Гемолітична хвороба новонароджених (ГХН)

Гемолітична хвороба новонароджених (ГХН)
Гемолітична хвороба новонароджених (ГХН)
Гемолітична хвороба новонароджених розвивається внаслідок імунологічної несумісності крові мами і плоду. Найбільш частою причиною ГХН є резус-конфлікт, рідше гемоліз еритроцитів відбувається при конфлікті по групі АВ0 (у мами з І (0) групою крові).

Як розвивається резус-конфлікт

У крові мами резус-негативної чи мами з І (0) групою крові немає специфічних антигенів, які є у її дитини, яка отримала ці фактори від тата «у спадщину». При першій вагітності вплив клітин дитини на мамину імунну систему незначний, тому ризик розвитку ізоіммунізаціі мами мінімальний. А ось наступні вагітності протікають з підвищеним ризиком, в маминій імунній системі вже виробилися специфічні імуноглобуліни. Вони проникають через плаценту до плоду і викликають руйнування його еритроцитів.

Діагностика ГХН під час вагітності

Ще під час вагітності мамі проводять спеціальні аналізи – визначають клас і кількість антирезусних антитіл в крові. Регулярні УЗД дозволяють оцінити розвиток плоду і вчасно помітити ознаки гемолізу еритроцитів – збільшення селезінки і печінки, поява набряків. При необхідності проводять забір навколоплідної рідини і крові з пуповини, що дозволяє точно оцінити стан здоров’я дитини.

Симптоми і перебіг гемолітичної хвороби новонароджених

Під впливом антитіл матері відбувається внутрішньоутробний гемоліз еритроцитів, що триває і після народження дитини.

Розрізняють три форми ГХН:

    – Універсальний набряк (найбільш важка форма);
    – Жовтянична форма;
    – Анемічна форма.

При найважчій клінічній формі ГХН є набрякла форма. Дитина народжується із загальними набряками підшкірної клітковини, з лицем луноподібної форми, шкіра має восковидную блідість з легким жовтяничним або синюшним відтінком. Порожнини організму заповнені рідиною, печінка і селезінка сильно збільшені. Плацента набрякла, різко збільшена. Прогноз несприятливий.

При жовтяничній формі в перші години життя з’являється жовтушність шкірних покривів, слизових і склер. Паренхіматозні органи збільшені. Погодинний приріст білірубіну більше 5,1 мкмоль/л. При концентрації непрямого білірубіну в крові вище 250 мкмоль/л може розвиватися «ядерна жовтяниця» – гіпербілірубінемічна енцефалопатія, що виявляється судомами, гіпертонусом м’язів-розгиначів. Надалі це може привести до відставання розвитку дитини. Прогноз при важкому перебігу жовтяничної форми несприятливий, при середньому та легкому ступені – настає одужання.

Анемічна форма – найбільш легка форма, виникає при нетривалому впливі ізоантитіл на зрілий плід. Після народження відбувається незначний гемоліз еритроцитів, але продукти розпаду – непрямий білірубін – швидко інактивуються печінкою.

Лікування гемолітичної хвороби новонароджених

Найефективнішим способом лікування важких форм гемолітичної хвороби новонароджених залишається операція замінного переливання крові. Провести цю операцію необхідно якомога раніше, тому важливо вчасно діагностувати ГХН.

У випадку серйозної загрози життю дитини маму поміщають в стаціонар, де вона знаходиться під наглядом до самих пологів. При показаннях проводять пренатальне введення донорської крові в вену пуповини. Іноді приймається рішення про пологи на терміні 7 місяців.

Легкий ступінь жовтяничної форми лікується фототерапією – світлом спеціальної лампи, під яку поміщується дитина. Під дією цієї лампи білірубін переходить в водорозчинну форму і виводиться з організму.

При високих показниках білірубіну в крові призначають внутрішньовенно крапельно глюкозу і сольові розчини.

Годування дитини з ГХН

При важких формах ГХН дитина отримує харчування парентерально – у вигляді поживних розчинів. Але зберегти лактацію для мами дуже важливо, адже надалі грудне вигодовування буде необхідним для малюка.

При легких формах ГХН перші 3-5 днів дитини не прикладають до грудей, але надалі протипоказань до грудного вигодовування немає.

Жовтянична форма ГХН і фізіологічна жовтяниця новонароджених

Слід відрізняти ГХН від фізіологічної жовтяниці новонароджених. Головна їх відмінність полягає в термінах появи жовтяничності шкіри – при ГХН жовтяниці виявляється протягом перших 5-7 годин життя, фізіологічна ж жовтяниця стає помітною на 2-3 добу після народження. Лікують фізіологічну жовтяницю фототерапією.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.