Запалення лімфовузлів при вагітності – маленькі сигнали великої небезпеки

Запалення лімфовузлів при вагітності - маленькі сигнали великої небезпеки
Запалення лімфовузлів при вагітності – маленькі сигнали великої небезпеки
Під час вагітності на жінці лежить серйозна відповідальність – треба дбати не тільки про власне здоров’я, а й про здоров’я і благополуччя майбутньої дитини. Тому будь-яка зміна в організмі викликає безліч питань у майбутньої мами. Іноді це занепокоєння виявляється марним, але в деяких випадках тривога цілком виправдана і дозволяє вчасно помітити серйозну загрозу здоров’ю. Саме до таких серйозних випадків належить збільшення і запалення лімфовузлів.

Лімфатичні вузли – це частина лімфатичної та імунної системи організму. Ці маленькі утворення щодня пропускають через себе літри лімфи, фільтруючи все зайве і небезпечне – бактерії, віруси, атипові клітини і чужорідні білки-антигени. У лімфовузлах дозрівають лімфоцити і виробляються антитіла. Просто кажучи – це маленькі фільтри-бар’єри, що перешкоджають швидкому поширенню інфекції в організмі. Зміни в лімфовузлах – їх збільшення або запалення – можуть свідчити про розвиток онкологічного, імунного або алергічного захворювання.

У нормальному стані регіонарні лімфовузли мають невеликі розміри – 3-15 мм в діаметрі, рухомі, еластичні на дотик, безболісні.

Причини запалення лімфовузлів

Запалення лімфовузлів називається лімфаденітом. Найчастіше лімфаденіт розвивається як ускладнення основного захворювання, але може бути і первинним, і частиною генералізованого процесу. Причини запалення лімфатичних вузлів різні. Умовно їх можна розділити на дві великі групи:

  Інфекційні лімфаденіти (викликані бактеріальної, вірусної, грибкової або паразитарної інфекцією);
  Неінфекційні лімфаденопатії (їх причиною є патологічні процеси в організмі – онкологічні та аутоімунні захворювання, алергії, реакції на вакцини, ліки і т. д.).

Інфекційні лімфаденіти можуть бути неспецифічними – тобто не мати характерних для конкретного збудника особливостей перебігу захворювання. Якщо ж запалення лімфовузлів протікає з характерними для певного збудника або захворювання симптомами, то тоді говорять про специфічне запалення – наприклад, туберкульозний лімфаденіт, лімфаденопатія при краснусі, лімфаденіт, викликаний сифілісом, ВІЛ і т.д.

Запалення лімфовузлів у жінок

Для невагітної жінки причини виникнення запалення лімфовузлів такі ж, як і для всіх інших:

  • інфекційні захворювання;
  • імунні та системні захворювання;
  онкологія або хвороби крові;
  • алергічні реакції.

Найбільш частими причинами збільшення лімфовузлів у жінок є простудні захворювання, грип, ГРВІ, мастопатії, запалення придатків. Однак не варто забувати, що існують такі інфекції, як ВІЛ, туберкульоз, сифіліс (та інші венеричні захворювання), для яких збільшення і запалення лімфатичних вузлів є одним з перших симптомів.

Запалення лімфовузлів у вагітних

Під час вагітності імунітет майбутньої мами працює упівсили – цей механізм захищає дитину від агресії маминої імунної системи. Але такий виверт природи має і зворотний бік – через те, що імунітет ослаблений, атаки вірусів і бактерій на організм вагітної жінки часто стають успішними, і виникають простудні або запальні захворювання. Відповідно, під час вагітності лімфаденіт найчастіше є ускладненням різних інфекційних або простудних захворювань. (Природно, це твердження справедливо в тому випадку, якщо майбутня мама вже пройшла повне обстеження, і лімфовузол у неї запалився вже після того, як всі серйозні і небезпечні захворювання були виключені).

Але не всі лімфаденопатії під час вагітності є інфекційними. У період очікування дитини весь організм мами перебудовується – змінюється гормональний фон, виникають незначні реакції на білки плаценти і плода, які потрапляють в кровотік матері, розвиваються молочні залози. Іноді саме ці причини можуть викликати незначний дискомфорт в області пахових лімфовузлів, їх збільшення. Зазвичай такі зміни не переходять в запалення і проходять протягом декількох днів.

Також причиною незначного збільшення лімфовузлів при вагітності може бути чутливість майбутньої мами до косметики (дезодоранти, креми-депіллятори, фарба для волосся і т. П.) Або побутової хімії, так як в такому стані організм може неадекватно реагувати навіть на звичні засоби.

Симптоми запалення лімфовузлів

Першими ознаками, що свідчать про розвиток лімфаденіту, є збільшення лімфовузла і поява дискомфорту і хворобливості в його області. Крім цього, симптомами запалення лімфатичного вузла є:

При діагностиці лікар обов’язково оцінює стан лімфовузлів, їх розмір і форму, локалізацію, щільність, рухливість, спаяність з навколишніми тканинами, визначає ступінь хворобливості. При вивченні анамнезу визначається найбільш ймовірна причина лімфаденіту, що дозволяє правильно призначити лікування. Тому дуже важливо повідомити свого лікаря про попередню застуду або ГРВІ, наявності каріозних зубів, про хронічні запальні захворюваннях і результати попередніх обстежень. Не варто забувати навіть про дрібні котячі подряпини – саме вони можуть бути причиною запалення лімфовузлів при Бартонелезі.

За перебігом запалення лімфовузлів поділяють на гострий та хронічний.

Гострий лімфаденіт характерний для ускладнень основного захворювання. Починається раптово, регіонарні лімфовузли (кілька або один) різко збільшуються, з’являється біль і ознаки запалення. При цьому запалені лімфовузли не спаюються з навколишніми тканинами, рухливі. Гострий лімфаденіт може протікати в трьох формах:

 • катаральна (запалений тільки лімфовузол, він збільшений і болить, але шкіра і навколишні тканини в процес не залучені і не змінені, загальна інтоксикація незначна, запалення проходить з лікуванням основного захворювання);
 • геморагічна (подібна з катаральною, але через пошкодження стінок кровоносних судин лімфовузол заповнений кров’яним вмістом, візуально це схоже на обмежену глибоку гематому);
 • гнійна (найбільш важка форма, лімфовузол різко болючий, сильно збільшений, шкіра і тканини навколо нього набряклі і гіперемовані, загальний стан важкий – висока температура, сильна інтоксикація).

У хронічну форму запалення лімфовузлів зазвичай переходить в разі відсутності адекватного лікування гострої форми. Іноді уповільнений хронічний лімфаденіт супроводжує хронічне запалення – наприклад хронічний тонзиліт або карієс. У такому випадку лікувати необхідно запалення лімфовузла тільки в комплексі з основним захворюванням.

Запалення регіонарних лімфовузлів – що, де, коли

Важливим діагностичним критерієм є локалізація запаленого лімфовузла. Зазвичай регіонарні лімфовузли запалюються при наявності хронічної або гострої інфекції в області, за яку «відповідає» даний вузол. Також це важливо для визначення діагнозу при онкологічній або імунній етіології збільшення і запалення лімфовузлів.

Запалення лімфовузлів на шиї

Шийні лімфовузли запалюються у разі наявності запального або інфекційного процесу в області голови та шиї. Найчастіше це гайморит, тонзиліт, карієс, ангіна, фурункули на шиї. При ГРВІ разом з лімфовузлами на шиї можуть запалюватися і інші – підщелепні, привушні, пахвові. У такому випадку при одужанні після застуди лімфовузли швидко повертаються до нормального стану без спеціального лікування.

Тривале уповільнене запалення шийних лімфовузлів без видимих вогнищ інфекції повинно насторожувати. Це може бути одним з перших симптомів таких небезпечних захворювань, як туберкульоз, ВІЛ-інфікування або лімфогранулематоз.

Запалення лімфовузлів за вухом

Як і в попередньому випадку, запалення привушних лімфовузлів найчастіше є наслідком інфекційних і запальних процесів в довколишніх органах – отити, гайморити, тонзиліти, захворювання ясен і зубів, алергічні риніти і полінози.

Запалення під щелепою

Підщелепні лімфовузли часто реагують на інфекційні, запальні або гнійні захворювання у ротовій порожнині. Флюс, хворий зуб або ангіна – і підщелепні лімфовузли відразу реагують. Вони збільшуються в розмірі, стають болючими, з’являється набряк і почервоніння на шкірі. Найчастіше саме запалення підщелепних лімфовузлів протікає по типу гнійного. Тому при підозрі на запалення під щелепою необхідно негайно звернутися за лікарською допомогою.

При краснусі запалюються шийні, підщелепні, привушні, пахвові лімфовузли. Тому якщо лімфаденіт супроводжується червоним висипом по всьому тілу, необхідно негайно проконсультуватися з лікарем. Краснуха небезпечна для вагітних!

Запалення лімфовузлів під пахвою

У вагітних жінок поряд з іншими причинами (інфекційні захворювання, котячі подряпини, ранки на руках або фурункульоз) пахвові лімфовузли можуть запалюватися через мастит або мастопатію.

Запалення лімфовузлів у паху

У пахових лімфатичних вузлах відбувається фільтрація лімфи, притекаючої з нижньої частини тіла – нижні кінцівки, органи малого тазу та нижньої частини черевної порожнини.

При зараженні сифілісом довколишній від місця первинного потрапляння інфекції лімфатичний вузол сильно збільшується в розмірах (в 5-10 і більше разів). При цьому він залишається безболісним. Іноді навіть після лікування сифілісу лімфовузол залишається значно збільшеним, що служить «дороговказом» на спосіб зараження – при зараженні традиційним статевим шляхом збільшений паховий вузол, при побутовому зараженні через ранку на шкірі рук – пахвовий. Якщо шлях зараження оральний, то збільшеним залишається один з підщелепних вузлів.

Тому і паховий лімфаденіт може розвиватися як ускладнення запального процесу в цих областях. Найбільш частою причиною запалення пахових лімфовузлів є запалення придатків, травми і рани на ногах (навіть інфекція від врослого нігтя на пальці стопи може призвести до реакції в лімфовузлі), фурункули, ревматоїдні артрити, сифіліс та інші ЗПСШ, апендицит, хронічний коліт.

У вагітних жінок часто запалюються пахові лімфовузли через хронічний кольпит або хронічне запалення придатків.

Лікування запалення лімфовузлів

Під час вагітності будь-які експерименти з власним здоров’ям можуть виявитися фатальними, тому при підозрі на розвиток лімфаденіту слід обов’язково звернутися до лікаря. При незначному збільшенні лімфатичних вузлів в області шиї і голови, що з’явилося на тлі захворювання ГРВІ або грипом (катаральна форма) така консультація може бути отримана в рамках лікування основного захворювання.

Якщо ж лімфовузли сильно збільшені, різко болючі, навколо них з’являється набряк, температура тіла підвищується вище 38,5 ° С, то необхідна негайне втручання лікаря, можливо, навіть хірургічне. Тільки лікар може точно визначити діагноз і призначити адекватне лікування.

Слід пам’ятати, що при підозрі на гнійний процес ні в якому разі не можна гріти хворий лімфовузол! У такому випадку протипоказані компреси, примочки та інші «перевірені і надійні» народні методи. Єдино вірний спосіб лікування гнійного лімфаденіту – хірургічний розтин запаленого вузла з подальшою антибіотикотерапією.

Антибіотики при запаленні лімфовузлів

При гострому гнійному і хронічному запаленні лімфовузлів лікування антибіотиками обов’язково, так як відсутність антибактеріального лікування загрожує поширенням інфекції по всьому організму і розвитком сепсису. Для лікування вагітних жінок призначають допустимі антибіотики, попередньо визначивши чутливість мікрофлори. Найчастіше призначають Цефтриаксон або Емсеф (з ІІ триместру), Ампіцилін, Амоксиклав.

Лікування запалення лімфовузлів народними засобами

Ми вже з’ясували, що запалення лімфовузлів під час вагітності потрібно лікувати тільки під наглядом лікаря. Але в деяких випадках народні методи лікування лімфовузлів можна застосовувати після консультації з фахівцем в якості допоміжної терапії. Пам’ятайте – деякі рослинні засоби протипоказані під час вагітності!

Перше, що можна рекомендувати – це рясне тепле пиття. Так швидше буде проходити загальна дезинтоксикация організму.

Також при катаральному запаленні використовують сухе тепло, теплі компреси з медом (без спирту !!!), аплікації камфорного масла на шкіру над запаленим вузлом.

При першій підозрі на приєднання гнійного процесу необхідно терміново припинити теплі компреси і вигрівання і терміново звернутися до лікарні.

Компреси для лікування запалених лімфовузлів

З компресів, що не протипоказані для лікування лімфаденіту під час вагітності, можна рекомендувати наступні:

  • Свіжий сік стебел і листя кульбаби. Соком просочують серветку і прикладають до хворого вузлу. Використовувати не більше 3 днів.
  • Компрес з кашки зі свіжого листя м’яти. Кашку прикладають на 2 години до місця запалення 2 рази на день. Процедура допомагає зняти біль і має легкий розсмоктуючий й протизапальний ефект.
  • Коржик з медом. Мед – хороший протизапальний засіб (якщо на нього немає алергії). Використовувати його можна як у чистому вигляді, так і в поєднанні з іншими речовинами. Найпростіше – змішати мед і борошно в рівних пропорціях і прикладати такмй корж до запаленого вузла. Зверху компрес потрібно прикрити теплою тканиною.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.