Все про краснуху у дітей

Все про краснуху у дітей
Все про краснуху у дітей
Краснуха – одне з вірусних захворювань, яке супроводжується появою висипу. Так само як кір і вітряна віспа, краснуха частіше зустрічається в дитячому віці, але має більш сприятливий перебіг. У цій статті я хочу, щоб батьки зрозуміли різницю між краснухою і іншими інфекційними хворобами і змогли правильно себе вести.

Коротко про краснуху…

Краснуха – інфекційне захворювання, провоковане вірусом краснухи. Вірус поширюється тільки за допомогою людини, повітряно-крапельним шляхом. Найбільш схильні до захворювання діти від 1 до 7 років.

Симптоми

Основними проявами краснухи є збільшення лімфатичних вузлів на потилиці, шиї і за вухами, а також блідо-рожевий висип, яка за добу поширюється по всьому тілу. Висип добре відрізнити від корової і при вітряної віспи – він не підноситься над шкірою, не свербить і не залишає сліду, не залишаючи лущення і пігментації.

Крім основних симптомів характерна загальна інтоксикація у вигляді слабкості, головного болю, нудоти, втрати апетиту і лихоманки до субфебрильних цифр. В цілому, краснуха протікає м’якше і сприятливішими ніж вітрянка або кір. Діагностика ґрунтується на огляді дитини і пошуку імуноглобулінів М до вірусу краснухи в крові.

Лікування

Основу складає догляд за малюком. Кімната повинна бути провітрена, прибрана, з досить вологим і прохолодним повітрям. При лихоманці дитині слід зберігати постільний режим, залишити на час рухливі ігри. Важливо регулярно очищати шкірні покриви під душем або за допомогою обтирань, змінювати піжаму і постільну білизну. Дієта повинна бути багата рослинними і молочними компонентами, споживання рідини слід збільшити в 1,5 рази.

Медикаментозне лікування має симптоматичний характер. При нежиті застосовуються сольові розчини (Аквалор бебі, Аквамаріс) і судинозвужувальні краплі (Нафтизин, Називин, Снуп). Кашель і першіння в горлі досить купірувати рослинними засобами. Лихоманка від 38,0⁰ З вимагає застосування Панадола або Нурофен для дітей. Призначення імуноглобулінів, що сприяють виведенню збудника, доцільно при важких випадках.

Профілактика

Дворазова вакцинація дітей з 1 року дозволяє максимально знизити ризик захворюваності на краснуху. Саме щеплення переноситься дітьми добре, без наслідків.

Цікава інформація

Вірус краснухи може поширюватися тільки від людини до людини. Головний спосіб зараження – це через чхання, кашель або розмову. Захворюваність нещеплених дітей при контакті з хворою людиною становить до 90%. Важливо знати, що в навколишньому середовищі вірус не в змозі існувати і швидко гине під впливом високих температур, сонячного світла і хімічних речовин.

Вік дітей, які найчастіше заражаються, становить від 1 року до 7 років. Привілей мають немовлята до 6 місяців – вони не хворіють на краснуху, якщо у мами є імунітет. Є тенденція, що чим старша дитина, тим складніше йому перенести краснуху і тим більша ймовірність виникнення ускладнень.

Перебіг і ознаки краснухи

З моменту потрапляння вірусних частинок на слизову поверхню дихальних шляхів малюка починається інкубаційний період, який триває не більше 3,5 тижнів і ніяк себе не проявляє. Однак, за 5-7 днів до появи клініки вірус вже виділяється дитиною в зовнішнє середовище і може поширитися на інших людей.

Далі один за іншим слідує три періоди:

  1. Продромальний.
  2. Поява висипань.
  3. Відновлювальний.

Продрома зазвичай має нетяжкий перебіг. Малюка починає турбувати слабкість, втрата апетиту, головний, м’язовий біль, іноді нудота і блювота. Температура тіла піднімається не вище 39,0⁰ С і тримається близько трьох днів. Симптоми інтоксикації супроводжуються невеликим нежиттю, кон’юнктивітом, першіння в горлі або кашлем. Відмінною особливістю початкових проявів краснухи є збільшення лімфовузлів, особливо шийних, привушних і потиличних. Мама або тато можуть спробувати самостійно знайти вузлики розміром з горошину за вухами, на задній поверхні шиї і потилиці.

Через 1-2 доби після збільшення лімфатичних вузлів починають з’являтися перші висипання – висип, спочатку на обличчі і шиї, а потім, протягом доби, висип поширюється по всьому тілу, виключаючи долоні і підошви. Також можливе виникнення рожевих енантему в ротовій порожнині. Білих просяних плям Філатова-Бєльського, характерних для кору, немає. Для того, щоб достовірно визначити висип при краснусі, перерахую основні її характеристики:

  – блідо-рожева;
  – не викачується в більші плями;
  – не піднімається над поверхнею шкіри;
  – не покривається виразками (на відміну від везикул при вітряної віспи);
  – не блідне при натисканні;
  – не доставляє дискомфорту і не свербить.
Висип при краснусі
Висип при краснусі

Через пару днів висип починає зникати, не залишаючи після себе пігментації або лущення. Починається період одужання і всі симптоми поступово сходять нанівець. Але виділення вірусу відбувається ще 1-2 тижні після появи висипу. У разі, якщо організм дитини був ослаблений або в більш старшій віковій групі, є ймовірність ускладнень у вигляді менінгітів, енцефалітів або менінгоенцефаліту. Тоді на тлі одужання стан малюка різко погіршується і з’являються нові симптоми.

Діагностика

Не важливо, змогли визначити батьки причину нездужання дитини чи ні, огляд лікаря необхідний. Доктор огляне слизові малюка, промацає лімфовузли і проведе загальний огляд. Фахівцю необхідно буде дізнатися, чи був контакт з людиною, хворим на краснуху, ставилися чи необхідні щеплення і якими інфекційними хворобами хворіла дитина раніше.

Вже на підставі огляду та опитування педіатр в стані досить точно поставити діагноз. Для його підтвердження можуть бути призначені додаткові дослідження:

  – загальний аналіз крові покаже зменшення лейкоцитів, збільшення лімфоцитів і, можливо, поява плазматичних клітин.
  – серологічними способами на 3-5 день хвороби можна встановити наростання кількості антитіл (Ig M) до вірусу краснухи.

Лікування

Якщо відсутні ускладнення, малюк може лікуватися в домашніх умовах, але інших дітей і, особливо, вагітних жінок (велика ймовірність виникнення патологій у плода) від нього слід ізолювати. Для сприятливого протікання хвороби найважливішим є забезпечення правильного догляду за дитиною. Як тільки почали проявлятися перші симптоми хвороби, необхідно дотримуватися таких правил:

  1. Забезпечити дитині спокій, не наражати емоційного стресу, грати в малорухливі ігри, більше читати книг. На час лихоманки краще організувати постільний режим.
  2. Якщо почалася світлобоязнь в зв’язку з кон’юнктивітом, то вікна варто прикрити шторами, а електричне світло залишити у вигляді настільної лампи або бра.
  3. Для видалення з повітря кімнати, в якій перебуває дитина, вірусних частинок, необхідно регулярно провітрювати приміщення і проводити вологе прибирання.
  4. Щоб впоратися малюкові з гіпертермією важливо підтримувати вологість повітря і невисоку температуру – 18-20⁰ С. Для зволоження існують спеціальні прилади або ж можна скористатися змоченим рушником, поміщеним на батарею. Також після епізодів потовиділення слід змінити натільну і постільну білизну.
  5. Специфічною обробки висипання не вимагають. Досить проводити гігієнічний душ двічі на добу. У період лихоманки допустимі тільки обтирання тіла кип’яченою водою.
  6. Харчування має бути дробовим (невеликими порціями), легким і максимально вітамінізованим. Кількість споживаних овочів і фруктів має збільшитися в 1,5 рази. Корисним буде і використання в раціоні молочних продуктів. Грудничкам, про що я завжди говорю в разі інтоксикації, не варто вводити нові продукти харчування і змінювати режим.
  7. Особливу увагу звертаємо на питний режим. Дитина повинна випивати в 1,5 рази більше рідини, ніж зазвичай. Це можуть бути теплі вода, чаї, соки, морси, киселі або молоко.

Перейдемо безпосередньо до лікарських засобів. Як такого лікування зазвичай протікає краснуха не вимагає. Всі медикаменти покликані полегшити наявні симптоми:

  1. Поява нежиті передбачає регулярне промивання носа сольовими розчинами у вигляді крапель (для немовлят) або спрею, наприклад, Аквалор бебі, Аквамаріс, Но-Соль і інші. Для зменшення закладеності носу можна застосовувати судинозвужувальні краплі – Снуп 0,05% (з 2-х років), Ксилометазолін дитячий (з 2-х років), Нафтізин (з 1 року) або Назівін дитячий (з 0 років). Застосовувати такі краплі вперше слід з обережністю, спостерігаючи за реакцією малюка, при появі побічних явищ у вигляді набряку слизової носа, нудоти, вираженому неспокої дитини слід негайно звернутися до лікаря. Застосування судинозвужувальних препаратів більше 10 днів може призвести до поступової атрофії слизової носових шляхів.
  2. Кашель і першіння в горлі не потребує протикашльових і відхаркувальних засобів. Достатнім буде полоскання горла лужним розчином і застосування рослинних засобів, наприклад, Мукалтин або Тонзілгон в краплях (з 1 року). Також слід спостерігати за малюком, тому що можливі алергічні реакції на рослинні компоненти.
  3. Лихоманка понад 38,0⁰ З крім рясного пиття вимагає призначення жарознижуючих засобів – Панадол або Нурофен для дітей (з 3-х місяців) в дозуванні згідно віку. Можливі побічні явища у вигляді нудоти, блювоти, додаткової висипки або головного болю. Суспензію приймають не частіше, ніж кожні 6 годин, не більше 3-х разів за добу.
  4. Застосування індукторів інтерферону не є обов’язковим і практикується при важкому перебігу. Дитині можна поставити свічки Віферон (з 0 років) 2 рази на добу або дати Анаферон дитячий в таблетках (з 1 місяця). Анаферон дітям до 3-х років, треба попередньо розчинити у воді і застосовувати за схемою.

Народні засоби

Полоскання носа і горла може бути ефективніше при використанні відварів з ромашки, шавлії, березових листя, шипшини, евкаліпта або рослинних зборів. Застосування будь-якого народного засобу слід попередньо обговорити з лікарем.

Відновлювальний період

Коли пік захворювання позаду, можна почати гуляти з малюком, але без рухливих ігор. Також в цей період не завадить прийом комплексів вітамінів – Алфавіт, Вітрум, Мультитабс.

Профілактика

Первинна профілактика полягає в вакцинації дітей старше 1 року трикомпонентної вакциною (кір, краснуха, паротит). Через деякий час повинна бути проведена ревакцинація. Ці заходи дають практично 100% захист від вірусу краснухи. Дана щеплення переноситься дітками легко і не вимагає серйозного спостереження.

Якщо зараження все ж сталося, то необхідно обмежити дитину в спілкуванні з іншими дітьми і припинити відвідування дитячого садка до трьох тижнів. Діти, які контактували з хворим, в ізоляції не потребують.

Висновок

Легкість течії краснухи не повинна давати батькам приводу розслаблятися, адже ніхто не застрахований від важкого і атипового перебігу хвороби. Убезпечити себе можна вакцинацією, вчасно поставленим діагнозом і проведенням всіх заходів, рекомендованих лікарем.



Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.