Запалення легенів і атипова пневмонія при вагітності

Запалення легенів і атипова пневмонія при вагітності
Запалення легенів і атипова пневмонія при вагітності
Запалення легенів – небезпечне захворювання нижнього відділу дихальної системи. Цей діагноз входить до трійки екстрагенітальних патологій, загрозливих життю матері та плоду. Тому важливо знати його ознаки, щоб при найменших підозрах на його розвиток вчасно звернутися за кваліфікованою допомогою, так як тільки лікар може адекватно оцінити стан пацієнтки, оцінити всі загрозливі фактори і призначити ефективну терапію.

Причини розвитку запалення легенів у вагітних

За оцінками фахівців ВООЗ, запалення легенів при вагітності зустрічається рідко – всього хворіють їм від 0,07% до 0,27% вагітних, переважно у ІІ та ІІІ триместрах. Це захворювання сезонне, переважно діагностується в холодний сезон – осінь, зима, початок весни. Найчастіше пневмонією ускладнюється ГРВІ чи грип, але іноді запалення легенів діагностується і як самостійне захворювання. У своїй основі воно має інфекційну природу – його збудниками стають самі різні мікроорганізми – бактерії, віруси (від пневмококів і стрептококів до вірусу грипу і вітряної віспи), навіть гриби. Дуже небезпечна для вагітних вірусна (атипова) пневмонія, викликана вірусом грипу A, B, C, H1N1.

Зміни, яких зазнає організм вагітної жінки, також сприяють збільшенню ризику розвитку пневмонії. Імунітет знижений, через що організм стає беззахисним перед атаками вірусів і бактерій на організм. Зростаюча матка змінює положення всіх органів в черевній порожнині, зрушує діафрагму вгору, зменшуючи об’єм грудної порожнини. Відповідно функціональний об’єм легенів теж зменшується, формується відносна гіпоксія (зниження постачання киснем) материнського організму. Під впливом естрогенів слизові оболонки в організмі стають більш пухкими і продукують більше слизу. У результаті в легенях вагітної створюється сприятливе підґрунтя для розмноження патогенних мікроорганізмів і розвитку пневмонії, а саме захворювання протікає важче, ніж у невагітних.

Ознаки запалення легенів при вагітності

Залежно від виду збудника клінічний перебіг пневмонії може варіювати, але загальними симптомами завжди залишаються сильна слабкість, задишка, болісний кашель. Починається пневмонія зазвичай гостро, з підвищення температури до 38-40 °. Швидко наростає інтоксикація організму і дихальна недостатність: з’являються слабкість, запаморочення, синюшність губ, носогубний трикутник блідий, на щоках помітний нездоровий рум’янець. Швидко приєднується болісний кашель – спочатку сухий, а через 3-4 дні з’являється харкотиння (слизове або гнійне, іноді з прожилками крові – «іржаве»). Дихання стає поверхневим і частим (задишка); при односторонньому запаленні легенів рух грудної клітини асиметричний, відзначається болючість за грудиною і під лопатками.

Як ускладнення ГРВІ пневмонія з’являється подібними симптомами, але про його розвиток зазвичай свідчить різке погіршення стану на тлі удаваного одужання. Зазвичай першим тривожним сигналом стає друга хвиля лихоманки – спочатку 5-7 днів тримається температура, викликана респіраторним вірусом. Потім на тлі уявного поліпшення температура раптово підвищується до 39 ° і вище, розвивається інтоксикація, з’являються симптоми пневмонії.

Діагноз легко підтверджується даними лікарського огляду – в легенях вислуховуються хрипи, при залученні в процес запалення плеври чути шум її тертя («скрип снігу»). При перкусії (простукуванні пальцями) чути глухий звук над вогнищем запалення. Додатково проводять аналіз крові та бакпосів мокротиння. Під час вагітності рентгенограму легенів проводять за показаннями. У термін до 10 тижнів вагітності рентгенівські знімки не роблять.

Атипові пневмонії у вагітних

Раніше терміном «атипова пневмонія» в класифікації називали запалення легенів, викликане мікоплазми, хламідією або легионеллою, оскільки його перебіг відрізняється від класичної картини: до інтоксикації і змінам в легенях приєднуються ураження печінки, суглобів, ШКТ і нервової системи.

Сьогодні визначення такого запалення легенів сформульовано по-іншому – «пневмонія, викликана атиповими збудниками» , а під старим терміном розуміють окреме захворювання – ТГРС (тяжкий гострий респіраторний синдром). Викликає ТГРС коронавірус, який проникаючи в організм викликає запалення легеневої і навколишніх тканин. Швидко розвивається обширний набряк легенів, приєднується важка дихальна недостатність. Такий стан вимагає негайної лікарської допомоги, так як ризик смертельного результату дуже великий.

З усієї групи пневмоній для майбутньої матусі найбільш небезпечно атипове запалення легенів, викликане вірусом грипу H1N1. У більшості вагітних при зараженні цим вірусом розвивається звичайна клінічна картина грипу. Але через зниження імунітету існує висока ймовірність розвитку важкої вірусно-бактеріальної гемморагічної пневмонії. На 2-3 день до звичайних симптомів грипу приєднується сильний кашель, з’являється гнійна мокрота з вкрапленнями крові. Розвивається набряк легенів і важка дихальна недостатність. Швидко приєднуються поразки всіх систем і органів – від печінки і нирок до серця і нервової системи, формується дистрес-синдром плоду.

Так як зміни в організмі розвиваються стрімко, то дуже швидко наростає смертельна загроза для матері та плоду. Тому вкрай важливо своєчасно звернутися за допомогою і уникнути небезпеки.

Чим небезпечна пневмонія під час вагітності

Запалення легенів відносять до важких захворювань. Через порушення кровотоку і газообміну в легенях розвивається дихальна недостатність, що призводить до гіпоксії матері та плоду. Стан ускладнюється інтоксикацією, серцевою недостатністю і порушенням в роботі печінки, нирок, наднирників. З’являється загроза загибелі плоду, викидня або передчасних пологів.

Особливу небезпеку становить пневмонія на останніх тижнях вагітності, так як всі зміни, пов’язані із захворюванням, під час пологів загрожують життю породіллі та / або дитини. У такій ситуації рішення про екстрене розродження або пролонгацію вагітності приймається в індивідуальному порядку.

Лікування пневмонії при вагітності

Так як пневмонії належать до важких захворювань, то їх лікування у вагітних повинне проводитися строго під контролем лікаря в стаціонарі. Основа лікування – антибіотики, які активні щодо конкретного збудника і допустимі для застосування у вагітних. Найчастіше призначають амоксицилін, цефтріаксон, цефуроксим, азитроміцин. Із противірусних препаратів, що застосовуються під час вагітності, найбільш ефективним є осельтамівір (Таміфлю). Також призначають внутрішньовенні інфузії для боротьби з інтоксикацією, проводять симптоматичну терапію – протикашльові та відхаркувальні засоби, жарознижуючі, протизапальні глюкокортикоїди і вітаміни.

Профілактика пневмонії у вагітних

Вагітним слід побоюватися переохолодження, при спалахах ГРВІ та грипу необхідно уникати багатолюдних місць. Хороші результати в профілактиці пневмонії у вагітних показала своєчасна вакцинація протигрипозної вакциною.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.