Гельмінтози (глисти) у дітей, неспецифічний прояв і лікування

Гельмінтози (глисти) у дітей, неспецифічний прояв і лікування
Гельмінтози (глисти) у дітей, неспецифічний прояв і лікування
Статистика глистових інвазій багатьох шокує – більше 80% малюків в віці до п’яти років заражені паразитами, або тільки що пройшли курс противоглистного лікування. Гельмінтози майже завжди асоціюються з дитячим віком, адже саме діти складають левову частку (80%) від усіх заражених. Деякі батьки легковажно ставляться до цих захворювань, вважаючи глисти мало не обов’язковим «атрибутом» щасливого дитинства. Хочу застерегти всіх від подібної помилки: насправді інвазії паразитів – дуже підступний стан. Їх важко вчасно діагностувати, від них важко позбутися, а хронічні форми чреваті серйозними ускладненнями, які загрожують життю дитини. Завчасно панікувати також не варто – грамотний підхід здатний перемогти глисти без будь-яких наслідків. Але для цього треба «знати ворога в обличчя».

Причини і патогенез

Гельмінтози – це велика група захворювань, що розвиваються в результаті зараження організму паразитними хробаками. У світі існує близько 300 видів гельмінтів, але в нашому регіоні налічують не більше 30 з них. Найчастіше в дитячому віці діагностують зараження гостриками (ентеробіоз) і аскаридами (аскаридоз). Також зустрічають трихінельоз та цистицеркоз.

Проникнення збудників в людський організм відбувається шляхом потрапляння їх яєць в травну систему. Вони дуже маленьких розмірів, і побачити їх можна, як правило, під мікроскопом. Яйця паразитів є, практично, всюди, адже вони надзвичайно стійкі, і виділяють їх черви в великих кількостях. Потрапляючи з фекаліями в зовнішнє середовище, яйця можуть опинитися у воді, на землі, піску, рослинах, овочах і фруктах. Вітер і мухи приносять їх в приміщення і на продукти харчування.

Якщо узагальнити, то є два головних «винуватця» інфікування глистами – брудні руки (погане дотримання правил гігієни) і їжа. Детальніше уточню про декілька ситуацій, коли дитина може заразитися.

  1. Близьке спілкування з дітьми, хворими на гельмінтоз (контактні гри, зіткнення рук).
  2. Ігри в пісочниці, на землі. Тут яйця гельмінтів – часті «гості», і виною тому не тільки випорожнення тварин, а й людський фактор.
  3. Контакт з забрудненими іграшками, дверними ручками. Йдеться, в першу чергу, про організовані дитячі колективи (дитсадок, школа).
  4. Вживання немитих овочів і фруктів.
  5. Вода, яка містить яйця паразитів.
  6. Риба і м’ясо (заражені личинками), що не пройшли достатньої термічної обробки. Подібним чином відбувається зараження трихинеллами, ехінокок, свинячими ціп’яками.
  7. Контакт з домашнім улюбленцем. Улюблена кішка або вірна собака можуть «нагородити» свого маленького господаря аскаридозом, ехінококозом, нематодозом.

Проникнувши в органи травлення паразитні черви «окупують» тонкий (аскариди) або товстий (гострики) кишечник. З яєць тут виходять личинки, з яких виростають дорослі особини. Харчуються вони вмістом кишечника або кров’ю, присмоктуючись до стінок слизової оболонки. Черви активно розмножуються, отруюють організм продуктами своєї життєдіяльності, послаблюють імунітет. Вони погіршують всмоктування поживних речовин, вітамінів і мікроелементів. Їх яйця виходять з калом у зовнішнє середовище, залишаються на руках дитини після відвідування туалету. І порочне коло знову запускається.

Клінічна картина

Клініка паразитарного ураження формується із загальних симптомів гельмінтозів і специфічних ознак, властивих певному хробакові.

Неспецифічний прояв гельмінтозів у дітей

Перш за все, раджу батькам звернути увагу на неспецифічні ознаки, які вказують на глистну інвазію:

  • зниження апетиту, або його різке підвищення (в будь-якому випадку дитина худне, сповільнюється зростання, можливо відставання у фізичному розвитку);
  нудота, посилене слиновиділення, біль у животі без чіткої локалізації, проноси або запори;
  • дитина швидко втомлюється, млявий, скаржиться на головний біль (запаморочення);
  • підвищена дратівливість, спалахи гніву і агресії, погіршення пам’яті та уваги (причина тому – вплив токсинів паразитів на нервову систему);
  • поява алергічних реакцій або посилення вже наявних;
  • недокрів’я (анемія);
  • волосся і нігті ламкі, шкіра суха, бліда;
  • частішають епізоди запальних процесів в носоглотці (нежить, синусит) прогресують аденоїди (глисти знижують захисні властивості імунної системи);
  • профілактичні вакцинації у дітей, заражених глистами, нерідко супроводжуються токсико-алергічними реакціями.

Насторожуючі «дзвіночки» починають проявлятися через 2-4 тижні після інфікування. Звичайно, кожен з цих симптомів може свідчити і про безліч інших патологій, але насамперед виключайте гельмінтоз.

Особливості деяких гельмінтозів

Найчастіше діти страждають від ентеробіозу. Його викликають гострики – маленькі (до 10 міліметрів) білі черви. Їх самки відкладають яйця (близько 5 тисяч) на шкірі заднього проходу. Цей процес відбувається, як правило, вночі, коли діти, закутані ковдрою, розслабляються. Глисти, не чуючи перешкод, виповзають назовні, викликаючи інтенсивне свербіння. Дитину свербить, погано засинає, неспокійно спить. Яйця залишаються на білизні, руках, під нігтями, потрапляють на ручки дверей іграшки і т.д. Відбувається повторне зараження.

У дівчаток гострики можуть заповзати в піхву, провокуючи вульвовагініт. При сильному подразненні гельмінтами статевих органів спостерігають випадки онанізму і передчасного статевого потягу. Велике скупчення черв’яків в апендиксі можуть бути причиною виникнення його запалення (апендицит).

Аскаридоз виникає при зараженні аскаридами – довгими (15-40 сантиметрів) круглими паразитами. Це більш небезпечний вид гельмінтозу (в порівнянні з ентеробіоз). Справа в тому що аскариди можуть вражати не тільки кишечник, але і інші органи: легені, серце, головний мозок, жовчний міхур і печінку. Вийшовши з яєць, личинки мігрують з кишечника з потоком крові по всьому організму. Вони впроваджуються в інші органи і провокують порушення їх діяльності.

Аскаридоз проявляється:

  • температурною реакцією (субфебрильна показники);
  • алергічним висипом;
  • сухим кашлем (можливе виділення помаранчевого слизу);
  • збільшенням печінки, селезінки, лімфатичних вузлів;
  • може розвинутися бронхіт, запалення легенів, астма;
  • про поразку нервової системи свідчать кошмарні сни, світлобоязнь і, навіть, судоми;
  • паразитування в жовчному міхурі нерідко закінчується механічною желтяніцею.

Насмілюся стверджувати, що по одній лише клінічній картині визначити гельмінтоз важко навіть лікарям, не кажучи про більшість батьків, не втаємничених у тонкощі медицини. Тому слід привести своє чадо в лікарню (поліклінічне відділення), де йому проведуть необхідне обстеження.

Глисти у дітей першого року життя

Мені доводилося стикатися з такою думкою, що однорічні малюки не схильні до зараження гельмінтами. На жаль, це не так. Так, ризик глистной інвазії у шестимісячного малюка нижче, ніж в чотирирічного, адже він ще не грає в пісочниці, не відвідує дитячі колективи і т.д. Але діти і їх родичі не перебувають у повній ізоляції. Принести додому неприємний «сюрприз» у вигляді яєць глистів може старший братик з дитсадка, а молодший, активно пізнаючи світ, засуне брудну іграшку в рот. Ризик зараження підвищується, коли діти переходять до дорослої їжі – на поверхні погано вимитих овочів і фруктів залишаються яйця паразитів. Глисти можуть бути навіть у новонародженого: в разі гельминтоза у матері дитина заражається внутрішньоутробно.

Визначити глистную інвазію у настільки маленьких пацієнтів дуже важко. Такі дітки капризні, погано сплять, страждають від кольок, часто відригують, можлива блювота. Насторожує, також, блідість шкіри, темні кола під очима, поганий апетит і недостатнє збільшення маси.

Діагностичні заходи

При наявності гельмінтів в організмі в загальному аналізі крові виявляють знижений гемоглобін і підвищена кількість еозинофілів. Але ці показники не дуже інформативні – діагностика глистів вимагає проведення більш специфічних методів:

  • анальний зішкріб (при ентеробіозі);
  • дослідження калу на яйця глистів (триразове);
  рентгенографія легенів (визначають «летючі» інфільтрати при аскаридозі);
  УЗД печінки (знаходять цисти стрічкових черв’яків);
  • комп’ютерна томографія (або МРТ) головного мозку (при цистицеркозі), легенях та печінці (в діагностично складних випадках).

Принципи лікування

Глистна інвазія вимагає обов’язкового лікування. Категорично не рекомендую займатися вибором препарату самостійно або слідувати безцінному досвіду подруги (сусідки), що вже успішно пролікувала глисти у своєї дитини. У кожному разі терапевтична тактика може відрізнятися – вона залежить від виду паразитів, віку пацієнта, вираженості симптомів і загального стану. У неускладнених випадках всі заходи проводять на дому.

Медикаментозні засоби

Як правило, противоглистну терапія в дитячому віці проходить в 3 етапи.

1. Підготовка організму. Її мета – усунути інтоксикацію, викликану життєдіяльністю паразитів, і зменшити вираженість алергічних реакцій. Призначають сорбенти (Сорбекс, Ентерос-гель, Активоване вугілля) і натуральні масла (реп’яхове, лляне). Для десенсибілізації приймають Супрастин, Алерон, Лоратадин.

2. Протиглисне лікування. Медикаментів цієї групи досить багато, але найчастіше використовують препарати широкого спектру дії (впливають відразу на кілька видів паразитних черв’яків). Всі засоби токсичні, тому не можна відхилятися від дози, приписаної лікарем.

Для немовлят і дітей перших двох років життя найбезпечніші Пірантел і Немозол. Інші препарати в цьому віці протипоказані.

У віці від 2 до 7 років найбільш ефективні Альбендазол (Ворміл, Пипольфен, Зентелу), Мебендазол (Вермокс).

Після 7 років до асортименту протиглистових ліків можна додати Левамізол (Декарис).
При аскаридозі і ентеробіозі препарат приймають одноразово, але обов’язковою умовою є повторний прийом через 14 днів (оскільки є високий ризик нового самозаражения).
Більшість засобів знищує лише дорослих черв’яків, не впливаючи на їх яйця.

3. Загибель паразитів супроводжується виділенням токсинів – з’являється слабкість, нудота, іноді підвищується температура. У зв’язку з цим, на завершальному етапі необхідно знову пропити сорбенти (Смекта). У деяких випадках (щоб прискорити виведення залишків глистів) призначають легке проносне або очисну клізму. Також дитині потрібно відновити нормальну діяльність травного тракту. З цією метою приймають жовчогінні препарати (Хофітол) і пробіотики (Йогурт, Лінекс).

Під час лікування особлива увага приділяється особистій гігієні. Ретельне миття рук, коротко обрізані нігті, щоденна зміна нижньої білизни зменшують ризик повторної інвазії глистами. Щоб позбутися від гостриків, дитині треба надягати припасовані трусики, які не дадуть можливості виповзти самці і поширитися яйцям.

Після завершення терапії батьки забезпечують малюкам повноцінне харчування і прогулянки на свіжому повітрі. Не зайвим буде і курс вітамінів для зміцнення імунітету.

Акцентую увагу на тому, що лікування гельмінтозу повинні пройти не тільки хвора дитина, а й усі, хто проживає разом з ним. Тобто, мама-тато, бабусі-дідусі, брати-сестри також п’ють відповідають віку протиглистні препарати.

Народні рецепти

В арсеналі народної медицини є чимала кількість засобів, які «виганяють глисти», але навряд чи вони зможуть самостійно впоратися із захворюванням. Рекомендую застосовувати їх тільки як доповнення до препаратів, призначених лікарем (не забувши, попередньо, проконсультуватися з ним з цього приводу).

Найбільш відомий засіб – сире гарбузове насіння. Його подрібнюють і змішують з рослинним маслом (в однакових пропорціях). Протягом 3 днів вживають столову ложку суміші вранці, за пару годин до їжі. Після одноденної перерви курс повторюють.

Ще один, популярний в народі продукт – часник. Два подрібнених зубчики розводять у воді і випивають перед сном. Після 3 днів роблять перерву на тиждень і відновлюють прийом ще на 3 доби.

Особливості гельмінтозів в залежності від віку

Перебіг і лікування глистной інвазії у дітей різних вікових груп має деякі особливості. Я вирішила зупинитися на них більш детально, щоб кожна матуся змогла вибрати для себе найбільш актуальну інформацію.

Глисти у дітей віком до року

Лікування гельмінтозу у немовля – завдання не з простих. У цьому віці всі системи, які повинні нейтралізувати й виводити токсини, ще не включилися повністю в роботу, вони незрілі і недосконалі. Йдеться про печінку, жовчовивідну систему, нирки.

У зв’язку з цим, асортимент протиглистових препаратів для дітей до року дуже обмежений, адже призначати можна лише засоби з м’яким дією і низькою токсичністю. У той же час, вони повинні бути високоефективними. У педіатричній практиці найбільш позитивні відгуки мають Пірантел (однойменне діюча речовина) і Немозол (містить альбендазол). Застосовують обидва препарати у вигляді суспензії – вони досить приємні на смак, що полегшує лікування. Згідно з інструкцією, користуватися ними можуть для діток, які досягли шестимісячного віку. Переносимість цих засобів хороша – побічні дії (розлади калу, нудота) спостерігають рідко.

Гельмінтози у віці 1-3 років

Ця категорія пацієнтів зустрічається з паразитними хробаками значно частіше: прогулянки у дворі, пісочниці, чужі іграшки. Вони ще не розуміють, що така апетитна (і немита) полуниця може ставити для них небезпеку, і з задоволенням з’їдять її непомітно від забарившоїся мами.

Через деякий час з’являються і перші симптоми зараження: плаксивість, дратівливість, втома. Діти погано засинають, «закочують істерики», а батьки списують це на черговий «критичний період». Коли дитина відмовляється від їжі, скаржиться на болі в біляпупкові області, худне і блідне – починаються пошуки реальної причини, і підозра, як правило, падає на глисти. Навіть якщо не вдалося з точністю довести їх «провину», обов’язково проводять протигельмітну терапію. До двох років використовують тільки суспензію Немозола і Пірантелу. На третьому році життя дозволяють і інші препарати – Мебендазол, Вермокс. Зручніше застосовувати їх в суспензії – так легше підібрати потрібну дозу. Таблетку для малюків доведеться ділити на чотири частини, використовуючи лише одну. Решта таблетки в цьому випадку стане в нагоді для лікування інших членів сім’ї.

Нюанси гельмінтозів у дітей 3-7 років

Найвищий ризик зараження глистами – у дитини дошкільного віку. Цьому сприяє відвідування організованих дитячих колективів і, також, наявність в меню великої кількості «дорослих» продуктів.

Клінічна картина відповідає класичним ознаками гельмінтозів. Полегшує встановлення діагнозу і той факт, що діти вже можуть цілком доступно пояснити, що їх турбує.

Вибираючи необхідне протигельмінтний препарат, лікар вже може орієнтуватися на досить великий список: в цьому віці дозволено до застосування більшість медикаментів. Призначають ліки містять альбендазол (Ворміл, Зентелу), мебендазол (Вормін, Вермокс). Залежно від маси тіла і можливості дитини ковтати, вибирають суспензію, або таблетки. У 6-7 років використовують Левамізол (Декарис). Хочу уточнити, що таблетки Декарису випускають в дитячому (50 мг) і дорослому (150 мг) дозуванні. Треба строго стежити за тим, який саме препарат купуєте і даєте дитині.

Чим старше вік, тим кращі можливості має хворий для того, щоб перемогти глистів. Грамотне загартовування дітей і збалансоване харчування зменшують шанси паразитів закріпитися в організмі.

Профілактика гельмінтозів

Щоб уникнути всіх неприємностей, які очікують при зараженні малюка глистами, треба дотримуватися деяких рекомендацій.

  1. Ретельно стежити за гігієною дитини і привчати його мити руки після кожного відвідування туалету, прогулянки у дворі і т.д.
  2. Періодично проводити протигельмінтне лікування домашнім тваринам.
  3. Не давати малюкові немитих овочів (фруктів).
  4. Кип’ятити перед вживанням воду, в якості якої не впевнені.
  5. Готуючи страви з риби і м’яса, треба піддавати їх достатньою термообробці. Сирі або напівсирі страви (суші, біфштекс) дітям заборонені.
  6. Необхідний пункт – підвищення захисних сил організму, адже у дітей з міцною імунною системою ризик глистной інвазії набагато нижче.

Сподіваюся, ці знання додадуть вам впевненості, ви вчасно розпізнаєте хворобу, і легко впораєтеся з паразитами.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.