Температура і лихоманка у дитини – симптоми і лікування

Температура і лихоманка у дитини - симптоми і лікування
Температура і лихоманка у дитини – симптоми і лікування
Температура тіла дитини є проявом складних процесів в організмі, які утримують показники в певних рамках. Головний центр контролю за температурою перебуває в головному мозку, звідки він «посилає вказівки» за допомогою нервових волокон і різних гормонів. Останні в свою чергу тримають в рівновазі два протилежні процеси – теплопродукцію і тепловіддачу.

Особливості терморегуляції у дітей

По-перше, у грудних дітей неможливий такий механізм збільшення теплопродукції, як м’язове тремтіння – озноб. Додаткове тепло виробляється тільки за допомогою розщеплення жирової тканини.

По-друге, потові залози у дітей недостатньо функціонують, тому тепловіддача за допомогою випаровування поту не так ефективна, як у дорослих. Головною «зброєю» тепловіддачі у дітей є випаровування зі слизової оболонки верхніх дихальних шляхів і ротової порожнини. З цим пов’язана певна тактика лікування дітей з підвищеною температурою, про яку розповім пізніше.

По-третє, у дитини до 7 років розвинений тільки один вид нервової системи – симпатична. Ця система контролює температуру тіла, звужуючи судини шкіри і не даючи через них виходити теплу. Тривале і сильне звуження судин може призвести до серйозних ускладнень.

Що вважати нормальною температурою тіла у дитини

Показники температури не мають і не можуть мати чіткої цифри. Значення змінюються з віком, протягом доби, при фізичних і емоційних навантаженнях, після їди і т.д. Цей список я можу перераховувати досить довго. Але все ж батькам потрібно на щось орієнтуватися, щоб з’ясувати у дитини наявність хвороби.

Встановлено деякі референтні межі в залежності від віку:

  – Від 0 до 6 місяців – 36,4 – 36,8 ⁰ С;
  – З 6 місяців до 5 років – 36,1 – 37,7 ⁰ С;
  – Від 5 до 7 років і старше – 36,1 – 37,0 ⁰ С.

Якщо температура нижче норми, то слід насторожитися. Гіпотермія може бути симптомом серйозних захворювань – інфекцій, анемії, пухлини, зниження імунітету, ендокринної патології та ін. До спеціалісту для діагностики слід звернутися, якщо знижена температура спостерігається протягом тривалого часу.

Перевищення нормальних значень говорить про виникнення гіпертермії.

Гіпертермія та її варіанти

Підвищення температури тіла не завжди відбувається за одним сценарієм. Все залежить від причини, що викликала його. Згідно з цим виділяється три види гіпертермії.

1. Перегрів

В цьому випадку відбувається вплив гарячим повітрям навколишнього середовища. При великій вологості і відсутності вітру ситуація ще більш ускладнюється. Дитина не може віддавати тепло, тобто не відбувається тепловіддачі, а теплопродукція залишається незмінною. Перегрів може привести до розвитку теплового удару.

2. Лихоманка

Виникнення лихоманки провокується особливими речовинами – пірогенами. Вони завжди супроводжують запальної реакції. Підвищення температури внутрішнього середовища організму необхідно для боротьби із запаленням, але має і негативні наслідки. Запускає утворення і вплив на організм пірогенів великий спектр чинників:

  – Структури клітин бактерій, вірусів, найпростіших, паразитів;
  – Омертвілі тканини;
  – Опіки, травми, рани, в т.ч. післяопераційні;
  – Злоякісні пухлини;
  – Безмікробних запалення внутрішніх органів – апендицит, панкреатит та ін .;
  – Аутоімунне запалення (системний червоний вовчак, склеродермія, хвороба Крона);
  – Алергічні реакції – сироваткова хвороба, полінози.

Така кількість провокуючих механізмів говорить про найбільшу поширеність цього виду гіпертермії в порівнянні з двома іншими.

3. Лихоманкоподібний стан

Виникнення підвищеної температури в деяких випадках відбувається без впливу пірогенів. Причина цих підвищень до кінця не з’ясована, але все ж такі стани мають місце бути:

  – Гіпертермія психогенної природи (виникає при емоційному збудженні, стресі і деяких психічних захворюваннях);
  – Лікарська гіпертермія (кофеїн, адреналін, ефедрин, новокаїнамід та ін.);
  – Підвищення температури при тиреотоксикозі, феохромоцитомі (при пухлині наднирників гіпертермії сприяють як виділяються пірогени, так і виробляються гормони).

Класифікація лихоманки

Так як це найчастіший вид гіпертермії, з яким зустрічається будь-хто з батьків, розповім докладніше про види лихоманки.

Лихоманка підрозділяється по тривалості течії на:

  – Ефемерну (до 3-х днів);
  – Гостру (до 2-х тижнів);
  – Підгостру (до 40 – 45 днів);
  – Хронічну (понад 1,5 місяців).

Рівні підвищення температури також мають свої назви:

  – Субфебрильна (не більше 38 ⁰С);
  – Помірна (до 39,5 ⁰С);
  – Висока (39,6 – 40,9 ⁰С);
  – Гіперпіретичний (вище 41 ⁰С).

Існує задоволена об’ємна класифікація, яка характеризує певні моделі зміни температури протягом доби, але не бачу сенсу про неї розповідати, так як в сучасний час вона втратила актуальність. Скажу лише, що перше місце по частоті займає послаблююча лихоманка. При такому варіанті ранкова температура менше вечірньої приблизно на 1 ⁰С.

Стадії лихоманки

Розглянутий варіант гіпертермії є типовою реакцією організму і при будь-яких причинах проявляється однаково. Також хочу відзначити, що підвищення температури впливає на всі органи і тканини. Цей вплив може мати як позитивні, так і негативні наміри.

1. Стадія підвищення температури.

На першому етапі в організмі відбувається велика кількість хімічних реакцій, що підсилюють теплоутворення і зменшують тепловіддачу. У багатьох дослідах було встановлено, що при лихоманці, на відміну від перегріву, порушення тепловіддачі превалює. Як я вже говорила раніше, тепловіддача у дітей більшою мірою здійснюється за рахунок випаровування вологи зі слизових оболонок ротоносоглотки. При високих цифрах гіпертермії бліднуть шкірні покриви, ручки і ніжки дитини стають холодними, з’являється озноб (крім грудних дітей). Дитина прагне укутатися і згорнутися калачиком. Тривалість наростання температури залежить від причини захворювання. Наприклад, при грипі підвищення до максимального значення настає за кілька годин.

2. Стадія стабільної високої температури.

У цю стадію організм бере під контроль механізми терморегуляції, не знижуючи при цьому температуру до норми. Судини шкіри розширюються, кінцівки рожевіють і стають теплими або навіть гарячими, проходить озноб.

3. Стадія зниження температури.

Коли хвороба починає відступати, тепловіддача бере верх і нормалізує показники температури, у дітей старше 1 року виникає різке потовиділення. Повернення до вихідних цифр може відбуватися як поступово (кращий варіант), так і різко, протягом кількох годин. Таке падіння температури називають критичним, і воно є дуже небезпечним, оскільки може викликати різке зниження артеріального тиску, аж до втрати свідомості.

Такими симптомами проявляється сама гіпертермія, але лихоманка, включаючи в процес весь організм, має більш широку клініку.

Симптоми лихоманки

При субфибрилітету гіпертермія надає малий впливав на системи органів, тому більшість перерахованих мною нижче ознак характерні для більш високих показників.

  1. Галюцинації і марення.
  2. Втрата свідомості.
  3. Судоми.
  4. Головний біль.
  5. Міалгія і міастенія (м’язова слабкість).
  6. Тахікардія та інші порушення ритму (у дітей до року підвищення температури на кожні півградуса супроводжується збільшенням пульсу на 10 ударів, після 1 року відбувається збільшення пульсу на 8-10 ударів на 1 градус гіпертермії).
  7. Підвищення артеріального тиску в період наростання температури.
  8. Почастішання сечовипускання в першу стадію лихоманки.
  9. Частота дихання в різні періоди варіює – знижується при підйомі температури і збільшується при другій стадії.
  10. Сухість в роті. Зниження виділення слини, яка має бактерицидні властивості, створює оптимальне середовище для появи і розмноження мікроорганізмів, що призводить до появи неприємного запаху з рота і виникненню нальоту на язиці.
  11. Посилення спраги.
  12. Зниження апетиту.
  13. Блювота.
  14. Закреп і посилене газоутворення.

Природно, що в однієї дитини не виявляються відразу всі ознаки, але обізнані батьки зможуть зрозуміти, що ті чи інші симптоми є логічним проявом гарячкового синдрому. А щоб зрозуміти причину виникнення гіпертермії не завжди, але часто можуть допомогти додаткові ознаки захворювання.

Лихоманка і додаткові симптоми

1. Пронос при температурі.

Явною ознакою гострої кишкової інфекції є діарея, що супроводжується гіпертермією. Інфекції кишечника можуть бути специфічними, як дизентерія, сальмонельоз, так і більш загальними. Харчова токсикоінфекція відноситься до найбільш поширених видів отруєння і порушення роботи кишечника у дітей. Захворювання виникає при вживанні в їжу продуктів, в яких міститься велика кількість токсинів, вироблених бактеріями. Крім проносу дитини може турбувати нудота і блювота.

2. Гіпертермія і кон’юнктивіт.

Якщо причиною лихоманки стала вірусна інфекція верхніх дихальних шляхів, то шляхом простого перенесення вірусних частинок може виникнути зараження слизової оболонки ока. Червоні очі і сльозотеча при підвищенні температури свідчать про приєднання кон’юнктивіту.

3. Температура і кашель.

Кашлевой синдром пов’язаний з подразненням слизової дихальних шляхів при ларингіті, трахеїті або бронхіті. Ці захворювання можуть бути бактеріальної, вірусної або навіть грибкової етіології. Для дітей більш характерні звичайні вірусні захворювання типу ГРВІ або грипу. Будь-яка інфекція викликає запальну відповідь організму і підвищення температури. Задушливий кашель є ознакою бронхіальної астми. При загостренні бронхіальної астми також можливий підйом температури до субфебрильних цифр.

4. Температура і нежить.

Нежить, як і кашель, супроводжує будь-яку сезонну вірусну інфекцію, при якій присутня гіпертермія. Хронічна нежить може викликати при своєму загостренні незначне підвищення температури. Якщо має місце алергічний риніт, то зазначу, що лихоманка нерідко виникає і при такому варіанті.

5. Блювота при лихоманці.

Я вже згадувала, що при високій температурі можлива блювота, як один із симптомів лихоманки. Також я вже говорила, що харчове отруєння може супроводжуватися диспепсичним синдромом, що включає блювоту. Можливо отруєння не тільки їжею, а й ліками, побутовими отрутами, солями важких металів, хімічними випарами. Інфікування оболонок головного мозку, наприклад, менінгіт, загострення холециститу, гастриту, виразкової хвороби шлунка, апендицит, також проявляється і блювотою, і лихоманкою.

6. Гіпертермія і висип.

Видів висипки в залежності від причини досить багато. Висипання на шкірі можуть бути при ряді інфекцій – вітрянка, черевний тиф, краснуха і т.д. Ці захворювання природно супроводжуються підвищенням температури. Вітряна віспа – це найбільш поширена інфекція у дітей, що виявляється зудячими висипаннями у вигляді бульбашок з рідиною. Температура під час вітрянки може бути і субфебрильною, і помірною в перші дні хвороби. Також здатен викликати лихоманку алергічний висип.

7. Підвищення температури при прорізуванні зубів і постановці щеплень.

Зазвичай батьки вперше стикаються з лихоманкою у дитини після постановки чергового щеплення (часто виникає гіпертермічну реакцію на вакцину АКДС) і під час прорізування перших молочних зубів. Така гіпертермія триває зазвичай 1-2 дні.

8. Гіпертермія при болю в грудях.

У грудній клітці знаходяться важливі органи – серце і легені. Запальні захворювання (міокардит, плеврит, пневмонія) можуть супроводжуватися больовим синдромом. Якщо не уточнити наявність болю в грудях, то лихоманка яка виникла може бути не відразу обґрунтована.

9. Кахексія і хронічна лихоманка.

Кахексія – це сильне виснаження організму, значне зменшення жирової тканини і розвиток вираженої м’язової слабкості. Таке виснаження часто провокують злоякісні новоутворення. А продукти розпаду і життєдіяльності пухлини є внутрішніми пірогенами, що викликають стійке тривале підвищення температури.

Лікування лихоманки

Великими умами медицини була виведена форма лікування від багатьох хвороб – «холод, голод і спокій». Ця формула підходить і для терапії гіпертермічного синдрому. Перед тим, як хапатися за ліки від температури для дітей, раджу забезпечити всі необхідні умови, щоб процеси теплопродукції і тепловіддачі працювали ефективніше і прагнули до нормалізації стану.

1. Холод.

Кімната дитини повинна бути добре провітрена і зволожена. Не слід одягати на малюка багато одягу, якщо йому не холодно і у нього немає ознобу, і тим більше включати обігрівач.

2. Голод.

Дитина всю свою енергію витрачає на боротьбу з хворобою. З одного боку, він потребує калорійної їжі, з іншого – йому важко буде переварити важкі жирні страви, та й апетит звичайно знижений. Тому оптимальним варіантом вважається вживання курячого бульйону.

3. Спокій.

Постільний режим придуманий не дарма. Організм мобілізує всі свої сили і, якщо їх буде недостатньо, то хвороба швидко не відступить. Тут часто стоїть питання про прогулянки. Відповідь така, гуляти з дитиною з лихоманкою можна, якщо:

  – Температура субфебрильна;
  – На вулиці тепло, але не жарко (20-25 градусів);
  – Гуляння буде полягати, наприклад, в сидінні на лавці і читанні книги, тобто без активних ігор.

До цих правил хочу додати питний режим. Так як лихоманка супроводжується сильним випаровуванням рідини зі слизових оболонок, потовиділенням і збільшенням сечовипускання, дитина дуже швидко може позбутися запасів води в організмі, що призведе до серйозних проблем, пов’язаних із зневодненням. Найкраще заповнюють запаси рідини спеціальні розчини для регідратації, які продаються в аптеці. Якщо не вдається напоїти дитину, а шкіра стала суха і різко знизилася кількість сечі, що виділяється, це привід для виклику бригади швидкої допомоги і запровадження рідини внутрішньовенно.

Медикаментозне лікування

Існують рекомендації, що радять починати медикаментозну терапію жарознижувальними засобами тільки, якщо цифри гіпертермії перевалять за 38 ⁰С. Це цілком обґрунтовано, тому що підвищення температури внутрішнього середовища організму необхідне для боротьби з причиною, що викликала захворювання. При цьому висока температура може завдати більшої шкоди, ніж користі. Але хочу зазначити, що для дітей такий варіант не завжди працює. Малюк може по-різному реагувати на лихоманку, і, якщо при субфебрилітеті, дитина відчуває себе дуже погано, то не слід чекати більшого підвищення температури, а почати лікування.

З лікарських засобів на даний час широко застосовуються два жарознижуючих препарату:

  Парацетамол (маються форми і дозування, що застосовуються з народження);
  – Нурофен для дітей (можна використовувати з 3-х місяців).

Трохи слів про народні методи

Найчастіше чую поради про те, що при підвищенні температури потрібно розтерти дитину спиртом або оцтом. Так ось, настійно прошу цього ніколи не робити! Так, такий вплив збиває температуру, але при цьому може завдати великої шкоди дитині.

Якщо не вдається знизити температуру медикаментами, то раджу перевірити, чи дотримані всі описані мною умови. Коли причина стійкої гіпертермії все ж залишається неясна, слід звернутися до лікаря.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.