Ліки від нежиті (риніту) для дитини

Ліки від нежиті (риніту) для дитини
Ліки від нежиті (риніту) для дитини
Всі ГРВІ починаються з риніту. Спочатку це прозоре рідке виділення, яке постійно тече з носа, поперемінно закладаючи то одну ніздрю, то іншу. Потім це густий слиз, від якого важко позбутися. І якщо на цьому етапі процес не зупиняється, то слизові соплі стають гнійними.

Трохи про те, як розвивається риніт

Слизова оболонка носа представлена секреторним епітелієм з безліччю війок на кінці, зверненому в порожнину носа. Епітелій постійно продукує невелику кількість секрету, яка зволожує поверхню слизової і постачає її захисними речовинами. Коливальні рухи війок видаляють з носа пил і перешкоджають закріпленню (адгезії) мікробів до слизової.

Першочергове завдання будь-якого вірусу це його прикріплення до слизової носа. Тільки після успішної адгезії можлива реплікація вірусу, що викликає запальну реакцію з боку ураженого органу. Будь-яке запалення починається з судинних реакцій, що в підсумку призводить до набряку і витікання з носа ексудату різних характеристик.

Це невелике введення в суть процесів, що відбуваються знадобиться для розуміння призначення тих чи інших лікарських препаратів при риніті.

Почнемо з самого початку, з моменту адгезії мікробних клітин. Застосування ізотонічних розчинів в якості промивних порожнину носа засобів виправдано теорією і доведено практикою. Дія цих препаратів заснована на банальному змиванні мікроорганізмів з поверхні епітелію. Щоб домогтися очікуваного ефекту від препаратів, необхідно користуватися ними двічі в день: вранці і ввечері.

Засоби для промивання порожнини носа

Список цієї групи засобів відкриває простий ізотонічний розчин хлориду натрію, виготовлений в стерильних умовах, з торговою назвою Салін. Особливістю цього препарату є пружний корпус, здавленням якого відбувається вприскування розчину в порожнину носа. Призначається дітям з періоду новонародженості по одному упорскуванню в кожну ніздрю.

  – Аквамаріс є стерилізований, наближений до ізотонічного, розчин морської води. Відмінною рисою від Саліна є повна відсутність консервантів та інших допоміжних речовин. Для періоду життя від народження до року передбачено розчин з крапельним дозуванням. Від року дозволений до застосування спрей.

Крім ізотонічного розчину лінійка Аквамаріс представлена спреями, що містять пантенол (Аквамаріс Плюс) або гіпертонічний розчин (Аквамаріс Стронг). Пантенол є похідним вітаміну групи В і забезпечує регенераційні властивості епітелію. Гіпертонічний розчин Аквамаріс, згідно із законом осмосу, повинен забезпечувати відтік секрету з носа при його закладеності.

До інших аналогових препаратів належать:

  – Фізіомер. Випускається тільки в формі спрею у вигляді ізотонічного (рекомендується вживати з 2 років) і гіпертонічного розчинів (призначається дітям старше 6 років).

  – Аквалор. Особливістю лінійки Аквалор є наявність не тільки крапельної форми, але і флаконів, забезпечених розпилювальною системою, яка подає розчин від м’якого душа до сильного струменя. Крапельна форма рекомендується немовлятам. Аквалор Софт дозволений до застосування у дітей з півроку. А з двох років можливо вживання всієї лінійки від Аквалор Норм до Аквалор Форте. Аквалор Форте містить в собі, крім гіпертонічного сольового розчину, настої ромашки і алое і рекомендований до використання при закладеності носа з трудновідділяючимся секретом.

  – Долфін. Препарат вибивається з ряду описуваних засобів, завдяки наявності системи промивання порожнини носа, а не її зрошення, за рахунок чого призначається дітям тільки з 4 років.

В якості профілактичних засобів вищевказані препарати встигли себе зарекомендувати, але при закладеності носа або рясному закінчення секрету допомагають не завжди.

Для зняття набряку зі слизової, щоб дитина могла спокійно спати і їсти, краще використовувати судинозвужувальні краплі або спреї. Вони володіють самою прямою патогенетичною дією і доведено полегшують дихання і зупиняють ринорею.

Судинозвужувальні препарати або деконгестанти

Отже, найпершим препаратом цієї групи став нафтизин, який і зараз присутній на аптечних прилавках, але не рекомендується педіатрами через подразнення слизової носа.

Сьогодні найбільшу популярність отримав Ксилометазолин – діюча речовина назальних крапель і спреїв. Ксилометазолин випускається великою кількістю торгових фірм. Однією з найпотужніших торгових марок є Отривін. У його лінійку входять:

  – Аспіратори для носа з одноразовими змінними насадками. Використовуються для видалення секрету з носа у дітей з народження до періоду, поки дитина не зможе продуктивно висмаркуватися сам.
  – Засоби для промивання порожнини носа. Отривін Бебі. Являє собою одноразові флакони-крапельниці для використання у дітей з народження. Отривін Море – спрей для дітей з 3 місяців. Отривін Море Форте – спрей, що містить гіпертонічний сольовий розчин з евкаліптом і м’ятою. Дозволено до вживання у дітей з 6 років.
  – Отривин, що містить 0,05% розчин ксилометазоліну та комплекс зволожуючих слизову носа речовин у вигляді спрею. Використовується у дітей з двох років.
  – Отривин, що містить 0,1% розчин ксилометазоліну з зволожуючою формулою або з ментолом дозволений для дітей тільки з 12 років.

Правила використання ксілометазолімістячих Отривінів – введення в кожну половину порожнини носа по одному упорскуванню двічі в день.

Наступним препаратом з цієї ж групи, що заслужив широку популярність став Називін, що містить в собі, як діючу речовину, Оксиметазолін.

  – Для дітей з 5 тижнів життя до 1 року використовується крапельна форма 0,01% розчину.
  – З 1 року до 6 років вживається Називін з 0,025% концентрацією діючої речовини, що дозується в краплях.
  – Старше 6 років призначається 0,05% Називін в крапельної або спреєвій формах.

Всі форми Називіна використовуються по 1-2 краплі або по одному упорскуванню в кожну ніздрю 2-3 рази на день.

Всі деконгестанти рекомендується застосовувати не більше 7 днів, що пояснюється двома позиціями:

  1. Не ускладнений риніт самостійно завершує своє клінічний хід після закінчення зазначеного терміну.
  2. Застосування судинозвужувальних засобів довше зазначеного терміну призводить до розвитку симптому рикошету. Краплі збільшують набряк слизової, зняти який коштуватиме великих труднощів.

Дещо відмінним від інших патогенетичних крапель, що використовуються при нежиті став препарат Віброцил. Введення до складу препарату додаткового речовини з антигістамінну дію дозволило використовувати Віброцил не тільки при вірусних ринітах, а й при ринітах алергічної природи. У вигляді крапель застосування Віброцил дозволено з 1 року життя (по 1-2 краплі 3 рази на день), у вигляді спрею – з 6 років.

Алергічні риніти

Раз вже мова зайшла про алергічні риніти, які проявляються невпинним чханням, свербінням і закінченням великої кількості прозорого рідкого вмісту з порожнини носа, представлю коротко основних представників групи назальних протиалергічних засобів:

  – Превалін, спрей. Механізм дії заснований на створенні бар’єрної гелевої плівки на поверхні слизової носа. Дозволений до застосування з 6 років.
  – Аллергодил блокує гістамінові рецептори і таким чином попереджає розвиток симптомів алергічного риніту. Випускається у формі спрею, використовується у дітей старше 6 років.
  – Спрей Кромоглікат натрію належить до групи клітинних стабілізаторів, попереджаючи з них вихід біологічно активних речовин, що провокують клініку алергічного риніту. Дозволений до використання у дітей старше 5 років.

Лікування слизового і слизово-гнійного риніту

У той період, коли рясна ринорея припиняється, настає або лікування, або приєднання вторинної інфекції, що знаменується появою густого гнійного виділень з носа. У тих випадках, коли перетворення рідкого секрету з носа в густу масу (слизову або слизисто-гнійну) відбулося раніше рекомендованого терміну використання деконгестантів, останні можна замінити на комплексний спреевий препарат Ринофлуімуцил. У ньому, крім судинозвужуючого препарату міститься речовина з муколітичною активністю, розріджує густий секрет. Офіційно дозволено з 3 років, але на практиці використовують і раніше.

З огляду на те, що Ринофлуімуцил більше симптоматичний засіб, для лікування слизово-гнійного риніту все ж більш переважно застосовувати етіопатогенетичні ліки, такі, як Полідекса або Ізофра, що використовуються у дітей з 2 років. І починати, краще з Ізофра, так як Ізофра містить як діючу речовину тільки один антибактеріальний засіб (фраміцетін), а Полідекса – комплексний препарат, що складається з двох антибіотиків, судинозвужуючого засобу і гормонального препарату. Застосування їх здійснюється по одному упорскуванню в кожну ніздрю 3 рази в день.

Не варто забувати про достатній дієвий засіб ще радянського часу – Протаргол, який знайшов нове життя з торговою назвою – Сіалор, що містить компоненти для приготування крапельного розчину. В якості діючої речовини в Сіалорі використовується з’єднання срібла, яке на поверхні слизової носа утворює захисну плівку. Використовується, в основному, при ринітах, викликаних стафілококом, стрептококом, моракселой, грибковою флорою. Застосовується у дітей з народження по 1-3 краплі в кожну ніздрю тричі на день.

До більш фізіологічних засобів для лікування слизово-гнійного риніту відноситься ІРС-19. У ньому містяться антигени 19 мікроорганізмів, які найбільш часто викликають гнійне запалення носоглотки. Ці антигени позбавлені інфекційної активності, але викликають адекватну імунологічний відповідь слизової оболонки носа. Таким чином ніс сам починає боротися з мікробами, не порушуючи баланс власної мікрофлори. В якості лікарського засобу ІРС-19 використовується по одному упорскуванню (флакон тримати вертикально!) В кожну ніздрю 5-6 разів на добу. ІРС-19 дозволений до застосування з 3 місяців життя. Але слід знати, що до 3 років життя його застосування часто ускладнюється алергічними проявами, хоча і не у всіх.

Вірусні риніти

Для профілактики / лікування вірусних ринітів випущений розчин інтерферону у вигляді назальних крапель – Гриппферон, який дозується залежно від віку дитини:

  – Дитині до року призначається по 1 краплі в кожну ніздрю, 5 разів на добу.
  – По 2 краплі, якщо дитина перебуває у віковому діапазоні від року до трьох 3-4 рази на день, і дітям більш старшого віку Гриппферон призначається в тих же дозах, але до 5 разів на день.

Висновок

  – Будь-який риніт інфекційної природи супроводжується ринореєю. При вірусному ураженні характерно виділення великої кількості рідкого секрету, при бактеріальному – густого слизисто-гнійного.
  – Використання деконгестантів носить тільки симптоматичний характер для полегшення життєдіяльності дитині і застосовується не більше 7 днів.
  – В якості етіотропної терапії використовуються спреї / краплі, що містять або антибіотики, або інтерферони. Для лікування риніту, викликаного грибковою флорою, зазначені препарати не застосовуються.
  – Для збереження природної зволоженості слизової носа і видалення мікроорганізмів з її поверхні використовуються ізотонічні розчини, представлені великим асортиментом різних фірм-виробників.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.