Чи легко народитися: ризики та ускладнення, що чекають дитину при природніх пологах

Чи легко народитися: ризики та ускладнення, що чекають дитину при природніх пологах
Чи легко народитися: ризики та ускладнення, що чекають дитину при природніх пологах
Момент народження на світ – справжня битва крихітних немовлят за право на здоров’я і життя. Природа, як може, захищає крихіток, але щастить, на жаль, не всім. Ризик отримати травму або небезпечне ускладнення такий великий, що служба в армії в порівнянні з пологами здається веселим походом в кіно.

Пуповина: і живить, і душить

Пуповина – єднальна нитка між матір’ю і плодом – під час пологів може стати серйозною загрозою для життя крихітки. Занадто коротка пуповина ускладнює вихід плода з матки. Довга – може ще внутрішньоутробно обернутися однією або декількома петлями навколо ручки, шиї або ніжки, навіть зав’язатися у вузол. Під час просування по родових шляхах пута затягуються, перекриваючи потік крові по судинах, розташованим усередині пуповини. В результаті дитя відчуває гостру нестачу кисню, як від туого зашморгу. Наскільки сильно постраждає малюк, залежить від сили передавлення його шиї, щільності вузлів на пуповині і швидкості народження. Адже тільки після повного вилучення з родових шляхів і звільнення від пут він зможе самостійно дихати.

Ще небезпечніше, коли петлі пуповини випадають назовні з матки ще до народження плода. Тоді під час переймів живлячі дитя кровоносні судини виявляються надовго повністю пережатими між кістками черепа дитини і таза жінки. Через припинення надходження кисню починається агонія. Єдиний шанс на порятунок життя крихітки – екстрене проведення операції кесаревого розтину.

Бідна голівонька …

Більшість дітей з’являється на світ головою вперед. Ніжні і податливі кістки черепа дитини витримують колосальне навантаження, розсуваючи тверде лобкове зчленування і крижі матері. На це йде не одну годину. Тому на частини головки, притиснутою до входу в малий таз, виникає набряк шкіри – родова пухлина. Чим довше «стоїть» голова малюка в матці, чекаючи повного розкриття шийки матки, тим більше буде «шишка» на тімені або потилиці. На щастя, вона пройде безслідно за перші кілька годин після пологів.

Набагато серйозніше наслідки кефалогематоми. Це крововилив під шкіру або під окістя на черепі, що виникає через сильний тиск або удару про тазові кістки мами. Воно розсмоктується до місяця, може стати причиною вираженої жовтяниці або анемії у немовляти. Крім того, великі плоскі кефалогематоми утворюються в місці перелому (тріщини) черепної кістки малятка. Для підтвердження травми відразу після народження немовляті доведеться пройти рентгенографічне обстеження і бути під наглядом лікаря.

Переломи кісток черепа у новонароджених частіше бувають у вигляді тріщин. У важких випадках відламки можуть заходити один на інший або вдавлюватися в тканину головного мозку. Так буває при травматичному накладенні на голову вихідних акушерських щипців, коли лікар змушений допомагати породіллі. Щипці застосовуються рідко, тільки при виникаючих ускладненнях пологів у матері : слабкості потуг, великому плоді або загрозі асфіксії плода. Після вдало виконаної допомоги на скронях у немовляти залишаються лише швидко зникаючі червоні сліди від країв ложок. Але не рідкість – синці, садна і навіть відрив шматка шкіри. Перелом кісток черепа вимагає хірургічного лікування або допомоги нейрохірургів, потім – тривалої неврологічної реабілітації.

Шия: де тонко, там рветься

Коли немовлят беруть на руки, їм обов’язково підтримують голову. Це правильно: м’язи шиї у діток ще слабкі, міжхребцеві суглоби – дуже рухливі. Здається, що від найменшого різкого руху головою буде вивих. Але навантаження, які витримує хребет малюків в пологах, винесе не кожен дорослий!

Уявіть:

1. Сильні перейми невблаганно виштовхують тіло до виходу з матки, а тугі родові шляхи не дають голівці народитися. Вона, і без того притиснута підборіддям до грудей, максимально згинається.

2. Акушерка щільно притискає долоню до промежини, не дозволяючи голові малятка розігнутися завчасно і швидко народитися, щоб «не порвати» маму. Хребці на кожному переймі буквально здавлює виштовхуюча сила матки. Особливо важко доводиться дитині при стрімких пологах. До слова, легкі симптоми здавлення спинного мозку в США діагностують у кожного десятого новонародженого.

3. Щоб прискорити виведення плічок плоду, йому натискають на голову зверху вниз і навіть тягнуть, обхопивши долонями підборіддя і потилицю. Ризик отримати травму великий при слабкості перейм і при великому плоді.

І все це одночасно! Якщо накладаються щипці, лікар не тільки витягує дитя за голову, але ще прямо в родових шляхах намагається потроху її розгойдувати і повертати в різні боки. При цьому нерідко зверху мамі тиснуть на живіт, насильно виштовхуючи «застрягле» чадо. Який дорослий витримає таке без стогону болю?

Ще гірше доводиться дітям при ножному передлежанні. Їх вже народжене тільце сильно розгинають і одночасно тягнуть назовні, намагаючись допомогти скоріше народитися голівці, щільно затиснутою в матці.

До чого призводять подібні маніпуляції, якщо вони виконані неграмотно:

– До набряку і здавлення спинного мозку, до надриву його рухових або чутливих волокон;
– До млявих паралічів і парезів мімічних, ковтальних, дихальних м’язів, плечового пояса, лопатки і ручок – в будь-яких поєднаннях і в різного ступеня тяжкості;
– До дитячого церебрального паралічу;
– До асиметричного розвитку м’язів з формуванням кривошиї, порушень постави, сколіозу;
– До розриву зв’язок хребетного стовпа;
– До відриву тіла хребця від міжхребцевого диска;
– До розтягування м’язів шийного відділу хребта із загрозою вивихів і підвивихів при самих звичайних рухах і фізичних навантаженнях;
– До частих головних болів, «безпричинним» вегето-судинним криза аж до минущих ішемічних атак та інсульту;
– До вестибулярних порушень (хитка хода, заколисування в транспорті, напади запаморочення);
– До слабкого розвитку дрібної моторики рук;
– До раннього розвитку шийного остеохондрозу.

Ушкодження шийного відділу хребта зустрічається не тільки при природних пологах. Рідше, але малюк ризикує отримати травму і при кесаревому розтині . Адже його через розріз матки витягають за голову, часто використовуючи ложку акушерських щипців. Одночасно лікар сильно натискає на живіт матері зовні.

Пошкодження ключиці і верхнього плечового пояса

Акушерський параліч

Це ціла група різних пошкоджень рухових волокон плечового нервового сплетіння, при яких відсутні руху в кисті або повністю у всій ручці.

Найчастіший вид – параліч Ерба. Його діагностують у двох немовлят з тисячі. В результаті травми рука безвольно повисає, рухів в ній немає або дуже слабкі. Відновлення тривале, при рано розпочатому лікуванні у 70% малюків через 1-2 роки спостерігається майже повне одужання. Але навіть у них через млявих м’язів і низьку рухову активності помітно відставання в довжині кінцівки і в окружності плеча з хворої сторони. У важких випадках дитина не зможе працювати пензлем, піднімати руку вгору. Можлива виражена атрофія (в народі – сухорукість).

Параліч названий акушерським не тому, що в його виникненні винні лікарі. Потужні скорочення матки розплющують хребці, стискаючи нервові волокна, що виходять. Через тиск кісток тазу матері на плічки плода може зламатися ключиця, пошкодивши уламком руховий нервовий корінець. Особливо страждають діти, у яких в пологах руки не притиснуті до грудної клітки, а закинуті над головою. Тобто це травма, отримана в пологах. Тільки професіоналізм доктора допоможе дитині з’явитися на світ здоровим.

Переломи інших кісток

Найчастіший – перелом ключиці. Зазвичай він односторонній і неповний, тобто надлом. Але цього вистачає, щоб плечики безперешкодно пройшли по кістковому родовому каналу матері. Для швидкого загоєння досить обмежити рухи руки, і через 2 тижні про пережиту травму нагадуватиме тільки невелике ущільнення в місці надлому. У важких випадках утворюються гострі кісткові уламки. При рухах малюка вони пошкоджують поруч лежачі кровоносні судини, нерви або легеневу тканину. Тоді виникає кровотеча, травма плечового сплетення, спадання ділянки легені або його розрив з небезпечним для життя пневмотораксом (здавленням легкого скопившимся в плевральній порожнині повітрям).

Великий дитина, коротка пуповина або неправильне положення плоду можуть стати причиною перелому плечової кістки. Залежно від тяжкості ситуації і професіоналізму акушера, буде тріщина, надлом по типу «зеленої гілочки» або повна розбіжність відламків. Від цього залежить інтенсивність і тривалість лікування. Можливі наслідки: від повного одужання до акушерського паралічу, викривлення або атрофії кінцівки.

Переломи інших кісток зустрічаються казуїстично рідко. Зазвичай вони пов’язані з вродженою патологією обміну речовин в кістковій тканині. Наприклад, у «кришталевих» дітей множинні тріщини і переломи відбуваються вже в утробі матері.

Пошкодження внутрішніх органів

Стрімкі пологи, неспокійна поведінка матері, насильницьке вилучення дитини з родових шляхів можуть стати причиною дуже важких травм. Прямо на тільце малюка шийка матки може раптово різко спазмувати і так сильно здавити крихту, що внутрішні органи не витримають. В результаті виникне розрив печінки або селезінки, крововилив у шлуночки головного мозку. Щоб дитя вижило, лікарям доведеться докласти чимало зусиль.

Інфекції

Інфекційні захворювання – найчастіша причина затримки виписки немовлят з пологового будинку. Будь-яка застуда, молочниця, карієс або харчове отруєння у вагітної можуть викликати внутрішньоутробну інфекцію у плода. Дитина народиться з симптомами вродженої пневмонії, менінгіту, піодермії, герпесу або навіть сепсису.

Тривалий безводний проміжок в пологах – це ризик, що не захищений малюк буде атакований хвороботворними мікробами або грибками. Особливо якщо у матері є не вилікувані кольпіт або молочниця. Ознаки захворювання з’являться не відразу: через кілька годин або днів. Запалиться оченята або пупкова ранка, засопить ніс, підвищиться температура тіла, на шкірі проявиться гнійничкові висип, а в роті – білі грибкові нальоти. Тяжкість інфекції може бути різною: від легкого кон’юнктивіту до смертельно сепсису.

Небезпека навколоплідних вод

Навколоплідні води, в яких дитина, як рибка, хлюпається в утробі матері, в пологах можуть стати загрозою для здоров’я і життя крихітки. Головний біль від тиску кісток тазу жінки і травми, недолік кисню через стискання пуповини або тривалих сильних переймів змушують малюка закричати. Він робить перший вдих ще до народження – і захлинається навколоплідними водами. Це не просто утоплення: рідина плодового міхура хімічно агресивна. Вона призводить до запалення легенів і навіть може їх розплавити, як їдкий луг. Без реанімаційної допомоги і дихальної підтримки відразу після народження немовля вижити не зможе.

Це далеко не повний перелік ускладнень, що загрожують здоров’ю малюка. Найлегше і часте – крововилив у кон’юнктиву очей з дрібних судин. Червоні цятки навколо райдужки розсмоктуються без наслідків. Та й чи варто на них звертати увагу на тлі перерахованих вище небезпек …Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.