Туберкульоз під час вагітності

Туберкульоз під час вагітності
Туберкульоз під час вагітності
Туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є Mycobacterium tuberculosis. Основний шлях зараження – повітряно-крапельний, тому найбільш часто при цьому захворюванні і уражаються органи дихання.

Більшість людей є носіями мікобактерій туберкульозу, і лише під впливом несприятливих факторів хвороба може маніфестувати своїми яскравими симптомами. У результаті змін гормонального фону і фізіологічного зниження імунітету вагітні не є винятком з групи ризику розвитку цього інфекційного захворювання. Симптоми туберкульозу частіше проявляються в першому триместрі, рідше – у другій половині вагітності.

Додатковими факторами ризику розвитку туберкульозу у вагітних є:

    • Алкоголізм і наркоманія.
    • Несприятливі житлові та соціальні умови.
    • Порушення якісного складу їжі.
    • Наявність в оточенні хворих на туберкульоз.

Симптоми туберкульозу при вагітності

У першій половині вагітності симптоми туберкульозу часто жінки приймають за прояви токсикозу і легку застуду. Слабкість, загальне нездужання, незначне підвищення температури, постійне покашлювання не викликають жодного занепокоєння у вагітної, в той час, коли в легенях активно розвиваються запально-деструктивні процеси.

У другій половині вагітності симптоми туберкульозу в більшості випадків менш виражені в результаті зниження запального процесу та заміщення сполучною тканиною ділянок деструкції. Проте в окремих випадках, коли організму не вдається подолати інфекцію, мікобактерії здатні поширюватися по всьому організму вражаю органи черевної порожнини, кісткову і лімфатичну системи.

Діагностика туберкульозу у вагітних

Наявність високого ризику розвитку туберкульозу і постійний кашель можуть стати приводом для підозри легеневої форми туберкульозу. У такому випадку вагітній проводять пробу Манту, яка є абсолютно нешкідливою для матері та плоду. Виявлення мікобактерій в мокроті і вогнищ ураження на рентгенограмі дозволяють остаточно поставити діагноз туберкульозу. Для зменшення дози опромінення плоду при проведенні рентгенографії вагітної на живіт обов’язково одягають захисний фартух.

Небезпека для плода

Легенева форма туберкульозу не небезпечна для плоду в утробі матері. При діагностиці позалегеневих форм туберкульозу ризик інфікування плода підвищується. Вважається, що плацентарний бар’єр є непроникним для мікобактерій, тому частіше зараження дитини відбувається в пологах. У деяких випадках дитина все ж може народитися з туберкульозним ураженням внутрішніх органів.

Через високу небезпеку зараження дитини після народження її ізолюють від матері з активною формою туберкульозу.

Лікування туберкульозу при вагітності

Призначення протитуберкульозної терапії підвищує ймовірність народження здорової дитини, хоча і здатне надавати несприятливий вплив на плід.

Лікування антимікробактеріальними препаратами призначають відразу після лабораторного підтвердження хвороби незалежно від терміну вагітності. Схеми лікар призначає самостійно і індивідуально для кожної пацієнтки.

Пологи і туберкульоз

Туберкульоз – не є патологією, яка вимагає певного підходу до розродження вагітної. При виборі способу пологів лікар приймає рішення тільки за акушерським показаннями. Винятком є туберкульоз важкого ступеня з вираженою серцево-судинною та/або поліорганною недостатністю.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.