Еклампсія і прееклампсія – причини, симптоми, наслідки – у вагітних

Еклампсія і прееклампсія - причини, симптоми, наслідки - у вагітних
Еклампсія і прееклампсія – причини, симптоми, наслідки – у вагітних
Зірочки замиготіли перед очима. Голова в області скронь захворіла. Слабкість в тілі з’явилася. Якось негарно стало, і відчуття дивні в животі. Малюк несподівано притих. На дисплеї приладу для вимірювання артеріального тиску застигли цифри 160 на 100. Прилягти, полежати, може бути, потихеньку пройде. Ні в якому разі, не треба втрачати час. Тільки негайний виклик екстреної допомоги може врятувати малюка і жінку, бо еклампсія не щадить нікого.

Еклампсія: що це?

Вагітність для організму жінки – це серйозне випробування для всіх органів і систем. У більшості випадків організм перебудовується на виношування, і всі компенсаторні механізми працюють нормально. Але в невеликому відсотку випадків відбувається декомпенсація функцій і розвивається гестоз (або, як його раніше називали, пізній токсикоз), крайнім проявом якого є еклампсія. Її основні прояви – втрата свідомості і судоми на тлі високого артеріального тиску. Проте до появи цих симптомів практично завжди є прееклампсія, яка проявляється безліччю різноманітних симптомів. На них треба звертати увагу і негайно реагувати.

Прееклампсія і еклампсія: які причини?

Однозначних і чітких причин, що призводять до гестозу і еклампсії, немає. Однак є певні чинники, що сприяють розвитку цих вкрай неприємних станів.

1. Спадкові фактори

Доведено, що якщо у матері була еклампсія, то і у дочки ризик дуже високий. Дефектні гени, що передаються у спадщину, визначають схильність жінки до ускладнень вагітності.

2. Імунні фактори

Схильність до аутоімунних процесів в організмі може стати фоном для розвитку гестозу з порушенням компенсаторних механізмів пристосування до вагітності.

3. Фактори високого ризику

Хвороби внутрішніх органів, наявні до вагітності, в тій чи іншій мірі провокують розвиток гестозу та еклампсії. З них слід зазначити:

  – Судинні хвороби, з яких найбільш важливе значення мають артеріальна гіпертензія, схильність до тромбозів, зниження кількості тромбоцитів, наявність доведеною лабораторними методами тромбофілії;

  – Ендокринні хвороби, які проявляються у вигляді цукрового діабету, ожиріння і метаболічного синдрому;

  – Хвороби нирок, з яких потрібно відзначити хронічний пієлонефрит і гломерулонефрит.

До факторів ризику необхідно віднести і ускладнення, які були у жінки при попередніх вагітностях. Зокрема, якщо минулого разу був гестоз і прееклампсія, то при всіх наступних вагітностях слід очікувати цих ускладнень.

Прееклампсія: які прояви?

1. Суб’єктивні прояви або що буде відчувати жінка

На тлі вагітності у жінки може бути безліч різноманітних неприємних відчуттів, але потрібно швидко реагувати при виникненні наступних скарг, особливо, якщо вони виникають після 20 тижнів вагітності і поєднуються один з одним:

  – Мелькання зірочок або мушок перед очима;

  – Сильні головні болі;

  Нудота і блювота;

  – Болі у верхніх відділах живота.

2. Об’єктивні прояви чи що помітить лікар

При кожному стандартному огляді в жіночій консультації лікар перевіряє надбавку ваги, артеріальний тиск і наявність набряків. З аналізів оцінюється зданий напередодні загальний аналіз сечі. За цими даними можна виявити прояви гестозу та прееклампсії:

  – Підвищення артеріального тиску;

  – Виражену надбавку у вазі;

  – Наявність набряклості тканин;

  – Появи білка в сечі.

Навіть тільки при наявності суб’єктивних відчуттів жінки і підвищеного тиску необхідно викликати карету швидкої допомоги та надати вагітній жінці екстрену допомогу. Якщо ж є набряки і білок у сечі, то це ще більше посилює тяжкість гестозу.

Еклампсія: як проявляється?

Одне з найнебезпечніших для життя матері і плоду ускладнень при вагітності проявляється усіма симптомами прееклампсії, до яких приєднуються втрата свідомості і судомний синдром, який виражається у вигляді припадку судом при терміні більш 20 тижнів при відсутності у жінки епілепсії до вагітності. Як правило, цей крайній варіант ускладнень вагітності буває в тих випадках, коли жінка не спостерігається в жіночій консультації і вкрай безвідповідально ставиться до себе і свого малюка.

Прееклампсія і еклампсія: які ускладнення?

1. З боку плода

Перше, що потрібно зрозуміти – малюк в цій ситуації дуже сильно страждає. По суті, підвищення артеріального тиску – це спазм всіх судин в організмі. Кров, яка несе дитині кисень, перестає до нього поступати. Малюк відчуває виражене кисневе голодування, що може стати причиною:

  – Фетоплацентарної недостатності і гіпоксії плоду;

  – Загрозливої асфіксії плоду;

  – Внутрішньоутробної смерті.

2. З боку матері

Органи та системи вагітної жінки при гострому судинному спазмі відчувають не менший кисневий стрес. Залежно від того, в яких місцях організму порушується кровообіг, можна виділити наступні грізні ускладнення:

  – Порушення мозкового кровотоку з розвитком інсульту;

  – Порушення зору аж до відшарування сітківки;

  – Зміна кровотоку в області серця і легенів з розвитком серцевої і дихальної недостатності;

  – Порушення функції печінки з виникненням жовтяниці, руйнуванням клітин печінки і розвитком печінкової недостатності;

  – Зміна функціонування нирок, що приводить до ниркової недостатності і різкого зниження кількості сечі, що утворюється;

  – Порушення кровотоку в плаценті, яке стає причиною передчасного відшарування плаценти і кровотечі з матки;

  – Розвиток тотального внутрішньосудинного згортання, що буде причиною утворення тромбів в будь-якому місці організму.

Будь-яке з цих ускладнень може призвести до важкої патології і смерті жінки, тому так важливо вчасно помітити і зреагувати на мінімальні симптоми прееклампсії.

Прееклампсія і еклампсія: яка тактика?

1. Допомога до акушерського стаціонару

Якщо вагітна жінка, перебуваючи вдома, відчула головний біль, з’явилися мушки перед очима, то слід виміряти артеріальний тиск. При будь-яких показниках, що перевищують норму (120 на 80), необхідно викликати карету швидкої допомоги. Не потрібно приймати таблетку, що знижує тиск. Це буде втрачений час, який так потрібен для порятунку здоров’я та життя.

Якщо жінка прийшла на прийом в жіночу консультацію зі скаргами, і лікар виявив високий тиск, то жінку додому не відпустять. Буде викликана бригада реанімаційної швидкої допомоги. До приїзду екстреної допомоги жінку з прееклампсією потрібно забезпечити суворим постільним режимом і лікуванням, спрямованим на зниження артеріального тиску. Бригада реаніматологів надасть невідкладну допомогу на місці, потім на ношах (вагітну жінку з прееклампсією категорично не можна переміщати у вертикальне положення і вести до машини своїми ногами) доставить до реанімобілів та відвезе в перинатальний центр.

Якщо раптом почалися судоми, то незалежно від того, хто поруч з жінкою, необхідно виконати наступні заходи:

  – Негайно викликати екстрену медичну допомогу;

  – Постаратися максимально захистити жінку від травм і пошкоджень, намагаючись активно утримувати її;

  – Повернути жінку на лівий бік, щоб запобігти западання язика з порушенням дихання і потрапляння блювотних мас у горло;

  – По закінченні судом за допомогою серветки або носової хустки очистити ротову порожнину жінки від блювотних мас, щоб вона змогла нормально дихати.

2. Допомога в перинатальному центрі

При надходженні вагітної жінки з прееклампсією в перинатальний центр насамперед потрібно забезпечити стабільний артеріальний тиск. Частина лікарських препаратів уже була введена реаніматологом швидкої допомоги, тому лікування призначається з урахуванням цього.

Далі потрібно швидко оцінити стан жінки і плоду, щоб прийняти рішення про спосіб розродження. Необхідно розуміти, що єдиний спосіб зберегти життя жінці і малюкові – це швидке позбавлення організму жінки від вагітності. Рішення про тактику ведення приймають спільно лікар акушер і лікар анестезіолог-реаніматолог.

Якщо у жінки доношений термін вагітності, готові родові шляхи, хороший стан плода і зберігається стабільний артеріальний тиск, то можливі пологи природним шляхом. Хоча це сприятливе поєднання факторів буває дуже рідко.

При недоношеній вагітності та можливості утримувати артеріальний тиск у межах норми, лікарський консиліум може прийняти рішення про відстрочення розродження, щоб постаратися максимально підготувати легені плоду за допомогою спеціальних препаратів, що прискорюють дозрівання легеневої тканини.

Якщо ж створюються несприятливі умови, то виконується екстрений кесарів розтин. До показань до оперативного розродження відносяться:

  – Наявність хоча б одного судомного нападу;

  – Відшарування плаценти з кровотечею;

  – Загрозлива асфіксія або виражене страждання плода за результатами ультразвукового дослідження або за даними кардіотокографії;

  – Набряк і крововиливи на очному дні при огляді лікаря-окуліста;

  – Симптоми прееклампсії, які не проходять протягом 6-12 годин інтенсивного лікування;

  – Ускладнення гестозу з розвитком ниркової і печінкової недостатності.

Крім розродження потрібно проводити весь комплекс лікувальних заходів, спрямованих на збереження здоров’я і життя жінки. Цю допомогу надає лікар анестезіолог-реаніматолог. При виникненні судомного синдрому з втратою свідомості, розвитком важких ускладнень з боку життєво важливих органів (серце, легені, головний мозок) жінка переводиться на штучну вентиляцію легенів (ШВЛ) з проведенням всього комплексу реанімаційної лікувальної допомоги.

Прееклампсія і еклампсія: що буде в післяпологовому періоді?

Після народження дитини необхідно продовжувати лікування, тому що навіть при відсутності вагітності може відбутися судомний припадок. І цей ризик зберігається в найближчі 2 тижні після пологів. Перший тиждень лікувальні заходи здійснюються в умовах реанімаційного відділення або в палаті інтенсивної терапії. Потім можливий переклад в післяпологову палату за умови позитивної динаміки.

Як правило, при наявності ускладнень з боку органів і систем у жінки, необхідне подальше лікування в профільному стаціонарі (в кардіології, нефрології або неврології). Надалі реабілітація проводиться в амбулаторних умовах під контролем лікаря акушера-гінеколога, дільничного терапевта і профільного фахівця.

Прееклампсія і еклампсія: які наслідки для дитини і матері?

1. Для плода

Наслідки для дитини багато в чому залежать від швидкості надання медичної допомоги, тому так важливо своєчасно зреагувати на перші прояви прееклампсії. Шанси на збереження життя плоду дуже високі, якщо відразу ж при перших симптомах викликати швидку допомогу і опинитися в акушерському стаціонарі. У малюка надзвичайно мало шансів на виживання, якщо судомний напад трапився далеко від пологового будинку, коли неможливо в найближчі хвилини призвести кесарів розтин.

2. Для матері

Наслідки для жінки можуть вплинути на все життя. Особливо це стосується наслідків найважчого варіанта – еклампсії. Порушення кровообігу, навіть короткочасні, позначаться на функціях органів і систем, ставши причиною для наступних хвороб:

  – Гіпертонічна хвороба з постійним прийомом гіпотензивних таблеток;

  – Патологія нирок з наявністю білка і лейкоцитів в аналізі сечі;

  – Патологія нервової системи, зумовленою мозковою гіпоксією;

  – Патологія серцево-судинної системи з підвищеним ризиком тромбозів в будь-якій частині організму;

  – Патологія печінки з розвитком ендокринних хвороб.

Складність полягає у тому, що після перенесеної прееклампсії та еклампсії частину проблем в організмі неможливо виявити. Прихована недостатність в якомусь органі може поступово проявлятися протягом, як мінімум, найближчих п’яти років. Тому одним із суворих рекомендацій для жінки є обов’язкова контрацепція, щоб наступна бажана вагітність настала не раніше, ніж через п’ять років. І весь цей час слід перебувати на диспансерному обліку у терапевта з регулярним обстеженням з використанням лабораторних та діагностичних методів виявлення патології.

Прееклампсія, що виявляється певними скаргами і підвищенням артеріального тиску, є причиною для виклику екстреної допомоги незалежно від терміну вагітності. Виникнення судомного нападу з втратою свідомості, що є ознаками еклампсії, різко знижують можливості лікарів з порятунку життя матері і плоду. Тільки надана своєчасно медична допомога може гарантувати жінці збереження здоров’я і життя, а також дасть реальний шанс на виживання малюкові.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.