Все про вагітності, що завмерла

Все про вагітності, що завмерла
Все про вагітності, що завмерла
Розчарування, смуток і прикро до сліз. Цілий місяць щастя після позитивного тесту, а потім, як вирок, слова лікаря при проведенні ультразвукового дослідження – завмерла вагітність. У ембріона немає серцебиття, що вказує на загибель плода в матці. Переживши першу емоційну реакцію, треба виконати всі рекомендації лікаря, щоб запобігти цій трагедії в майбутньому.

Завмерла вагітність – що це таке

Дві смужки в тесті на вагітність – це чудова новина: таїнство зачаття відбулося, але в перші місяці немає можливості постійно контролювати життєздатність плоду. Завмерла вагітність – це загибель ембріона на перших тижнях розвитку, підтверджена ультразвуковим дослідженням (наявність ритмічного биття серця у плоду є єдиним критерієм збереження і прогресування життя). До альтернативних назв цього стану відносяться:

  1. Вагітність;
  2. Нездійснений аборт на ранніх термінах;
  3. Синдром втрати плода.

Сумно, що при завмиранні плода складно вчасно виявити проблему: жінка продовжує радіти наступило щастя, пристосовується до неприємних проявів раннього токсикозу, а вагітність вже завершилася нездійсненим абортом.

Чому гине ембріон

Відразу після зачаття ембріон нічим не захищений, тому перші тижні розвитку є найнебезпечнішими – завмерла вагітність може виникнути на тлі безлічі різноманітних факторів. Виділяють наступні основні групи причин:

  1. Природний відбір (природа завбачливо прибирає дефектний продукт зачаття – при наявності генетичних аномалій або вроджених вад потенційно нежиттєздатний ембріон відмирає);
  2. Інфекційні захворювання (будь-який гострий або хронічний запальний процес може викликати внутрішньоутробну загибель на ранніх термінах виношування, особливо, вірусного походження);
  3. Зміни в згортанні крові (тромбофілія – схильність до тромбозу, при якому порушується кровопостачання ембріона в 1 триместрі вагітності);
  4. Ендокринні порушення (як загального характеру – діабет, зоб, ожиріння, так і гінекологічного походження – недолік прогестерону, надлишок гормонів-андрогенів);
  5. Жіночі хвороби (пухлини матки, кісти в яєчниках, ендометріоз, хронічне запалення в порожнині матки);
  6. Зовнішні фактори (тютюнопаління, будь-який вид отруєння, радіаційне опромінення, професійна шкідливість, проблеми в харчуванні).

У зимовий період часу на тлі епідемії ГРВІ збільшується кількість завмерлих вагітностей (віруси легко через кров проникають в матку до плоду). У деяких випадках причиною вагітності може стати банальний брак вітамінів в їжі. У кожному конкретному випадку необхідно виявити причину нездійсненого аборту, щоб запобігти проблемі в майбутньому.

Коли це може статися – терміни завмирання ембріона

Перші 12 тижнів розвитку плода (1 триместр) – це часовий проміжок високого ризику вагітності, що завмерла. Проблема може виникнути в будь-який момент, на будь-який тиждень. Багато що залежить від причини, що викликала зупинку розвитку плоду. При наявності генетичних дефектів, тромбофілиї і гормональних порушень завмерла вагітність виникає в перші 6 тижнів (на ранніх термінах). Для жіночих хвороб і зовнішніх чинників – з 4 до 12 тижнів. Інфекції можуть вбити плід на будь-яких термінах виношування.

Які прояви і симптоми

Основна проблема для вагітної жінки і лікаря – відсутність достовірних ознак. Наявність зачаття підтверджено тестом, у жінки є типові ознаки вагітності, але це не дає гарантії правильного розвитку ембріона. Єдині чіткі критерії вагітності, що розвивається можна виявити при проведенні ультразвукового дослідження, але – кожен день робити УЗД неможливо і безглуздо. Запідозрити серйозні проблеми у ембріона можна при появі таких ознак:

  1. Раптове зникнення симптомів раннього токсикозу при терміні до 8 тижнів (вчора була нудота і блювота, а сьогодні з ранку все припинилося, і апетит хороший);
  2. Зникнення болю в грудях (набряклі і хворобливі молочні залози перестали турбувати);
  3. Тягнучий почуття в нижній частині живота, немов скоро прийдуть місячні;
  4. Будь-який варіант кровомазання з піхви (навіть сукровичні виділення вимагають звернення до лікаря).

Після огляду лікар направить на УЗД: тільки за допомогою цього дослідження можна виявити достовірні ознаки вагітності, що завмерла. Важливий фактор точної діагностики – тільки дворазове ультразвукове підтвердження відсутність серцебиття ембріона є точним діагнозом такого викидня на ранніх термінах.

Як виявити – що бачить лікар на УЗД

При проведенні ультразвукової діагностики лікар може виявити 2 варіанти завмерла:

  1. Анембріонія (плодовий мішок є, а всередині нічого немає);
  2. Загибель ембріона.

Обидва варіанти нічим добрим не закінчяться, але в другому випадку необхідно повторне УЗ дослідження для гарантованого підтвердження діагнозу. До основних ультразвуковим критеріям завмерлої вагітні відносяться:

  • відсутність серцебиття у ембріона (при 2-кратному скануванні з різницею в кілька днів);
  • відставання розміру плода від терміну вагітності;
  • відсутність зростання ембріона при повторному обстеженні.

Досвідчений фахівець УЗ діагностики, який знайшов прояви завмирання плода, направить жінку до лікаря-гінеколога: своєчасне лікування знизить ризик несприятливих наслідків вагітності.

Ускладнення вагітності, що завмерла

Важливо вчасно виявити завмерлий стан ембріона, щоб попередити ускладнення. До основних несприятливих наслідків завмерлої вагітності відносяться:

  1. Внутрішньоматкове запалення (особливо при попаданні інфекції до плоду) з високим ризиком розвитку гострого ендометриту;
  2. Кровотеча з матки (раптове і сильно виражена може стати загрозою для життя жінки);
  3. Звичне невиношування (при наявності першої вагітності, що завмерла ймовірність повторних проблем в майбутньому різко збільшується);
  4. Жіночі хвороби (ускладнений перебіг будь-якої вагітності може спровокувати формування ендометріозу, міоми, кістозних пухлин або поліпа в матці);
  5. Вторинне безпліддя (неможливість зачаття виникає внаслідок анатомічних змін в дітородних органах).

У більшості випадків при правильному і своєчасному вирішенні проблем з нездійсненим абортом, ризик для майбутньої репродуктивної функції мінімальний, але жоден лікар не зможе гарантувати успішний результат вагітності, що завмерла. Ускладнення можуть проявитися в найближчі тижні-місяці після загибелі ембріона, або нерозвинута вагітність позначиться дітородними і гінекологічними проблемами через роки.

Варіанти лікування при нездійсненому аборті

Дворазово підтверджене ультразвуковим дослідженням відсутність серцебиття у ембріона є підставою для переривання вагітності, що завмерла. У деяких випадках при малому терміні (до 6 тижнів) відбувається мимовільний викидень, що виявляється рясною кровотечею. Але частіше за все необхідно виконати наступні втручання:

  1. Медикаментозне переривання (за допомогою спеціальних таблеток, які провокують викидень);
  2. Вакуумний аборт (видалення завмерла із застосуванням відсмоктування використовується до 7-8 тижні);
  3. Вишкрібання матки (хірургічне видалення загиблого плода при терміні від 6 до 12 тижнів).

Чим довше за часом в порожнині матки перебувають омертвілі тканини ембріона або залишки плоду, тим вище ризик ускладнень, і тим гірше прогноз для майбутнього дітородної функції. Саме тому при виявленні вагітності, що завмерла треба в максимально короткі терміни підготуватися до операції щодо спорожнення маткової порожнини. Вибір методу лікування визначає лікар: багато що залежить від терміну вагітності, при якому відбулася сумна подія.

Профілактика – як попередити проблему в майбутньому

Важливо не тільки позбавити жінку від вагітності, але і попередити майбутній синдром втрати плода. До основних завдань післяопераційного періоду відносяться:

  • Виявлення причини вагітності, що завмерла;
  • Повне обстеження на хронічні інфекції, які здатні стати причиною завмирання ембріона;
  • Проведення аналізів на тромбофілією з консультацією лыкара-гематолога;
  • Повне обстеження в ендокринолога і акушера-гінеколога;
  • Зміна способу життя з відмовою від шкідливих звичок і усуненням професійної шкідливості;
  • Корекція харчування з обов’язковим введенням в раціон продуктів, багатих на вітаміни і мікроелементами.

Всі ці принципи є основою прегравідарної підготовки (комплекс заходів зі створення максимально сприятливих умов для успішного зачаття). Не можна ігнорувати рекомендації лікаря – виключивши всі причини, однак, не відмовившись від куріння, можна знову «наступити на граблі» (10 і більше сигарет на день підвищують ризик вагітності, що завмерла в 2 рази).

Повторна вагітність – коли і як планувати

Навіть одноразовий епізод синдрому втрати плоду є підставою для планування майбутньої вагітності (не можна все пускати на самоплив і думати, що все само владнається). Важливий елемент підготовки – проведення всього комплексу профілактичних та прегравідарних заходів, рекомендованих фахівцем: необхідно не тільки провести повне обстеження, а й виконати всі лікувальні призначення для позбавлення від ендокринних, гінекологічних та інфекційних хвороб.

Планувати наступну вагітність бажано через 6-12 місяців після сумного результату попередньої (не треба поспішати – тільки правильно підготувавшись, можна отримати оптимальний результат) . Для успішного зачаття краще вибрати правильний час року – пізня весна, літо або рання осінь (в цей час ризик епідемії грипу або гострої респіраторної інфекції мінімальний).

Завмерла вагітність є вкрай неприємним і емоційно чутливою подією в житті жінки. Якщо перший епізод синдрому втрати плоду може бути випадковістю, то другий і наступний – закономірність, яка вказує на наявність серйозних проблем з репродуктивним здоров’ям. У кожному конкретному випадку необхідно разом з лікарем виявити причину, провести повне обстеження і створити умови для наступного успішного зачаття, виношування і народження бажаного малюка.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.