Показання та протипоказання до кесаревого розтину

Показання та протипоказання до кесаревого розтину
Показання та протипоказання до кесаревого розтину
Пологи – це реальний ризик ускладнень для матері і дитини. Хірургічний метод розродження допомагає запобігти небезпеці для плода: в більшості випадків основним показанням для екстреного кесаревого розтину є необхідність порятунку життя дитини. Планові оперативні пологи використовуються для попередження ускладнень у мами.

Кесарів розтин – які можуть бути варіанти

Кожну четверту вагітну жінку (близько 20-25%) розродження за допомогою кесаревого розтину – в пологовому будинку це найчастіша акушерська операція. Варіантів небагато: вагітну жінку оперують екстрено або планово. Виділяють абсолютні і відносні показання. До найважливіших переваг хірургічних пологів відносяться:

  1. Можливість швидко витягти плід в тих випадках, коли ймовірність внутрішньоутробної смерті малюка стає вкрай високою;
  2. Високий ризик травматичних ушкоджень у малюка під час виходу з матки;
  3. Розродження жінок, у яких самостійний родовий акт неможливий;
  4. Попередження небезпечних для життя і здоров’я ускладнень у мами.

Головний недолік кесаревого розтину – неприродність родового акту і хірургічна травма для матки. Але негативні моменти нівелюються фактом появи на світ здорового малюка. І найголовніше – метод розродження вибирає лікар: коли під час пологів встає питання про життя і здоров’я мами і малюка, то необхідність екстреного оперативного розродження не піддається сумніву. При наявності абсолютних показань для планового кесаревого жоден лікар не стане пускати породіллю в звичайні пологи.

Екстрено – які показання для кесарева

Раптова небезпеку для життя дитини під час родового акту може виникнути в будь-який момент. Саме тому основним показанням для екстреного розродження за допомогою кесаревого розтину є ознаки погіршення стану плода. Коли до дитини перестає надходити кров з киснем, то вибір у лікаря невеликий – або екстрений кесарів розтин, або внутрішньоутробна смерть дитини. Негайно оперувати породіллю необхідно в наступних випадках:

  1. Раптове погіршення стану плода (уражень серцебиття);
  2. Сильна кровотеча з матки через відшарування плаценти;
  3. Високий артеріальний тиск з реальним ризиком еклампсії у вагітної жінки;
  4. Випадання петель пуповини з родових шляхів;
  5. Відсутність нормальних схваток у породіллі в поєднанні з наростаючими ознаками внутрішньоутробного страждання плода.

Суть проста – малюк страждає, не отримуючи через кров харчування і кисень, а розродитися найближчим часом не вийде (чи немає схваток, або ще не відкрилися родові шляхи). Для плода безкисневому проміжок часу не повинен перевищувати 20 хвилин, тому рахунок йде на хвилини – кесарів розтин залишається єдиною реальною можливістю врятувати дитину.

Планова операція – коли треба робити

Практично всі свідчення для планового кесаревого розтину обумовлені проблемами з боку мами: чи краще не ризикувати життям і здоров’ям жінки, або під час вагітності виникло ускладнення, яке перешкодить народженню дитини. До материнських показань належать:

  • наявність рубця на матці (кесарів розтин в минулому є причиною для повторної операції під час пологів);
  • хвороби очей, при яких виникає високий ризик втрати зору при пологах;
  • хронічні хвороби серця і патологія в судинній системі, коли при нормальних пологах з’являється реальний ризик для життя породіллі;
  • виявлення у жінки злоякісної пухлини будь-якої локалізації.

До свідчень для планового кесаревого розтину, пов’язаного з ускладненнями вагітності, відносяться:

  • передлежання плаценти (плодове місце перекриває вихід з матки, погрожуючи сильною кровотечею при пологах);
  • будь-який варіант невідповідності родових шляхів і розміру плоду (початково вузький таз у жінки, великий плід при нормальних розмірах тазових кісток);
  • доброякісні пухлини, що перешкоджають нормальним пологам (наприклад, вузол міоми в області шийки матки);
  • неправильне розташування плоду в матці (косе, поперечне або тазове положення);
  • багатоплідна вагітність;
  • недоношеність при передчасних пологах.

Показання для планового народження малюка за допомогою операції можуть бути абсолютними або відносними – у другому випадку, далеко не завжди треба використовувати кесаревого розтину. При багатоплідності, коли обидва малюка лежать головами вниз, жінка без проблем зможе народити самостійно. При широкому тазі у породіллі великий за розмірами малюк зможе вибратися з матки без травм і пошкоджень. Якщо у жінки є рубець на стінці матки, але після операції пройшло багато років, і при УЗД немає ніякого ризику для розриву по рубцю, то можна народжувати самостійно.

Протипоказання до хірургічних пологів

З огляду на важливість кесаревого розтину для дитини і мами, ніяких абсолютних протипоказань не існує – якщо треба екстрено рятувати малюка, то лікар буде робити операцію в обов’язковому порядку. Для хірургічних пологів, які виконуються в плановому порядку, існують такі протипоказання:

  • будь-яке гостре інфекційне захворювання;
  • загострення хронічного запалення;
  висока температура тіла;
  • наявність ризику потрапляння небезпечних мікробів в матку при великому проміжку часу з моменту відходження навколоплідних вод;
  • безглуздість операції (пороки, каліцтва або загибель плода).

При виникненні ризику інфекційно-запальних ускладнень на тлі або після операції краще тимчасово відмовитися від планового кесаревого розтину – після курсу лікування і усунення запального процесу, лікар зможе провести пологову операцію.

Для кожної вагітної жінки вибір методу розродження підбирається індивідуально – іноді задовго до пологів в плановому порядку, але частіше в пологовому будинку при виникненні екстрених показань до кесаревого розтину.1 коментар

 1. Мар'яна

  Вагітність 12 тижнів. Почалися виділення як вода, у прямому сенсі. Пила багато прогестерону, це може бути причиною?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.