Вагітність і гепатит С (Ц)

Вагітність і гепатит С
Вагітність і гепатит С
«Лагідним вбивцею» вірусний гепатит С (HCV) нарекли не випадково: цей вірус може довгий час перебувати в організмі людини, практично себе не проявляючи, але при цьому провокуючи в тілі незворотні процеси.

Які аналізи необхідні для діагностування гепатиту С?

Статистика свідчить, що чимало жінок дізнаються про те, що заражені гепатитом С вже будучи в положенні. Така закономірність обумовлена тим, що конкретно в цей часовий інтервал всі без винятку жінки проходять обстеження на наявність всіх можливих інфекцій.

На справжній момент визначення цієї інфекції зводиться до виявлення всіх антитіл до HCV допомогою імуноферментного аналізу (ІФА) венозної крові. Ці антитіла синтезуються вже в перші 14 днів після інфікування і це дає всі підстави гарантувати, що рання діагностика в лабораторних умовах реальна. Вагітні повинні здати аналізи на наявність гепатиту С двічі: у 1 і 3 триместрах.

Досить поширене явище, коли у вагітних спостерігаються хибнопозитивні результати досліджень. Якщо результати першого ІФА були позитивні, то лікар зобов’язаний дати направлення на повторне вивчення крові вагітної. Якщо ж і додатковий аналіз дав позитивну відповідь, то для його підтвердження застосовують більш точні методи:

  – Аналіз RIBA, що виявляє присутність в сироватці антитіл до гепатиту С.
  – Високоточний аналіз ПЛР, який необхідний для конкретизації діагнозу.

Антитіла до HCV: поява, динаміка накопичення, роль у постановці діагнозу

Доведено, що анти-HCV антитіла в крові інфікованої людини можуть бути присутніми до 10 років, на протязі яких їх концентрація поступово зменшується. Відмітнним критерієм гепатиту С є хвилеподібний перебіг хвороби з наявністю трьох змінюючих один одного стадій: гостра, латентна і фаза реактивації. Для кожного з етапів характерна наявність конкретних класів антитіл, спираючись на ці дані фахівець може дати адекватну відповідь: на якій стадії захворювання у вагітної і які заходи варто приймати.

Якісна характеристика даних:

  – Для гострої форми гепатиту С характерно: наявність антитіл типу IgM і IgG до HCV.
  – Для латентної стадії: клінічних симптомів хвороби немає, фіксуються в сироватці крові антитіла IgG до HCV, відсутність IgM.
  Фаза реактивації: проявляються клінічні ознаки хвороби, фіксуються в крові антитіла IgG до HCV, присутній РНК HCV (складова геному вірусу).

Симптоматика гепатиту С у вагітних

Для гострої і латентної форм гепатиту С нормально практично повна відсутність симптомів. Але при цьому навіть в такій формі захворювання може спровокувати цироз або навіть рак печінки. Первинне зараження в чому нагадує грип і вагітна жінка може своє самопочуття, яке погіршилося, пов’язати саме з цим недугом. Однак, слід бути максимально уважною до себе, деякі симптоми, які проявляються довгий період, в обов’язковому порядку повинні привести жінку в лікарський кабінет:

  – Сильна втома, надмірно швидка стомлюваність.
  Нудота.
  – Депресивний стан без об’єктивних на те причин.
  – Тягнучий біль в м’язах.
  – Тупий біль у правій частині живота (поблизу від місця розташування печінки).
  – Значне погіршення пам’яті, уважності.

Не варто чекати появи жовтяниці, даний симптом при гепатиті С не проявляється. Якщо у вагітної є хоча б найменша підозра на те, що зараження було можливо, слід негайно звернутися до лікаря!

Вплив гепатиту С на вагітність

Перебіг захворювання у вагітних нічим не відрізняється від його протіканню у не вагітних. Однак, якщо вагітна укупі з гепатитом С має зайву вагу може розвинутися гестаційний діабет. Також вагітні в разі інфікування більш схильні до холестазу (шкірний свербіж, у них може розвинутися гестоз. Останнє явище в більшості випадків вкрай негативно позначається і на стані матері, і майбутнього малюка.

Вагітних з гепатитом С спостерігають акушер-гінекологи та інфекціоніст. Їм потрібно приділяти більш пильну увагу для можливого запобігання загрози переривання вагітності, а також розвитку гіпоксії (нестачі кисню) у плода.

Вплив гепатиту С на дитину

Випадків інфікування малюка від матері відомо дуже мало. Найбільш ймовірний етап інфікування дитини – це пологи, багато лікарів рекомендують у таких випадках кесарів розтин, але це не є обов’язковою мірою. Дана міра може стати необхідністю при поганих показниках печінкових проб.

У інфікованих мам може бути:

  – Передчасне розродження.
  – Малюк з малою вагою.
  – Можливе народження малюка, який потребує спеціалізованого догляду.
  – Гіпоксія плоду.

Грудне вигодовування – не є способом передачі вірусу і тому інфіковані мами можуть спокійно годувати своїх малят, дотримуючись найпростіших санітарно-гігієнічних норм. Народженого малюка згодом необхідно обстежити на наявність інфекції.

Лікування гепатиту С

Поширене лікування противірусними препаратами (інтерферон, рибавірин) при вагітності строго забороняється. Можливе застосування виключно гетапротекторів для підтримки функцій печінки: есенціале, хофитол, карсил.

На сьогоднішній день не існує ефективної вакцини проти гепатиту С, а тому в якості профілактичного заходу всім хто плануює вагітність рекомендуються пройти своєчасне обстеження і уважність при медичних маніпуляціях.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.