Застуда у маленької дитини – ГРЗ і ГРВІ

Застуда у маленької дитини - ГРЗ і ГРВІ
Застуда у маленької дитини – ГРЗ і ГРВІ
Застуда у дитини – це захворювання, з яким батьки зустрічаються обов’язково і неодноразово. Тільки ось ні на одному прийомі у педіатра діагноз «Застуда» почути не можна, зате тут і там зустрічаються віддалено зрозумілі ГРЗ, ГРВІ, а іноді тяжку застуду лікарі позначають грипом. Так в чому ж різниця? Як розпізнати той чи інший діагноз і що робити при застуді у дитини? Про все, що стосується простудних захворювань, я і розповім в цій статті.

Відмінності між ГРЗ, ГРВІ, застуди та грипу

Для початку хочу сказати, що всі діагнози лікарями виставляються згідно з наявною класифікації хвороб десятого перегляду – МКБ-10. У цьому списку відсутня така патологія, як застуда. Термін «застуда» придуманий обивателями для позначення захворювання, що виникло через переохолодження. Застудою називають і нежить, і герпетичні висипання на губах. Такий температурний фактор, як переохолодження, може стати причиною ще цілого ряду захворювань, тому в медицині ця назва не використовується.

У МКБ-10 можна знайти розділ під назвою «Гострі респіраторні інфекції верхніх дихальних шляхів». Педіатри позначають цей діагноз коротко – ГРЗ (гострі респіраторні захворювання), із зазначенням основних проявів. Справа в тому, що патологію верхніх дихальних шляхів можуть викликати різні мікроорганізми – бактерії, віруси, найпростіші. Залежно від вражаючого агента складається певний алгоритм ведення хворої дитини, тому лікарю важливо зрозуміти, який вид інфекції винен у хворобі малюка.

Абревіатуру ГРВІ, гострі респіраторні вірусні інфекції, зустріти в міжнародній класифікації хвороб не вдасться. Вказані лише конкретні захворювання, наприклад, аденовірусна інфекція. Проте, таке позначення допомагає акцентувати увагу на інфекційному агенті і подальшу тактику. Створена абревіатура була тому, що вірусне ураження носоглотки і трахеї зустрічається приблизно в 90% випадків.

Грип є гострим інфекційним захворюванням верхніх дихальних шляхів, викликаним різними штамами вірусу грипу. Логічно міркуючи, стає зрозуміло, що грип належить до окремого випадку ГРВІ. Виділено в окрему групу в МКБ-10 і іноді безпосередньо вказується в діагнозі, тому що має яскраву важку клінічну картину, серйозні ускладнення і часто призводить до масштабних епідемій.

Узагальнюючи вищесказане, коротко можу пояснити відмінності цих нозологій:

  1. Застуда – це розмовне позначення цілої групи захворювань, і ГРЗ, і ГРВІ в тому числі.
  2. ГРЗ провокують будь-які інфекційні агенти.
  3. ГРВІ – вид ГРЗ, що має виключно вірусне походження.
  4. Грип – важке захворювання, що відноситься до ГРВІ.

Які збудники викликають ГРВІ та ГРЗ

Мікроорганізмів, здатних привести до виникнення ГРВІ, досить багато. Кожен вірус поводиться по-особливому і має характерні клінічні риси. Найбільш часто застуду провокують:

  – Аденовіруси;
  – Риновіруси;
  – Віруси грипу і парагрипу;
  – Респіраторно-синцитіальний вірус і ін.

Бактеріальними джерелами захворювань є:

  – Стрептококи;
  – Менингококки;
  – Гемофільна паличка;
  – Хламідії і т.д.

Найчастіше при рядовому випадку ГРЗ лікар не визначає вид збудника за допомогою спеціальних аналізів, а ґрунтується на відповідній клініці і огляді або ж зовсім, ставить узагальнений діагноз без вказівки конкретного мікроорганізму. Якщо захворювання затягнулося або з’явилися ускладнення, може знадобитися загальний аналіз крові і мазок зі слизової ротоглотки для визначення конкретного збудника і його чутливості до антибіотиків.

Яким шляхом віруси і бактерії потрапляють в організм

Існує два механізми зараження простудними захворюваннями:

  1. Повітряно-краплинний (є більш поширеним).
  2. Контактний (через брудні руки).

З цього випливають і заходи профілактики ГРЗ, про які я розповім нижче.

Симптоми ГРЗ і ГРВІ

Так як зараження вірусами зустрічається все-таки частіше, почну з опису клініки ГРВІ. Після того, як вірусний агент потрапив в дитячий організм, йому потрібен час, щоб розмножитися і «захопити» цікаві йому органи. Цей період називається інкубаційним і становить від 1 до 5 днів після контакту із зараженою людиною. У цей відрізок часу нічого не відбувається, і малюк почуває себе добре. Далі починають поступово позначатися симптоми.

До основних симптомів ГРВІ у дітей відносяться:

  – Прояви загальної інтоксикації організму;
  Лихоманка;
  – Так званий катар.

Тепер про кожен детальніше.

1. Загальна інтоксикація.

Коли пройшов інкубаційний період, настає черга продромального етапу захворювання. У цей час у дитини змінюється настрій, з’являється млявість, плаксивість, нездоровий блиск в очах. Деякі діти починають багато спати, інші навпаки, стають гіперактивними. Часто з’являється відчуття спраги, головний біль, слабкість і навіть біль в м’язах. Загалом, по поведінці малюка можна зрозуміти, що він починає хворіти. Такий стан супроводжує дитину не менше 3-5 днів при відсутності ускладнень.

2. Лихоманка.

В одній зі своїх статей я детально описувала гіпертермію інфекційного походження. Тут же я можу сказати, що температура при ГРВІ піднімається швидко, в перші дні і навіть години основного періоду захворювання і досягає досить високих цифр – 38-39⁰ С. Температура при ГРВІ у дитини тримається, на щастя, недовго – 2-3 дня, після чого, або знаходиться в межах норми, або піднімається не вище 37,0 – 37,5⁰ С. Нижче я вкажу, як вести себе на різних етапах підвищення температури у дитини.

3. Катар.

Катаром в медицині називають зміни, що відбуваються в якомусь певному органі ураженому вірусною інфекцією. При інфікуванні верхніх дихальних шляхів можна виділити наступні локальні патології:

  Гострий риніт (нежить) – частіше виникає при зараженні риновірусом;
  – Гострий фарингіт і тонзиліт;
  – Гострий ларингіт;
  – Гострий трахеїт;
  – Гострий середній отит;
  – Гострий синусит.

Риніт починається у малюка відразу або через 1-2 дня після виникнення хвороби. Проявляється нежить рясним слизовим виділенням, закладенням носа, чханням і рефлекторним кашлем. Нерідко вірусні збудники викликають одночасно і розвиток кон’юнктивіту (запалення слизової оболонки очей і сльозотеча). Детальніше про цей симптом можна дізнатися з моєї статті «Риніт (нежить) у дитини – тимчасовий і хронічний».

Проникнення вірусу в тканини глотки і / або мигдалин викликає першіння в горлі, біль при ковтанні твердої їжі і невеликий кашель при ГРВІ у дітей. Важливо відрізнити вірусний тонзиліт від ангіни, при якій біль в горлі виражена, постійна і захворювання супроводжується дуже високою температурою тіла.

Прояви ларингіту стають помітні вже на 1-2 день хвороби і полягають у появі осиплості голосу, сильного гавкаючого кашлю та утруднення дихання – задишки. Це пов’язано зі звуженням дихальних шляхів і може привести до розвитку такого серйозного ускладнення, як помилковий круп, лікування якого зазвичай проводиться в умовах стаціонару.

Головними ознаками трахеїту є сухий, рідше вологий, сильний нав’язливий кашель і печіння за грудиною. При цьому лікар не чує ніяких змін при аускультації грудної клітини. Це говорить, що у дитини відсутній бронхіт, або пневмонія, тому що такі симптоми характерні і для цих захворювань.

При запаленні середнього вуха (середній отит) дитина скаржиться на больові відчуття у вусі. Такий стан може бути первинно викликано вірусами, але частіше є ускладненням ГРВІ іншої локалізації.

Різні синусити також можуть виникати спочатку або наступити в продовженні хвороби. У перший час запалення будь-якої пазухи носа може себе ніяк не проявляти і виявитися тільки на рентгенограмі, далі при відсутності адекватної терапії ГРВІ з’являються тупі болі в проекції пазухи і закладеність носа.

Ось так виглядають типові прояви, коли дитина хворіє на ГРВІ. Найчастіше катаральні прояви виявляються відразу в декількох органах, наприклад, риніт і фарингіт, риніт і трахеїт і т.д. в будь-яких варіаціях. Так як в групу ГРВІ входить тільки інфікування верхніх дихальних шляхів, то про бронхітах і пневмонії, як вірусної, так і бактеріальної етіології, мова піде вже в інших моїх статтях.

Думаю, всі розуміють, що дітки віком до 2-3 років не в змозі розповісти, що їх турбує і тому будь-який дискомфорт висловлюють плачем і занепокоєнням. В цьому випадку можна спиратися лише на видимі прояви захворювання і інтуїцію.

Далі поговоримо про ГРЗ бактеріального походження. Зараження бактеріями носоглотки, гортані або трахеї виникає набагато рідше. Найчастіше бактеріальні агенти вже знаходяться на слизових оболонках і чекають вдалого моменту проявити себе. Найчастіше це відбувається при зниженні захисних сил організму з якоїсь причини, сильному переохолодженні або виникненні тієї ж ГРВІ.

При зараженні бактеріями інкубаційний період може затягнутися до двох тижнів. Розвиток хвороби починається безпосередньо з локальних симптомів:

  – Бактеріальний синусит;
  – Гнійний риніт;
  – Бактеріальний отит;
  – Стрептококова ангіна.

При цьому ознаки загальної інтоксикації йдуть на другий план або не турбують зовсім. Важливо відзначити, що виділення з носа або наліт на мигдалинах мають гнійний характер і набувають жовтуватий або жовто-зелений колір. Також для бактеріальної інфекції верхніх дихальних шляхів не характерні високі цифри гіпертермії. Велика ймовірність додавання бактеріального інфікування до вже наявної ГРВІ, особливо при пізньому або неправильно підібраному лікуванні.

Головні відмінності симптомів ГРЗ бактеріального походження та ГРВІ

Для кращого розуміння хочу тезисно відмежувати вірусну і бактеріальну причини ГРЗ:

  – ГРВІ має більш короткий інкубаційний період;
  – При ГРВІ переважає загальне погіршення стану, а при бактеріальному факторі – поразка конкретних органів;
  – ГРВІ починається з швидкого розвитку симптоматики і підвищення температури, бактеріальне зараження має тенденцію до довгого «розгойдування» і млявого перебігу;
  – Бактерії знаходяться в організмі ще до зараження, віруси (крім аденовірусів) потрапляють на слизові вперше і після одужання безслідно зникають;
  – Ознаки ГРВІ у дітей схильні до наявності алергічного компонента, тоді як при бактеріальному інфікуванні алергічних проявів немає;
  – І саме серйозна відмінність полягає у виборі лікарської терапії: вірусні інфекції повинні лікуватися протизапальними засобами, а бактеріальні – антибіотиками, і ніяк не навпаки.

Часто хворіють діти (ЧХД)

У медичній практиці існують строго регламентовані цифри нормальної кількості епізодів застуди у дітей за рік. До 3-х років допускається до 5 ГРЗ на рік, з 4-х років – не більше 4 випадків застуди протягом року. Якщо є перевищення цих цифр, то говорять про часто хворіючу дитину. Причинами того, що дитина часто хворіє на ГРВІ, є:

  – Сильне забруднення навколишнього повітря;
  – Часте пасивне куріння;
  Алергічний фон;
  – Велика кількість контактів, наприклад, в дитячому саду.

Важливо відразу виключити наявність хронічних захворювань дихальних шляхів, таких як обструктивний бронхіт, бронхіальна астма, хронічний тонзиліт, які можуть ховатися під маскою частих ГРЗ.

Для профілактики проблеми ЧХД призначаються спеціальні засоби – бактеріальні лізати, які можна застосовувати як в період загострення процесу, так і в період стихання симптомів:

  – Імудон таблетки (з 3-х років);
  – Бронхомунал капсули (з 6-ти місяців);
  – ІРС-19 спрей в ніс (з 3-х місяців).

Основи лікування та догляду при застуді у дітей

Раз застуда зустрічається найбільш часто, то кожній мамі слід знати, що робити в ситуації, що виникла, а іноді може знадобитися оцінити дії педіатра або бригади швидкої допомоги. Для початку розберемо загальні заходи по догляду за малюком і дії під час лихоманки.

Правила догляду за хворою дитиною:

  1. Категоричне обмеження контактування з сторонніми людьми та хворими родичами.
  2. Вологе прибирання повинно проводитися не менше 2-3 разів на день з обов’язковим провітрюванням приміщення. Навіть якщо на вулиці дуже низька температура, слід відкривати вікно на пару хвилин кілька разів на добу. Провітрювання не тільки видаляє з атмосфери хвороботворні агенти, а й охолоджує і зволожує повітря, що сильно необхідно для слизових носо-і ротоглотки малюка.
  3. Температура приміщення, в якому перебуває дитина, підтримується на рівні 20⁰ З днем і не більше 18⁰ С – під час сну. Такий температурний режим особливо важливий при лихоманці, коли порушені механізми терморегуляції.
  4. Регулярна зміна одягу, постільної білизни і носових хусток. На цих елементах скупчуються і добре розмножуються бактерії.
  5. Періодичне протирання шкірних покривів, умивання і туалет слизових очей, носа і рота.
  6. Оберігання дитини від емоційних переживань і фізичних навантажень.
  7. Постільний режим обов’язковий під час гіпертермії. Після нормалізації температури можливий перехід на напівпостільний, а потім на загальний режим.
  8. Збільшення споживання рідини мінімум в 1,5 рази, не менше 6 разів на день до їди. З напоїв більш бажані чай з малиною, лимоном, шипшиною, липою або ромашкою, молоко, а також спеціальні розчини, типу Ораліт або Регідрон, але їх кількість повинна становити не більше половини від усієї рідини, що вживається дитиною.
  9. З раціону необхідно виключити висококалорійні і екзотичні страви. Годувати малюка слід тільки при його бажанні. Немовляти залишають на старому режимі годування, без відлучення від грудей і тимчасово не даючи нові прикорми.

Як вести себе при лихоманці

Найскладнішим для батьків і малюка є період високої температури, коли змішуються страх за дитину і бажання допомогти, але не завжди мама і тато правильно інформовані про заходи, що проводяться при гіпертермії. Ось інструкція по правильному поводженню в даній ситуації:

  1. У період підвищення температури і появи ознобу слід укрити дитини ковдрою і дати випити чогось теплого. При цьому забороняється підставляти до ліжечка нагрівальні прилади.
  2. Коли температура досягла максимуму, необхідно часто поїти малюка. Можна розрахувати, що на кожен градус підвищення температури потрібно додатково давати 10 мл рідини на 1 кг ваги.
  3. Після зменшення лихоманки малюк обов’язково пропотіти і його слід переодягнути в сухий чистий одяг, попередньо протерши вологим рушником шкіру і складки, і змінити постільну білизну.
  4. Самостійно можна давати лікарські засоби при температурі тіла вище 38,0⁰ С (якщо дитина відчуває себе дуже погано при меншій температурі, то не варто чекати її підвищення, краще полегшити стан малюка медикаментозним шляхом). Препарати бажано давати в рідкій формі. Найбільш ефективні і доступні засоби – це Панадол і Нурофен дитячий (з 3-х місяців). Температуру слід вимірювати не раніше ніж через 45 хвилин після прийому сиропу.

Можлива й інша ситуація, коли місцеві прояви у вигляді кашлю, нежиті, слабкості і т.п. є, а температура тіла знаходиться в межах норми. Причинами застуди без температури у дітей можуть бути:

  – Легка застуда у дитини (частіше виникає у раніше щеплених дітей і є показником добре виробленого імунітету);
  – Зараження риновірусною інфекцією (даний вид вірусу часто не викликає гіпертермічної реакції і проявляється сильною нежиттю і кон’юнктивітом);
  – Сильно ослаблений імунітет (така причина зустрічається рідко – при наявності імунодефіцитних станів або онкологічних захворювань, наприклад).

Лікування в даному випадку застуди зводиться до усунення збудника і локальної терапії.

Правильно доглядаємо за носиком

При риніті дитині стає важко дихати через скупчення слизу в носику, дуже важливо регулярно її прибирати і зволожувати слизові оболонки носа:

  1. Закопуємо ніс соляними розчинами. Його можна купити в аптеці (Но-соль, Аквалор бебі і ін.) Або приготувати самостійно (в використану пляшку з-під судинозвужувальних крапель для носа наливаємо теплу кип’ячену воду і додаємо дрібку солі – куховарської або морської). Маленьким діткам по черзі закопуємо кожну ніздрю в положенні лежачи, а потім піднімаємо і відсисаємо слиз за допомогою щітки, або просто даємо рідкому слизу стекти в горло. Якщо малюк вже вміє сякатися, після закапування розчину говоримо висякатися. Після 5-ти років можна навчити дитину промивати ніс, вдихаючи воду і виливаючи її через рот. Очищення носа слід проводити не менше 5 разів на добу.
  2. Двічі або тричі на день після очищення носика закопуємо судинозвужувальні краплі, призначені лікарем. Тривалість їх використання не повинна перевищувати двох тижнів.
  3. Також корисно частіше змащувати слизову носа вазеліновим маслом, нанесеним на ватяну турунду.

Як допомогти, якщо у дитини кашель

Тривалий кашель не тільки стомлює малюка, але і викликає больові відчуття в грудях і горлі, а також заважає спати. Педіатр призначає на такий випадок протикашльові препарати, про які йтиметься нижче. Але можна поліпшити їх ефект, якщо знати певні правила поведінки, які допоможуть полегшити відходження слизу з дихальних шляхів і припинять поширення пилу – провокатора кашлю:

  – Стежити за нормальною температурою в кімнаті;
  – Зволожувати повітря провітрюванням, спеціальними пристроями або, поклавши мокрий рушник на батарею;
  – Проводити вологе прибирання двічі на день;
  – Прибрати хоча б на час килим, м’які іграшки, книги, в загалі, те, на чому накопичується і важко забирається пил;
  – Вживати в якості пиття тепле молоко або розсмоктувати невелику кількість меду, якщо немає алергії, – це допоможе заспокоїти роздратоване горло;
  – Добре при кашлі пити спеціальні збори трав – Грудні збори №1-4, мають 4 різних склади;
  – Ефективним способом доставки медикаментів, а також профілактики застуди дітей будь-якого віку є використання компресійного або ультразвукового інгалятора – небулайзера. Цей прилад подрібнює водні частинки, які з легкістю проникають крізь слизові і глибоко в дихальні шляхи. Препарати для небулайзера і їх дозування призначаються строго лікарем. Особливо небезпечно застосування масляних розчинів для таких інгаляцій – може виникнути ліпоїдна пневмонія.

Медикаментозне лікування

Безумовно лікування ГРЗ у дітей призначає педіатр. Батькам досить просто мати уявлення про наявний спектр і форм лікарських препаратів, а також з якого віку вони показані.

Противірусні засоби

Починати лікування ГРВІ у дітей слід вже в продромальному періоді. Саме тоді можна домогтися повного припинення прогресування захворювання. Якщо проводити лікування після прояву основних симптомів і підвищення температури тіла, то їх ефективності вистачить лише на скорочення тривалості хвороби на 1-2 дня.

В даний час є як безпосередньо препарати, що вбивають вірус:

  – Таміфлю порошок (озельтамівір) – застосовується у дітей з 6 років по 10 мг / кг / добу;
  – Реленза порошок (занамавір) – для дітей старше 5-ти років по 10 мг (2 інгаляції) 2 раз в день через Діскхалер (спеціальний пристрій, який йде в комплекті);
  – Орвірем сироп (ремантадин) – дозволений з 1 року по 10 мл за схемою;
  Арбідол в таблетках – з 2-х років по 50 мг, з 6-ти років по 100 мг 4 рази на добу;
  – Оксолінова мазь від застуди для дітей – з 2-х років, змащується кожну ніздрю 2-3 разів на добу.

Так і засоби, що стимулюють власний імунітет на боротьбу з вірусом:

  1. Інтерферони
  – Гриппферон (з 0 років) – в ніс по 1-3 краплі в залежності від віку;
  – Віферон свічки (з 0 років) – в дозуванні 150 000 МО 2 рази на добу для дітей до 7 років, старше 7 років – в дозі 500 000 МО х 2 рази;
  – Віферон мазь (з 1 року) – змащується кожну ніздрю 3 рази в день дітям від 1 до 2 років, старше 2-х років – 4 рази / добу;
  – Анаферон дитячий (з 1 місяця) – по 1 таблетці на прийом за схемою, зазначеної в інструкції.

  2. Рекомбінантний інтерферон
  – Реаферон-ЄС-Ліпінт (з 3-х років) – по 250 000 МО 2 рази на добу.

Антибактеріальні препарати

Проблема використання антибіотиків при застуді для дітей пов’язана з призначенням цієї групи препаратів навіть при ГРВІ, коли бактеріальне інфікування відсутнє. Показаннями ж до прийому антибактеріальних засобів вважаються бактеріальні ускладнення ГРВІ та ознаки первинного гнійного запалення при ГРЗ, про які я говорила вище. Лікар може призначити такі препарати:

  – Аугментин порошок (з 3-х місяців);
  – Цефамабол порошок (з 6-ти місяців);
  – Азитроміцин – з 0 років по 5-10 мг / кг ваги 1 раз в день;
  – Біопарокс (фузафунін) аерозоль – з 2,5 років по 1 інгаляції в рот і (або) в ніс 4 рази на день.

Представлене лікування називається етіологічним і направлено на знищення причини застуди. Також важливо включити в терапію засоби, що усувають виниклі в дитини симптоми.

Симптоматичне лікування

При риніті використовуються різні види судинозвужувальних крапель:

  – Отривін (з 0 років) спрей або краплі;
  – Нафтізін (з 1 року) краплі або спрей;
  – Санорін (з 2-х років) в тих же формах;
  – Віброцил краплі (з 1 року), спрей і гель (з 6-ти років).

Антигістамінні препарати допоможуть зняти алергічний компонент:

  – Супрастін (з 0 років);
  – Зодак краплі (з 1 року).

Для терапії фарингіту можна:

  – Наносити розчин Люголя на запалене горло і мигдалини, для цього слід намотати на вказівний палець невеликий шматочок бинта, занурити в розчин і акуратно провести по стінках горла малюка; застосовується з самого раннього віку, також можна придбати препарат у вигляді спрея, важливо, щоб у дитини не було алергії на йод;
  – Зрошувати горло Інгаліптом або Гексоралом у вигляді аерозолю, дозволені з 3-х років;
  – Пастилки і льодяники типу Вікс, Поло, а також таблетки Стрепсілс небажано давати дітям молодше 5 років, та й ефект від таких засобів вкрай сумнівний.

Якщо у малюка ларингіт і турбує сильний кашель:

  – Протикашльові препарати центральної дії (Коделак, Морфін з 2-х років);
  – Ненаркотичні засобі від кашлю (Синекод в краплях з 3-х місяців).

Для кращого відходження мокроти призначають муколітики:

  – Бромгексін (з 0 років);
  – Ацетилцистеїн (АЦЦ) – з 0 років і ін.

Виникнення гострого середнього отиту добре купірується таким препаратом, як Отіпакс (з 0 років). Також необхідно стежити, щоб головний кінець ліжка дитини був трохи піднятий. При підозрі на гнійний отит доцільно призначення антибіотиків.

Синусити різної локалізації вимагають лікування антибактеріальними, антисептичними засобами і муколітиків.

Гарним доповненням до медикаментозного лікування стане фізіотерапія. Педіатром можуть бути призначені:

  – УВЧ;
  – Електрофорез;
  – ЛФК та масаж в відновлювальному періоді.

Які препарати заборонені до використання у дітей

  – Ацетілсалліцілова кислота (Аспірин) – можливе виникнення алергії, кровотеч, синдрому Рея, що характеризується важким ураженням мозку, печінки і нирок;
  – Метамізол натрію (Анальгін) – при прийомі всередину високий ризик розвитку анафілактичного шоку, порушення кровотворення, непритомності, занадто тривалої гіпотермії;
  – Німесулід (Найз) – в даний час все більше думок про те, що небезпека його згубного впливу на печінку завищена, до того ж випускаються спеціальні форми для дитячого віку – НІМУЛІДУ сироп, дозволений з 6-річного віку.

Народні методи лікування

Я знаю кілька дієвих простих методів лікування, які, звичайно, не замінять медикаментозної терапії, але можуть прискорити процес одужання.

  1. Полоскання горла і носа розчином соди і солі, в пропорціях – по пів чайної ложки соди і солі на склянку води, полоскати не менше 5 разів на день після їди.
  2. Парові інгаляції з додаванням соди (1 ст.ложка на літр води), ромашкою (20 г аптечної ромашки настоюють 15 хвилин в 500 мл води), евкаліптовим маслом (кілька крапель), тривалість інгаляцій для дітей дошкільного віку становить 3-5 хвилин .
  3. Гірчичники на нижню частину грудної клітки при кашлі. Існують спеціальні пакетики для грудних дітей, від 1 до 3 років звичайні гірчичники ставляться зворотною стороною і через тканинний прошарок. Тривалість процедури не повинна перевищувати 2-3 хвилин, в залежності від відчуттів малюка.

Реабілітація після застуди

Коли пік захворювання позаду і кілька діб не піднімається температура, знижується інтенсивність симптомів (приблизно п’ятий день ГРЗ), важливо не допустити погіршення стану або хронізації процесу. Для цього потрібно слідувати нижчевикладених правил:

  1. Зберігати фізичний спокій дитини ще протягом 2-х тижнів.
  2. Харчуватися тільки відповідно до апетиту малюка.
  3. Давати випивати достатню кількість теплих напоїв.
  4. Під час високих цифр підйому температури тіла небажано рухатися, а, тим більше, виходити на вулицю:

   – Якщо за вікном літо, то при температурі 37,0 – 37,5 дозволяється посидіти на лавочці у дворі і подихати свіжим повітрям;
   – В зимову пору року взагалі небажано гуляти навіть з мінімальною гіпертермією, тому що дитина багато потіє, і мокрий одяг на морозі може сильно охолодити шкіру і погіршити стан;
   – Восени і навесні варто оцінити погодні умови: якщо на вулиці сильний або навіть помірний вітер і / або температура повітря нижче 15⁰ С, то від прогулянки слід відмовитися;
   – Відновлювати прогулянки можна на 5-6 день хвороби з урахуванням нормалізації температури тіла, починаючи з півгодини спокійної ходьби подалі від шуму і загазованості.

  5. Почати застосування полівітамінів:

   – Піковіт (з 1 року);
   – Вітрум бебі (з 2-х років),
   – Алфавіт Дитячий сад (з 3-х років);
   – Мульти-табс бебі (з 0 до 12 місяців), «Малюк» (з 1 року); «Юніор» (від 4 до 11 років);
   – Супрадін-кідс (цукерки і гель з 3-х років, таблетки «Юніор» з 5-ти років, ведмедики з 11 років);
   – Комплівіт актив для дітей (з 7-ми років);
   Аскорбінова кислота в драже дозволена тільки з п’ятирічного віку, але це не означає, що діткам молодше 5-ти років аскорбінка не дозволена. Аскорбінова кислота (вітамін С) необхідна для зростаючого організму, тому що має багато корисних властивостей:

    – Сприяє утворенню колагену і серотоніну;
    – Зміцнює імунітет;
    – Покращує всмоктування заліза в кишечнику;
    – Є антиоксидантом – видаляє з організму шкідливі продукти обміну;
    – Бере участь у відновленні вітаміну Е.

  З народження аскорбінова кислота у вигляді розчину або порошку може бути призначена педіатром, якщо є певні показники. Для профілактики тих же простудних захворювань досить приймати полівітамінні комплекси, в яких міститься необхідна доза вітаміну С.
  6. Часто антибактеріальна терапія призводить до порушення роботи кишечника у дитини. В такому випадку педіатром буде розглянуто питання про призначення пробіотиків.

Профілактика ГРЗ у дітей

Щоб оберегти дитину навіть від самої дріб’язкової застуди необхідно регулярно займатися загартовуванням, а у вересні-жовтні кожного року проводити активну імунізацію (щеплення), яка дозволена вже з шестимісячного віку. У розпал епідемії ГРЗ слід дотримуватися наступних рекомендацій по профілактиці застуди у дітей:

  – Максимально обмежити контакти з сторонніми людьми;
  – По можливості не пересуватися на громадському транспорті;
  – Вмивати обличчя і руки після вулиці;
  – Якщо в родині хтось застудився, йому слід надіти марлеву маску;
  – Якщо захворіла мама, яка годує грудного малюка, прикладання до грудей ні в якому разі не прибирати (дитина через грудне молоко отримує імунітет), але при контакті з дитиною надягати маску;
  – З профілактичною метою використовувати противірусні препарати – оксолінову мазь, Гриппферон, Орвірем і вітаміни для дітей в сезон застуд.

Ускладнення простудних захворювань

Інфікування верхніх дихальних шляхів при неправильній тактиці може спричинити за собою ряд небезпечних і не дуже ускладнень, про існування яких краще знати заздалегідь:

  – Бактеріальна і вірусна пневмонія;
  – Бронхіт;
  – Гнійний синусит, отит, тонзиліт і т.д .;
  – В окремих випадках можливий розвиток менінгіту, міокардиту або пієлонефриту.

А якщо це не застуда…

Є деякі інфекційні захворювання, які мають схожі початкові прояви. До таких належить:

Досвідчений педіатр зможе визначити, яка патологія має місце в конкретному варіанті. В крайньому випадку може знадобитися консультація інфекціоніста.

Сподіваюся, що тепер батьки, які прочитали мої рекомендації, будуть у всеозброєнні і не допустять ускладнень застуди та інших неприємностей.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.