Вітряна віспа (вітрянка) при вагітності – симптоми, вплив, лікування та профілактика

Вітряна віспа (вітрянка) при вагітності - симптоми, вплив, лікування та профілактика
Вітряна віспа (вітрянка) при вагітності – симптоми, вплив, лікування та профілактика
Вітряна віспа (вітрянка) – це дуже заразне вірусне захворювання, з яким люди, як правило, стикаються ще в дитинстві і досить легко його переносять. Якщо ж це не відбувається, людина може заразитися інфекцією, будучи дорослою, в такому випадку висока ймовірність тяжкого перебігу хвороби. Ну а для вагітних жінок вітрянка подвійно небезпечна, оскільки вірус здатний проникнути через плаценту до малюка і викликати різні негативні наслідки.

Зараження вітрянкою відбувається через повітря, тобто при вдиханні крапельок слизу, які виділяє кашляюча хвора людина. При цьому, якщо контакт з хворим стався, уникнути розвитку захворювання майже неможливо, так як сприйнятливість до вірусу вітряної віспи дуже висока.

Симптоми

Перші прояви хвороби виникають через 11-21 днів від моменту зараження. У дорослих протягом вітрянки, як правило, супроводжується вираженою симптоматикою:

  • Масивним висипом, який має певну стадійність: спочатку утворюються червоні плями, потім на їх місці формуються вузлики, пізніше – пухирці з рідиною і в самому кінці – скоринки.
  • Сильною сверблячкою.
  Високою температурою, яка особливо підвищується з появою свіжих елементів висипу.
  • Головним болем, занепадом сил, іноді нудотою.

У дорослих хвороба може ускладнюватися розвитком запалення легенів, головного мозку і його оболонок.

Вплив на вагітну

Вітрянка на ранніх термінах очікування малюка небезпечна такими ускладненнями, як завмирання вагітності і викидень. В іншому хвороба у майбутніх матусь протікає, як у будь-якої дорослої людини, з досить високим ризиком розвитку ускладнень.

Вплив на плід

Протягом вагітності є два періоди, найбільш несприятливих для малюка в разі зараження мами вітрянкою, – це перший триместр і останній тиждень перед пологами. Найменший ризик для плоду відзначається між 20 і 35 тижнями.

Інфікування жінки вітрянкою найближчим часом після зачаття може закінчитися загибеллю ембріона. Якщо ж матуся захворює цим недугом до 20 тижня вагітності, то у випадку передачі інфекції плоду у нього виникає небезпека формування вродженого вітряночного синдрому. Для цієї патології характерно: порушення нормального розвитку кінцівок, головного мозку, органів зору, утворення рубців на шкірі, а також загальна затримка внутрішньоутробного розвитку.

У вагітної жінки, хворої на вітрянку напередодні пологів, може народитися малюк з вітряною віспою новонародженого. Ця патологія проявляється не відразу, а через деякий час і в 20% випадків ускладнюється пневмонією, гепатитом, енцефалітом, а іноді закінчується смертю малюка, якщо йому не була надана кваліфікована медична допомога.

При всій грізності описаних впливів вірусу вітряної віспи на плід, що розвивається, патологія у діток хворіючих мам зустрічаються не так вже й часто, тому це захворювання і не є прямим показанням до переривання вагітності. Таким жінкам слід обов’язково проходити пренатальний скринінг (подвійний і потрійний тести), УЗД (особливо на терміні 20-22 тиж.) Для виявлення у малюка певних ознак, характерних для вітряночного синдрому. Крім того, може знадобитися дослідження навколоплідних вод на наявність в них ДНК вірусу.

Лікування

Лікування майбутніх мам з вітрянкою специфічними антивірусними препаратами проводиться, як правило, тільки при розвитку ускладнень. Зменшити ймовірність формування у малюка вроджених патологій можна за допомогою імуноглобулінів, які вводять вагітним пацієнткам.

Якщо жінка захворіла на вітрянку на тлі наближення пологів, лікарі намагаються їх відстрочити на 3-5 днів, щоб в організмі мами встигли утворитися і передатися малюкові захисні антитіла. У разі наявності на статевих органах пацієнтки свіжих вітряночних висипань розродження, як правило, проводиться оперативним шляхом, щоб виключити зараження малюка під час пологів.

Профілактика

Найдієвіша профілактика вітрянки – це вакцинація, яку необхідно пройти не пізніше, ніж за три місяці до настання вагітності. Існує й екстренна профілактика (введення готових антитіл), яка ефективна тільки в половині випадків за умови її проведення протягом 3 днів після можливого зараження.

Жінки, які не хворіли на вітрянку і не вакцинувалися, повинні пам’ятати, що основне джерело шкідливого вірусу – це хвора дитина, тому дитячих колективів краще уникати. Якщо ж контакт відбувся, слід відразу звернутися до свого гінеколога і в подальшому виконувати всі його рекомендації.4 коментарі

 1. Оксана

  Доброго дня мене звати Оксана я проходжу по програмі ЕКО мають на днях робить перенос ембріона . У мене захворіла дитина на вітрянку. Я ж у дитинстві нею перехворіла . Я можу повторно захворіть на вітрянку

 2. Марія

  Можете,я теж в дитинстві перехворіла зараз я на 34 тижні,мій гінеколог говорить що можливо (мої діти зараз хворі)

 3. Ната

  Доброго дня, в мене 15-й тиждень вагітності, і я захворіла на вітрянку, і з’явились висипи на інтимному місці, чим лікувати?

 4. Андрій Сергійович

  Ната 16.02.2020, вітрянка одне з найнебезпечніших захворювань для плоду!!!!!! Не лікуйтесь самі! Зверніться обов’язково до лікаря!!! І не Інтернет лікаря, а в місцевій лікарні! Щоб вони зробили аналізи потрібні, Вашого стану та плоду!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.