Варикоз під час вагітності

Варикоз під час вагітності
Варикоз під час вагітності
Чудовий час виношування малюка має свої особливості – організм вагітної функціонує на межі своїх можливостей, віддаючи всі наявні сили на розвиток і появи на світ нового життя. Існує ряд захворювань підвищеного ризику для вагітних, до яких відноситься варикозне розширення вен. Кожна жінка, яка планує поповнення або вже перебуває в прекрасному положенні вагітності, повинна знати про це небезпечне захворювання і робити все, щоб попередити варикоз.

Причини варикозу під час вагітності

Це неприємне захворювання більш характерно для жіночої половини людства, а вагітні жінки, на жаль, становлять групу підвищеного ризику по варикозу.

Виділяють кілька причин, які пояснюють розвиток варикозу у вагітних:

  1. Дія гормонів прогестерону та естрогену. Прогестерон активно продукується весь період вагітності і відповідає за фізіологічний перебіг процесу виношування. У той же час, прогестерон знижує природний тонус венозних стінок. Естроген – жіночий гормон, який також виробляється в підвищеній кількості, збільшує проникність стінок судин. Спільна ж дія обох гормонів провокує руйнування зовнішньої стінки вен.

  2. Збільшується обсяг вільно циркулюючої крові. Вільної крові, що циркулює в судинах, під час вагітності стає більше – до 39 тижня загальний обсяг крові стає на 25-50% більше початкового. Відповідно, збільшується тиск і навантаження на стінки судин.

  3. Збільшення ваги, що створює додаткове навантаження на нижні кінцівки. Особливо несприятливим фактором є різкий набір ваги.

  4. Порушення венозного кровотоку судин, розташованих поблизу матки. Матка росте протягом всієї вагітності і здавлює прилеглі судини.

  5. Індивідуальні особливості організму у вигляді природної слабкості судин і їх поганої еластичності.

Симптоми варикозу під час вагітності

У превалюючій більшості випадків виникає варикозне розширення вен нижніх кінцівок, рідше страждають вени промежини і тазу.

Перша ознаканабряки і важкість у ногах, яка може бути навіть вранці, поза навантаження. Жінку починає турбувати постійна втома ніг. Другим або паралельним симптомом виступає біль в ногах, іноді дуже інтенсивна, що змушує жінку скрикувати. Потім починають з’являтися зовнішні зміни: спочатку це судинні зірочки або просвічування розширених вен крізь шкіру, потім вени стають відчутними при пальпації. При далеко зайшовшій патологічній зміні судин відбувається їх деформація і випирання через шкіру у вигляді роздутих і звивистих опуклих вен, а вночі виникають судоми литкових м’язів.

Підтвердити або спростувати даний діагноз у вагітної може тільки лікар, компетентний в даному питанні. Завдання майбутньої матусі – при найменшому дискомфорті в ногах звернутися за консультацією до медиків, оскільки хвороба небезпечна своїми ускладненнями, несучими ризик для життя матері і плоду (тромбофлебіт і тромбоемболія).

Профілактика варикозу у вагітних

Профілактичні заходи необхідно виконувати всім вагітним незалежно від того, схильні вони до цього захворювання чи ні.

  1. Своєчасний відпочинок і розвантаження нижніх кінцівок. Протягом дня вагітній слід періодично відпочивати в лежачому положенні з закинутими вгору ногами. Це сприяє нормальному відтоку венозної крові і звуженню стінок судин.

  2. Відстеження збільшення у вазі. Зайві кілограми є фактором підвищеного ризику щодо варикозу, тому вагітним слід суворо стежити за щотижневою надбавкою маси тіла.

  3. Носіння вільного одягу і взуття, що не перетискають шкіру і судини.

  4. Повноцінний сон. Під час сну, особливо на лівому боці, відбувається максимальне розвантаження вен нижніх кінцівок і нормалізація кровотоку.

  5. Фізичні вправи. У період вагітності протипоказані серйозні навантаження, але елементарні рухи, такі як кругові повороти ступень, згинання та розгинання ніг в колінах, перекати «носок-пятка», можна без проблем виконувати і на робочому місці, і вдома.

  6. Носіння компресійних панчох і колгот. Даний профілактичний прийом особливо показаний тим, у кого є підвищений ризик розвитку варикозу і зайва вага. Компресійна білизна підбирається тідбки лікарем.

Кожна вагітна жінка несе подвійну відповідальність за своє здоров’я, оскільки від стану матері залежить і стан плоду, що розвивається. Слухайте свій організм і дотримуйтесь елементарних профілактичних заходів, щоб ваша вагітність не затьмарювалася небезпечними і неприємними захворюваннями!Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.