Що робити якщо дитина порізалась?

Що робити якщо дитина порізалась?
Що робити якщо дитина порізалась?
У зв’язку зі своїми фізіологічними особливостями діти є невичерпним джерелом доброї і веселою енергії і це здорово! Малюки пізнають світ, кожну мить вони вчаться чогось-то новому і невідомому. Однак дітей можуть підстерігати неприємності. З проблемою порізів зустрічався напевно кожен з дорослих. Не минула ця доля і маленьких дітей.
Чим в більшості випадків можуть порізатися малюки?
Які види порізів існують?
Що обов’язково повинно входити в аптечку молодих батьків для надання першої допомоги?
Як зупинити кровотечу і в яких випадках потрібно звертатися до лікаря?
Відповіді на всі ці питання ви отримаєте в статті.

Небезпечні предмети для дітей. Обережно, малюк може порізатися!

У квартирі, на прогулянці, у ванній існує безліч предметів не безпечних для освоєння маленькими дітьми.

Батькам необхідно ретельно стежити за дитиною до 3 років. У цьому віці моторика рук малюків ще не досить координована і діти можуть отримати травму гострими та колючими предметами.

Небезпечні речі в будинку, які можуть стати причиною порізів різної тяжкості:

  1. Скляний посуд.
  2. Речі верстати у ванній кімнаті, леза.
  3. Ножі, виделки.
  4. Ножиці, голки.
  5. Робочі інструменти.

Гуляючи на вулиці малюк може порізатися осколком скла, кинутим шприцом, цвяхом, гострими або тупими предметами.

Поріз. Що це таке?

Поріз – це порушення цілісності шкірного покриву. Залежно від ступеня тяжкості в результаті порізу можуть пошкоджуватися не тільки шкіра, але і сусідні тканини, м’язи, сухожилля, судини і навіть внутрішні органи.

Виділяють таку класифікацію:

  1. Поверхневий поріз. Пошкодження захоплює шкіру і підшкірну клітковину. Кровотечі в даному випадку не загрожує життю дитини. В даному випадку батьки можуть впоратися з травмою самостійно, без перебігання до допомоги медичної бригади.
  2. Глибокі порізи можуть зачіпати судини, сухожилля і внутрішні органи. Найчастіше глибокі порізи супроводжуються рясною кровотечею, яке дуже важко зупинити. В даному випадку необхідно викликати бригаду швидкої допомоги, попередньо надавши потерпілому малюкові першу допомогу.

Що робити, якщо малюк порізався?

Незважаючи на уважне ставлення батьків до своїх дітей, порізи і садна у дітей зустрічаються досить часто. На щастя, в основних випадках малюки отримують неглибокі порізи, які можна вилікувати в домашніх умовах. Для того, щоб правильно надати допомогу дитині, необхідно наступне:

  1. Батьки повинні заспокоїтися самі і вселити в малюка упевненість, в тому, що все буде добре. Хвилювання і страх не є помічниками, про це потрібно пам’ятати!
  2. Оцінити тяжкість отриманого порізу. Зробити це досить легко. Для цього необхідно оглянути потерпілого малюка. Важливим моментом в діагностиці є предмет яким порізався малюк.

Небезпеку становлять довгі гострі предмети, які можуть зашкодити не тільки поверхневі, але і глибоко лежачі тканини.

Важливо пам’ятати, що абсолютно всі порізи супроводжуються кровотечею. Кров яка виходить з ранки виконує важливу захисну функцію. Вона очищає рану від патологічних організмів, які можуть потрапити в тканини потерпілого при отриманні порізу. Після припинення кровотечі утворюється захисна пробка, яка виглядає у вигляді болячки. Як видно, природа продумала все, до найменших дрібниць, щоб зберегти здоров’я і життя людини.

Важливо!
Порізи іржавими, брудними предметами повинні насторожити батьків не вакцинованих дітей. АКДП (АКДС) є щепленням, яке надійно вбереже малюка від такого страшного невиліковного захворювання як правець. У разі, якщо малюк не вакцинований або з моменту останньої вакцинації пройшло більше 5 років, необхідно звернеться в травмпункт. Лікар оцінить ступінь тяжкості порізу і доречність виконання спеціальної захисної вакцинації.

Допомога при неглибоких порізах полягає в:

  – Очищення місця отримання порізу. Якщо малюк порізав ручку і перед цим грав в піску, порався в грязі або після порізу забруднив руки потрібно промити місце пошкодження мильним розчином.
  – Обробці поверхні рани розчином антисептика.
  – Накладання стерильної пов’язки на місце порізу. Пов’язка повинна надавати помірно давлячу дію, але не порушувати кровообігу. Кровотеча при неглибоких порізах зупиняється шляхом накладення пов’язки, що давить або за допомогою простого притиснення пальцями в області порізу. У всіх випадках доцільно використовувати стерильний бинт.

Якщо малюк поранив руку або ногу, то постраждалу кінцівку необхідно підняти вгору. Рух крові сповільниться, кровотеча зупиниться швидше.

Важливо!
Після накладення пов’язки шкіра навколо має набувати синюшного відтінку, доставляти біль малюкові!

Якщо кровотечу не вдається зупинити протягом 10 хвилин, необхідно в терміновому порядку звернутися за медичною допомогою до найближчого пункту. Тривала кровотеча говорить про те, що глибина порізу значна і можуть розвинутися ускладнення.

Допомога при глибоких порізах. Якщо малюк порізався дуже довгим і гострим предметом, то батьки повинні:

  – Викликати бригаду швидкої допомоги.
  – Дотримуватися спокою. Заспокоїти дитину, можна дати випити теплий чай. Постаратися знерухомити малюка. Кровотеча може посилитися, якщо дитина буде бігати і кричати.
  – Якщо постраждала рука або нога, то необхідно підняти її вгору. Дана дія зменшить кровотечу.
  – Не дозволяється самостійно витягувати осколки скла або сторонній предмет з рани, так як це може викликати масивна кровотеча.
  – Не можна обробляти рану самостійно розчинами антисептиків. Дана дія справлять лікарі. Головне завдання батьків при сильному порізі – зупинка кровотечі.
  – Зупинити кров при сильних порізах дуже складно.

Рану від порізу необхідно притиснути за допомогою накладання пов’язок з перев’язувального або підручного матеріалу. Для цього необхідно використовувати по можливості стерильні бинти. У разі їх відсутності підійде одежа дитини. Тканина може просочуватися кров’ю потерпілого. В такому випадку необхідно пов’язати додатковий шар перев’язувального матеріалу.

Важливо!
Не можна знімати пов’язки якими зупиняли кров до приїзду швидкої допомоги. Дана дія може відновити кровотечу з більшою силою!

Накладення джгута дозволяється тільки в крайніх випадках. Джгут накладають завжди вище рани. Його не можна накладати на шкіру. Під нього потрібно підкласти тонкий матеріал або 1 шар одягу. Максимальний час на який можна накладати джгут 30 хвилин взимку, 1.30 – влітку!

Особливості першої допомоги при неглибоких порізах у дітей до року

Найчастіше малюки першого року життя отримують порізи через недогляд батьків. Страждають діти від 9 – 12 місяців, які дуже допитливі і пізнають оточення. Що можуть зробити батьки – це заспокоїти малюка, взяти його на руки. Потрібно дати зрозуміти, що нічого страшного не сталося і мама лікар все вилікує.

Необхідно обробити рану антисептиком. Забороняється використовувати токсичні медичні препарати, які всмоктуються в кров. До таких належить: формалін, розчин борної кислоти, саліцилової кислоти, солей важких металів – ртуті і міді.

Антисептики, які застосовуються у дітей з народження до року:

  – Перекис водню 3%;
  – Розчин зеленки. Не рекомендується обробляти рану розчином зеленки ( “зеленка”), так як в її склад входить спирт, який викличе роздратування, біль і печіння. Дозволена обробка шкіри навколо порізу для дезінфекції;
  – Розчин марганцю;
  – Розчин фурациліну;
  – Розчин мірамістину.

Накладіть стерильну пов’язку на оброблену рану. Зверху зафіксуйте пластиром. Для того, щоб малюк не плакав, необхідно обгорнути неприємну ситуацію в гру. Скажіть дитині, що ви – лікар, а він – ваш пацієнт.

Після того, як кровотеча зупиниться, можна буде зняти пов’язку. Невеликі порізи швидше загоюються, якщо знаходяться в зіткненні з повітрям. Одягати пов’язку і фіксувати пластирем рану можливо тільки на час прогулянки та ігор на вулиці.

У більшості випадків невеликі рани заживають протягом 1 – 1.5 тижні не залишаючи слідів.

Допомога при порізі дітям від 1 року до 3 років

Єдиною особливістю, яка відрізняється в наданні першої допомоги дітям від року це більш широкий список препаратів – антисептиків. До вже перерахованих можна додати:

  – Розчин йоду;
  – Бетадин.

Допомога дітям при порізі від 3 – 7 років

Діти від 3 – 7 років дуже часто отримують порізи в результаті недосвідченість і цікавості. Якщо дитина порізалась, то батьки повинні:

  1. Спробувати заспокоїти малюка.
  2. Обробити рану розчином антисептика.
  3. При кровотечі накласти на рану стерильну пов’язку до повної зупинки крові і утворення захисної кров’яної кірочки.
  4. Після зняття пов’язки необхідно ретельно стежити за чистотою рани, обробляючи її розчинами антисептиків. Для якнайшвидшого загоєння можна використовувати спеціальні мазі і креми. До них можуть належати такі препарати як: бепантен, рятувальник, феніран, календула, еплан.

У разі занесення патогенних мікроорганізмів в поріз і виникнення інфікування, необхідно звернутися до лікаря для призначення спеціальної антибактеріальної мазі.

Важливо!
У будь-якому віці, батьки повинні стежити за тим, щоб дитина не здирала захисну кров’яну корочку на постраждалій ділянці, не розчісувала це місце і не торкалася його брудними пальцями.

Як видно зі статті, невеликі порізи у дітей можна лікувати вдома самостійно. Бережіть своїх дітей і не залишайте їх без нагляду.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.