Лікування кору у дітей

Лікування кору у дітей
Лікування кору у дітей
Кір – це інфекційне захворювання, яким ще пару поколінь назад в дитинстві хворіли всі без винятку. Після винаходу вакцини захворюваність звелася до одиниць. Однак, кір залишається смертельно небезпечним захворюванням у дітей і батькам необхідно мати знання про симптоми і лікування цієї хвороби.

Коротко про кір і лікування

Кір має дуже високу ступінь заразність. Заразитися цією інфекцією можна тільки від хворої людини. Чи може немовля захворіти на кір? Немовлята до 3-х місяців не чутливі до вірусу, якщо у мами є антитіла до вірусу. Головним заходом профілактики є дворазова вакцинація в 1 і 6 років. Якщо щеплення не були виконані, то ймовірність захворіти на кір при контакті з хворою людиною становить 100%. Найчастіше схильні до захворювання діти від 2 до 5 років.

Клініка хвороби включає 3 періоди – катаральний, етап висипань і етап пігментації. Катаральний період нагадує застуда з високою температурою тіла, кашлем, чханням, нежиттю і вираженим кон’юнктивітом. Дуже швидко активізується бактеріальна флора, змінюючи характер виділень на гнійний. Через 4-5 днів на шкірі поширюється плямисто-папуллезний висип, починаючи з голови і закінчуючи нижніми кінцівками. У процесі розвитку хвороби висип пігментується і лущиться. Якщо у дитини не з’явилося серйозних ускладнень, то після пігментації настає одужання. Ускладнення у вигляді пневмонії, крупа або енцефаліту подовжують тривалість захворювання і є причиною смертельних випадків.

Лікування кору носить симптоматичний характер і включає в себе наступні засоби:

  парацетамол або негормональні протизапальні препарати;
  – антигістамінні засоби;
  – вітаміни А і С;
  – промивання очей кип’яченою водою і закапування антибактеріальних крапель, змазування носа вазеліновим маслом, полоскання рота розчином ромашки або хлоргексидину.

Крім цього, важливо зберігати постільний режим малюка на весь гарячковий період, а також дотримуватися режиму дня в відновлювальний період, стежити за чистотою кімнати і білизни. Харчовий раціон повинні складати молочно-рослинні компоненти. Великий акцент поставлю на питво – необхідно споживання любої рідини в 1,5 – 2 більше норми. При розвитку ускладнень лікування триває в стаціонарі із застосуванням антибактеріальних препаратів.

Про причини і шляхи виникнення кору

Кір викликають РНК-віруси, які передаються іншій дитині за допомогою чхання або кашлю. Коли вірус осідає на слизовій дихальних шляхах ще здорової дитину, він проникає в кров і потрапляє в органи, що відповідають за імунний захист: лімфовузли, селезінка. Зруйнувавши імунні клітини, вірусні частинки знову потрапляють в кровоносне русло і направляються до дихальних шляхів, щоб викликати клінічні прояви.

Кір у немовлят до 3-х місяців не виникає, тому що зберігається імунітет проти вірусу, отриманий від матері, за умови, що мама хворіла на це захворювання або була щеплена. Найпоширеніший вік для кору – від 2 до 5 років.

Симптоми

При переміщеннях вірусу по організму дитини видимих змін не відбувається, і цей час називається інкубаційним періодом, який тривати не менше тижня, але і не більше 17 днів. Потім постадійно наростають клінічні ознаки.

1 стадія – катаральна

Дитина починає турбуватися, вередувати, пропадає апетит і настрій. З’являються загальні інтоксикаційні симптоми:

Крім цього, виникає грипоподібний стан з нежиттю, кон’юнктивітом і кашлем. Рінорагія (виділення з носа) рясні, прозорі, але з часом можуть придбати жовто-зелений колір. Кон’юнктивіт виражений яскраво, зі сльозотечею, світлобоязню і виділенням гною. Кашель нав’язливий, сухий, пов’язаний з подразненням слизової глотки і гортані.

Якщо попросити малюка широко відкрити рот подивитися на горло, можна побачити почервоніння на небі і характерні білясті плями не більше 1,5 мм в діаметрі з червоним обідком, найчастіше розташовані з внутрішньої сторони щік. Такі плями зустрічаються тільки при кору і значно полегшують постановку діагнозу.

Іноді на тілі дитини в катаральний період з’являється дрібний необільний висип, який проходить з настанням наступного періоду. Тривалість катаральної стадії не більше 5 днів.

2 стадія – висипання

У цей період важливо стежити за етапністю і характером висипу що з’являється, щоб докладно розповісти про нього лікуючому лікарю. При кору висипання виникають спочатку на голові і шиї, на наступний день переходять на тулуб і плечі. Для третього дня характерне ураження всього тулуба і рук до ліктя. На четверту добу – тіло повністю вкрите висипом. Висипання мають колір від рожевого до коричневого відтінку, до 2-х см в діаметрі, можуть зливатися між собою або залишатися окремими елементами. В інтернеті можна побачити фото симптомів кору у дітей, щоб достовірно представляти клінічні прояви, деякі я представила нижче.

Фотографії кору на першій стадії
Фотографії кору на першій стадії
Фотографії кору у дитини під час піку - 4-7 день, тяжке протікання хвороби
Фотографії кору у дитини під час піку – 4-7 день, тяжке протікання хвороби

Температура тіла в цій стадії досягає свого піку, на обличчі виражена набряклість, триває виражене гнійне виділення з носа і очей, слизова рота усипана дрібними ранками, а шкіра губ суха і покрита тріщинами.

До 5-го дня висипань дитина заразна і вимагає ізоляції. Далі заборони в контакті не потрібно. До кінця 7-го дня гіпертермія зникає, і дитина починає одужувати.

3 стадія – пігментація

Ще 1 – 1,5 тижні на шкірі малюка буде відбуватися пігментація висипу з подальшим лущенням. Якщо не було ускладнень, то стан дитини поступово поліпшується і відбувається одужання.

Ускладнення

Найнебезпечнішим моментом в перебігу кору вкажу виникаючі бактеріальні ускладнення. Найбільш часто зустрічається і загрожує життю дитини кірова пневмонія, але можливі запалення та інших органів:

  – гортані;
  – головного мозку;
  – печінки і т.д.

Важливо вчасно встановити діагноз і вжити всіх необхідних заходів, щоб не допустити погіршення стану малюка.

Діагностика

Для підтвердження діагнозу проводиться ряд лабораторних досліджень, в яких виявляються вірусні частинки і антитіла до них. Спочатку ж діагноз ставиться виходячи із симптомів кору у дітей та даних про контакт з хворою людиною. Лікар оглядає малюка: очі, носик, ротову порожнину, горло, легені, висипання (якщо вони вже є); запитує у батьків етапність поширення висипу і початок хвороби. При класичному випадку встановлення кору не складе труднощів і можна переходити до догляду та лікування дитини.

Лікування

Якщо не виникло ускладнень, дитина проходить лікування в домашніх умовах, під регулярним контролем педіатра. Погіршення стану вимагає госпіталізації малюка. Не існує препаратів, що знімають причину кору, тому розповім про симптоматичну терапію, яка полегшить перебіг хвороби.

1. Так як температура тіла підвищується до високих значень, слід знижувати її лікарськими засобами. Препаратами першої лінії пораджу Панадол дитячий в суспензії або Нурофен для дітей. Їх можна приймати з 3-х місяців і форма сиропу максимальна зручна і ефективна при високій температурі. Перевагою Панадола є невелика кількість побічних явищ, тоді як Нурофен здатний іноді викликати нудоту, блювоту, головний біль і імунні порушення. Доза препарату повинна відповідати віку, а частота застосування не може бути більше, ніж кожні 4 години.

2. Кон’юнктивіт і риніт вимагає особливого догляду за очима і носиком. Слід кілька разів на день промивати очі і ніс кип’яченою водою або таким народним засобом, як міцний чорний чай, видаляючи застиглі гнійні скоринки і закапувати очі Сульфацил-натрієм або Левоміцетином, дозволеними з раннього віку, (можлива поява алергічних реакцій при використанні антибактеріальних крапель). Носові ходи потрібно обов’язково змащувати вазеліновою маслом.

3. Ротову порожнину також необхідно обполіскувати розчином ромашки або хлоргексидину, а губи зволожувати вазеліном.

4. Щоб зняти набряклість, можна дати малюкові антигістамінні засоби – Зодак в краплях (з 1 року) або Супрастин (з 3-х років). При появі побічних явищ у вигляді головного болю, сонливість, слабкість, сухість у роті, нудоти і т.п., слід негайно припинити прийом препарату.

5. Вітамінотерапія посприяє якнайшвидшому одужанню, особливо необхідні вітамін С і вітамін А. Можна вживати комплексні засоби: Піковіт (від року), Мульти табс бебі і малюк або Вітрум кідс (з 4-х років). При вживанні вітамінів також можливі алергічні ефекти.

6. Антибіотики призначаються при виникненні ускладнень, але лікування зазвичай відбувається вже в стаціонарі. Скажу лише, що частіше віддається перевага пеніцилінам і цефалоспорінам.

Ще трохи про догляд

По-перше, дитину необхідно максимально захистити від стресу і навантажень. На весь гіпертермічний період повинен дотримуватися постільний режим. Але і після одужання не слід давати волю малюкові, так як відновлення після кору відбувається повільно, а значить активність потрібно обмежити на 2-4 тижні. Прогулянки в відновлювальний період повинні проходити спокійно, без рухливих ігор і в гарну погоду. Думаю, не варто говорити, що в розпал хвороби походи на вулицю заборонені.

По-друге, важливо дотримуватися гігієни кімнати, постільної білизни, одягу і тіла дитини. Приміщення повинно часто провітрюватися і не бути занадто темним (вірус кору чутливий до ультрафіолету). Під час лихоманки необхідно контролювати сухість білизни та одягу малюка.

По-третє, встановлюється дієтичне харчування, з переважанням молочних і рослинних компонентів. Але не рекомендую змушувати малюка їсти, якщо у нього немає апетиту – це нормальне явище при хворобі. Проте потрібно робити упор на рідину. Пити потрібно багато, в 1,5 – 2 рази більше звичайного, підійде чай, морси, вода, молоко. Корисними можуть виявитися протизапальні відвари трав з рецептів народної медицини, але з ним не раджу експериментувати у дітей віком до 3-х років. Немовлят слід годувати як правило, не вводячи в раціон додаткових страв.

Профілактика

Саме завдяки первинній профілактиці ми практично не бачимо хворих на кір. Згідно календаря щеплень жива протикорова вакцина ставиться в рік і в 6 років. Цього цілком достатньо, щоб захистити дитину від вірусу або в крайньому випадку максимально полегшити перебіг хвороби.

Також існує вторинна профілактика кору у дітей, при якій всім діткам до 4-х років і за показаннями старше 4-х річного віку вводиться нормальний імуноглобулін людини, що дозволяє уникнути ускладнених випадків.

На закінчення

Не щеплені діти потрапляють в групу ризику по захворюваності на кір. Найнебезпечніше, що смертність від кору в тисячі разів вище, ніж можливі ускладнення від введення вакцини, а значить вибір для батьків повинен бути очевидний.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.