Вітрянка у дітей

Вітрянка у дітей
Вітрянка у дітей
Вітрянка або правильніше вітряна віспа відноситься до типових «дитячим» хвороб. Перехворівши нею в ранньому віці, людині в більшості випадків вже не загрожує повторне зараження. Однак, існує невеликий відсоток важких варіантів течії вітряної віспи з розвитком ускладнень, що загрожують здоров’ю та життю дитини. Тому я хочу заздалегідь підготувати батьків і розповісти їм всю необхідну інформацію про вітрянку.

Маленька інструкція про те, що потрібно знати про вітрянку

Вітряна віспа передається по повітрю і потрапляє на слизові дихальних шляхів. Тривалість подорожі вірусу по організму до початку клінічних проявів становить від 7 до 21 днів. Найчастіше хворіють діти у віці 3-4 років, а до 3-х місяців у малюків є пасивний імунітет.

Клініка

Захворювання зазнає кілька стадій:

  1. Продрома.
  2. Висипання.
  3. Утворення кірочок.

Все починається з загального нездужання, невеликого підвищення температури, слабкості, головного болю. Через пару днів температура підвищується ще більше і з’являються висипання, спочатку на тулубі, на місці яких через деякий час утворюються бульбашки з прозорою рідиною. На слизовій оболонці рота і статевих органів з’являються болючі виразки. Підсипання нових елементів відбувається хвилеподібно. Бульбашки незабаром лопаються, висихають і з’являються скоринки. Неприємним симптомом висипань є свербіж. Через кілька днів скоринки починають відпадати, не залишаючи ніяких слідів.

Вітрянка - бульбашки з прозорою рідиною
Вітрянка – бульбашки з прозорою рідиною

Вітряна віспа в деяких випадках може ускладнитися вірусним енцефалітом, пневмонією, ларингіт, стрептодермією і іншими бактеріальними інфекціями.

Лікування

Терапія зазвичай призначається відразу після огляду, так як клінічна картина вітрянки дуже специфічна і вимагає додаткового підтвердження тільки в нетипових випадках.

Важливу роль відіграє догляд за малюком: регулярне прибирання та провітрювання приміщення, постільний режим, рясний прийом рідини, легке дієтичне харчування, спокійна обстановка і сон.

Медикаментозна терапія

  1. Противірусні засоби (Ацикловір, Зовіракс) мають місце при тяжкій та середній ступенях тяжкості хвороби.
  2. Антибіотики призначаються лікарем при приєднанні бактеріальних агентів.
  3. Боротьба з гіпертермією ведеться за допомогою відомих всім НПЗЗ (Нурофен дитячий) або парацетамолу.
  4. Позбавлення від сверблячки можливо при використанні протиалергічних крапель таких препаратів, як Зодак або Цетрі.
  5. Обробка висипу здійснюється зеленкою або фукорцином, як можна швидше при появі нових висипань.
  6. Слизові можна обробляти слабким розчином перманганату калію або Мірамістином.

Профілактика

Розроблено специфічна профілактика вітряної віспи у вигляді постановки дворазовою вакцини, але в Росії і країнах СНД вона є необов’язковою. В Україні щеплення від вітрянки обов’язкове.

Про вірус і його поширення

Вірус вітряної віспи відноситься до великої групи герпес вірусів. Його неприємною особливістю є загальна заразність, тобто якщо дитина вперше проконтактувала з вірусом, то обов’язково захворіє. Діти чутливі до вірусних агентів з 3-х місячного віку, так як отримали імунітет від матері, якщо вона хворіла або була щеплена проти вітрянки. Більш поширена інфекція у віці від півроку до 7 років, але найбільша частота супроводжує вік дітей від 3 до 4 років.

Вірусні частинки проникають в організм через слизову оболонку рота і дихальних шляхів, кровотоком поширюючись по всьому тілу і затримуючись в глибоких шарах шкіри і слизових. Людина є обов’язковою умовою існування вірусних агентів при вітрянці, поза живим організмом вірус живе ще 10 хвилин і гине. Після одужання малюка вірус може довго залишатися в тілі в сплячому стані, а в вдалий момент (будь-яке зниження захисних властивостей організму) проявитися у вигляді оперізуючого лишаю.

Симптоми вітряної віспи

Як і багато інфекційних хвороб, вітрянка має кілька послідовних періодів:

  1. Інкубаційний період вітрянки у дітей, не має видимих проявів. Тривалість його становить від одного до трьох тижнів.
  2. Продромальний. В цей етап малюк відчує слабкість, нездужання, втрату апетиту, нудоту. Температура тіла може бути кілька підвищена. Тривалість передхвороби становить 1-2 дня. Не завжди у дітей яскраво виражена продрома, початком хвороби можуть відразу стати висипання на шкірі.
  3. Період висипань. Ті, хто в усвідомленому віці бачив висипання при вітрянці, вже ніколи їх не сплутає. На тулуб, стегнах і плечах починають з’являтися невеликі, до 4 мм, рожеві плями, які протягом кількох годин перетворюються в везикули (пухирці) з прозорою рідиною.
  Поступово висип поширюється на голову, обличчя і слизові оболонки. Підсипання з’являються хвилеподібно, і кожна хвиля супроводжується лихоманкою. Дитину починає турбувати сильний свербіж. Виниклі на слизових рота, статевих органах енантеми швидко розкриваються і перетворюються в ранки. Кількість таких виразок зазвичай невелика.
  4. Період появи кірочок. Через 3-5 днів, після того як везикули розкрилися, пошкоджена ділянку підсихає і утворюється темна скоринка, яка самостійно відпадає через кілька днів, не залишаючи на шкірі ніяких рубців.

Важливо знати, що дитина заразна для оточуючих з останнього дня інкубаційного періоду і до п’ятого дня від останніх висипань. Це пов’язано з тим, що вірусні частинки у великій кількості знаходяться в везикулах.

Таким чином, загальна тривалість захворювання складає від 10 до 14 днів, за умови легкого перебігу і відсутності ускладнень.

При вітряній віспі виділяють три варіанти перебігу інфекційного процесу:

  1. Легке (з невисокою температурою тіла і невеликою кількістю висипань).
  2. Середньої тяжкості (гіпертермія на рівні 38,0-38,5⁰ С, висипання рясні).
  3. Важке (з лихоманкою до 40⁰ С, залученням внутрішніх органів, появою менінгеальних симптомів).

Я описала класичні симптоми вітрянки у дітей. У деяких випадках мають місце нетипові прояви вітрянки:

  – рудиментарний (бульбашки не розвиваються до кінця, кількість висипань невелика);
  – геморагічна (вміст везикул стає кров’яним, також може бути кровотеча з носа, блювота кров’ю);
  – бульозна (характеризується більшими бульбашками, які, розкриваючись, довго не гоються);
  – генералізована (відзначається важкий стан дитини, ураження внутрішніх органів, не виключений смертельний результат);
  – гангренозна (у ослаблених дітей на місці везикул виникає омертвіння шкіри і з’являється гній).

Ускладнення

Незважаючи на те, що у дітей вітряна віспа протікає досить легко, батьків варто попередити про можливі ускладнення. Найчастіше вірус вітряної віспи впливає на нервові клітини, викликаючи енцефаліт і менінгоенцефаліт. При додатковому інфікуванні бактеріальними агентами виникають:

  – абсцеси, фурункули;
  – рожа;
  – стрептодермія;
  – ларингіт (небезпечний стенозом гортані).

Також в окремих випадках уражаються внутрішні органи: серце, легені, печінку, нирки і т.д.

Діагностика

Ознаки вітрянки у дітей специфічні і зазвичай не вимагають додаткової діагностики. Для підтвердження діагнозу лікар може провести лабораторні дослідження:

  – загальний аналіз крові;
  – вірусоскопія;
  – ПЛР;
  – іммунофлюорісцнетний метод.

Лікування і догляд

Всі лікувальні заходи можуть проводитися в домашніх умовах, якщо малюк старше року, живе один з батьками, в окремій квартирі, захворювання протікає неважко і без ускладнень. В іншому випадку можлива госпіталізація і приміщення в боксовану палату інфекційного відділення.

Дитина, яка захворіла на вітрянку, потребує особливого догляду, який полегшить стан і прискорить процес одужання.

  1. Постільний режим необхідно дотримуватися під час лихоманки, максимально захистивши дитину від фізичних та емоційних навантажень.
  2. Кімната повинна регулярно провітрюватися і прибиратися.
  3. Безперешкодний доступ сонячного світла допоможе швидше вбити, що циркулює в приміщенні вірус.
  4. Важливо не укутувати дитину в теплий одяг і ковдри – піт, що виділяється дратує елементи висипу, провокуючи ще більший свербіж.
  5. Так як має місце інтоксикація організму, слід збільшити споживання рідини в 1,5 – 2 рази. Можна давати малюкові те, що він любить – молоко, сік, воду, чай, морси.
  6. З харчування краще прибрати важку, жирну їжу, а замінити її на овочі та фрукти. Не змушувати дитину їсти, якщо у нього немає апетиту.
  7. Немовлят потрібно годувати в звичному режимі, не вводячи додаткового прикорму.

Лікування висипу

Так як висипання є найбільш яскравим і неприємним симптомом вітряної віспи, важливо знати, як правильно з ними боротися. Багато батьків турбуються, що на місці висипу залишаться рубці, але насправді таке можливо лише при розчісуванні малюком везикул і самостійному відривання кірочок. Щоб не допустити цього, розповім про засоби, які допомагають впоратися з висипом:

  1. Розчин брильянтового зеленого.
  До теперішнього часу не знайшлося більш ефективного засобу, здатного прискорити процес утворення кірочок і частково позбутися від сверблячки. Ще одним плюсом мазати зеленкою дітей при вітрянці є можливість контролювати нові висипання і зрозуміти в який день підсипання закінчилися.
  2. Фукорцин або розчин Кастеллани.
  Відноситься до анілінових барвників і має яскраво малиновий колір. Нерідко зазначалося, що фукорцин менш ефективний в лікуванні вітряної віспи ніж зеленка.

Наносити розчин зеленки або Кастеллани слід відразу, при появі нових плям. Алергічні реакції на зеленку і фукорцин зустрічаються вкрай рідко.

Фото висипу від вітряної віспи
Фото висипу від вітряної віспи

Також від сверблячки допоможуть антигістамінні препарати:

  – Зодак в краплях (дозволений з 1 року);
  – Цетрин в краплях (з 6 місяців).

При прийомі протиалергічних засобів необхідно стежити за станом дитини, так як можливий ризик побічних проявів у вигляді сонливості, слабкості, головного болю, сухості в роті, нудоти і ін.

Для обробки виразок у роті можна використовувати для полоскання слабкий розчин марганцівки (краще розчинити кілька кристаликів окремо, а потім акуратно перелити в потрібну ємність, щоб частки які не розчинилися не обпекли слизову рота) або зрошувати порожнину рота препаратом Мірамістин (можна використовувати з трирічного віку). Зовсім маленьким діткам необхідно обробляти ротик марлевою серветкою, змоченою в розчині марганцівки.

Лікування причини вітряної віспи

Зазвичай противірусна терапія проводиться за показаннями і не потрібна при легкому перебігу хвороби. Так як вірус вітряної віспи має герпетичну природу, то його здатні знешкодити такі препарати, як:

  – Ацикловір;
  – Віролекс;
  – Зовіракс.

Будь-який з цих препаратів можна застосовувати з раннього віку в дозуванні, розрахованої на вагу малюка. Не виключені, проте, алергічні реакції і побічні ефекти у вигляді нудоти або блювоти.

Трохи про лихоманку

У багатьох своїх статтях я вже розповідала про принципи лікування гіпертермії у дітей. При вітряній віспі тактика зниження температури нічим не відрізняється. Стежимо за температурою тіла, при наближенні значень до 38⁰С можна застосовувати медикаментозні засоби. Сироп Панадол на основі парацетамолу і Нурофен дитячий в сиропі дозволені дітям з 3-х місяців у відповідній віком дозуванні. При температурі не вище 38,5⁰С можна використовувати ректальні свічки з тим же парацетамолом або ібупрофеном, їх перевагою є більш тривалу дію.

Ось таким чином проводиться лікування вітрянки у дітей – боротьба з гіпертермією, обробка висипань, усунення сверблячки, належний догляд і, при необхідності, противірусна терапія. При ускладненнях лікарем можуть бути призначені антибактеріальні препарати.

У відновний період можу запропонувати дитячі вітамінно-мінеральні комплекси, наприклад, Піковіт, Компливит, Вітрум та інші, а також трав’яні загальнозміцнюючі чаї. Навантаження дитині після вітрянки слід включати поступово протягом двох тижнів. Гуляти на свіжому повітрі можна після нормалізації температури.

Профілактика

Проти вірусу вітряної віспи існує специфічна вакцинопрофілактика, але вона не є обов’язковою в Росії і країнах СНД, крім України. Вакцина, як і перенесена інфекція, дає стійкий імунітет.

Висновок

Вітрянка у дітей в більшості своїй хвороба не страшна, але все ж хвороба, і вимагає свого лікування. Не потрібно боятися можливих шрамів на шкірі, якщо все зробити правильно, то сліду на місці кірочок не залишиться. Ускладнення хоч і поодинокі, але мають місце і про це потрібно пам’ятати, щоб вчасно вжити заходів.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.