Болі в серці при вагітності

Болі в серці при вагітності
Болі в серці при вагітності
Час очікування дитини – найщасливіший і найвідповідальніший. У цей період часто навіть звичайні фізіологічні процеси протікають не так, як завжди. Всі важливі органи працюють з підвищеним навантаженням – адже тепер потрібно забезпечувати всім необхідним не тільки маму, а й її малюка. Тому немає нічого дивного в тому, що періодично виникає дискомфорт і з’являються больові відчуття в різних органах, в тому числі і в області серця.

Чи всі болі в серці під час вагітності небезпечні?

У більшості випадків болі в області серця під час вагітності пов’язані саме зі змінами в маминому організмі, і після пологів зникають без лікування. Але й ігнорувати такі симптоми не можна, адже якщо з’являється біль – значить, організм повідомляє вам про те, що потрібно звернути увагу на своє самопочуття. Це допоможе вчасно виявити патологію, якщо вона є, і прийняти всі необхідні заходи.

Коли болі в серці не небезпечні

Під час вагітності вага майбутньої мами постійно зростає. Збільшується матка і плацента, з’являється ще одне коло кровообігу і збільшується об’єм циркулюючої крові. У другій половині вагітності через зростаючу матки розташування органів черевної порожнини змінюється, зростає тиск на діафрагму, яка, в свою чергу, «тисне» на легені і середостіння. В таких умовах серце працює з подвоєною навантаженням, частота серцевих скорочень збільшується. Тому немає нічого дивного в тому, що з’являються больові симптоми – мамине серце «втомлюється» більше звичайного. В таких «фізіологічних» болях немає нічого небезпечного для мами і малюка, якщо ці явища проявляються зрідка, та інших симптомів немає.

Симптоми «легкого поколювання», тяжкість і дискомфорт в області серця можуть бути викликані і зовнішніми причинами:

  – Незручна поза під час роботи або положення тіла під час сну;
  – Задушливе приміщення, спека;
  – Зміни погоди.

Це може викликати короткочасні порушення в постачанні киснем серцевого м’яза і мозку, що і викликає симптоми дискомфорту в області серця. І, хоч такий стани і не становлять серйозної небезпеки для мами і дитини, про своє самопочуття слід обов’язково повідомити лікаря і пройти, при необхідності, додаткове обстеження.

Часто болем в серці називають біль, викликаний міжреберною невралгією. Це раптовий гострий ріжучий біль на вдих, що не супроводжується зміною у свідомості, на тлі нормального тиску. Такий біль тримається кілька секунд, посилюється при русі і проходить без застосування медикаментів. Частіше це трапляється під час стресу, при фізичних навантаженнях або різкому русі. Небезпеки для малюка такий стан не представляє, але консультація невропатолога не буде зайвою, оскільки може свідчити про остеохондроз грудного відділу хребта.

Коли біль у серці при вагітності є симптомом серйозного захворювання

Незважаючи на те, що болі в серці бувають у всіх вагітних, серйозна первинна кардіопатологія під час вагітності діагностується не часто. В основному це пов’язано з тим, що при плануванні вагітності жінка проходить всебічне обстеження, і за наявності проблем з серцево-судинною системою рішення про можливу вагітність приймається спільно з кардіологом.

Однак існують ускладнення вагітності та супутні захворювання, серед симптомів яких є і біль у серці.

Часто причиною болю в серці стає гестоз. При підвищенні артеріального тиску з’являється не тільки головний біль, але і біль в області серця. Давлячий, що стискає біль за грудиною, що віддає у ліву лопатку, ліве плече або підборіддя, самостійний або в поєднанні з головним болем або набряками ніг – привід негайно викликати лікаря, оскільки наслідки для вагітної та її дитини можуть бути серйозними.

Найпоширенішою екстрагенітальною патологією, що супроводжується болем у серці, є анемія вагітних. До зростаючого навантаження на серце додається зниження постачання киснем міокарда. В результаті тахікардія посилюється, жінка відчуває постійний дискомфорт в області серця, пізніше з’являється тупий біль, що тягне зліва за грудиною, сильна слабкість, задишка. Таких проблем можна уникнути, якщо регулярно відвідувати жіночу консультацію і своєчасно здавати кров на аналіз. Тоді ваш лікар вчасно помітить, що рівень гемоглобіну знижується, і призначить відповідне лікування.

Кардіоміопатія – небезпечна екстрагенітальна патологія

Одним з рідкісних, але серйозних ускладнень вагітності є кардіоміопатія вагітних. Розвивається ця патологія у жінок, що раніше не мали захворювань серця, в третьому триместрі або відразу після народження дитини. Достовірно причини розвитку цього ускладнення не відомі, але значну роль відіграють аутоімунні процеси і порушення адаптаційних можливостей організму.

До симптомів кардіоміопатії відносять:

  – Болі в серці різного характеру – тиснучі, тупі, гострі;
  – Серцебиття і тахікардія;
  – Аритмія;
  – Задишка і сильна слабкість;
  Набряки ніг.

  Симптоми серцевої недостатності наростають, стан сильно погіршується і потрібне негайне лікарське втручання.

  Прогнозувати розвиток кардіоміопатії до вагітності і в першому триместрі дуже складно. Але якщо жінка старше 30 років, має проблеми із зайвою вагою, носить багатоплідну вагітність, має проблеми з артеріальною гіпертензією або попередня вагітність була ускладнена кардіоміопатією, то вагітна перебуває в групі ризику. При необхідності лікар призначить додаткові обстеження – ЕКГ, УЗД серця і призначить лікування.

  Прогноз для мами залежить від тяжкості кардіоміопатії. При своєчасній діагностиці та лікуванні в більшості випадків вагітність закінчується благополучно, а симптоми і органічні зміни зникають протягом 6 місяців після пологів. При важкій кардіоміопатії рішення про розродження приймається з урахуванням стану матері та дитини.

  Для дитини кардіоміопатія мами, яка розвивається в третьому триместрі, чревата порушенням кровопостачання плаценти і плода, кисневим голодуванням, затримкою розвитку та передчасними пологами.

  Які бувають болі в серці при вагітності

  Коли майбутня мама скаржиться, що у неї «болить серце», вона може мати на увазі під цим найрізноманітніші за характером болю, викликані самими різними причинами. Отже, який же буває біль у серці? За медичною класифікацією болі в серці поділяють на:

  Ангінозні (ішемічні) болі, що виникають при недостатньому коронарному кровотоці при фізичному або емоційному навантаженні;
  Кардіалгії, викликані пороками серця, запальними захворюваннями або вегето-судинну дистонію.

  Розрізняються ці болі не тільки за походженням, а й за характером. Для ішемічних болів характерний давлячий, пекучий, стискаючий біль за грудиною, що віддає у ліве плече, лопатку або в підборіддя. Добре купіруюється нітрогліцерином. Дуже сильний, нестерпний ішемічний біль характерний для інфаркту міокарда, але для вагітних це вкрай рідкісний випадок.

  Кардіалгії характеризуються тривалими ниючими, колючими, розлитими болями зліва від грудини, що посилюються при кашлі і диханні. Нітрогліцерин в цьому випадку неефективний, але звичайні знеболюючі препарати приносять тимчасове полегшення.

  Тому лікарю дуже важливо знати, який цей біль за своїм характером – від цього залежить подальша тактика в діагностиці та лікуванні.

  Чим небезпечна біль у серці під час вагітності для плода

  Головну небезпеку для дитини представляє не самий біль у серці у мами, а захворювання, що викликало цей біль, і тяжкість стану вагітної. Деякі захворювання – наприклад, анемія або гестоз, приводять до погіршення кровопостачання плаценти і плода. Відповідно, можливі явища кисневого голодування, затримки розвитку плода, гіпотрофії, енцефалопатії. В інших, більш важких випадках, розвиток серйозної патології може поставити лікарів перед вибором – вагітність або життя жінки. На щастя, такі ситуації при сучасному розвитку медицини трапляються вкрай рідко.

  Що робити, якщо болить серце під час вагітності

  Найголовніше, що потрібно пам’ятати кожній майбутній мамі – ніякого самолікування! При появі болю в серці не потрібно приймати самостійно, без призначення лікаря, ніякі препарати – користь від їх прийому сумнівна, а от шкода малюку можна нанести – навіть звичайний Валокордин або Корвалол категорично протипоказані під час вагітності.

  При появі сильного дискомфорту або больових відчуттів в області серця необхідно сісти або прилягти, заспокоїтися, забезпечити доступ свіжого повітря, розстебнути одяг. У більшості випадків цього достатньо, щоб біль пройшов, але в будь-якому випадку, консультація лікаря необхідна. При підозрі на гостру ішемію до приїзду «Швидкої допомоги» можна прийняти таблетку Валідолу.

  У кожному конкретному випадку лікар буде призначати препарати, виходячи з основного захворювання. Такі препарати, як Рибоксин, АТФ-лонг, Кратал, Панангин, екстракт валеріани та інші призначають тільки після обстеження та порівняння очікуваної користі для мами і можливої шкоди для плоду.

  Профілактика болю в серці при вагітності

  Основою профілактики болю в серці для майбутньої мами повинен стати здоровий збалансований раціон. Обов’язково в меню повинні бути присутніми продукти, багаті калієм, кальцієм і жирними кислотами: банани, курага, родзинки, а також горіхи, морська риба, молочні продукти, спаржа, брокколі і брюссельська капуста.

  Помірні фізичні навантаження, щоденні прогулянки на свіжому повітрі і позитивний настрій допоможуть не тільки поліпшити стан серцево-судинної системи і підготувати організм мами до пологів, але і допоможуть контролювати вагу.

  І пам’ятайте! Вагітність – не час для експериментів. А біль у серці при вагітності – тим більше. Тому ніякого самолікування та безконтрольного прийому препаратів. А будь-які підозрілі симптоми потрібно обговорювати не з подругами, а зі своїм лікарем.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.