиртек, але тільки за призначенням лікаря і з урахуванням всіх можливих ризиків і користі.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.