Венеричні захворювання при вагітності

Венеричні захворювання при вагітності
Венеричні захворювання при вагітності
Організм вагітної жінки по ряду фізіологічних причин дуже сприйнятливий до інфекційних захворювань, у тому числі і до венеричних – передається переважно статевим шляхом. Класичними венеричними хворобами вважаються сифіліс, гонорея (по-народному трипер). Існують і більш сучасні статеві інфекції, схильні до широкого поширення серед сексуально активного населення. До них відносять: трихомоніаз, хламідіоз, уреаплазмоз і мікоплазмоз, генітальний герпес, папіломавірусну інфекцію та інші.

У майбутніх мам, які страждають венеричними захворюваннями, патологічний інфекційний процес знаходиться в тісній близькості з маткою і плодом, що може негативно відбитися на протіканні вагітності, пологах і післяпологовому періоді, а також безпосередньо на малюкові.

Як же проявляють себе статеві інфекції?

Сифіліс – хвороба всього організму. Першою ознакою недугу в місці проникнення збудника (блідої трепонеми) є твердий шанкр – специфічна виразка на геніталіях. Вторинний сифіліс характеризується появою заразного висипу на шкірі, третинний (пізній) – гранулематозним ураженням шкіри, внутрішніх органів, нервової системи, кісток. Вплив цього захворювання на перебіг вагітності несприятливий: високий ризик мимовільного аборту, загибелі плоду, передчасних пологів, ну а для малюка – вродженого сифілісу.

Гонорея – інфекційне захворювання з переважним ураженням у жінок шийки матки і сечовипускального каналу. Залежно від особливостей статевого контакту можливе виникнення специфічного запалення в прямій кишці (проктиту) і глотці (фарингіту). При класичному перебігу хвороби жінку, як правило, турбують жовтуваті вагінальні виділення, що мають поганий непримний запах, хворобливість і свербіння в області статевих органів. Вагітність при гонореї ускладнюється передчасними пологами, низькою вагою плода. У інфікованого новонародженого уражаються очі, можливий розвиток сепсису.

Трихомоніаз – поширена генітальна інфекція, збудником якої є піхвова трихомонада. Після зараження на перший план і у чоловіків, і у жінок виступають симптоми уретриту (хворобливе сечовипускання, виділення гнійного характеру з уретри). Далі процес поширюється на піхву, що проявляється свербінням, почервонінням геніталій і пінистими виділеннями. Трихомоніаз може стати причиною безпліддя і патологічного перебігу вагітності.

Хламідіоз – часто зустрічається інфекційне захворювання, яке у жінок протікає переважно безсимптомно і не викликає скарг, поки хвора не стикається з проблемою безпліддя, повторюваних викиднів і завмерлих вагітностей. Неспецифічною ознакою зараження хламідіями служить запалення шийки матки, яке бачить лікар при гінекологічному огляді. Під час вагітності інфікування хламідіозом небезпечне розвитком таких ускладнень, як передчасні пологи, післяпологовий ендометрит. Дитина може заразитися інфекцією від мами, перебуваючи ще в животі, або в родових шляхах, при цьому у нього розвивається пневмонія і (або) кон’юнктивіт.

Уреаплазмоз і мікоплазмоз – захворювання урогенітального тракту, збудником яких є бактерії, виділені в окрему групу через відсутність у них клітинної стінки. Деякі підвиди цих мікроорганізмів можуть жити в піхві, проявляючи свою патогенну дію тільки при зниженні у жінки імунітету. Уреаплазми і мікоплазми відіграють певну роль у розвитку безпліддя. Під час вагітності їх дія може бути досить серйозною і що призводить до передчасних пологів, запаленню плодових оболонок, післяпологовими ускладненнями. Інфікування дитини при контакті зі статевими шляхами хворої мами призводить до розвитку у нього пневмонії та інших ускладнень.

Генітальний герпес – інфекційна хвороба статевих органів, що викликається вірусом герпесу 2 типу. Основний симптом – це специфічні пухирчасті висипання на геніталіях. Зараження вагітної жінки цією інфекцією на ранніх термінах небезпечно розвитком у малюка вад розвитку, перед пологами – формуванням у дитини вродженого герпесу з ураженням внутрішніх органів, ЦНС, очей.

Папіломавірусна інфекція призводить до розвитку на поверхні слизових статевих органів характерних розростань – кондилом і папілом (бородавок). Наявність збудника в організмі жінки на перебіг вагітності не впливає. У малюків, народжених мамою з обширним специфічним ураженням геніталій, можлива поява дуже рідкісного захворювання – папіломатоза гортані.

Лікування і профілактика

При виникненні якихось скарг і підозр на можливе зараження статевою інфекцією необхідно звертатися до лікаря (гінеколога, венеролога), так як тільки він може підібрати найбільш безпечну для здоров’я мами і малюка схему терапії. Основне в лікуванні венеричного захворювання – це ліквідація збудника за допомогою антибактеріальних та противірусних (при генітальному герпесі) препаратів в обох статевих партнерів.

Профілактика венеричних захворювань та їх негативного впливу на вагітність полягає у використанні презервативів і своєчасному виявленні та лікуванні статевих інфекцій (бажано робити це ще на етапі планування зачаття).Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.