Які докази слід зібрати для встановлення батьківства в українському суді?

Які докази слід зібрати для встановлення батьківства в українському суді?
Які докази слід зібрати для встановлення батьківства в українському суді?
У статті про встановлення батьківства ми докладно розглянули порядок і процедуру встановлення батьківства, але не заглиблювалися при цьому в сам процес доказування. Але ж від того, наскільки достатньою і повною буде доказова база по вашій справі, залежить його результат.

Який закон містить перелік можливих доказів для встановлення батьківства?

У Сімейному Кодексі України конкретно ні слова не сказано про те, чим саме доводити цей «споріднений» зв’язок між батьком \ мамою і дитиною. І тільки лише ч.2 ст. 128 СКУ містить дуже розмиту вказівку про те, що підставою для визнання батьківства можуть служити будь відомості, які підтверджують походження дитини від конкретної особи. Причому, ця інформація повинна бути зібрана відповідно до Цивільного процесуального кодексу. До нього і звернемося ….

Види доказів

Сімейні справи в Україні (в т.ч. з установлення батьківства) розглядаються районними судами в рамках цивільного процесу, який нормований положеннями ЦПК України, а значить саме в ньому слід шукати перелік можливих доказів для встановлення батьківства.
Аналізуючи ст.57 ЦПК, приходимо до того, що докази можуть бути наступними:

  – Пояснень сторін, третіх осіб, допитаних раніше, або їх представників;
  – показання свідків;
  – письмові докази;
  – речові докази;
  – звуко- та відео-записи;
  – висновки експертів.

Але не всі з перерахованих вище можуть довести батьківство. Враховуючи специфіку подібного роду справ, найчастіше в якості підстави для визнання батьком дитини пред’являють результати експертизи (висновок експерта), а також – показання свідків, письмові докази.

ЦПК не встановлює ієрархії серед видів доказів: тобто немає таких видів, які є більш «сильними», або тих, які абсолютно незначні. Презюмірується, що всі вони мають однакову силу, однак на практиці все трохи інакше.

Незважаючи на мниму рівність доказів, саме результати генетичної експертизи судді відводять чільну роль при встановленні батьківства. Його ймовірність становить без малого 100%, а саме – 99,99%. Як правило, після нього будь-які сумніви відпадають в тому – хто батько дитини.

Як ініціювати проведення судово-генетичної експертизи?

Судово-генетична експертиза проводиться після винесення постанови суду про її проведення (ст.144 ЦПК). Суд може самостійно його прийняти, керуючись власною думкою, а може – і в наслідок клопотання однієї зі сторін справи.

Давайте не будемо виключати ту можливість, що відповідач може не погодитися на її проведення. Як бути в цьому випадку? Можливі два варіанти розвитку подій:

  1) суд виносить постанови про примусовий привід на проведення такої експертизи (ч.2 ст. 146 ЦПК);
  2) експертиза може не проводиться зовсім, але в цьому випадку суд має права визнати той факт, від встановлення якого ухиляється особа, тобто подібне ухилення обернеться проти нього (ч.1 ст.146 ЦПК).

Зверніть увагу, що в першому пункті йдеться про примусовий привід, але не взяття біологічного матеріалу для експертизи – це різні речі. Навіть якщо людину привели до експертної установи силою, це не дає права приводу примусово вилучити у нього матеріали. У цьому випадку примусовий привід – швидше чисто психологічний прийом, який ще не дає 100% -ної гарантії проведення експертизи.

Як ще можна довести батьківство, якщо виключити проведення експертизи?

Свідки можуть дати свідчення, в яких підтвердять, що передбачуваний батько спільно проживав з матір’ю дитини, вів спільне господарство і навіть можливо – утримав, виховував дитину.

Також можуть зберегтися розмови, записані на матеріальні носії, в яких батько визнавав себе таким, або ж особиста переписка між матір’ю і ймовірним батьком.

Чим більше у вас буде доказів, тим краще, оскільки суд розглядатиме їх на відповідність принципам допустимості, відносності, достовірності, і цілком припустимо, що деякі з підготовлених вами доказів не будуть прийняті до уваги.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.