Нудота і блювання при вагітності – токсикоз і не тільки

Нудота і блювання при вагітності - токсикоз і не тільки
Нудота і блювання при вагітностітоксикоз і не тільки
Для ранніх термінів вагітності ранкова нудота, і навіть блювота – явище буденне і майже звичне. Наявність цих симптомів навіть відноситься до вторинних діагностичним ознаками настання вагітності. Але чи завжди так нешкідливі ці прояви? Виявляється, нудота і блювота під час вагітності можуть бути сигналом про найрізноманітніші захворювання. Важливо розібратися, коли це просто фізіологічні явища, а коли – «дзвіночок» про серйозні порушення здоров’я.

Легка нудота і незначна блювота вранці або після сніданку – цілком з’ясовні фізіологічно. Йде перебудова маминого організму, гормональний фон змінюється. Якоюсь мірою дитину можна назвати «чужорідним тілом», адже наполовину він складається з батькових генів, а, значить – чужорідних для мами білків. Але природа мудра, і передбачила механізми захисту для дитини. Але назвати дитину джерелом «токсинів» для мами теж не можна. Просто мамині органи-фільтри – нирки, печінка – працюють у посиленому режимі, з підвищеним навантаженням, а нюх і смакові рецептори під впливом гормонів надзвичайно чутливі, тому навіть самі незначні запахи і смаки можуть викликати нудоту або спонтанну блювоту.

У другій половині вагітності фізіологічна нудота і блювота можуть бути пов’язані зі зміщенням органів і тиском, що чиниться маткою на шлунок. В термін 38-40 тижнів нудота і блювота супроводжує інтенсивне скорочення міометрія в переймах і може бути розцінена, як одна з ознак початку пологів.

Спеціальна допомога та лікування може знадобитися жінці, якщо блювота буває частіше 10-20 разів на день. Небезпечний такий стан сильним зневодненням, втратою ваги у мами, дитина не отримує всіх необхідних поживних речовин, його розвиток погіршується. Особливо важкі випадки раннього токсикозу можливі при резус-конфліктах мами і плоду, важких захворюваннях печінки у вагітної і патологічних імунних реакціях.

Друга половина вагітності – гестоз і прееклампсія

Зазвичай для другого і третього триместру нудота і блювота не характерні. На четвертому місяці мамин організм вже адаптувався до свого нового стану, так що симптоми раннього токсикозу поступово зникають. Але іноді з 18-20 тижнів, в результаті порушення роботи нирок у вагітної починають з’являтися симптоми гестозу – пізнього токсикозу. Це стан викликає у лікарів серйозні побоювання, так як, у випадку наростання симптомів і відсутності адекватного лікування, може призвести до прееклампсії, а в подальшому і до еклампсії.

Характерною тріадою ознак прееклампсії є:

Самі по собі помірні набряки в другій половині вагітності не вважаються патологією та без інших симптомів не викликають серйозних побоювань.

Нудота і блювання при прееклампсії пов’язані з високим артеріальним тиском і мають нейрогенне походження, пов’язане з порушенням ЦНС.

При прееклампсії потрібне спеціальне лікування і спостереження з обов’язковою госпіталізацією. Ігнорування свого стану може коштувати вагітній не тільки її здоров’я, але навіть життя її майбутньої дитини. При важкому перебігу прееклампсії іноді доводиться вдаватися до термінового розродження.

Нудота і блювання, як симптом інтоксикації при ГРЗ, грипі та інших інфекціях

Бувають випадки нудоти і блювання під час вагітності, які ніяк не пов’язані з самою вагітністю. Найчастіше це свідчить про загальноу інтоксикацію, пов’язаноу із захворюванням на ГРЗ, грип чи гострі кишкові інфекції. Спеціального лікування така нудота не вимагає, необхідні дезінтоксикаційні заходи – рясне пиття і постільний режим, що проводяться в рамках лікування основного захворювання, дозволять швидко позбутися від цих симптомів. При важкій інтоксикації може знадобитися інфузійна терапія.

Нудота і блювання гастроенторологічного походження

Абсолютно здорових людей в наш час знайти практично неможливо. А захворювання шлунково-кишкового тракту посідають перше місце в рейтингу найбільш «популярних» захворювань. Статистика стверджує, що приблизно 70 вагітних жінок зі 100 страждають хронічним гастритом. Одним з перших симптомів загострення цієї недуги є нудота і блювота. Виявляються вони на будь-якому терміні вагітності і від раннього токсикозу і гестозу відрізняються тим, що супроводжуються болем в епігастральній області, печією, залежністю від прийому їжі. При ерозивній формі гастриту в блювотних масах можуть бути прожилки крові.

При хронічному гастриті потрібне лікування основного захворювання з урахуванням дії на майбутню дитину. Легка щадна дієта, виключення з раціону жирних, гострих, кислих і пряних страв, трав’яні чаї та відвари допоможуть швидко привести в нормальний стан слизову шлунка. З лікарських препаратів лікар порекомендує найбільш безпечні для вагітної. Це ферментні препарати – Креон, Панкреатин, Фестал, а також препарати для захисту слизової оболонки – Маалокс або Фосфалюгель.

Слід пам’ятати, що популярний протиблювотний препарат Церукал (метоклопрамід) не рекомендується використовувати під час вагітності, тому самостійно його приймати не можна.

Блювота і нудота можуть бути симптомами іта інших захворювань шлунково-кишкового тракту. Так, хронічний панкреатит є причиною сильної нудоти і блювоти приблизно в 6% випадків. Хронічні захворювання печінки і жовчного міхура стають причиною болю і блювоти в 9%. Необхідно відзначити, що в «чистому» вигляді ці захворювання зустрічаються нечасто, в основному вони пов’язані з хронічним гастритом і лікуються одночасно з ним.

«Гострий живіт», або коли вагітній потрібен хірург

Дуже рідко, але все ж таки трапляється, що нудота і блювота можуть бути симптомами гострих захворювань, що вимагають хірургічного втручання. Частина цих захворювань пов’язана з вагітністю, наприклад, позаматкова вагітність, але іноді приводом для звернення до хірурга може стати екстрагенітальна патологія, така як гострий апендицит, гострий панкреатит, жовчнокам’яна хвороба або проривна виразка.

Позаматкова вагітність зазвичай виявляється на ранніх термінах. Основним симптомом буде тягнуча біль зліва чи справа внизу живота, затримка місячних, кров’янисті виділення з піхви. Нудота і блювання при позаматковій вагітності можуть класифікуватися і як симптоми раннього токсикозу, і як симптом подразнення очеревини. Вчасно діагностована позаматкова вагітність дозволяє уникнути спонтанного розриву труби і розвитку перитоніту.

Жовчнокам’яна хвороба зазвичай не розвивається «спонтанно». Найчастіше їй передує хронічний холецистит або холецистохолангіт, тому більшість хворих на туберкульоз знають про наявність в їх жовчному міхурі жовчних каменів. У результаті зміни положення органів черевної порожнини через зростаючу матку та зловживання жирною або гострою їжею може відбутися рух конгломератів в жовчному міхурі, і, як наслідок, – закупорка жовчних проток. Гострий різкий біль в правому підребер’ї, нудота, блювота може бути з домішкою жовчі і прожилками крові.

При гострому панкреатиті спостерігаються подібні симптоми, але біль локалізується навколо пупка і як би опоясує жінку навколо тулуба. З рота може бути запах ацетону. Огидна виразка може бути наслідком запущеної виразкової хвороби. На тлі гостроого «кинжалоподібного» болю може бути рясна блювота «кавовою гущею» – кров’ю, потемнілою під дією шлункового соку.

Найбільш частою причиною звернення за хірургічною допомогою під час вагітності є гострий апендицит. З’являється біль у правої здухвинної області, нудота, блювота, підвищується температура. Через збільшення матки червоподібний відросток може розташовуватися нетипово – за маткою, справа наліво або взагалі зміщуватися вгору до правої нирки. Відповідно його положенню біль може «розтікатися» по низу живота або ірадіювати в праве підребер’я. Діагноз підтверджується після огляду і загального аналізу крові. Додатковим критерієм служить УЗД.

При всіх цих станах потрібна негайна госпіталізація та хірургічна допомога з акушерським супроводом.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.