Все, що потрібно знати про перше грудне вигодовування

Все, що потрібно знати про перше грудне вигодовування
Все, що потрібно знати про перше грудне вигодовування
Коли трапляється довгоочікувана подія і жінка вперше стає мамою очікувані відчуття не завжди збігаються з реальними. Як би ми не вивчали теорію по догляду за немовлятами під час вагітності, але після пологів накопичені знання знецінюються, питань виникає більше і найчастіше вони пов’язані з грудним вигодовуванням. Є жінки, які не бачать в годуванні груддю нічого складного, але багато молодих мам відчувають страх, невпевненість, розгубленість. Це нормально, адже впевненість приходить з досвідом. При правильному підході через кілька тижнів ви сміливо назвете себе годує мамою.

Перше грудне вигодовування

Педіатри вважають, що необхідно прикласти малюка до грудей протягом півгодини після пологів, адже перше годування відіграє значиму роль для його здоров’я.

У перший час у жінки виробляється молозиво, «провісник» молока, як правило, його зовсім небагато, кілька чайних ложок, але для закладки міцного імунітету малюка цього достатньо. Воно насичує організм дитини необхідними антіглобулінамі, які мають антибактеріальні властивості, а також захищають шлунково-кишковий тракт від впливу алергенів. Молозиво складається з білка і є самою природною їжею для новонародженого.

Грудне вигодовування після пологів необхідно. Адже часті прикладання сприяють більш інтенсивному виробленні молока, а також скороченню матки, що знижує ризик кровотеч.

Перше годування є важливим, але не вирішальним. Тобто, якщо у мами в перший раз з яких-небудь причин не вийшло прикласти малюка до грудей, або у неї немає молока, або їй так могло здатися, то це не привід опускати руки. Немолочна мама – це швидше виняток, ніж правило.

Як годувати малюка протягом першого місяця життя?

Для початку розберемося, що потрібно для хорошої лактації? Відповідь проста. Спокійна, відпочивша мама, раціональне харчування (не плутати з переїданням), рясне пиття і при цьому часті прикладання. Важливу роль відіграє і фактор спадковості. Хоча варто враховувати один факт. Наші прабабусі не бачили інших можливостей годування немовлят, крім природного. Але більшість з нас діти, народжений в період, коли грудне вигодовування не мало такої популярності, як зараз. Простіше було годувати сумішшю і давати прикорм з 4 місяців. Наші мами не володіли таким обсягом інформації, який доступний нам. Жінки ХХ століття навіть з хорошою спадковістю не використали весь свій потенціал, тому не дивуйтеся, якщо ваша мама розповість вам, що у неї не було молока. Можливо, зараз грудне вигодовування більше схоже на пропаганду, але що в ній поганого? Адже це зручно, корисно, безпечно, безкоштовно і завжди доступно. Склад молока змінюється відповідно до віку і потребами малюка.

Отже, ви вдома. Перший місяць лактації для деяких жінок, може здатися тортурами. Тому, щоб не живити себе зайвими ілюзіями відразу підготуйтеся до того, що в перший час малюк може постійно перебувати біля грудей. Ймовірно, ви зустрінете засудження з боку родичів або подруг, почуєте, що так бути не повинно або у них так не було … Нехай вони вважають, що вони мають рацію, але якщо ви налаштовані годувати, то врахуйте, що тільки часті прикладання на вимогу стимулюють активне вироблення молока. Малюк не буде вічно «висіти на грудях», з часом ви визначите свій режим харчування. У більшості мам годування на вимогу мимоволі переходять в годування з інтервалами в 2-3 години.

Скільки дитині потрібно молока

Ще один часто питання, яке часто задають молоді мами, а вистачає маляті молока? По-перше, як ми вже домовилися прикладаємо малюка на вимогу. По-друге, проводимо простий тест. Залишаємо дитину без підгузника на добу і рахуємо мокрі пелюшки. Починаючи з двотижневого віку сечовипускання у малюка повинні відбуватися не менше 12 разів на добу. Якщо виходить менше, то зверніть увагу на свій питний режим, частоту і правильність прикладань. При необхідності зверніться за допомогою до педіатра або спеціаліста по грудному вигодовуванню. Також основним показником є щомісячне зважування на прийомі у дитячого лікаря. Дитина повинна набирати 125 грам на тиждень. Якщо надбавка у вазі не спостерігається, то лікар може призначити докорм сумішшю.

До 6 місяців здорова дитина не потребує прикорму і навіть питної води, з умовою, якщо в жарку погоду мама його прикладає до грудей на вимогу.

Як прикладати дитину до грудей

Перед кожним годуванням мити груди непотрібно. Це може привести до пересихання шкіри і появи тріщин. Мамі досить щоденних гігієнічних процедур, прийняття душу вранці і ввечері.

Неважливо як ви будете годувати стоячи або сидячи, головне, щоб було зручно і вам, і малюкові. Дитина повинна охоплювати практично всю ареолу. Для цього необхідно підтягнути малюка до грудей, а не навпаки. Зверніть увагу, щоб голівка дитини не була закинута назад, а шия перевантажена. Щоб він взяв груди широко відкритим ротиком, потрібно провести соском над верхньою губою, під носом крихти і тоді він рефлекторно відкриє рот. Сосок повинен знаходитися на язикові, торкатися неба, а язик щільно прилягати до нижньої десни. Якщо процес відбувається правильно, то язик малюка буде працювати, а щоки при ссанні трохи надуватися. Якщо у мами виникають хворобливі відчуття, то це може сигналізувати про те, що дитина неправильно взяла груди. Необхідно обережно усунути його і спробувати зробити це правильно.

Як правильно тримати дитину під час годування, одну дитину або двох
Як правильно тримати дитину під час годування, одну дитину або двох

Намагайтеся, щоб малюк виїдав молоко з грудей повністю. Саме «далеке» молоко, забезпечує нормальну роботу шлунково-кишкового тракту і є хорошою профілактикою колліків і запорів у немовлят.

Як правильно дитина повинна тримати сосок грудей
Як правильно дитина повинна тримати сосок грудей

З якими проблемами можна зіткнутися

Одного неправильно прикладання достатньо для того, щоб з’явилися тріщини на сосках і наступні годування будуть супроводжуватися неприємними відчуттями. Існує великий вибір кремів і мазей для загоєння тріщин. Вони можуть допомогти, але коли годування відбуваються часто, шкіра не встигає «відпочити» і відновитися навіть з їх допомогою. У такому випадку можна придбати спеціальні силіконові накладки для сосків. Застосовувати їх постійно не варто, можна лише зрідка чергувати їх використання, щоб тріщини активніше гоїлися. Силіконові накладки також застосовують, коли соски плоскі і крихітка категорично відмовляється брати груди.

Силіконові накладки для сосків - грудного годування
Силіконові накладки для сосків – грудного годування

Стикаючись з подібними труднощами, на початку годування, деякі жінки починають зціджувати молоко і годувати з пляшечки. Якщо ви плануєте годувати якомога довше, то давати зціджене молоко слід тільки в крайньому випадку. Крихітка швидко звикає до пляшечки і соски, адже з неї молоко отримати простіше, ніж з маминих грудей.

Ще одна проблема з якою стикаються жінки при грудному вигодовуванні – це молочні або лактаційні кризи. Фахівці навіть виділяють певний вік малюків, коли у мам може відбуватися критична нестача молока. Найчастіше це 3, 7, і 11 місяць, але все індивідуально. Деякі мами помилково вважають, що молоко пропадає і переходять на штучне вигодовування. Не варто панікувати і хапатися за суміш, цей період можна пережити і через 2-4 дні все стане як колись, адже молоко не зникає повністю. Просто його стає менше і малюкові складніше його «добувати». Як вже говорилося вище, для збереження лактації, головне, це спокійні мамині нерви, своєчасний відпочинок, збалансоване харчування і рясне вживання рідини. Це може бути спеціальний лактаційний чай, чиста вода, несолодкий компот із сухофруктів, кефір.

Також у деяких жінок трапляються молочні застої. Це досить хворобливі відчуття, які супроводжуються ущільненнями і почервоніння грудей, високою температурою. У такому випадку варто прийняти жарознижуюче, а до грудей на кілька годин докласти марлю, змочену магнезією. Молоко після такої процедури необхідно зцідити, тому що для крихти воно буде гірким. Якщо самопочуття мами не поліпшується, то слід звернутися до лікаря.

Незважаючи на труднощі, які можуть виникнути, для новонародженого немає харчування корисніше, ніж грудне молоко. Для фізичного і психологічного здоров’я мами грудне вигодовування несе не меншу цінність. Якщо єдина проблема, яка заважає вам годувати малюка грудним молоком – це власна лінь (ми не говоримо тут про серйозні причини, з яких годівля неможлива), то переступите через неї і відчуйте всі принади материнства повною мірою. Адже це велике моральне задоволення давати своєму малюкові турботу таким природним способом.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.