Гломерулонефрит при вагітності

Гломерулонефрит при вагітності
Гломерулонефрит при вагітності
Під час вагітності жіночий організм відчуває колосальне навантаження – адже йому необхідно не тільки забезпечити своє нормальне функціонування, а й дати все необхідне для розвитку малюка, який 9 місяців повністю залежить від мами. Дитина не тільки бере все необхідне від мами, продукти його життєдіяльності передаються через плаценту, потрапляють в кров мами, і вже мамині «фільтри» – печінка і нирки – знешкоджують і виводять їх з організму.

Тому для нормальної вагітності важливо, щоб жінка була здоровою. Але, на жаль, похвалитися міцним здоров’ям може далеко не кожна жінка. За статистикою 3 з 5 вагітних мають яку-небудь екстрагенітальну патологію. Захворювання нирок знаходяться на 2 місці в цьому списку. «Пальму першості» отримав пієлонефрит. Гломерулонефрит під час вагітності діагностується значно рідше, всього 0,1-0,3%, але вважається одним з найнебезпечніших, оскільки часто призводить до тяжких акушерським ускладнень.

Що таке гломерулонефрит

Гломерулонефрит (ГН) – це аутоімунне запальне захворювання нирок з переважним ураженням ниркових клубочків. Найчастіше гломерулонефрит є вторинним захворюванням. Зазвичай йому передують інфекційні процеси – ангіна, гнійні захворювання шкіри, скарлатина та інші, або гострі отруєння хімічними агентами.

Розрізняють гостру і хронічну форми. Для адекватного прогнозу і лікування необхідно точно встановити, яка ж форма ГН у пацієнтки. Справедливості заради необхідно підкреслити, що, завдяки високому рівню кортизолу в організмі у вагітних, гостра форма зустрічається рідко.

Однак існує й інша сторона медалі – є клінічні дані, що підтверджують наявність у вагітних гострого ГН, «маскується» під ранній гестоз. Тому так важливо не нехтувати регулярними аналізами, призначуваними лікарем. Адже лише по одній наявності крові в сечі (гематурія) вже можна запідозрити гломерулонефрит і вчасно вжити необхідних заходів.

Симптоми

Симптоми гломерулонефриту відрізняються за формами і клінічним перебігом.

Гострий гломерулонефрит. Циклічна форма гострого ГН розвивається раптово, через 2-4 тижні після попереднього захворювання. Проявляється головний біль, гострий біль у попереку, температура може підвищуватися до 39,5-40 ° С. Спочатку на обличчі, потім на ногах і в нижній частині живота з’являються сильні набряки. З’являється олігурія (мало сечі), розвивається висока гіпертензія. Діагностичним критерієм є гематурія (кров у сечі). Тривале лікування – до декількох місяців – поступово призводить до одужання. Якщо симптоми залишаються і далі, то говорять про перехід ГН в хронічну форму.

У екстрагенітальної патології клінічне значення має Ациклічна форма ГГН, яка дуже схожа з проявами нефропатії вагітних, і відрізняється від гестозу гематурією. Симптоми ациклічної форми:

    – Головний біль;
    – Нездужання;
    – Пастозність м’яких тканин – на ногах, нижньої частини живота, а потім і по всьому тілу;
    – Підвищений артеріальний тиск;
    – Гематурія.

Під час вагітності частіше діагностується хронічний гломерулонефрит. Форма хронічного ГН визначається переважанням тих чи інших симптомів.

Гіпертонічна форма ХГН проявляється високим тиском і сечовим синдромом – протеїнурія і гематурія. Набряки при «чистій» гіпертонічній формі не спостерігаються (7%)

При нефротичній формі переважають набряки, різко виражений білок у сечі, знижений білок у крові та підвищений рівень холестерину. У сечі також виявляється гематурія, артеріальний тиск не підвищується (частота – 5%).

При змішаній формі ХГН спостерігаються симптоми обох основних форм, але в менш вираженому прояві. Частота змішаної форми у вагітних, які страждають на хронічний гломерулонефрит, становить близько 25%.

Найбільш поширена форма ХГН у вагітних – латентна. На її частку припадає 63% всіх випадків цього захворювання. Симптоми неяскраво виражені, переважає сечовий синдром і гематурія. Гіпертонія і набряки зазвичай відсутні.

Чим небезпечний гломерулонефрит для вагітної та майбутньої дитини, прогноз для вагітності

Гломерулонефрит під час вагітності – небезпечний стан, оскільки призводить до частих ускладнень самої вагітності і ставить під загрозу здоров’я і життя матері і дитини. Найбільш небезпечна гіпертонічна форма, так як її основним ускладненням є прееклампсія і еклампсія. У вагітних з ГН підвищений ризик передчасного відшарування плаценти, передчасних пологів, внутрішньоутробної загибелі плода і важкої гіпотрофії плода.

Лікування

Для визначення тактики ведення вагітності існує шкала визначення ступеня ризику ускладнень для самої вагітної та її дитини.

I ступінь ризику – найбільш легка – до неї відноситься латентна форма ХГН і Ациклічна форма ГГН. Вагітність не протипоказана, спостереження – амбулаторне.

II ступінь ризику – виражена. До неї відносяться пацієнтки з нефротичною формою ХГН. При постійній терапії вагітність вдається зберегти і мінімізувати негативні наслідки.

III ступінь ризику – максимальна. Сюди відносять вагітних з циклічною формою ГГН і гіпертонічну і змішану форми ХГН. Найчастіше вагітність протипоказана зважаючи на важкі ускладнення для матері і несприятливих прогнозів для плода.

Лікування гломерулонефриту комплексне. Включає як дієтичну корекцію – з виключенням солі і насиченням раціону легкозасвоюваними білками, так і медикаментозне лікування – сечогінні та гіпертензивні засоби. Так як під час вагітності категорично протипоказана основна терапія гломерулонефриту – імунодепресанти, амінохінолінові препарати і глюкокортикостероїди, то рішення про можливість збереження вагітності має прийматися в ранні терміни з урахуванням всіх аспектів.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.