Розлад шлунка і пронос (понос) під час вагітності

Розлад шлунка і пронос (понос) під час вагітності
Розлад шлунка і пронос (понос) під час вагітності
Очікування малятка – це період підвищеної уваги жінки до свого здоров’я, харчування, самопочуття. Часто до цього процесу приєднуються і близькі родичі, які дають своїй підопічній багато «слушних» порад, купують їй найкращі і корисні продукти і стежать, щоб все моментально з’їдалося. Такі старання майбутньої мами і її оточення нерідко закінчуються для вагітної жінки банальним розладом шлунка і проносом.

Чому у вагітних виникають проблеми з травленням

Процеси, що відбуваються в жіночому організмі під час очікування дитини, досить часто призводять до загострення хронічних захворювань. Тому розлад шлунка може бути ознакою активації хронічного гастриту, холециститу або навіть панкреатиту. Крім того, появі проблем з травленням можуть сприяти:

  • інфекція, яка не обов’язково потрапляє в організм з продуктами;
  • отруєння неякісною їжею;
  • переїдання;
  • різка зміна звичної дієти (деякі вагітні жінки починають у великих кількостях вживати мариновані закрутки і соління, молочні продукти, екзотичні фрукти і дари моря, м’ясо);
  • пристрасть до фаст-фуду;
  • суміщення несумісних продуктів (наприклад, молока і кислих овочів або фруктів);
  • дисбактеріоз;
  • зараження глистами;
  стреси;
  • деякі хірургічні патології (наприклад, апендицит).

Основні скарги

Неприємні відчуття при розладі шлунка можуть бути різноманітними, але, як правило, першими з’являються болючість живота і відчуття переповнення шлунка. Деяких жінок турбує нудота, печія, відрижка. Пізніше приєднуються метеоризм і пронос.

Якщо виникли проблеми пов’язані з інфекційним захворюванням, отруєнням, майбутня мама може серйозно страждати від блювоти і розладу випорожнень. Також можливе підвищення температури, слабкість, запаморочення.

Вплив на плід

Зневоднення внаслідок неодноразової блювоти і проносу створює серйозну небезпеку для мами і малюка, так як з втратою рідини зменшується об’єм крові, що тягне за собою активацію різних компенсаторних механізмів, а в першу чергу спазм судин. Це порушує нормальний кровообіг між маткою, плацентою і плодом. Крім того, при зневодненні підвищується небезпека передчасних пологів.

Негативний вплив на малюка може надати і інфекція, токсичні речовини в продуктах харчування, які створюють проблеми з травленням.

Діагностика

Без встановлення точної причини недугу не можна підібрати правильне лікування. Тому, якщо неприємні симптоми розладу шлунку не проходять через кілька годин або посилюються з кожною хвилиною, слід звертатися до лікаря (краще до гастроентеролога). Він проведе огляд, направить на дослідження, а при необхідності – на консультацію до інфекціоніста, хірурга.

Лікування

Перше, що може зробити жінка в домашніх умовах, це прийняти активоване вугілля або інший препарат на його основі і якийсь час поголодувати. Робити самостійно промивання шлунка не рекомендується. Використання антибіотиків, ферментних препаратів можливе тільки за призначенням лікаря. Це ж стосується і всіх народних засобів, так як багато які з них протипоказані вагітним (наприклад, популярний при проносах звіробій).

Майбутніх мам з симптомами харчового отруєння, хірургічної патології, як правило, лікують в стаціонарі. Для боротьби із зневодненням жінці проводять регідратацію за допомогою внутрішньовенних вливань або застосування таких засобів, як Регідрон. Залежно від особливостей захворювання хворій призначають відповідну щадну дієту і питний режим.

Профілактика

Для попередження виникнення шлункових розладів і проносу жінка повинна стежити за своїм харчуванням: не переїдати, не йти на поводу у своїх смакових пристрастей, звертати увагу на якість і термін придатності продуктів, не вживати «базарні» молочні продукти без термічної обробки, доводити до повної готовності м’ясні, рибні страви, відмовитися від громадського харчування. Крім того, не можна забувати про банальні правила гігієни та необхідності ретельного миття зелені, овочів, фруктів перед їжею, навіть якщо вони власноруч зірвані з грядки.

Своє значення має і своєчасне лікування хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, так як їх загострення під час вагітності може створити серйозні проблеми і мамі, і малюкові.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.