Епідемічний паротит (свинка) при вагітності

Епідемічний паротит (свинка) при вагітності
Епідемічний паротит (свинка) при вагітності
Свинка – вірусна дитяча інфекція, але дорослі теж іноді хворіють нею. Тому існує певний ризик захворіти епідпаротитом і під час вагітності, хоча він значно нижче в порівнянні з ризиком захворіти краснухою або кіром.

Як можна заразитися свинкою

Для людей, у яких немає імунітету до епідемічного паротиту, зустріч з збудником майже обов’язково призведе до захворювання свинкою . Зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом або через іграшки і посуд, забруднені слиною хворого (наприклад, в дитячому саду або будинку в сім’ї). Вірус виділяється вже за тиждень до явних ознак хвороби, і людина залишається заразним протягом 17 днів (до 9 дня захворювання від появи перших симптомів). Тому, якщо у майбутньої матусі в будинку або на роботі є вогнище інфекції, то варто згадати, чи не боліла вона в дитинстві свинкою. А заразом і перевірити у своїй медичній карті наявність всіх вікових щеплень від епідемічного паротиту. Ці дані вплинуть на прийняття рішення про необхідність додаткового обстеження та введення імуноглобуліну.

Як протікає епідемічний паротит у вагітних

Від зараження до появи перших симптомів може пройти від 11 до 23 днів , але частіше інкубаційний період триває 15-20 днів. Типова форма паротиту починається гостро – з високої температури (до 40 °), ознобу, головних і м’язових болів, сильної слабкості. З’являється біль в області вуха (одностороння або близько обох вух), що підсилюється при жувальних рухах і відкриванні рота, хворобливе слиновиділення, закладеність вух і зниження слуху.

У першу добу розвивається сильний набряк в області уражених слинних залоз (частіше привушних, але можуть залучатися підщелепні і під’язикові залози). Набряклість швидко наростає, при двосторонньому ураженні можливо несинхронний розвиток симптому. Місце запалення болісне. Шкіра над слинної залозою сильно натягнута, блищить, але колір шкіри не змінений. Через набряки і збільшенню слинної залози мочка вуха зміщується вгору і вперед, обличчя набуває характерні грушоподібні обриси, за що захворювання і отримало свою народну назву «свинка» або «заушниця» . Набряк збільшується в перші п’ять днів, весь цей час температура тримається на високих цифрах, потім трохи знижується (приблизно до 38 °) і тримається до кінця періоду розпалу (близько 2 тижнів). Потім набряк зменшується, біль в залозі поступово йде, і настає одужання.

Нетипові форми епідемічного паротиту

У деяких випадках свинка протікає в нетиповою формі, при якій немає явно вираженого набряку над привушною слинною залозою. Основними ознаками захворювання при стертих формах паротиту залишаються симптоми загальної інтоксикації (висока температура, слабкість) і респіраторні симптоми, схожі з ознаками ГРВІнежить, першіння в горлі, сухий кашель. Іноді захворювання може взагалі протікати безсимптомно. Тому, якщо для вагітної жінки існує ризик зараження вірусом паротиту (був контакт з хворим свинкою, а щеплень немає, і раніше вона не хворіла цією хворобою), то варто здати кров для визначення титру специфічних антитіл або для виявлення самого вірусу епідпаротиту.

Чим небезпечна свинка при вагітності

Дорослі часто важче переносять захворювання з групи дитячих інфекцій, і епідемічний паротит не став винятком. Тому перша небезпека, яка чатує майбутню матусю, якщо вона захворіла на свинку, – важкий загальний стану. Іноді реєструються важкі форми паротиту з залученням в процес й інших залоз, крім слинних, – яєчників, молочної залози, підшлункової. У такому випадку говорять про ускладнення паротиту маститом, оофоритом або панкреатитом. До найважчих ускладнень відносять менінгіт та енцефаліт.

Для плода в плані розвитку важких пороків розвитку вірус епідемічного паротиту не небезпечний, оскільки він через плаценту не проникає. Але захворювання свинкою на ранніх термінах іноді призводить до спонтанних викиднів, пояснюється важкою інтоксикацією організму вагітної.

Лікування свинки під час вагітності

Лікування епідемічного паротиту у вагітних повинно проходити строго під наглядом лікаря . У важких і ускладнених випадках показана госпіталізація, в більш легких випадках вагітна може залишатися вдома, дотримуючись постільного режиму. Так як специфічних препаратів для лікування епідпаротиту немає, то основна терапія спрямована на усунення інтоксикації і зменшення запалення в уражених органах.

Дезинтоксикацию організму проводять декількома методами . Крім рясного пиття (чай, компоти, соки) при необхідності призначають внутрішньовенні інфузії розчинів (глюкоза, реополіглюкін, гемодез). Під час лихоманки слід застосовувати жарознижуючі препарати – парацетамол, Нурофен. Для зменшення запалення застосовують нестероїдні протизапальні препарати (ортофен, індометацин). У важких випадках призначають гормональні препарати (преднізолон, дексаметазон). Справитися з набряком допоможуть і антигістамінні препарати (димедрол, супрастин, тавегіл). Тимчасове полегшення принесуть холодні компреси на область ураженої залози.

Для лікування епідпаротиту антибіотики не призначають, оскільки це вірусне захворювання . Також недоцільно призначення імуноглобулінів для профілактики та лікування.

Під час лікування паротиту велике значення має режим харчування. У гострий період їжа повинна бути теплою, дієтичної, рідкої або протертою. У період одужання необхідно додатково стимулювати слиновиділення, для цього використовують подкисленное питво, лимонний сік, журавлинний морс.

Через ураження слинних залоз відбувається порушення слиновиділення, тому варто звернути увагу на гігієну порожнини рота: регулярно чистити зуби, полоскати рот, часто пити воду для підтримки нормальної вологості слизової.

Профілактика епідемічного паротиту

Основні заходи профілактики – це планова вакцинація спеціальною вакциною. Якщо при плануванні вагітності з’ясується, що у жінки немає імунітету до епідемічного паротиту, а в силу обставин вона може заразитися вірусом, то має сенс провести позапланову вакцинацію до вагітності.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.