Ускладнення пологів у жінки: ТОП-10 найбільш частих ризиків

Ускладнення пологів у жінки: ТОП-10 найбільш частих ризиків
Ускладнення пологів у жінки: ТОП-10 найбільш частих ризиків
Пологи – серйозне випробування на міцність організму жінки. Навіть якщо вагітність протікала ідеально, під час народження малюка і аж до 28 днів після у матері можуть виникнути ускладнення. Часом вони настільки непередбачувані і небезпечні, що залишається тільки сподіватися на провидіння і професіоналізм лікарів.

1. Пошкодження м’яких тканин родових шляхів і промежини

Окружність голови наймініатюрнішого доношенного немовляти більше 30 см. До такого діаметру буквально за кілька хвилин повинні розтягнутися тканини промежини матері в потужній періоді, щоб малюк з’явився на світ. Наскільки високий ризик виникнення в цей момент поверхневих тріщин або більш глибоких розривів, залежить від безлічі обставин. Це не тільки «габарити» карапуза, але і еластичність шкіри жінки, її поведінку, стрімкість потуг, наявність варикозного розширення підслизових вен, досвідченість приймаючої пологи акушерки.

Тріщинки слизової оболонки швидко затягуються самостійно. Глибокі розриви вульви, статевих губ, шийки матки і піхви часто запалюються, заживають довго з утворенням грубих, хворобливих або деформуючих рубців. Їх неспроможність – одна з головних причин розвитку в майбутньому пролапсу геніталій аж до випадання матки. Розірвана шийка матки при наступній вагітності може стати причиною загрози переривання або передчасних пологів, через щільних рубців можливо її уповільнене відкриття або повторні розриви. Надрив сфінктера прямої кишки – це ускладнення, що калічить та вимагає тривалого лікування і навіть відновлювальної операції.

Під час прорізування голівки плоду при виникненні загрози розриву промежини матері роблять акуратний розріз – епізіотомія. Відразу після пологів його краю зшивають, а «свіжий» шов регулярно обробляють антисептиками, щоб уникнути нагноєння. Такі загоєні післяпологові рубці не порушують статевого життя, не заважають зачати і виносити ще дітей. Але дуже великий ризик, що у матері в наступних пологах знову будуть розриви, а значить, епізіотомія.

2. Аномальна родова діяльність

Така ситуація може виникнути в будь-який момент: від самої першої перейми до потуг. Лікарі знають, хто з майбутніх матерів входить до групи ризику. Але передбачити напевно, у кого і коли поутги стануть патологічними, неможливо.

Слабкість

Від «млявих» за силою або коротких потуг шийка матки згладжується і розкривається повільно. Плід довго «стоїть» на виході з малого таза, здавлюючи кістками м’які тканини родових шляхів жінки. Це збільшує ризик розривів, атонічної кровотечі у матері, а у дитини – появи великої родової пухлини або кефалогематоми на маківці. У обох частіше виникають післяпологові інфекційні ускладнення, для профілактики і лікування яких потрібно антибактеріальна терапія.

Якщо з родовою слабкістю медикаментозно не вдається впоратися, доводиться виконувати операцію кесаревого розтину або застосовувати травмуючі акушерські допомоги (накладення щипців або вакуум-екстракцію).

Дискоординація

М’язові волокна матки приходять в тонус не одночасно, а розрізнено. В результаті немає нормальних перейм, що згладжують шийку і поступово виштовхують плід. Хаотичні судомні різкі скорочення м’язів тіла матки – це величезна небезпека її розриву або відшарування плаценти – станів, що загрожують життю плода і породіллі. Якщо медикаментозно вдається дуже швидко впоратися з виниклими першими симптомами дискоординації, проводиться екстрений кесарів розтин.

Бурхлива родова діяльність

Надмірні по силі, частоті або тривалості перейми – це виснажуючий біль для породіллі, ризик розриву матки і промежини. Дістається і крихітці: родові травми, наслідки кисневого голодування від легких неврологічних порушень аж до внутрішньоутробної загибелі.

3. Передчасне відходження навколоплідних вод

Чим довше безводний проміжок, тим вище ризик розвитку інфекційних ускладнень у дитини і у породіллі. І народжувати «на суху» набагато болючіше, ніж з цілим плодовим міхуром.

4. Інфекції

У жінки під час вагітності завжди знижується імунітет, пологи – важкий стрес для її організму. Тріщинки слизової, розриви шийки матки, розріз шкіри промежини, величезна кровоточива поверхня в матці в зоні відходження посліду – місця, куди прагнуть хвороботворні мікроби. При їх бурхливому розмноженні можливі ускладнення: запалення ранок, ендометрит, маткова кровотеча, аж до сепсису. Часом єдиний шанс на порятунок життя матері – ампутація матки. Активізується і грибок, викликаючи загострення молочниці, що заважає загоєнню швів. Для профілактики інфекційних ускладнень і їх лікування використовуються сильні антибіотики, регулярне обстеження гінекологічних мазків і санація пологових шляхів до і після пологів.

5. Відшарування плаценти

Гестоз, інфекції, аномальна родова діяльність, коротка пуповина підвищують ризик передчасного, ще до народження дитини, відриву плаценти від місця її прикріплення до стінки матки. Виникає сильна маткова кровотеча, а до плоду раптово перестає надходити кисень. Відшарування – небезпечне для життя ускладнення, що вимагає термінового розродження або проведення екстреної операції кесаревого розтину.

6. Вузький таз

Великий плід у мініатюрної жінки – анатомічна невідповідність розмірів родових шляхів і плода – показання для планового оперативного розродження.

Ризик клінічного невідповідності окружності таза у матері розмірам крихти виникає при особовому передлежанні (так головка більше), при переношеності (не відбувається конфігурація кісток черепа). Вирости на крижах зсередини, пухлини і кісти на голові і шиї дитини, не виявлені до пологів, можуть стати непереборною перешкодою для просування малюка по родових шляхах.

І анатомічно, і клінічно вузький таз подовжує пологи, забирає всі сили в болісних потугах. Для вилучення малятка лікарям нерідко доводиться використовувати акушерські щипці, вакуум-екстракцію або всілякі старовинні травмуючі способи «видавлювання» з матки. Високий ризик не тільки глибоких розривів шийки і промежини, але й забиття хребта, розтягування хрящового лонного зчленування. Результат – тривалі болі в спині, сімфізіт і необхідність тривалого спеціального лікування.

7. Кровотеча

Будь-які пологи обов’язково супроводжуються невеликою крововтратою (до 0,5% маси тіла матері). Міоматозного вузли в матці, інфекції, великий плід, багатоплідна вагітність, родова слабкість, щільне прикріплення плаценти – це лише кілька ситуацій, при яких можливе неповне скорочення матки після вилучення дитини (гіпотонічна кровотеча). Тоді величезна ранова поверхня в місці прикріплення посліду продовжує кровоточити. Набагато небезпечніше атонічні кровотечі, коли матка не тільки не стискається, а розслабляється ще більше. Жінка за кілька хвилин втрачає літри крові і без активної допомоги лікарів вижити не може.

Рідкісні ускладнення

8. Хоріонкарцінома

В одному випадку зі ста тисяч крихітні залишки плаценти після пологів (у тому числі аборту, кесаревого розтину, викидня) не відкидаються, а продовжують рости, набуваючи рис злоякісної пухлини. Утворені вузли в матці провокують повторювані кровотечі різної інтенсивності. Проникаючи в лімфатичні судини, ворсини хоріонкарцінома можуть розноситися по всіх органах, приживаючись там і формуючи метастази. Захворювання може початися під час вагітності, а проявитися вже ускладненнями тільки через кілька місяців після пологів.

9. Емболія навколоплідними водами

У нормі води з навколоплідного міхура не проникають в кровоносну систему матері. Але при розриві вен матки під час пологів, при передчасному частковому відшарування плаценти можливе всмоктування вод в судини. Ситуація розвивається катастрофічно швидко: як тільки рідина доходить до легких жінки, в них припиняється газообмін. Головний перестає отримувати кисень, води провокують падіння артеріального тиску (шок) і дуже різке порушення згортання крові (ДВС-синдром) зкровоточивістю буквально від усюди. Смертність від масивної емболії перевищує 80% навіть в найкращих медичних центрах світу.

10. Розрив матки

Післяопераційний рубець після попереднього кесарева перетину або після видалення пухлинного вузла на вагітній матці може сильно розтягнутися і надмірно потоншати. «Свіжий» шов стане спроможним, тобто зможе витримувати всі навантаження, не раніше, ніж через 4-8 місяців після операції. Будь-яке фізичне зусилля з боку вагітної або яка народила жінки, удар їй в живіт або падіння, не кажучи вже про перейми під час пологів, – і матка розірветься по рубцю. Врятувати матір від больового шоку і масивної кровотечі може тільки екстрена допомога хірургів.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.