Кесарів розтин: можливі небезпеки для мами і для немовляти

Кесарів розтин: можливі небезпеки для мами і для немовляти
Кесарів розтин: можливі небезпеки для мами і для немовляти
За допомогою кесаревого розтину народжується кожен четверте немовля. Лікарі виконують хірургічне втручання, щоб зберегти здоров’я, а нерідко – життя матері та її малятку. Але ця серйозна операція таїть ризики для жінки і для дитини.

Де скальпель, там біль

Під час кесаревого розтину майбутня мати нічого не відчує: вона буде міцно спати або перебувати під дією сильного місцевого анестетика. Але після пробудження біль внизу живота і в області шва на шкірі змусить не напружуватися, не кашляти і контролювати свої рухи навіть уві сні. Лікар обов’язково призначить знеболююче, щоб допомогти породіллі пережити перші, найскладніші, дні після операції. Протягом 3 тижнів больові відчуття будуть слабшати і зовсім зникнуть через 6-8 тижнів. Але особливо чутливі особи можуть скаржитися протягом півроку.

Рідко сама епідуральна анестезія може стати причиною болів в спині, які віддають в ногах, або появи ділянки оніміння шкіри. Це пов’язують з пошкодженням нерва в момент введення голки в міжхребцевий простір. Всі патологічні симптоми повністю зникають протягом максимум 2 тижнів.

Навіть найтерплячішу жінку біль непомітно виснажує і фізично, і психологічно. Вона заважає швидко відновитися після операції, отримувати задоволення від перших прогулянок з малям на вулиці. Старт грудного вигодовування нерідко стає справжнім випробуванням. Все це, укупі навалюється після виписки, з побутовими проблемами, порушує емоційний зв’язок з дитиною. І першу близькість з чоловіком необхідно відкласти як мінімум на 6 тижнів. Не дивно, що після кесарева післяродова депресія переслідує молодих матерів в два рази частіше, ніж тих, хто народжував самостійно.

Величезна вагітна матка сильно змінює розташування внутрішніх органів в черевній порожнині. Тому в одному випадку з тисячі скальпель хірурга, може «зачепити» недоречно потрапивший в операційній рані сечовід, стінку сечового міхура або кишки. Це рідко призводить до серйозних наслідків, але вимагає розширення обсягу хірургічного втручання. А додаткові шви обов’язково додадуть больових відчуттів.

У двох із сотні немовлят-кесарят на спинці або на ягодичках залишається слід від скальпеля. Так буває, якщо тільце плоду дуже щільно прилягає до стінки матки в області операційної рани. Зазвичай це дрібна подряпина, заживає швидко і без сліду.

Запалення і інфекція

Після кожної, навіть ідеально проведеної операції в рані і навколо неї розвивається запалення. З одного боку, це важлива захисна реакція організму, що прискорює одужання.

Але можливі й ускладнення:

1. Утворення спайок

Ризик «склеювання» між собою петель кишечника, припаювання їх до черевної стінки або до сечового міхура після першого кесаревого розтину доходить до 50%, після другого – до 75%, після третього – до 83%. Головний засіб проти спайок – рух. Молодої матері треба якомога раніше після операції починати повертатися, вставати і ходити. Але робити це обережно, щоб не спровокувати повторне запалення ще не зажившої рани.

2. Інфікування рани

Нагноєння зовнішнього шва вимагає масивного антибактеріального лікування і сильно уповільнює загоєння. Це в кращому випадку. Гірше – утворення післяопераційних абсцесів і свищів у шкірі або в черевній порожнині. Ще небезпечніше – поширення інфекції в малому тазу (перитоніт) або по всьому організму (сепсис). Запалення рубця на матці – це загроза її розриву і масивного атонічної кровотечі. Тоді термінова операція, часто з ампутацією матки, – єдиний спосіб врятувати життя жінці.

Виписку з пологового будинку після кесаревого розтину відстрочують до 7-10 днів саме для того, щоб простежити, як протікає запальний процес. Щоб якомога раніше виявити ускладнення і активно з ними боротися. Для профілактики інфікування призначають антибіотик, регулярно обробляють шви.

3. Запалення сечовивідних шляхів

На час операції пацієнтці в сечовий міхур вводять катетер. Це завжди ризик мікробного зараження. Він тим вище, чим довше буде стояти катетер.

Ризик крововтрати і тромбозу

Жінка під час операції втрачає трохи більше крові, ніж при природних пологах. Після планового кесаревого розтину без ускладнень ризик зниження гемоглобіну і розвитку анемії мінімальний. Лише 1-3% пацієнток потрібно гемотрансфузія для компенсації великої крововтрати.

Природа застраховує породіллю від небезпечної кровотечі, роблячи кров гуще. Але при варикозному розширенні вен на ногах і при тривалому постільному режимі кров рухається так повільно, що прямо в венах утворюються тромби. Вони можуть потрапляти в легені, викликаючи небезпечну для життя тромбоемболію. Для профілактики пацієнткам з варикозом рекомендують перед операцією щільно забинтувати ноги або надіти еластичні здавлюють панчохи.

Реакція на ліки

Ні мати, ні дитина не застраховані від виникнення алергічної реакції на будь-який з медикаментів.

П’ять із ста породіль відзначають сильні головні болі після спінальної анестезії.

Віддалені наслідки і ризики

У жінки можуть виникнути проблеми з дітонародженням:

    – Через великі спайки в черевній порожнині утруднюється зачаття;

    – Рубець на матці стає причиною порушення імплантації заплідненої яйцеклітини, а в подальшому – фето-плацентарної недостатності;

    – При наступній вагітності зростає ризик низького прикріплення або передлежанняплаценти;

    – У міру зростання вагітної матки розтягнення післяопераційного рубця може викликати болі;

    – Сильне витончення шва на матці що збільшується – високий ризик її розриву. Це загрозлива для життя ситуація для вагітної і для плода, що вимагає проведення термінового кесаревого розтину. При цьому термін гестації значення не має, малюк може народитися недоношеним. Навіть якщо стан післяопераційного рубця не викликає побоювань, найімовірніше, при повторних пологах жінці знову доведеться погодитися на допомогу акушерів-хірургів.

Ризик виникнення ускладнень після кесаревого розтину вище у жінок, які страждають важкими захворюваннями серця, ожирінням, цукровим діабетом. Небезпека несприятливих наслідків збільшується, якщо операція виконується екстрено: через розвиток слабкості або дискоординації родової діяльності, при тривалому безводному проміжку, при появі ознак внутрішньоутробного страждання плода.

Малюкові теж несолодко

Хоча різниця в 2 тижні при визначенні терміну гестації вважається допустимою, при плановому кесаревому розтині в 37 тижнів вона може стати причиною народження недоношеної дитини з низькою вагою. Тому, якщо дозволяє стан здоров’я матері, операцію краще робити на більш пізньому терміні, а краще – при появі перших самостійних перейм.

Ризик виникнення дихальної недостатності у діток-кесарят набагато вище, ніж у немовлят, народжених природним шляхом. Навіть доношені немовлята в першу добу нерідко вимагають активної допомоги і спостереження. Більшість малюків протягом декількох днів справляються з дихальними проблемами без наслідків для здоров’я.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.