Знеболюючі препарати в дитячій практиці

Знеболюючі препарати в дитячій практиці
Знеболюючі препарати в дитячій практиці
Для того щоб лікувати дітей від болю, давайте визначимося з самим поняттям болю і з тим, чи завжди слід вдаватися до допомоги анальгетиків. Біль це прикордонник здоров’я, симптом, який визначає неблагополуччя того або іншого органу, а іноді і цілого організму.

Біль буває гострий і хронічний. Механізм гострого болю пов’язаний з роздратуванням нервових закінчень біологічно активними речовинами, що виділяються при руйнуванні клітин. Хронічний біль супроводжує важкі захворювання і їх прояв ускладнюється порушенням нейромедиаторного механізму сприйняття болю в головному мозку.

Біль – помічник або прикрий дискомфорт?

Використовуючи загальновідомі ненаркотичні знеболюючі препарати, ми можемо вплинути тільки на гострий біль. Але чи так це необхідно і в яких випадках допустимо? У дітей рідкісний процес супроводжується нестерпною болем, яку б не змогло зняти материнське участь. Але завжди здається мало, тим більше, сьогодні, у кожної матері в наявності є рекламні засоби від болю «Нурофен» і «Панадол». Але, крім того, що апріорі немає безпечних лікарських засобів, слід знати, що іноді біль рятує життя.

Прибираючи анальгетиками біль, ми позбавляємо себе індикатора ходу патологічного процесу, отримуючи уявне благополуччя. Не розбираючи причини виникнення болю і, домагаючись його ретіровання, часто втрачається час, який може коштувати дитині життя. Така ситуація може виникнути з болями в животі. Банальна дитяча кишкова колька може обернутися інвагінаціонною кишкової непрохідностю, апендицитом, дивертикулитом Меккеля.

І коли, здавалося б дитина стихла і перестала метатися від «кишкових кольок» на тлі прийому анальгетиків, настає час непоправної трагедії. Біль в шлунку не тільки не розумно лікувати анальгетиками, але і прийом їх ускладнює перебіг захворювання і призводить до ерозивно-виразковим ураженням слизової. Тому, перше правило:

– При болях в животі, ні за яких умов, без негайного огляду лікаря, не давайте дитині знеболюючих засобів!

Все, що допустимо в цьому випадку, це дати спазмолітичний засіб (Но-шпа) і препарати симетикону (Еспумізан). Якщо біль обумовлена спазмом, перерозтягненням кишкової стінки газами, то цих двох препаратів буде досить для зняття больового синдрому. Для купірування шлункового болю, до моменту звернення до лікаря, припустимо прийом обволікаючих, антацидних засобів (Маалокс, Альмагель, Фосфалюгель).

Анальгін, як родоначальник ненаркотичних анальгетиків

На сьогоднішній день в дитячій практиці допустимо застосовувати вельми обмежена кількість лікарських препаратів з знеболюючим ефектом. Ці медикаментозні засоби не є істинними анальгетиками, їх знеболюючий ефект опосередкований протизапальну дію. Виняток становить Анальгін, але до прийому в педіатрії він заборонений.

Метамізол (хімічна речовина Анальгіну) – єдиний медикамент з групи нестероїдних протизапальних засобів, якому крім властивого цій групі протизапального ефекту, має безпосередню знеболювальну дію. Аналгетична дію метамізолу здійснюється, завдяки блокуванню передачі нервових імпульсів болю в центральну нервову систему.

У багатьох країнах, як і Амідопірин, Анальгін знятий з виробництва. Пов’язано це з високою частотою розвитку агранулоцитозу на тлі його застосування. Агранулоцитоз – патологічний стан, пов’язаний зі зникненням з крові нейтрофільних лейкоцитів (гранулоцитів). Гранулоцити є основними борцями з гноеродною інфекцією, тому при агранулоцитозі дуже швидко розвивається сепсис на тлі активації власної умовно патогенної мікрофлори, що населяє ротову порожнину, кишечник.

Причиною агранулоцитозу стає шкідлива дія Анальгіну (у особливо чутливих осіб) на гранулоцитарний кров’яний паросток в кістковому мозку, в результаті чого припиняється надходження в кров нейтрофілів всіх ступенів зрілості.

Анальгін входить до складу великої кількості комплексних лікарських препаратів під різними торговими назвами, наприклад, Седальгін, Максиган і інші.

Аспірин ефективний, як в лікуванні, так і в калічення

Решта знеболюючих препаратів, які відносяться до групи нестероїдних протизапальних засобів, викликають аналгетичний ефект за рахунок блокування каскаду запальних реакцій, який запускається біологічно активними речовинами, звільняються при руйнуванні клітин якимось хвороботворним агентом. Загальновідомим родоначальником цієї групи, мабуть, варто вважати аспірин (ацетилсаліцилову кислоту).

Аспірин заслужив велику популярність, як антипіретик першої лінії призначення. Ефективніше і простіше жарознижуючого засіба годі й шукати. Знижуючи температуру і запалення, аспірин так само непогано бореться з болем. Хто не чув: «Голова болить? Візьми аспірин, добре допомагає. ».

Але, не дивлячись на свої достоїнства (доступність і ефективність), препарат все рідше призначається лікарями, знаходячи свою нішу в групі антиагрегантних засобів. Пов’язано це з високою частотою виникнення важких ерозивно-виразкових уражень слизової шлунково-кишкового тракту.

А в дитячій практиці його категорично заборонили використовувати саме по його прямим показанням: висока температура на тлі ГРЗ. Причиною цьому послужило виявлення синдрому Рея. Суттю цього синдрому стало важке ураження печінки аспірином, прийнятому для зняття лихоманки, викликаної ГРЗ.

Таке поєднання обставин призводить до гострої печінкової недостатності, енцефалопатії та смерті. Звичайно, синдром Рея розвивається не у всіх, але виявити схильних до нього дітей неможливо. Тому аспірин вживати для дітей до 15 років заборонено.

Дозволені до застосування в педіатрії знеболюючі

Парацетамол

Решта препарати з знеболюючим ефектом – у всіх на слуху. Всім відомі Парацетамол і Ібупрофен.

Парацетамол – діюча речовина, що випускається під різними торговими назвами різних фірм виробників:

Для дитячої практики препарат випускається в двох лікарських формах:

  – Сироп. У 5 мл препарату міститься 120мг парацетамолу. Призначається з розрахунку 10мг препарату на 1 кг ваги дитини. Для спрощення розрахунків в кожній інструкції до препарату дана роздруківка відповідності кількості суспензії віку дитини. До сиропів, в обов’язковому порядку додається або дозувальний шприц, або мірна ложечка. Препарат призначається з тримісячного віку. Призначається до 4-ох разів на день з інтервалом між прийомами не менше 4-ох годин. Не рекомендується вживати на голодний шлунок.

  – Ректальні свічки з парацетамолом випускаються під торговими назвами: «Цефекон» і «Еффералган». Згідно рекомендованої вікової групи (від 1-ого до 3-ох місяців, від 3-ох місяців до 3-ох років і від 3-ох до 12-ти років) містять різну кількість діючої речовини від 50мг до 300мг. Свічки вводяться в пряму кишку 2-3 рази на добу, бажано після калу, з інтервалом між введенням не менше 4-ох годин.

Використовується, переважно, як жарознижуючий засіб, але може застосовуватися в якості анальгетика при болях помірної ступеня вираженості.

Ібупрофен

Ібупрофен. Більш відомий під торговою назвою «Нурофен» або «Ібуфен».

Випускається для педіатричної практики в двох лікарських формах:

  – Сиропи. Кожні 5 мл суспензії містять 100 мг препарату. Призначається Ібупрофен в кількості 10 мг препарату на 1 кг ваги дитини. До кожного препарату прикладений дозувальний шприц з роздрукованої таблицею необхідної кількості суспензії з урахуванням ваги і віку конкретного малюка. Застосовується медикамент від 3-ох до 4-ох разів на добу з інтервальним проміжком часу не менше 6-ти годин, бажано, після їди.

  – Ректальні супозиторії випускаються під торговою назвою «Нурофен» і містять 60мг Ібупрофену в кожній свічці. Призначається у віці від 3-ох місяців до 2-х років по одній свічці 2-3 рази на день з інтервальним проміжком часу не менше 6-ти годин.

Ібупрофен, в порівнянні з Парацетамолом, володіє більш вираженим знеболюючим ефектом.

Як вони працюють?

Механізм дії і у парацетамолу, і у Ібупрофену такий же, як у всієї групи неселективних нестероїдних протизапальних препаратів. Вони блокують фермент циклооксигеназу (який відповідає і за запальний відповідь організму, і за кровопостачання і вироблення захисного слизу шлунково-кишкового тракту) і, завдяки цьому:

  – Припиняють запалення.
  – Знімають біль.
  – Знижують жар.
  – Часто стають причиною ерозивно-виразкових уражень шлунково-кишкового тракту з кровотечами.

Незважаючи на те, що обидва препарати відносяться до однієї групи ліків, у парацетамолу є деякі нюанси дії і пов’язані з цим переваги застосування, хоча і дуже умовні.

Вважається, що парацетамол менше взаємодіє з ферментом циклооксигеназу в межах слизової оболонки шлунково-кишкового тракту і тому його можливість викликати шлунково-кишкову кровотеча практично дорівнює нулю. Але … не слід забувати про його приналежність до групи нестероїдних протизапальних засобів з певним механізмом дії і про хімічне подразнення слизової шлунка, яке ніхто не відміняв.

Найбільш часто зустрічаються небажані результати їх застосування

Крім шлунково-кишкових кровотеч і лікарських гастритів, другою, найбільш поширеною побічною дією прийому описуваних препаратів стають всілякі алергічні реакції шкіри і слизових від кропив’янки до важкого епідермоліз.

Не забуваємо також про можливості розвитку агранулоцитозу (а у когось і панцитопенії), «аспіриновой» бронхіальної астми і ураження нирок з розвитком ниркової недостатності.

Ускладнення серйозні для таких, як кажуть «безпечних» препаратів і зустрічаються вони не у всіх і, звичайно, ж не всі відразу. Але, вирішуючи дитині полегшити біль, завжди варто зважити користь з випробовуваним ризиком від самостійного прийому ліків.

Альтернативні рішення при болях різної локалізації

Біль в горлі, головний біль, ломота в м’язах часто супроводжують інфекційні захворювання з лихоманкою. І застосування в цих випадках нестероїдних протизапальних препаратів, знижуючи жар, попутно полегшують біль. Але не варто використовувати дану групу при наявності розрізнених симптомів. У здорової дитини не повинна боліти голова і якщо це сталося, то необхідно з’ясувати причину, чому болить голова, а не давати анальгетики.

Для зняття болю в горлі при фарингітах і ангінах небактериальної природи краще застосовувати таблетки які розсмоктуються або спреї, наприклад, Імудон, Тантум Верде, що застосовуються у дітей з трирічного віку.

Якщо фарингіт або ангіна викликані бактеріальним фактором, то досить підібрати правильний антибіотик і біль в горлі пройде самостійно, без стороннього втручання.

При болю від прорізування перших зубів краще використовувати дентальні гелі, такі як Холісал або Калгель. А ще краще, по можливості, обійтися без них.

При наявності м’язового, суглобного болю, болю в кістках необхідно спочатку встановити причину больового синдрому, а потім вирішувати питання знеболювання, спільно з лікуючим лікарем. У разі інфекційно-алергічних артритів, що супроводжуються різким больовим синдромом, як альтернатива традиційному лікуванню, можуть використовуватися комплексні гомеопатичні препарати фірми Heel (Остеохель).

Або, що оптимальніше самолікування, можна звернутися за допомогою до гомеопата класичної школи. Але слід знати, що покидаючи стіни офіційного дитячого медичного закладу з твердим рішенням «лікувати по-іншому», кожен бере відповідальність за здоров’я своєї дитини на себе.

Висновок

Підсумовуючи статтю, винесемо з неї основні положення:

  – Біль – фізіологічна захисна реакція організму на фактор, що ушкоджує.
  – Приступати до лікування дитини необхідно починати не з купірування болю, а з з’ясування причини її виникнення.
  – Немає безпечних, абсолютно нешкідливих лікарських засобів.
  – У педіатрії, в якості анальгетиків, використовуються тільки дві діючі речовини (Парацетамол і Ібупрофен) під різними торговими назвами.
  – Є альтернативні способи купірування больового синдрому.

І пам’ятайте, біль завжди емоційно забарвлена, додаючи їй гостроти. Батьківська участь і створення теплої турботливою атмосфери знизить інтенсивність больового синдрому і, в багатьох випадках, допоможе обійтися без призначення анальгетиків.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.