Виразка шлунку під час вагітності

Виразка шлунку під час вагітності
Виразка шлунку під час вагітності
Перебіг виразкової хвороби під час вагітності має ряд особливостей.

Вплив вагітності

Фізіологічні особливості функціонування вегетативної нервової системи і збільшення вироблення деяких гормонів під час вагітності створюють умови для «загоєння» виразки шлунка і 12-палої кишки. У цей період зменшується кислотність шлунка, збільшується кількість слизу в кишечнику, поліпшується кровообіг шлунка і кишечника, посилюються процеси регенерації. У більшості вагітних симптоми захворювання не проявляються протягом усього періоду виношування дитини. Якщо вагітність закінчується нормальними пологами, захворювання може не проявляти себе надалі кілька років. Викидні і штучне переривання вагітності, навпаки, тягнуть за собою загострення захворювання.

Загострення виразки

Однак нервова напруга і вживання гострої, смаженої, солоної і жирної їжі можуть викликати загострення виразки. Найчастіше це трапляється в першому або третьому триместрі вагітності. У разі приєднання токсикозу розпізнати захворювання буває складно, так як характерні симптоми – нудота, блювота властиві для обох патологій. Неускладнена виразкова хвороба не має шкідливого впливу на перебіг вагітності.

Ускладнення

Такі ускладнення виразкової хвороби як кровотеча і прорив (перфорація і пенетрація) виразки в період виношування дитини зустрічаються дуже рідко. Вони особливо небезпечні і можуть загрожувати життю матері і дитини. Ознаки шлунково-кишкової кровотечі – це блідість, запаморочення, непритомність, чорний стул, може з’явитися блювота з домішками крові. Ознаки прориву виразки – різкі болі в животі, холодний липкий піт, похолодання кінцівок, блідість. Такі стани вимагають негайної госпіталізації. Масивні кровотечі є показанням до екстреної операції, при цьому можливе збереження вагітності. Незначні шлунково-кишкові кровотечі можуть припинитися самостійно. Одним з ускладнень виразкової хвороби є анемія. При її виявленні необхідно приймати препарати заліза одночасно з аскорбіновою кислотою для кращого його засвоєння.

Діагностика та лікування

На будь-якому терміні вагітності для виявлення виразкової хвороби та її ускладнень застосовується обстеження шлунка та 12-палої кишки за допомогою ендоскопа. Багато препаратів – з вмістом елементу вісмут, холінолітики і гангліоблокатори можуть завдати шкоди майбутньому малюкові і підвищити можливість передчасних пологів, так як деякі з них впливають на тонус матки. Вплив більшості лікарських засобів на плід не з’ясований. Тому лікування виразки в період виношування дитини проводиться тільки в стадії загострення. Для зниження кислотності шлункового соку рекомендується використовувати лікарські препарати, які не всмоктуються в кров, а також рослинні заспокійливі, наприклад валеріану. Призначаються ферменти та інші засоби, котрі нормалізують функцію шлунково-кишкового тракту. Рекомендується дієта і вживання їжі 3-6 разів на день.

Профілактика

Такі вагітні повинні перебувати на диспансерному обліку у акушера-гінеколога і терапевта. При ускладненні вагітності токсикозом, у весняно-осінній період, а також за 2-3 тижні до передбачуваних пологів рекомендується проведення профілактичного противиразкового лікування.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.