Післяпологовий період – від перших годин до виписки з пологового будинку

Післяпологовий період - від перших годин до виписки з пологового будинку
Післяпологовий період – від перших годин до виписки з пологового будинку
Полегшення від того, що все закінчилося. Радість, що все пройшло добре. Втома, немов пророблений гігантський обсяг роботи. Після пологів може бути безліч відчуттів і почуттів, але превалює, звичайно ж, невимовне щастя від довгоочікуваної зустрічі з дитиною. Здається, що попереду вже нічого поганого не може статися – тільки маса позитивних емоцій від спілкування з малюком. Післяпологовий період для жінки в більшості випадків, дійсно, нічого, окрім радості і щастя, не принесе. Однак можуть бути й деякі неприємні нюанси.

Післяпологовий період: перші години

У перші 2-4 години після народження дитини за породіллею потрібно уважно дивитися, щоб помітити ранні післяпологові ускладнення. До них відносяться:

Якщо все добре, то породіллю переводять у післяпологове відділення. Після відпочинку необхідно вставати, тому що раннє вставання забезпечить профілактику багатьох ускладнень. Втім, враховуючи спільне перебування мами з дитиною, лінуватися і жаліти себе жінці буде ніколи. Малюк зовсім скоро нагадає про себе.

Післяпологовий період: перша доба

Ці 24 години пролетять непомітно: велику частину часу породілля приділятиме малюкові. І тут головне, на що слід звернути увагу – це лактація. У першу добу з молочних залоз виділяється густе і поживне молозиво. Воно надзвичайно корисне для дитини, тому потрібно давати йому груди на першу вимогу. До речі, саме раннє прикладання до грудей, коли малюка відразу після народження підносять до грудей матері, забезпечує хорошу лактацію у жінки в майбутньому.

При цьому не потрібно забувати про можливі ускладнення, тому лікар буде стежити за наступними показниками:

  – Кількість кров’яних виділень з піхви;

  – Рівень знаходження дна матки над лоном;

  – Пульс і артеріальний тиск;

  Температура тіла;

  – Стан молочних залоз і сосків.

Від характеру лактації і годування маляти прямо залежить скорочення матки і, відповідно, ризик післяпологової кровотечі. Якщо жінка добре годує, то за рахунок рефлексу «роздратування соска – скорочення матки» буде краща динаміка зменшення розмірів післяпологової матки.

Післяпологовий період: 2-5 діб

Емоції вже вляглися. Практично нічого не турбує, ну, за винятком невеликих тягнучих відчуттів внизу живота, пов’язаних з поступовим скороченням матки. Молока в грудях досить, маля їсть добре. Кожен наступний день в післяпологовій палаті все більше і більше не подобається, тому що хочеться додому. Але – треба витримати цей час, тому що саме в цю добу можливі самі неприємні ускладнення.

1. Запалення в матці

На жаль, запальний процес в матці може трапитися у будь-якої породіллі. Пов’язано це з тим, що імунний захист дуже ослаблений, а у мікроорганізмів був шанс під час пологів потрапити в матку. Лікар помітить наявність запальних ускладнень по негативній динаміці зміни розмірів матки, зміни виділень з піхви і наявності температурної реакції.

2. Лактостаз

Якщо в результаті яких-небудь причин відбувається застій молока в декількох молочних часточках, то можливий розвиток лактостазу. При цьому стані у грудях утворюються вузли і грудки. З’являються болі, і відбувається підвищення температури. Якщо вчасно не розцедити молочну залозу, то можливий розвиток післяпологового маститу.

Післяпологовий період: виписка з пологового будинку

Якщо все добре, то на 5-6 добу жінку з дитиною виписують додому. На виході зустріч з рідними та близькими, квіти і емоції, фотографії та відео, фіксуючих радісну подія на довгу пам’ять. А вдома – проста і не менш радісна робота мамою.

Але, крім турбот про малюка, жінці не слід забувати про себе кохану. Потрібно уважно дивитися за:

  – Характером виділень із піхви, яких в нормі стає все менше і менше, а за кольором вони стають темнішими;

  – Наявністю болів у животі, які, як правило, пов’язані з годуванням грудьми і схожі на тягнучі відчуття;

  – Станом молочних залоз, щоб не пропустити явища лактостаза або тріщин в області сосків;

  – Температурою тіла, причому слід пам’ятати, що, коли виникає необхідність, вимірювати температуру, то робити це бажано не в пахвовій області, а в роті.

Якщо у жінки був кесарів розтин, то необхідно уважно стежити за станом післяопераційного шва на животі.

Важливе значення має дотримання гігієнічних заходів. Необхідно обов’язкове підмивання після кожного візиту в туалет. Душ можливий вже в першу добу після пологів. Приймати ванну не можна до місяця після пологів.

У перші дні після виписки до післяпологової жінки і дитини обов’язково прийде медична сестра з дитячої поліклініки, а при необхідності і лікар-педіатр. Візит жінки до лікаря жіночої консультації з випискою пологового будинку необхідно запланувати на перший тиждень після виписки.

Післяпологовий період – це час щасливого спілкування з малюком. Хороша лактація забезпечить дитині повноцінне харчування, швидке зростання і майбутнє здоров’я, а для жінки – масу позитивних емоцій, відсутність проблем зі здоров’ям і швидке відновлення організму.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.