Гестоз і вагітність

Гестоз і вагітність
Гестоз і вагітність
Аналіз сечі перед кожним відвідуванням лікаря жіночої консультації, численні дослідження крові, постійне вимірювання тиску, зважування, докучливі питання акушера-гінеколога про самопочуття, наявності набряків, харчування – все це часом дратує майбутніх мама і здається їм непотрібною медичною «бюрократією». Така думка помилкова, так як описані заходи необхідні для своєчасного виявлення серйозного ускладнення вагітності – гестозу.

За сучасними уявленнями вчених гестоз – це неможливість материнського організму підлаштуватися під нові умови співіснування з зародженим всередині жінки життям. Вірогідність розвитку даної патології збільшується за наявності скомпрометованої спадковості і екстрагенітальних захворювань: хронічних хвороб нирок, артеріальної гіпертензії, ожиріння, ендокринних розладів.

Що ж відбувається в організмі жінки при гестозі?

Формування передумов до розвитку гестозу починається ще на етапі імплантації плодового яйця в порожнині матки. При цьому повноцінно не відбувається ряд процесів, необхідних для встановлення кровообігу між плацентою і маткою. У результаті «дитяче місце» потерпає від нестачі кисню і виділяє особливі речовини, які викликають порушення структури стінок судин. І якщо спочатку ці судинні зміни мають тільки регіонарний характер, то зі збільшенням терміну вагітності процес поширюється все далі і глибше. Тому патологія і проявляється переважно після 20 тижнів виношування малюка, а частіше – у третьому триместрі.

Під дією плацентарних речовин судини стають пористими і нездатними утримувати рідину, яка інтенсивно переходить в тканини, призводячи до формування спочатку прихованих набряків (їх можна помітити тільки по надмірному збільшенню маси вагітної жінки), а потім вже і видимих. При цьому зменшується об’єм вмісту в кровоносному руслі, що рефлекторно змушує серце швидше качати кров, а судини звужуватися (підвищується артеріальний тиск). Зміна стінки капілярів відбувається і в нирках, вони починають «пропускати» білок в сечу.

Вихід рідини з судин призводить до збільшення в’язкості крові. Це загрожує утворенням мікротромбів, порушенням мікроциркуляції і браком кисню в тканинах. Особливо небезпечні такі процеси для головного мозку, нирок, печінки. Від патологічних змін страждає і плацента, а від її недостатності – розвиток малюка порушується (у нього формується затримка розвитку – ЗРП).

Симптоми

Тріада основних симптомів гестозу: набряки, артеріальна гіпертензія, білок у сечі. Починається все, як правило, з появи набряків, при цьому самопочуття жінки залишається нормальним. Пізніше приєднуються і інші симптоми, хоча бувають випадки наявності тільки одного або двох ознак недугу. Крім того, жінку іноді турбує нудота, яка нагадує токсикоз перших місяців вагітності.

Як вже говорилося вище, приховані набряки можна запідозрити за допомогою регулярного зважування майбутньої мами. Різкі і великі надбавки у вазі вказують на затримку рідини в її організмі. Для виявлення білка, який видіяляється нирками (протеїнурії) використовують нелюбимий багатьма жінками загальний аналіз сечі. Крім того, при підозрі на гестоз проводиться вимірювання добового діурезу – кількості сечі за добу.

Щоб отримати достовірні показники артеріального тиску, лікар вимірює його 1-2 рази за прийом, а також просить жінку проводити вимірювання ще і вдома, так як деякі майбутні мами дуже нервують під час візиту до лікаря, що може позначитися на результатах дослідження не в кращу сторону .

Вчасно недіагностований і нелікований гестоз може перейти в прееклампсію і еклампсію – це особливо важкі і небезпечні ускладнення вагітності, при яких уражається ЦНС і порушується функціонування всіх життєво важливих органів. Страшними симптомами розвитку цих станів є: нудота, блювота, біль в епігастрії, поява «мушок» перед очима, сильний головний біль, сонливість або безсоння, млявість, дратівливість.

Лікування і профілактика

Лікування гестозу проводиться тільки в умовах стаціонару (відділенні патології вагітності), у важких випадках – у реанімації. Основна мета терапії – відновлення об’єму рідини, що циркулює в судинах, усунення набряків, заповнення втрат білка, нормалізація артеріального тиску. Для цього використовують різні лікарські препарати, які вводять в організм за допомогою крапельниць (найчастіше це сульфат магнію або магнезія, білковий розчин і гідроксиетилкрохмаль). Для усунення набряків призначають сечогінні засоби: починають з лікарських трав, а якщо не допомагає, тоді застосовують діуретики.

Дієта і режим – це також дуже важливі елементи лікування гестозу. Білкова їжа з мінімальною кількістю жирів і солі є ефективним засобом для поповнення запасів необхідних для організму амінокислот. Крім того, не зайвим для хворої буде і тригодинний денний сон або відпочинок в ліжку. У горизонтальному положенні поліпшується кровообіг в матці, плаценті, нирках.

Якщо лікування зменшує прояви патології, вагітність максимально пролонгують до 37 тижнів, а потім проводять кесарів розтин, також можливі і природні пологи при нормальному стані жінки. При важкому, непіддатливому до терапії гестозі і загрозі еклампсії показана екстрена пологоворозв’зувальна операція.

Профілактика патології полягає в ретельному спостереженні за матусями з групи ризику: тими, у кого були характерні ускладнення при попередніх вагітностях, а також пацієнтками з екстрагенітальними захворюваннями. Крім того, самі жінки повинні відповідально ставитися до свого здоров’я. Якщо існують передумови до розвитку гестозу, слід пройти спочатку повне обстеження, консультації фахівців (терапевта, невролога), а тільки потім планувати вагітність.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.