Жовчнокам’яна хвороба при вагітності

Жовчнокам'яна хвороба при вагітності
Жовчнокам’яна хвороба при вагітності
Вагітність – найщасливіша пора в житті кожної жінки. Але іноді радість майбутнього материнства затьмарюється різними проблемами зі здоров’ям. Дійсно, вагітність – справжній індикатор, який виявляє всі слабкі місця в організмі.

За статистикою найбільш часто вагітні жінки страждають від анемії, ГРЗ, захворювань нирок і шлунково-кишкового тракту. І це не випадково. Загальне зниження імунітету, змінений гормональний фон, зростаюче навантаження на природні фільтри організму – нирки і печінку – все це призводить до загострення хронічних захворювань і навіть до появи нових. Серед таких захворювань, які можуть з’являтися у зв’язку з вагітністю, знаходиться і жовчнокам’яна хвороба.

Жовчнокам’яна хвороба – це камені в жовчному міхурі. Факторів, що викликають це захворювання, багато. Це і хронічних холецистит, і дискінезія жовчовивідних шляхів, і високий рівень холестерину, ожиріння, застій жовчі, перегини жовчного міхура. Один з факторів ризику розвитку ЖКХ у жінок – це вагітність.

Під впливом статевих гормонів відбуваються певні зміни в роботі печінки і жовчного міхура: прогестерон сприяє погіршенню моторики жовчного міхура, естріол впливає на насичення жовчі холестерином, розвивається гіпотонія жовчного міхура. З розвитком вагітності і зміною розміру матки всі органи черевної порожнини зсуваються. Жовчний міхур змінює своє положення. Це все призводить до застою жовчі в міхурі, що створює передумови для утворення жовчних каменів.

Симптоми жовчнокам’яної хвороби у вагітних

В основному жовчокам’яна хвороба розвивається після другої вагітності, але іноді гострий приступ жовчнокам’яної хвороби може трапитися під час вагітності. Симптоми печінкової коліки дуже характерні:

    – Різка гострий біль у правому підребер’ї, що підсилюється при русі;
    Нудота і блювота.

Якщо камінь перекриває загальний жовчний протік, то можуть з’явитися темна «пивна» сеча і білий знебарвлений кал.

Жовчнокам’яна хвороба не розвивається «ні з того, ні з сього» – каменю потрібен час, щоб сформуватися. Зазвичай гострого приступу передує хронічне захворювання жовчовивідних шляхів або певні прикордонні стани. Помічено, що при передумовах до розвитку ЖКХ токсикоз починається раніше, протікає важче. А сам напад може трапитися після фізичного навантаження, прийняття жирної або гострої їжі, тряски в транспорті. Навіть непосидючий малюк своїми інтенсивними рухами може спровокувати рух каменів в жовчному міхурі, особливо якщо малюк впирається в мамину печінку.

Жовчнокам’яна хвороба – лікування при вагітності

Як і будь-яке інше захворювання, жовчнокам’яна хвороба під час вагітності здатна сильно ускладнити перебіг самої вагітності. Тому бажано ще в період планування щасливої події пройти обстеження і курс лікування. Якщо в жовчному міхурі будуть виявлені камені, то при показаннях може знадобитися видалення жовчного міхура. Сучасна хірургія зараз віддає перевагу щадним методам, таким як лапароскопія.

При малих розмірах каменів і відсутності гострого запалення іноді використовують метод апаратного дроблення каменів або призначають препарати, що сприяють розчиненню каменів. Але під час вагітності такі методи категорично протипоказані!

Під час вагітності жінка, яка страждає на жовчнокам’яну хворобу, повинна дотримуватися спеціальний щадний режим харчування. Призначається зазвичай при захворюваннях ШКТ і печінки, таких як гастрит, панкреатит, холецистит, жовчнокам’яна хвороба, дієта № 5. Категорично протипоказані гострі, пряні, жирні, смажені страви, груба їжа, алкоголь, кава. Використання жовчогінних засобів при жовчнокам’яній хворобі не рекомендується, тому що можна спровокувати закупорку жовчовивідної протоки. А це, в свою чергу, може привести до його розриву і перитоніту.

В гострому періоді і під час нападу жовчнокам’яної хвороби на перших етапах призначають спазмолітикиНо-шпа, Дротаверин або Папаверин.

Знеболюючі препарати не приймають, щоб не «змазати» картину клініки. При діагнозі «жовчнокам’яна хвороба» операція з видалення жовчного міхура неминуча, але проводять її у вагітних тільки в крайньому випадку і тільки щадними методами.

Лікування жовчокам’яної хвороби під час вагітності народними засобами не тільки не рекомендується, але й категорично заборонено! Камені в жовчному протоці – само по собі явище небезпечне, а з урахуванням того, що багато трави не можна приймати під час вагітності, таке «народне лікування» може привести до плачевних наслідків.

Приступ жовчнокам’яної хвороби – що робити можна, а чого не можна

Зазвичай напад жовчнокам’яної хвороби розвивається пізно ввечері або вночі. Біль при цьому настільки інтенсивний, що можна навіть знепритомніти. Майбутній мамі в такій ситуації необхідно отримати допомогу лікаря якомога швидше. Тому перше, що потрібно зробити, це викликати «Швидку допомогу». В очікуванні бригади необхідно лягти, прийняти таблетку Но-шпи (якщо немає блювоти) і прикласти до правого підребер’я ХОЛОД.

Всі подальші дії і лікування призначає тільки лікар.

При нападі жовчнокам’яної хвороби КАТЕГОРИЧНО НЕ МОЖНА:

    – Прикладати грілку (може розвинутися запалення);
    – М’яти, терти або притискати місце болю (загрожує розривом жовчної протоки і перитонітом);
    – Приймати знеболюючі препарати (змащує клінічну картину і ускладнює діагностику).

Слід пам’ятати, що головне ускладнення жовчнокам’яної хвороби – це перитоніт, що може поставити під загрозу не тільки вагітність, але і життя самої жінки. Тому при підозрі на приступ жовчнокам’яної хвороби необхідно обов’язково і терміново звернутися до лікаря.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.