Синдром раптової смерті або «смерть у колисці»

Синдром раптової смерті або «смерть у колисці»
Синдром раптової смерті або «смерть у колисці»
Синдром раптової смерті (СВС) – це одна із загадок медицини. Про нього говорять в тому випадку, коли смерть дитини настає несподівано на тлі повного благополуччя у віці до 2-ох років і при розтині причина смерті залишається невідомою. Смерть новонароджених старше 1 року буває вкрай рідко.

Сьогодні СВС займає 3-е місце в ряду причин дитячої смертності після перинатальних станів (період з 22 тижня внутрішньоутробного життя плода по 7-й день позаутробного життя) і вроджених аномалій. Частота складає 1: 500 дітей.

Незважаючи на зусилля лікарів всього світу, на сьогоднішній день поки в цій проблемі більше питань, ніж відповідей. Тому ми можемо говорити тільки про гіпотези. Але не варто бити тривогу батькам з цього приводу, це не означає що саме з вашою дитиною це може статися, але як кажуть «обізнаний значить озброєний». І зараз ми розглянемо чинники ризику, які призводять найчастіше до СВС.

Фактори ризику синдрому раптової смерті

Фактори ризику призводять до СВС:

1. Спадковий фактор. У сім’ях, які втратили дитиною від СВС, в 7 разів частіше відзначається повторення даної трагедії.

2. Приблизно у половини немовлят, які померли таким чином, протягом 48 годин до настання смерті спостерігалися прояви вірусної інфекції верхніх дихальних шляхів, у багатьох з них смерть наставала завдяки, так званої, дії респіраторно-синцитіального вірусу.

3. Дослідження на тему СВС, показують, що в організмі малюків які загинули під час СВС рівень гормону серотоніну (гормон щастя) був значно знижений, який безпосередньо задіяний у багатьох життєво важливих фізіологічних процесах, як серцевої так і дихальної діяльності. Отже недолік серотоніну можливо і є фізіологічною причиною порушують процеси дихання і серцебиття, що призводить до зупинки дихання та серцевої діяльності в подальшому до СВС.

4. Також значимими факторами підвищеного ризику СВС є випадки мертвонародження при попередніх вагітностях.

5. Діти індіанських і афроамериканських родин схильні до ризику СВС вдвічі-втричі частіше, ніж діти з європейських сімей.

6. Чоловіча стать немовляти. Дівчатка вмирають не так часто хлопчиків. За статистикою на 1 дівчинку загиблу з діагнозом СВС доводиться 1,5 хлопчика. Почасти, таке співвідношення можна пояснити тим, що імунітет у дитячому віці трохи вище у дівчаток, ніж у хлопчиків.

7. Тімомегалія, тобто збільшення вилочкової залози є характерною патологоанатомічним ознакою у дітей, які загинули від СВС. Це пояснюється тим, що тимус здавлює органи середостіння і виділяє гормоноподібну речовину, яке знижує артеріальний тиск і впливає на обмінні процеси в м’язі серця, все це згодом веде до СВС.

8. Екологічно несприятлива обстановка.

9. Матері, які не зверталися за допологовою допомогою до лікарів.

10. Шкідливі звички батьків: куріння, алкоголізм, наркоманія (здорового способу життя слід дотримуватися за 2-3 роки до народження дитини). Якщо малюк так чи інакше стикається з продуктами тютюнопаління (димом, нікотином в молоці матері), це значно послаблює його імунну систему і знижує дихальну функцію, що може привести до СВС.

11. Юний вік матері (менше 17 років).

12. Короткий інтервал між пологами (менше 12-14 місяців).

13. Численні аборти.

14. Багатоплідна вагітність.

15. Низький рівень освіти батьків.

16. Поганий догляд батьків за малюком (мати ігнорує плач дитини, відчуває незадоволення від необхідності доглядати за малюком, приділяє йому мало часу).

17. Захворювання матері під час вагітності (низький артеріальний тиск, анемія).

18. Недоношеність (дитина, що народилася при терміні менше 37 тижнів), низька маса тіла при народженні (менше 2 кг).

19. Пізні терміни першого прикладання до грудей (дитина повинна бути прикладена до грудей в перші 30 хв в пологовому залі).

20. Штучне вигодовування, яке є «екологічною катастрофою» для дитини. Набагато рідше СВС відбувається, якщо дитину годують грудьми до 6 місяців. Тому продовжувати природне вигодовування потрібно якомога довше. І ще грудне молоко природним чином нормалізує процес вироблення гормонів у немовлят – в тому числі і гормону серотоніну.

21. Укладання дитину спати на живіт. На першому році життя, поки він сам не почне активно перевертатися, він не повинен спати на животі. Навіть якщо малюк вже вміє перевертатися на животик, нехай ворушиться, але коли він засне, потрібно перевернути його на спину. Є кілька вагомих аргументів які виступають на користь пози на спині під час сну: а) Сон на животі збільшує ризик виникнення так званого «зворотного дихання», коли циркуляція кисню утруднена і немовля починає вдихати теж саме повітря, що і видихнув до цього. І катастрофічно недоодержуючи кисень, його серце поступово сповільнюється і зупиняється; б) Коли малюк спить на животі обличчям вниз, він мимоволі здавлює собі нижню щелепу, а так як суглоби і зв’язки ще не розвинені настільки, що б утримати її без найменшого зміщення. Таким чином, верхні дихальні шляхи звужуються і дихання утруднюється, що призводить так само до СВС.

22. Дефіцит вітаміну «Е», який призводить до підвищення судинної проникності і дихальної дисфункції.

23. 2-4-6 місяців життя є термінами максимального ризику розвитку СВС. Це пов’язано з тим, що в цьому віці дитина вже здатна самостійно повернутися уві сні обличчям вниз, але інстинкти виживання у них ще не розвинені. Тобто якщо малюкові буде не вистачати кисню, він не зробить ніякого маневру (не повернеться, не заплаче, чи не підкине голову), що б врятувати себе. Діти віком до 2 місяців не здатні самі перевертатися, а у дітей старше 4 місяців поступово розвивається інстинкт самозбереження. Після 10 місяців випадки СВС практично не спостерігалися.

24. У ранкові години (4-6 години). У малюків ще не досить розвинений дихальний центр, який контролює процеси дихання і пробудження, і тому малюки не можуть адекватно реагувати на задуху і ніяк не проявляє себе під час неї.

25. Холодні пори року (осінь, зима). У цей час збільшується напруга адаптаційних резервів організму.

26. Вихідні і святкові дні. Практично половина випадків СВС були зареєстровані в ці дні, це пояснюється тим, що батьки схильні відпочити від турбот і хочуть розважитися і дитина не отримує належної уваги.

Профілактика СВС

В результаті багаторічних досліджень причин малюкової смертності Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) розробила рекомендації по догляду за дитиною, що дозволяють знизити ризик виникнення СВС:

  – Не можна переохолоджувати і перегрівати дитину. Кімната, де спить малюк, повинна бути добре провітрена, температура повітря в ній повинна бути 19-21 градус, вологість 50-60%. Дитина не повинна перегріватися. Дитяче ліжечко не можна ставити поряд з нагрівальними приладами і під прямими сонячними променями. Якщо дитині жарко і задушливе-дихання і серце можуть просто раптово зупинитися! Це страшніше переохолодження. А коли малюкові холодно, його подих і серцева діяльність сповільнюються, згасаючи поступово. Загалом, ті і інші умови зовнішнього середовища змушують дихання немовляти відхилятися від нормального ритму роботи. Крім цього, сама незначна нежить у поєднанні з температурою в кімнаті вище 23 С і сухістю повітря призводить до утворення щільних кірочок слизу, які, в свою чергу, перекривають носові ходи і призводять до зупинки дихання. Якщо раптом дитина спітніла, почервоніла, дихання її помітно почастішало, потрібно роздягнути її, навіть якщо для цього малюка доведеться розбудити.
  – У кімнаті не повинно бути неприродних неприємних запахів (духів, алкоголю…), потрібно уникати сильних зовнішніх подразників (гучних звуків, яскравого світла…)
  – Поверхня для сну повинна бути досить твердою і рівною, від подушки теж краще відмовитися. СВС більш поширений серед тих діток, які спали на м’якому дивані, а не на твердій поверхні ліжка.
  – Не треба вкутувати дитини сильно – сильно, зараз вітається вільне сповивання дитини, коли він може вільно рухати ручками і ніжками.
  – Одяг дитини повинен відповідати погодним умовам.
  – Дитяче ліжко повинна бути позбавлено від зайвих предметів, які можуть перешкоджати вільному надходженню повітря до дитини – це штори, іграшки, домашні тварини. Тому, все це краще прибирати, поки дитина спить.
  – Краще до 6-місячного віку спати з дитиною в одній кімнаті, так ваш малюк постійно буде під вашим наглядом, але ні в якому разі ні в одному ліжку, цього робити категорично не можна. У таких випадках є велика ймовірність придавити малюка і погубити. Найбезпечніше для дитини місце – його ліжечко яке стоїть поруч з батьківським ліжком.
  – Не можна викладати дитину спати на живіт, на бік, а тільки на спину.
  – Не можна курити в приміщенні, де знаходиться дитина.
  – Потрібно прагнути зберегти якомога довше природне вигодовування.
  – Особливо пильну увагу слід приділяти дитині в період гострих респіраторних інфекцій, під час яких частота настання СВС підвищується.

Потрібно також відзначити, що виконання батьками цих рекомендацій ВООЗ, дозволяє знизити рівень малюкової смертності приблизно на 20%.

У добре розвинених західних країнах активно використовуються кардіораспіраторні монітори, які стежать за ритмом серця і частотою дихання, і, якщо у дитини уві сні відбувається якийсь збій, прилад починає «верещати». У нас єдине, що можна зробити – це організувати широкомасштабну просвітницьку кампанію для батьків. Результати вивчення проблеми вимагають, як вдосконалення системи контролю за випадками СВС з боку органів охорони здоров’я, так і розробки широкої освітньої програми для батьків у всьому світі.

Сподіваюся, що ця стаття не залишиться без уваги батьків та майбутніх мам і допоможе вам і вашому малюкові.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.