Звільнення від військової служби, чоловіків в Україні, при наявності дитини

Звільнення від військової служби, чоловіків в Україні, при наявності дитини
Звільнення від військової служби, чоловіків в Україні, при наявності дитини
Чоловіки мають безліч зобов’язань перед своєю сім’єю, суспільством і Батьківщиною. Але як бути, коли деякі із зобов’язань взаємовиключають одне одного? Мова в даному випадку йде про обов’язок утримувати своїх дітей до того, як вони не стануть повнолітніми, і про обов’язок проходити військову службу в Україні. Звичайно, у багатьох сім’ях крім глави сімейства свою лепту у виховання дитини і сімейний бюджет вносить і дружина. Але існують і неповноцінні сім’ї, які складаються тільки лише з чоловіка і його дитину, про який він піклується. Як бути у випадку, якщо військкомат прислав йому повістку?

Чи є власний або, який знаходиться під опікою, дитина приводом для відстрочки призову в армію на термінову службу батька-одинака?

Якщо чоловіка закликають на строкову службу в лави української армії, то відстрочка, враховуючи вищевказані обставини, можлива. Про це говорить Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу», а саме положення статті 17, частини 2. Застосовуючи інструменти юридичного тлумачення до даної норми, стає зрозуміло, що відстрочка надається за бажанням призовника у разі, якщо він має осіб, які перебувають під його опікою, піклуванням, якщо у них немає інших осіб, які мають містити їх за законом, а також, якщо у нього є дитина віком до трьох років або дитина старше трьох років, яка виховується без матері у зв’язку з її смертю або за рішенням суду.

Така позиція законодавця цілком логічна і орієнтована на сучасні життєві реалії. Але з іншого боку така пільга може служити поштовхом до зловживання, а саме: недобросовісні «батьки» можуть брати дітей під опіку, переслідуючи лише одну мету – ухилитися від громадянського обов’язку – Батьківщину захищати.

Закличуть чи такого батька в армію під час мобілізації?

Дане правило спрацьовує і коли мова йде про захист держави у важкий для його цілісності і незалежності годину, тобто в разі введення воєнного стану та мобілізацію військовозобов’язаних. Питання дуже актуальне для України в нинішній час. Подібні правові відносини між державою і призовником регулює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Виходячи зі статті 23 цього Закону не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані чоловіки, які самостійно виховують дитину віком до 18 років, усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, на утриманні яких перебувають діти-сироти віком до 18 років.

Таким чином, законодавець вищевказаної правовою нормою захищає права дітей. Батько – їх єдиний годувальник. Без нього вони не зможуть існувати і нормально розвиватися. Таким чином «батько-одинак» – захисна формулювання для військкомату.

Чи може бути повністю звільнений від військової обов’язки батько-одинак, що знаходиться в декреті, або опікун?

Вичерпний перелік осіб, які повністю звільняються від виконання військового обов’язку – проходження строкової служби в армії, міститься в статті 18 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Батьки-одинаки в даному випадку не згадані, стало бути законодавець визнав дану причину недостатньо поважної для звільнення від служби в армії. Але в той же час, він надає можливість відстрочити час її проходження.

В яких ще випадках чоловіки, які мають дітей, що не мобілізуються?

Зовсім недавно, крім перерахованих вище причин, які давали чоловіку не призиватися до армії під час мобілізації, була також наступна: наявність п’яти і більше дітей у сім’ї.

Зовсім недавно (влітку 2014) Верховна Рада пішла на зустріч багатодітним сім’ям та скоротило кількість дітей до трьох. Тепер стаття 23 цього закону дозволяє чоловікам, на утриманні якого знаходиться троє і більше дітей, не йдуть воювати, а продовжувати годувати свою сім’ю.

Чоловік, на утриманні якого перебуває дитина-інвалід 1 та 2 групи до досягнення нею 23 років, не може бути мобілізований.

Які документи необхідно зібрати, що відстрочити призов в армію на термінову службу, або ж уникнути мобілізації?

Якщо ви прийдете до військкомату і розповісте свою жалісну історію про свій батьківський подвиг, вам природно на слово ніхто не повірить. Необхідно документальне підтвердження ваших слів. Бюрократизм ще ніхто не відміняв (і навряд чи скасує). Отже, вам необхідні наступні документи для офіційного оформлення відстрочки:

    1. Оригінали та копії свідоцтва про народження дитини (або дітей, якщо їх декілька).
    2. Довідка про склад сім’ї.
    3. Документ, який підтвердить факт самостійного виховання дитини (дітей). Ним може бути свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть матері, рішення суду про позбавлення батьківських прав.
    4. Ваше заяву, написану від першої особи, в якому ви просите відстрочити призов в армію.

Отже, як бачите, якщо вам прийшла повістка – це ще не привід впадати у відчай. Повістка про призов в армію – це ще не істина в останній інстанції. Вам потрібно з’явитися особисто до військкомату і заявити про причину, яка робить неможливим проходження вами армійської служби, з наявністю підтверджуючих документів.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.