Малята-кесарята: легко народитися, але складно виживати

Малята-кесарята: легко народитися, але складно виживати
Малята-кесарята: легко народитися, але складно виживати
«Зробіть мені кесарів!» – Таке прохання лікарі-акушери чують дуже часто. Особливо в передпологовій палаті, коли майбутні матусі терплять вельми болючі перейми. Здавалося б, як добре: під час операції сплячого в маминому животику малюка акуратно витягнуть, шльопнуть ніжно по попці – і ось вже він кричить обурено: «Я народився!». Але якщо жінка і плід здорові, доктора невблаганні: «Доведеться народжувати самій». Адже діткам-кесарята часто потрібно активна допомога лікарів і особливий догляд.

Спробуй, розбуди!

Кесарів розтин – це не видалення скалки, а серйозна порожнинна операція. Потрібно зробити великий розріз шкіри і стінки матки, «потривоживши» вельми чутливу черевну порожнину. І щоб витягти плід, хірург часом прикладає чималі фізичні зусилля. Тому на весь час кесаревого жінку активно знеболюють.

Якщо майбутня матуся здорова, і операцію роблять планово, то зазвичай проводиться спинальна або перидуральная анестезія. Вона нагадує «заморозку» перед видаленням зуба. Тільки ліки-анестетик більш сильне, і вводять його не в область щелепи, а в міжхребцевий простір. Фактично це місцеве знеболення, при якому препарат не проникає в кров, а значить, ніяк не впливає на плід. Тоді дійсно після вилучення з порожнини матки дитина відразу починає голосно плакати. Зазвичай він такий активний, що нічим не відрізняється від немовляти, народженого природним шляхом. Крихітку навіть можна прямо в операційній прикласти до грудей матері, і він почне смоктати.

Інша справа – кесарів розтин під загальною анестезією (наркозом). Жінці внутрішньовенно вводять препарати, від яких вона впадає в глибокий сон. Точно так само в її животику спить і малятко, до якого ліки проникають через плаценту з кров’ю. Причому отримана материнська доза анестетика буває для нього настільки велика, що «розбудити» його після народження вдається з великими труднощами. Часто такі малюки, тихо сплакнувши, знову надовго засинають. Тоді немовлят на першу добу поміщають в палату інтенсивного спостереження, де за ними доглядають навчені медсестри.

Цей стан називають «наркозною депресією плода». Але причиною її виникнення може бути не тільки загальне знеболювання. Винуватцем гноблення, в’ялості, сонливості дитини є часто зустрічаючийся синдром «нижньої порожнистої вени». Вагітні жінки, які страждають їм, не можуть перебувати довше декількох хвилин в положенні лежачи на спині. У них з’являється відчуття нестачі повітря, слабкість, шум у вухах. Якщо майбутня матуся не повернеться на бік або не встане, вона може втратити свідомість. Це відбувається тому, що важка вагітна матка притискає до хребта нижню порожнисту вену: великий судину, за якою до серця притікає величезна кількість крові. В результаті організм жінки починає страждати від раптового «знекровлення», нестачі кисню. І її дитина – теж. А адже весь час, поки проводиться кесарів розтин, мамочка лежить на спині! Тому при будь-якому вигляді знеболювання операції немовляті після народження може знадобитися активна допомога лікаря. Йому дадуть подихати киснем, а потім будуть спостерігати за його станом.

Родовий стрес корисний

Виявляється, немовлята, народжені природним шляхом, набагато швидше кесарят адаптуються до позаутробного життя:

    – Кричать голосніше і нахабніше;

    – Рідше мають дихальні проблеми і набряки;

    – Смокчуть активніше і вимогливіше;

    – В перші дні втрачають менше у вазі, а потім швидше прибувають в масі;

    – Не так часто хворіють на ГРВІ.

Причина – в стресових гормонах, які змушують організм крихти чіплятися за життя. Їх за час сутичок у мами і проходження малятка по родових шляхах встигає виділитися величезна кількість. Поява на світ малюк сприймає з полегшенням і швидко заспокоюється в перших ніжних обіймах матері. А при кесаревому розтині витяг плода відбувається дуже швидко, причому сутичок у жінки може зовсім не бути. Тому гормонів, необхідних для адаптації до життя, вкрай мало. Сам факт народження стає для кесаренка страшним стресом, оговтатися від якого йому дуже важко. І мама часто не може допомогти: вона спить, а сповивають немовляти «чужі руки».

У малюків-кесарят рівень стрес-гормонів все ж поступово наростає, досягаючи необхідної величини до 3-5 діб. Тому процес адаптації до самостійного існування у них запізнюється приблизно на тиждень. Цей час крихітка психологічно дуже ранима і вкрай чутлива до інфекцій. У нього можуть бути проблеми з травленням: поганий апетит, мляве смоктання, дитячі коліки і утруднене відходження стільця. І в масі тіла стабільно хороші прибавки починаються на тиждень пізніше.

Лікар-неонатолог пологового будинку буде пильно спостерігати за періодом адаптації крихти. У цей час дитині, як ніколи, потрібна мама. Ніжний неквапливий догляд, м’яке погладжування, ласкаві слова, часте наполегливе прикладання до грудей створять диво: до виписки дитя нічим не відрізнятиметься від діток, народжених природним шляхом.

Допоможіть мені дихати

Проблеми з легенями у дітей-кесарят – найчастіші. Якщо під час операції мама «під наркозом», за неї «дихає» апарат. І у немовляти може не вистачити сил, щоб зробити перший самостійний вдих. Тоді лікар допоможе йому, провівши штучне дихання підключеним до кисню мішком з маскою. Така ж ситуація буває і при синдромі «нижньої порожнистої вени».

Але це не все. Слабкий короткий крик відразу після народження, тривалий сон і загальна млявість не дозволяють легким розкритися «на всю міць». А низький рівень стресових гормонів призводить до накопичення рідини в альвеолах. В результаті у кесарят в перші дні нерідко спостерігається набряк легенів. Вони дихають часто, витрачаючи на це багато сил. На щастя, дихальна недостатність рідко буває важкою і, як правило, проходить самостійно. Весь цей час за дітками спостерігає лікар, щоб не пропустити виникнення ускладнень, наприклад, пневмонії.

Молодим матусям можна не турбуватися: дитину випишуть додому тільки тоді, коли лікар-неонатолог буде абсолютно впевнений, що з легкими у крихти вже все в порядку. Треба буде лише берегти його від контактів з застудженими дорослими.

Особливості грудного вигодовування

Після кесаревого розтину мама перші добу-дві знаходиться далеко від дитини – у відділенні реанімації. Весь цей час малятку доводиться їсти із соски адаптовану суміш. Якщо операція проходила під загальним наркозом, то крихті, швидше за все, не доведеться спробувати дорогоцінні перші краплі молозива. Біль, слабкість і відсутність поруч малюка не сприяють хорошій лактації у матері. Тому проблеми з початком грудного вигодовування виникають нерідко.

Як допомогти мамі і малятку? По можливості треба докласти дитя до грудей відразу після народження. Молозиво виробилося набагато раніше, ніж почалася операція, тому ризик, що дитина отримає з ним введені жінці ліки, вкрай низька. До того ж кілька крапель молока – це так мало, що ніякої небезпеки немає. А от користь – величезна, адже це концентрат корисних для імунітету білків. Відразу відпаде проблема кишкових кольок і частих застуд. Після спінальної анестезії годувати грудьми малюка можна з народження. Кесаренку, який пережив з мамою загальний наркоз, треба давати соску з мінімальним діаметром отвору. Так він легше перейде на грудне годування. Породіллі, щоб стимулювати лактацію, в реанімації треба буде обов’язково регулярно зціджувати. Як себе вмовити? Уявити, як ніжна оксамитова шкіра чада через алергію на суміш стає червоною і шорсткою. Як ночами доведеться носити на руках дитя, розриваючеся в крику через кольоки і запори. Лежати на боці, з посмішкою спостерігаючи за малюком, жадібно сисним груди, набагато приємніше! Тим більше що рухи його шорсткого язика по сосках доставляють море задоволення. Трохи зусиль – і все вийде!

Про неврологічних і психологічних проблемах у кесарят

Нерідко можна почути думку, що мало не половині дітей-кесарят потрібне лікування у невролога. Найпоширеніший діагноз при цьому – перинатальне ураження ЦНС. Частково це правда. Але термін «перинатальне» означає «навколо пологів», тобто до, під час і після народження. Важливо розуміти, що на операцію лікарі йдуть через захворювання жінки, виявленого ще до народження патології у плода, ускладненої вагітності або пологів. Тому пов’язувати виникші неврологічні проблеми тільки з кесаревим можна. Головне – вчасно їх виявити і правильно лікувати. Тоді вдячний на увагу малюк швидко одужає. Крім того, доведено, що немає ніяких відмінностей у частоті виявлення важких неврологічних захворювань у дітей, народжених оперативно і через природні шляхи. Зате родових травм у кесарят реєструється на порядок нижче.

Психологи відзначають, що за характером діти, народжені оперативно, нерішучі, занадто поступливі, слабовільні. І в дорослому житті вони проявляють мало ініціативи і уникають відповідальності. Прочитавши таке, можна почати турбуватися. А можна згадати про одного з перших кесарят – Юлії Цезарі. Про те, що інші психологи знаходять в них завзятість, безстрашність, упевненість у собі і сильний дух. А як же передаються у спадок особливості характеру? І головне: відсутність першого тілесного контакту з матір’ю відразу після народження надалі можна компенсувати величезною любов’ю до малюка, нескінченними обіймами і правильним вихованням.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.