Анемія у вагітної

Анемія у вагітної
Анемія у вагітної
Анемія – досить поширений стан під час вагітності. Фактично у 2/3 майбутніх мам загальний аналіз крові показує зниження гемоглобіну і кількості еритроцитів. Основною причиною розвитку анемії під час вагітності є недолік заліза в організмі матусі, який призводить до зниження синтезу гемоглобіну. Таку анемію називають залізодефіцитною.

Гемоглобін – важливе білкове з’єднання, що відповідає за транспорт кисню до органів і продуктів метаболізму клітин до природних фільтрів організму – печінки, нирок і легень.

Чому під час вагітності з’являється недолік заліза

Залізо при вагітності витрачається посиленими темпами. Основна «стаття витрати» – цей елемент необхідний для посиленого синтезу гемоглобіну. Адже кисень і поживні речовини потрібно доставити не тільки до маминих органів, а й забезпечити ними малюка. Тому і серце починає битися швидше, і дихання частішає, і потреба в кисні зростає через підвищене навантаження.

Крім цього залізо потрібно для зростаючої матки – для будівництва м’язових волокон, і для будівництва плаценти.

Ще один «головний споживач» маминих запасів заліза – дитина. Для малюка цей важливий мікроелемент необхідний на всіх етапах ембріогенезу – від формування тканин і органів до створення власної кровоносної системи і клітин крові.

Виходить, що заліза потрібно багато, але з їжею жінка може одержати не більше 2 мг цього елемента – більше через шлунково-кишковий тракт засвоїтися не може, навіть якщо раціон збагачений залізовмісними продуктами.

Через таку невідповідність витрати заліза і заповнення його запасів і виходить дефіцит.

Коли розвивається залізодефіцитна анемія

Нестача заліза – це ще не анемія. Існує класифікація дефіциту, яка дозволяє діагностувати анемію.

  1. Прелатентний дефіцит заліза. Зменшується вміст цього елементу в тканинах, але сироваткове залізо і гемоглобін залишаються в нормі.
  2. Латентний дефіцит заліза. Запаси заліза в депо виснажуються, але гемоглобін ще перебуває в межах норми.
  3. Залізодефіцитна анемія. Запасів заліза практично немає, концентрація гемоглобіну нижче фізіологічної норми.

У нормі вміст гемоглобіну у жінки варіюється в межах 120-140 г/л. Під час вагітності нижня межа норми опускається до 110 г/л. Це залежить від збільшення обсягу маминої крові за рахунок рідкого компонента – плазми, і, відповідно, знижується відносна концентрація еритроцитів і гемоглобіну.

Ступінь залізодефіцитної анемії визначається вмістом гемоглобіну в крові:

  90-110 г/л – легка ступінь ЗА
  70-90 г/л – середньої тяжкості
  менше 70 г/л – важка залізодефіцитна анемія.

Чому розвивається анемія при вагітності

Анемія при вагітності розвивається за наявності певних чинників. Адже у здорової жінки навіть при підвищеній витраті заліза стан залишається компенсованим за рахунок запасів цього мікроелемента в депо-органах.

Але деякі причини призводять до латентного дефіциту ще до вагітності, і організм не справляється. До таких факторів, що сприяють розвитку залізодефіцитної анемії, відносяться:

  – Нераціональне харчування з низьким вмістом заліза, фолієвої кислоти і вітаміну В12;
  – Захворювання ШКТ, що супроводжуються порушенням всмоктуваності в кишечнику;
  – Рясні і тривалі менструації;
  – Часті кровотечі з ясен і носа;
  – Приховані кровотечі при виразковій хворобі;
  – Шкідливі звички – куріння і зловживання спиртним;
  – Вік вагітної – молодше 18 і старше 30 років.

Сама вагітність також може бути фактором, якщо:

  – Вагітність багатоплідна (витрата заліза подвоюється);
  – Часті вагітності та пологи (аборти);
  – Четверті і більше пологи у жінки.

За час вагітності та лактації жінка «втрачає» близько 1000 мг заліза. Повністю його відновити організм зможе приблизно через 5 років, тому короткі проміжки між пологами – гарантія анемії при наступних вагітностях.

Симптоми залізодефіцитної анемії

Легкий ступінь залізодефіцитної анемії протікає практично безсимптомно і діагностується на підставі результатів загального аналізу крові. Тому так важливо регулярно відвідувати жіночу консультацію і вчасно здавати всі аналізи.

Якщо лікування анемії не розпочато вчасно або виявилося неефективним, то з’являється блідість, швидка стомлюваність, запаморочення. Вагітна відзначає прискорене серцебиття, задишку, знижений артеріальний тиск. Можлива часта непритомність. Так виявляється анемія середнього ступеня тяжкості.

Чим небезпечна анемія для вагітної та дитини

Так як через низький гемоглобін знижується забезпечення киснем і маминого організму, і плоду, то недооцінити небезпеку анемії неможливо. Головна небезпека для дитини – це хронічна пренатальна гіпоксія. У результаті цього органи і тканини плоду розвиваються гірше, зростає ризик розвитку внутрішньоутробних вад, передчасних пологів і затримки внутрішньоутробного розвитку.

Для самої жінки анемія без лікування загрожує тяжкими токсикозами і гестозами, ускладненнями в пологах. Часто спостерігаються післяпологові кровотечі.

Лікування і профілактика анемії при вагітності

Так як в травному тракті за добу може засвоїтися не більше 2 мг заліза, то про запаси цього елемента необхідно подбати задовго до вагітності. Визначити, чи є приховані форми дефіциту заліза можна по біохімічному аналізу на сироваткове залізо. Але зазвичай обмежуються загальним аналізом крові. В якості профілактики рекомендують раціон, багатий залізом. З продуктів особливо важливі печінка, яловиче м’ясо, гречана крупа, соя, бобові, вівсяна крупа, шпинат, буряк, яблука (червоні), гранат і хурма.

До вагітності можна рекомендувати сік кропиви дводомної – вона дуже багата залізом, але при вагітності її категорично не можна вживати – сік і відвар кропиви викликають сильне скорочення матки.

Ще за три місяці до вагітності можна почати прийом спеціальних вітамінних комплексів для вагітних – Прегнавит, Ельовіт, а також фолієвої кислоти. Ці ж препарати рекомендовані для прийому і під час вагітності.

Лікування анемії обов’язково включає прийом препаратів заліза і фолієвої кислоти. З препаратів рекомендовані Феррум Лек, Актіферрін, Веноферу, Гемофер, Тотема. Дозу і тривалість прийому розраховує лікар на підставі результатів клінічних аналізів.

Рідкісні форми анемії у вагітних

Приблизно 1,5% анемій у вагітних викликані не дефіцитом заліза, а іншими патологічними факторами. Протікають вони часто у важких формах, іноді їх ще називають злоякісними або патологічними анеміями. До таких анемій відносяться:

  – Перніціозноподібна анемія (В12-дефіцитна);
  – Мегалобласна анемія (пов’язана з дефіцитом фолієвої кислоти);
  – Апластична анемія (пов’язана з порушенням кровотворення, злоякісна);
  – Гемолітична анемія (пов’язана з масовою загибеллю еритроцитів).

Лікування таких анемій специфічне, препарати заліза протипоказані. Прогноз для вагітності не завжди сприятливий.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.